Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Bohaterowie Rzeczypospolitej. Harcerki RP
Wysłane przez Tezeusz w 06-10-2024 [16:12]
DZIEŃ POLSKIEJ HARCERKI, ŚWIATOWY DZIEŃ HARCERKI. CZUWAJ Święto obchodzimy w 1 niedzielę października, w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. Harcerki, które przeżyły II wojnę światową i okupację, wybrały ten dzień na znak pamięci o koleżankach, które odeszły na wieczną wartę. Główna Kwatera Harcerek ZHP w 1988 r w Londynie ogłosiła ten dzień Światowym Dniem Harcerki.
W 1955 r z inicjatywy hm. Zofii Florczak, ostatniej naczelniczki Organizacji Harcerek sprzed przejęcia i rozwiązania związku przez władze komunistyczne ufundowana została tablica upamiętniająca harcerki poległe, zaginione, zamordowane i zmarłe w czasie wojny i okupacji. Tablicę tę umieszczono w kościele św. Marcina w Warszawie. Harcerstwo stanowi ważny element polskiej tradycji niepodległościowej. W czasie II wojny światowej młodzi Polacy odegrali niezwykle ważną rolę jako członkowie Polskiego Podziemia, szczególnie w ramach specjalnej organizacji Szarych Szeregów.
.
ORGANIZACJA HARCEREK.
Działała na obszarze Rzeczypospolitej; od września 1938 (powołanie Pogotowia Harcerek) przygotowywała się do pracy w warunkach wojennych. We wrzesniu 1939 przeszła do konspiracji, kierowana przez komendantkę Pogotowia Harcerek J. Łapińską „Katarzyna”. Liczyła kilka tysięcy harcerek.
Działalność prowadziły drużyny i zastępy w 14 chorągwiach. Harcerki organizowały: służbę sanitarną, łączność, tajne nauczanie, opiekę nad więźniami i ich rodzinami, pomoc dzieciom i osobom deportowanym z terenów wcielonych do III Rzeszy oraz Żydom. Prowadziły czasopismo „Dziś i Jutro”, uczestniczyły w sabotażu, wywiadzie, i dywersji.
Jednocześnie młodzież harcerska przygotowywała się do walki w szkołach podchorążych, studiowała na tajnych kompletach.
Organizacja Harcerek współpracowała z konspiracyjnymi: Organizacją Małego Sabotażu „Wawer”, Wojskową Służbą Kobiet AK oraz jawnie pracującymi: RGO i PCK. W marcu 1945 r Pogotowie Harcerek zakończyło działalność konspiracyjną.
Jeszcze we wrześniu 1939 r, wobec złej sytuacji na froncie niemiecko-polskim, Związek Harcerstwa Polskiego postanowił przejść do konspiracji, by kontynuować działalność patriotyczną, niepodległościową i wychowawczą.
27 września powołane zostały Szare Szeregi, nad którymi miała sprawować pieczę Komenda Główna kryptonim ,,Pasieka”.
Naczelnikiem Szarych Szeregów został Florian Marciniak, który pełnił funkcję do maja 1943 r. Następnie jego miejsce zajął Stanisław Broniewski w październiku 1944 r zastąpiony przez Leona Marszałka.
Z Szarych Szeregów wywodzili się m.in. bohaterscy żołnierze Tadeusz Zawadzki ,,Zośka”, Jan Bytnar ,,Rudy” czy Aleksy Dawidowski ,,Alek”, których dzieje opisał Aleksander Kamiński w książce zatytułowanej ,,Kamienie na szaniec”.
W czasie Powstania Warszawskiego siły Szarych Szeregów walczyły w ramach Zgrupowania ,,Radosław”, odznaczając się niezwykłym męstwem i ogromnym poświęceniem.
Harcerze ponieśli w tym czasie ogromne straty sięgające kilkudziesięciu procent stanu osobowych sprzed 1 sierpnia 1944 r. Po Powstaniu Warszawskim znaczenie Szarych Szeregów było marginalizowane.
Podziemna organizacja harcerska zakończyła działalność 17 stycznia 1945 r niemal wraz z rozwiązaniem Armii Krajowej.
Nowe komunistyczne władze prześladowały byłych członków Szarych Szeregów, uznając ich za element antysocjalistyczny.
Za swoją walkę harcerze zapłacili wysoką cenę. W czasie okupacji zginęło ok. 5 tys. członków Szarych Szeregów: zostali zamordowani podczas śledztw i w obozach koncentracyjnych, zabici w akcjach bojowych lub zginęli w powstaniu.
Po wojnie struktury harcerskie zostały odtworzone, ciesząc się dużą popularnością wśród młodzieży. Obecnie w ZHP istnieje 17 chorągwi: Białostocka, Dolnośląska, Gdańska, Kielecka, Krakowska, Kujawsko-Pomorska, Lubelska, Łódzka, Mazowiecka, Opolska, Podkarpacka, Stołeczna, Śląska, Warmińsko-Mazurska, Wielkopolska, Zachodniopomorska, Ziemi Lubuskiej. Hufce są jednostkami regionalnymi działającymi w Chorągwiach, funkcjonującymi najczęściej na poziomie powiatowym.
Hufce zrzeszają podstawowe jednostki organizacyjne: gromady, które dzielą się wewnętrznie na szóstki zuchowe; drużyny, które dzielą się wewnętrznie na zastępy lub patrole. Jednostki te mogą się łączyć w szczepy lub związki drużyn.
Według danych na 2024 roku członkami ZHP jest 108 239 osób. W latach 1936–1989 posiadał status stowarzyszenia wyższej użyteczności. Od 16 lutego 2004 zarejestrowany jest jako organizacja pożytku publicznego. Jest członkiem Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych.
.
Z KRZYŻEM HARCERSKIM I LILIKĄ PÓJDZIEMY W BÓJ.
https://www.facebook.com/profi...
Komentarze
06-10-2024 [16:31] - Tezeusz | Link: A jak się do tego mają
A jak się do tego mają potomkowie komuszego szamba tęczowo- smartfonowe dzieci co sprzedały Polskę za pizzę wrzeszcząć po pijanemu n.."wypierd..." a skrobanka jest dla nich nr 1... ale mózgu.