Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Agora w Sieci

Gadający Grzyb, 20.08.2014
Należy jasno komunikować opozycji, że zaprzestanie dotowania „gwiazdy śmierci” z ulicy Czerskiej powinno być jednym z pierwszych posunięć po przejęciu władzy.



I. Nacjonalizacja „Agory”

Przeczytałem sobie zajawkę najnowszego numeru „wSieci” - tego, którego tematem okładkowym jest sponsorowanie i w zasadzie przejmowanie przez rząd krok po kroku spółki „Agora”. Mamy do czynienia z oczywistym procederem nacjonalizacji tylnymi drzwiami formalnie prywatnej firmy wraz z jej okrętem flagowym, czyli „Gazetą Wyborczą”, czego efektem jest stworzenie kolejnego medium rządowego i to pozostającego na bardzo krótkiej smyczy. Niby nic nowego – niektórzy może pamiętają jeszcze jak za rządów SLD ówczesna władza zafundowała sobie z państwowej kasy własny tygodnik opinii o nazwie, o ile sobie przypominam, „Fakty” (nie jestem pewien tej nazwy, ale pamiętam jak Leszek Miller pozował z nim przed kamerami). Tu mamy działanie mniej ostentacyjne, ale przez to bardziej skuteczne propagandowo - „Wyborcza” pozostając medium formalnie niezależnym może przez to skuteczniej robić lemingom wodę z mózgów.

To, że akcje „Agory” systematycznie spadają i warte są dziś ułamek tego co jeszcze kilka lat temu, zaś sama „Wyborcza” wraz z malejącą sprzedażą jest obecnie tylko cieniem dawnej potęgi świadczy z jednej strony o tym, że tonąca Platforma futrując organ Michnika chwyta się brzytwy, z drugiej zaś dobitnie unaocznia, że skupowanie aktywów spółki przez państwowe podmioty nie ma cienia uzasadnienia biznesowego. Gdyby było to chwilowe wahnięcie, po którym następuje odbicie, to państwowe przedsiębiorstwa mogłyby się na upartego tłumaczyć – kupujemy tanio, by za chwilę sprzedać drogo. Tymczasem trend spadkowy jest stały od lat, nie ma więc mowy o racjonalnym inwestowaniu, jest to ewidentnie ruch pod zamówienie politycznych mocodawców.



II. Gazeta reżimowa

Swoją drogą, ciekawy paradoks – ten sam rząd Tuska wykupił od brytyjskiego Mecomu udziały w Presspublice, a następnie ekspresowo „sprywatyzował” wydawnictwo oddając je w ręce zaprzyjaźnionego biznesmena Hajdarowicza (i zapewniając mu fundusze na zakup) – bo inaczej nie dało się spacyfikować „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. Teraz zaś po cichu nacjonalizuje inną spółkę, by utrzymać medialną dominację. Spadający nakład „Wyborczej” to bowiem jedno, a drugie – to wpływ narracji produkowanej na Czerskiej na pozostałe mediodajnie mainstreamu III RP, z telewizjami na czele, które wciąż w znacznej mierze powielają przekaz dziennika „resortowych dzieci” - niczym za komuny, kiedy to medialną linię formułowała „Trybuna Ludu”.

Platforma ma więc swój organ prasowy, rezonujący w pozostałych punktach medialnej układanki. Obecnie spółki państwowe z PZU na czele mają 17,5% akcji „Agory”, do tego dochodzi sponsorowanie „Wyborczej” ogłoszeniami różnych publicznych instytucji. Wystarczy wziąć do ręki jakikolwiek numer „GW” i podliczyć, ile jest reklam publicznych, a ile prywatnych, by wyrobić sobie ogląd skali jaką osiągnął ten proceder. O tym, że uderzenie wyprowadzone przez „wSieci” jest celne, świadczy chociażby reakcja – a w zasadzie jej brak. W niedzielnej prezentacji tygodników na stronie gazeta.pl skrzętnie ominięto najnowszy numer „wSieci” - do tej pory gazety Karnowskich w tego typu przeglądach nie pomijano. Na stronie wyborcza.pl również głucho. Wymowne milczenie, widać że temat dla funkcjonariuszy z Czerskiej jest drażliwy niczym mówienie o sznurze w domu wisielca.

III. W sieci zależności

Ta sytuacja dla samej „Wyborczej” jest niczym pocałunek śmierci. Znalazła się – nomen, omen - „w sieci” partyjno-rządowych zależności, co prędzej czy później wyjdzie jej bokiem i skończy jak ta gazeta rządu SLD o której wspomniałem na początku. Nie wyobrażam sobie bowiem, by po zmianie władzy państwowe instytucje wciąż dotowały „Gazetę” ogłoszeniami, a spółki z udziałem Skarbu Państwa podtrzymywały sztucznie kurs akcji „Agory”. Gdyby rząd PiS-u zostawił sprawy tak jak się mają obecnie, byłby to strzał w stopę, który skreśliłby partię Jarosława Kaczyńskiego w oczach znacznej części najwierniejszego elektoratu, nienawidzącego „Agory” i „Wyborczej” jak zarazy. Dlatego już dziś należy jasno komunikować opozycji, że zaprzestanie dotowania „gwiazdy śmierci” z ulicy Czerskiej powinno być jednym z pierwszych posunięć po przejęciu władzy. Tym łatwiejszym, że wystarczy nie dawać ogłoszeń, nie prenumerować i sprzedać posiadane akcje. Abstrahując już nawet od całego zła, jakie „Agora” z „Wyborczą” wyrządziły Polsce, warto spojrzeć na sprawę z punktu widzenia pragmatyki władzy. Jeśli PiS wykaże się należytą determinacją, to „Wyborcza” odłączona od publicznej kroplówki sama padnie, a związane z tym osłabienie medialnego hejtu niewątpliwie ułatwi rządy.

Jest również rozwiązanie alternatywne. Poczekać, aż pozbawiona rządowych dotacji „Agora” zacznie bankrutować i wtedy kupić ją za grosze, by następnie „przeorientować” jej media w duchu konserwatywnym – tak jak udało się to zrobić z „Rzeczpospolitą” pod rządami Lisickiego. Byłaby to zaiste piękna zemsta - „Gazeta Wyborcza” z, powiedzmy, Bronisławem Wildsteinem jako naczelnym – wyobrażacie to sobie Państwo? Nawet etnicznie wszystko by grało, więc odpadłyby ewentualne zarzuty o antysemicki spisek. Już sobie wyobrażam to wycie w kręgach medialnych piekieł – ciekawe, co powiedziałaby Helena Łuczywo, która onegdaj pod adresem Wildsteina wykrzykiwała, że „najgorszy Żyd, to taki, który wysługuje się prawicy”. Takie stworzenie „Presspubliki – bis” jest jednak obarczone podstawową wadą – po kolejnym odbiciu wyborczego wahadła „GW” wróciłaby na dawne tory polityczno-światopoglądowe, należałoby ją więc zawczasu powtórnie sprywatyzować, pytanie tylko, czy znalazłby się chętny, bo historia brytyjskiego Mecomu, którego reżim Tuska zmusił do wycofania się z Presspubliki nie napawa optymizmem. Ale, mimo wszystko – może warto zaryzykować?

Gadający Grzyb

Notek w wersji audio posłuchać można na: http://niepoprawneradio.pl/

ilustracja – money.pl
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 4556
Domyślny avatar

Zunrin

20.08.2014 20:40

Należy pamiętać, że Agora nie jest normalną spółką giełdową. Oprócz akcji notowanych na GPW są akcje uprzywilejowane. Na samym "normalnym" liczeniu akcji już zdaje się BZ WBK przejechał parę lat temu.
Gadający Grzyb

Gadający Grzyb

20.08.2014 20:52

Dodane przez Zunrin w odpowiedzi na Należy pamiętać, że Agora nie

Tak, ale gdy "Agora" zacznie bankrutować, to nawet ci "uprzywilejowani" pozbędą się śmieciowych akcji - po co im będą bezwartościowe akcje bankruta?
pozdr.
GG
Mikołaj Kwibuzda

Mikołaj Kwibuzda

20.08.2014 21:56

Rozmarzyłem się... W podtekście - tego i owego wścieklica pokręci, ale krześcijaninowi nie uchodzi tak marzyć. A kogo posadzić na szefa "Wysokich Obcasów" (jeśli jeszcze wychodzą, bo nie śledzę)? Była taka urocza dama od księdza R., wyleciało mi nazwisko, Anna Sobecka? Dopieroż będzie radość...
Gadający Grzyb

Gadający Grzyb

20.08.2014 22:41

Dodane przez Mikołaj Kwibuzda w odpowiedzi na Rozmarzyłem się... W

Profesor Pawłowicz :)
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

21.08.2014 08:53

Zaorać, (słownie przecinek) nie kupować ;-)
Domyślny avatar

Jan Własnowolny

21.08.2014 09:24

Mistrzyni A-chora w mieleniu plew Przy wódce powstał, zginie ten chlew Pamięci naszej nie zniszczy knut Zdrajca, pachołek, czy soviecki but Iskrą młodości zapalmy pochodnie Hodowców fałszu odrzućmy zgodnie Jeśli zasadę bojkotu przyjmiemy Fetoru nie czuć i nie wdepniemy Głowy już chore od mielenia plew Gangrena moralna, zginie ten chlew Czerwone odpadki ścieki rynsztoku Śmietnikiem Unii swołocz w amoku Miele plewy, sieczkę, czerstwy chłam Ewa dla Adama a ten kręci sobie sam Mistrzyni A-chora w mieleniu plew Przy wódce powstał, zginie ten chlew
Domyślny avatar

siermięga

21.08.2014 20:35

Sytuacja chyba jest daleko poważniejsza skoro po latach nieobecności w Polsce pojawił się NYT jako siła pomocnicza ale agorze nic nie pomoże ,zdycha ale kroplówkę po wyborach natychmiast odłączyć!Jest drugi ale znacznie grożniejszy przeciwnik bo działający ciszej to Alex Springer,ten to ma chyba 80 % prasy lokalnej w rękach nie licząc dzienników o zasięgu ogólnokrajowym.Na Górnym Śląsku ma swój "Dziennik Zachodni"który jest głównym sponsorem TV5 kanału który ma w swoim kablu Vectra i jest dostępny na całym Śląsku łącznie z Dolnym Śląskiem,bardzo ciekawy kanał,niby propaguje regionalna kulturę ale tak naprawdę Niemcy i Austrię a przed każdymi wyborami jego głównym kandydatem zawsze jest jedna osoba ,Buzek!Aha ,jeszcze jeden tytuł ze stajni Springera"Dziennik -Gazeta Prawna" powołany do życia dla interesów rury ale i tak sobie dalej pozostał ,kto tam nie pisał ,jakie pióra od prawej do lewej ,niejeden pospłacał długi i jeszcze zostało ale jak rura stała się faktem to wszyscy jak jeden dostali kopa następnego dnia jako zbyteczni ale swoje zrobili nie wspominając o zagrożeniach jakie rura dla nas ma,jak dzisiaj widzę te "prawicowe" mordy a raczej najmimordy gadające o wszystkim to mnie krew zalewa ,ze zapomnieli o swojej roli i jak dali d...y!Bo co do lewactwa to w sprawie rury to nigdy niczego innego nie oczekiwałem.
Gadający Grzyb

Gadający Grzyb

25.08.2014 19:19

Dodane przez siermięga w odpowiedzi na Sytuacja chyba jest daleko

Na rynku gazet lokalnych dominuje nie tyle Axel Springer ile Polskapresse należąca do niemieckiego Passauer Neue Presse, które z kolei jest częścią grupy Verlagsgruppe Passau.
pozdr.
GG
Gadający Grzyb
Nazwa bloga:
Pod Grzybem

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 451
Liczba wyświetleń: 1,722,755
Liczba komentarzy: 2,436

Ostatnie wpisy blogera

  • Brexit, czyli Dzień Niepodległości
  • Pod-Grzybki 56
  • Art. 212 – knebel na dziennikarzy

Moje ostatnie komentarze

  • @ Jabe Te cudze pieniądze państwo i tak wydaje w formie socjalu. Mamy więc do wyboru trzy opcje: - zostawić tak jak jest; - zlikwidować socjal; - zracjonalizować to, co państwo i tak pobiera.…
  • @ Jabe Gdyby to było takie proste. Sam na to wpadłem, ale nie nie działa.
  • @ Wszyscy Niestety, od dłuższego czasu mam problemy z monitorem - wywala mi "menu", którego nie daje się niczym przykryć, wskutek czego jestem, ze tak powiem, monitorowo uziemiony. Dopóki nie kupię…

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Braun zebrał podpisy, Grzesik dostał piany
  • Śmierdząca sprawa
  • Terlikowski, ty pipo...

Ostatnio komentowane

  • Anonymous, @Gadający Grzyb Cameron wykonał swoje zadanie w 100%. Tak miało być i on świetnie o tym wiedział.
  • Jabollissimus, Kwestia zależy od cywilizacji. W każdej cywilizacji jest inna relacja prawa i etyki. W cywilizacji łacińskiej, z której wyrastamy, etyka jest przed prawem. Prawo jest tylko potwierdzeniem,…
  • mjk1, Kolejny wielbiciel Korwina udaje, że nie potrafi czytać.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2025, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności