Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

2023, Europa, wybory

Ryszard Czarnecki , 20.01.2023
W tym roku w kilku istotnych – z dużych powodów – w krajach UE i NATO odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Szczególnie Unia przyglądać się będzie wyborom w dwóch z pięciu krajów G-5: Hiszpanii i Polsce. Nad Tagiem, w czwartym co do wielkości kraju UE są to wybory podwójne: w maju – lokalne, w grudniu parlamentarne. Socjalistyczny rząd Pedro Sancheza rządzi drugą kadencję i budzi coraz większe kontrowersje na Półwyspie Iberyjskim. Czy obroni się w wyborach do Kortezów?
W Polsce wybory będą miały miejsce jesienią a wcześniej ważne wybory w kraju, który w zeszłym roku podjął decyzję o wstąpieniu do NATO, czyli Finlandii. Czy ten północnoatlantycki wybór centro-lewicowego rządu premier Sanny Marin obroni się podczas elekcji?
Bardzo ważne wybory (prezydenckie i parlamentarne) będą miały miejsce w istotnym kraju NATO, także bardzo ważnym w kontekście wojny w Europie Wschodniej (drony „Bayraktar”, gwarancje dla eksportu zboża z Ukrainy, negocjacje pokojowe) - Turcji. Czy prezydent Recep Erdogan i jego rządząca od 21 lat (od 3 listopada 2002r.) partia AKP wygrają tym razem?
Dodajmy do tego prawdopodobne wybory parlamentarne – w kwietniu – w historycznie najbardziej prorosyjskim kraju UE (obok Grecji), czyli Bułgarii, choć tam możliwe są nawet w tym roku… dwukrotne wybory, bo eksperci przewidują brak rozstrzygnięcia wyborczego wiosną i kolejne wybory w lipcu! Dodajmy do tego jeszcze drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach, prawdopodobne wybory na Słowacji oraz pewne w Szwajcarii (22 października).
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (18.01.2023)
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 463
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 991
Liczba wyświetleń: 8,138,092
Liczba komentarzy: 11,166

Ostatnie wpisy blogera

  • ONI NAPRAWDE WIERZA CZYLI RZECZ O FILIPINACH
  • PO CO KOMU G -7 ?
  • AMERYKA,AMERYKA...

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • sake2020, Szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha przekonuje ,że Karol Nawrocki stał się burzycielem wszystkich pozytywnych wspólnych osiągnięć. Jakie to te wspólne osiągnięcia? Twierdzi że polski prezydent…
  • paparazzi , Nie, że nie podoba, uwaga pod adresem pana jest czysto moja subiektywna oceną. Pana kultura i wiedza stoją na wysokim poziomie, ta przestroga ma zapobiec powielaniu schematów słowotoku jak u mjk1 co…
  • Marek Michalski, @Spike Wynika z tego, że nie wyciągamy wniosków z historii. Dlatego się powtarza.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności