Jak z tego wyjść - PLAN

Spotkałam niedawno dwóch znakomitych psychologów, Marka i Wojtka Wareckich. Znają się szczególnie na manipulacjach medialnych, szkolą gimnazjalistów, których uczą, jak dystansować się od wpływu mediów. Ta wiedza przydałaby się wszystkim. Napisali świetną książkę pt. "Woda z mózgu", teraz drugą, specjalnie dla młodzieży "Pożeracz mózgów", wszędzie reklamowaną.

Ale nie tylko znają się na manipulacjach. Mają plan. Realny plan, choć trudny. Proponują jak wyjść z TEGO WSZYSTKIEGO. Zacznij od siebie i swego otoczenia, poważnie. Oni radzą, jak to zrobić i na co położyć nacisk, żeby było skuteczne. Pomyśl, jak świetnie przeprowadzili swoje pederaści.
Wystarczy nas 10 proc....

Będę ten PLAN drukować w odcinkach.

Wojciech Warecki
Marek Warecki

Jak z tego wyjść?

Cel

1. Samoorganizacja  – tylko samoorganizacja społeczna może nas wyciągnąć z sytuacji, w której jesteśmy. Jak wykazują badania Rensselaer Polytechnic Institute (RPI) należy przekonać 10% danej populacji, co do idei, by rozpowszechniła się ona w całym społeczeństwie, a opinia mniejszości została przejęta przez większość.
2. Koniecznym celem jest wyrugowanie ze świadomości społecznej tzw. „wyuczonej bezradności ”, tj. mitu dot. niemożności pokonania postkomunistycznej władzy oraz stworzenia nowoczesnego państwa.
3. Kolejnym zamierzeniem jest nauczenie społeczeństwa/narodu do oddolnego reagowania na problemy, w formie samoorganizowania się do realizacji określonych celi i radzenia sobie z trudnościami i zagrożeniami na możliwie najniższym szczeblu.

4.  Dlatego – umownie mówiąc – idzie o powtórzenie takiego ruchu, jakim była Rewolucja/ Powstanie Narodowe (jak kto woli) Solidarności . Tylko masowy, zdecentralizowany ruch zneutralizuje nawet intensywną penetracje agenturalną.

Plan

1. Zacznijmy od rozpowszechnianie samej idei samoorganizacji, czyli połączeniu tego, co proponuje Gene Sharp , metod Tea Party (opis w załącznikach) i tradycji Pierwszej Solidarności. Proponujemy realizować równolegle dwa nurty działania:
 Podważanie legitymizacji obecnej władzy za pomocą protestów (jak u Gene Sharpa)
 Samoorganizacja społeczeństwa wokół konkretnych spraw/problemów połączona z działaniami samopomocowymi (można to przyrównać do działania misjonarzy, którzy najpierw pomagają ludziom budować szkolę, pomagają ulepszyć sposoby gospodarowania, niosą pomoc lekarską, a dopiero potem, jako wiarygodni nadawcy mawia o Bogu.
2. Stworzenie kilkudziesięcioosobowej rady koordynującej inicjatywy z całej Polski, ale nie zarządzającej nimi. Kluczowym zadaniem jest kreowanie inicjatyw lokalnych i wspieranie rozwijających bez odbierania im autonomii. W radzie powinni się znaleźć ludzi zaufania publicznego, ale też ludzie czynu bez względu na wiek i status (tylko przykładowo: o. T. Rydzyk, ST. Michalkiewicz, szef kibiców Legii Staruch, Paweł Kukiz etc.).
3. Zadania rady:
a. Firmowanie zmian - jest twarzą dla cząstkowych projektów.
b. Koordynacja jeśli to konieczne
c. Szukanie metod finansowania
d. Organizowanie pomocy w wypadku represji
Uwaga: Zniszczenie rady nie powoduje zniszczenia inicjatyw lokalnych.
4. Jako pomoc optymalny byłby portal (lub podstony na chcących kooperować serwisach), za pomocą którego można by:
a. Zgłaszać inicjatyw, pomysły (przykładowy zestaw działań dotyczących konkretnych sfer życia realizowanych na zasadach odrębnych projektów. );
b. Szukać finansowanie projektów
c. Dzielić się doświadczeniami;
d. Prosić o wsparcie, szukać sponsorów, darczyńców;
e. Uzyskać pomoc prawną (obsługa);
f. Ściągać materiały szkoleniowe, instruktażowe i propagandowe.
5. Poszczególne projekty są autonomiczne, dzięki czemu zmniejszymy możliwość zniszczenia całego ruchu i zmniejszamy szansę na jego infiltrację agenturalną
6. Projekty są tworzone wokół wszelkich spraw mających znaczenie dla Polski: dotyczących sfery wartości, gospodarki jak i każdej innej.

Uwagi

1. Działanie zakłada szkolenie dużej ilości osób – bez tego ani rusz. Mamy w tym pewną praktykę i możemy pomóc.
2. Newralgiczną sprawą jest finansowanie. W załącznikach jest opis finansowania serbskiego ruchu OTPOR – cokolwiek by sądzić o tej konkretnie formie pomocy finansowej (zagranicznej). Konieczne jest opracowanie własnych form pozyskiwania pieniędzy: czy to z datków czy własnej działalności. Bez funduszy nic z tego nie będzie. 
3. Po fali rewolucji (na bliskim wschodzie i w krajach postsowieckich) rządy nauczyły im się przeciwdziałać niektórym scenariuszom realizowanym przez ludzi Gene Sharpa. – Nasze metody działania powinny ewoluować i być kreatywne.
4. Należy maksymalnie wykorzystać istniejący potencjał i zaproponować współpracę: strukturze np. Klubów Gazety Polskiej, Frondy, NSZZ Solidarności, z które mogłyby wspomagać realizacji protestów oraz inicjatyw samoorgnizacyjnych i pomocowych. Jeśli nie trzeba tworzyć swoje.
5. Trzeba być gotowym na działanie warunkach braku komunikacji i opresji policyjnej, która w takiej czy innej formie pojawi się na pewno.
6. Członkiem ruchu może być każdy i jego działaniami trzeba objąć grupy niechętne i obojętne. Przykładem takiej inicjatywy jest idea Portalu Wolności ma Znaczenie
7. Korzyści postulowanych mian powinny być oczywiste dla każdego człowieka, obdarzonego zdrowym rozsądkiem. Korzyści sensie ekonomicznym i dotyczących szeroko rozumianych wartości narodowych i ogólnych.
8. Ruch jest apolityczny w takim sensie, że nie realizuje celi żadnej partii.

www.warecki.pl
wojtek@warecki.pl
tel: 509 274 053

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Basia

03-03-2013 [11:05] - Basia | Link:

Ta wyuczona bezradność, to "no ale nic na to nie poradzimy" wkurza najbardziej! To co proponujecie jest wprost niesamowite!!!Jeszcze raz Wielkie Dzięki!

Obrazek użytkownika kat

03-03-2013 [12:08] - kat | Link:

od dawna o tym samym pisze i z chęcia się zaangazuje w ten projekt .To jedyne sensowne rozwiązania na zmiany w naszej Polsce , które zostaną zakończone sukcesem.....pozdrawiam

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

03-03-2013 [13:10] - Teresa Bochwic | Link:

A takie dziecinnie proste, prawda? Chociaż wysiłku wymaga, no i będa przeszkadzać.

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

03-03-2013 [15:56] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

No, to łycha dziegciu:

Każda taka inicjatywa spotka się z dywersją ze strony PISowskiego aparatu partyjnego, który swoją sprawność w odpychaniu., odtrącaniu, zniechęcaniu  „nieswoich” pokazał po 10 kwietnia 2010.
Ze skutkami zweryfikowanymi  przy urnie.

W kwestii manipulacji:
jestem reklamiarzem co oznacza, że od ponad  20 lat żyję z manipulowania.
Gdyby to, co przezacni teoretycy propagują było tak proste, jak twierdzą, ja i moi koledzy po fachu bylibyśmy zmuszeni z braku zajęcia zmienić zawód – oj, nie zanosi się na to;  proszę mi wierzyć, że się nie zanosi.

Obrazek użytkownika geozak

03-03-2013 [16:41] - geozak | Link:

Kiedyś Cie krytykowałem za tekst ,że PiS powinien wyjsc z głosowania odnośnie paktu fiskalnego.Teraz przyznam Ci rację -tak działacze PiS aby zwiększyć baze wyborczą o ludzi działajacych w rożnych stowarzyszeniach dzialających
i powstalych po Smoleńsku nic nie robia w tym kierunku a wręcz sabotują.Sam byłem świadkiem jak w Szczecinie do biura Posła PiS pchali się dosłownie ludzie drzwiami i oknami aby wygrać wybory prezydenckie.Pociotek Posła przyjmował to obojetnie i z miejsca tonowal zapał.Ten Posel u Moniki Olejnik zawsze głosno mówi ,ze PiS wygra.W Szczecinie zlikwidowano już wszystko co można było zamknąc a dalej przy władzy PO i jestem przekonany ,że jeśli straci część glosów to na korzyść SLD a nie PiS.Za takie wpisy nie mogę komentowac w wzorcu demokracji portalu wpolityce.pl gdyż mnie zbanowano.Przepraszam ,że przeszedłem na Ty ale my w USA do każdej osoby sie tak zwracamy do dziecka i staruszka i to jest jeszcze jeden przejaw demokracji.

Obrazek użytkownika geozak

03-03-2013 [17:12] - geozak | Link:

Tekst z sensem i ja dobrze reaguję na teksty które podają możliwosć jak praktycznie dokonac zmian.Byłem wychowany w Polsce przez Ojca typowego republikanina,potem Solidarność w Stoczni Szczecińskiej i 30 lat pobytu w USA.Tu scena polityczna była zablokowana przez establishment dwóch partii.Sięgnieto po stare sprawdzone metody od lat czyli organizowania sie oddolnego w Tea Party zmuszajac Republikanów do otwarcia szeregów a w przypadku Demokratów siegniecia po nie chodzących do wyborów biednych obywateli i ich rejestrację.Wszystko to dokonywano metodą tzw.grassroot organization.Prosze wejść na Google i sa tam setki stron jak sie organizować tego typu.Prosze wejść na stronę - Organization Democratic Party or Republican-i tam jest dosłownie w szczegółach w prosty sposob pokazana organizacja tych partii co można z powodzeniem zastosować w Polsce.Problem zastosowania to dopuszczenie najbardziej wartościowych ludzi do stanowisk wybieralnych i nominowanych i łatwego ich odwoływania w przypadku niesprawdzenia sie.Wiem ,że to nie spdobałoby się działaczom wszystkich partii lącznie z PiS.Organizacja i statuty partii w Polsce jest podobna do partii Putina Jedna Rosja i pisząc to nie mijam sie z prawdą.Różnica- jestesmy bardziedziej cywilizowani ,bardziej na zachód, ale to nie zmienia wiele sprawy.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

03-03-2013 [20:29] - Teresa Bochwic | Link:

Nazywam się Bochwic, prosze o uwagę.

Obrazek użytkownika jaja -cek

03-03-2013 [17:32] - jaja -cek | Link:

cyt. z artykułu:
"...pkt.4. Jako pomoc optymalny byłby portal (lub podstony na chcących kooperować serwisach), za pomocą którego można by:
a) Zgłaszać inicjatywy, pomysły (przykładowy zestaw działań dotyczących konkretnych sfer życia realizowanych na zasadach odrębnych projektów..."

mówiąc klasykiem TAK, ALE...
bo rację ma Ewaryst, który jako zawodowy "macher od wciskania ludziom kitu" (z całym szacunkiem) twierdzi, że jest to trudne zadanie dla pospolitego ruszenia i że to partia polityczna jest właśnie do tego celu organizowana i że to działcze partii politycznej mają za zadanie ....
ale gdy mówi iż to właśnie działacze PiS tonują zapał ludzi, którzy się pchają żeby coś robić - to uśmiecham się smutno ponieważ sam Pan Ewaryst "tonuje" pomysł, utrąca inicjatywę mówiąc, że .... to trudne
trudno
ale i rację ma Pani , Pani Tereso bo przecież "...każda droga zaczyna się od pierwszego kroku"

ale ad'rem
-o tym żeby coś zrobić pisała swego czasu red.Ewa Stankiewicz (*i nawet założyła taki tematyczny blog)
-niemal już rok temu blogerka ESKA napisała preambułę do nowej KONSTYTUCJI bo słusznie uznała, że zacząć trzeba od ...początku
(*i w tym celu założyła swój blog, zwracając się do nas o kontynuowanie)
-a także dawno, daaaawno temu takie narzędzie, takie spec-forum na którym można problem po problemie dyskutować, temat po temacie omawiać, krok po kroku rozwiązywać jest tutaj:
http://jajacek.blog.pl/categor...

więc nie zaczynajmy "...od policzenia szabel, ile nas jest"
nie bądźmy jak te ryby co to na niby, jak te żaby co to na aby/aby, a rak ... wiecie jak

wybierzmy jakieś narzędzie, wybierzmy jeden z już istniejacych blogów przeznaczonych i utworzonych specjalnie do tego celu o który apeluje Pani Teresa

telewidzu!
obudź się
zaczynamy!

Obrazek użytkownika geozak

03-03-2013 [17:58] - geozak | Link:

Plan-Należy przywrócić ruch Solidarnosć w jego pierwotnej wersji czyli ruchu społeczno politycznego i nazwac Solidarnosć -Powrót do korzeni.Komitet założycielski z działaczy Solidarności którzy pozostali wierni ideałom solidarności jak Gwiazda plus młodzi typu jak Solidarni 2010 i inne organizacje społeczne i stowarzyszenia ktore chcą zmian w Polce.Komitet doradczy tak jak Ojciec Rydzyk i inni cieszący sie szacunkiem i dorobkiem.Struktura orgsanizacyjna -na bazie dawnych Regionów czyli dawnych województw.Statut identyczny z pominięciem spraw związkowych.Cel-dokonanie zmian w Polsce aby dać władze obywatelom a nie partiom.Partia to idea,działacze partyjni to nie odskok do posłowania tylko do szukania ludzi kompetentnych i uczciwych reprezentyjacych okręg wyborczy a nie szefa partii lub partię.Zmiana konstytucji-okręgi jednomandatowe,wybieranie władzy ustawodawczej ,wykonawczej bezposrednio kartką wyborczą i dodatkowa wybór władzy sądowniczej kartką wyborczą na szczeblu powiatu.Wzorować sie na konstytucji USA i Wegier aby Polska byłą Polską.Pamiętajmy ,że Solidarność 1980 złamano po to aby odebrać władze obywatelom a utrzymać władze nomenklatury co przyklepali renegaci w 1989.Najważniejsza sprawa -działacze nie są opłacani i nie moga kandydować do stanowisk.Solidarność -powrót do korzeni poprze partię która zapisze w programie te zmiany.

Obrazek użytkownika Sir Winston

03-03-2013 [19:04] - Sir Winston | Link:

Byłoby jeszcze dość czasu w tym roku!

Oddajemy (nomen omen) kupę forsy na subwencje dla szczekadeł obdarowywanych rządowymi ogłoszeniami, skorzystajmy z możliwości, jakie pozostawia nam prawo.

A sam plan wygląda bardzo rozsądnie, zwłaszcza że współgra z rozwojem mediów, które rozbiją propagandę Partii. Zdaniem Volkoffa, z którym trudno by polemizować, alternatywne kanały informacyjne są absolutnie niezbędne dla odebrania jej skutecznośći.
Sam Partia potwierdza to swoimi działaniami wobec niezależnych od władzy źródeł informacji; na przykład - ewidentnej próby likwidacji TV Trwam.

I na koniec uwaga, której nie chciałbym rozwijać, ale to chyba i tak niepotrzebne: opierałbym się wyłącznie na kanałach już istniejących i sprawdzonych w dłuższym czasie oraz ewentualnie takich, które powstaną jako narzędzie służebne wobec konkretnych działań, a nie - nowych i samonośnych inicjatywach pełnych nagłego posłannictwa.
Zwłaszcza gdy uruchamia je równie nagły strumień pieniędzy.

Pozdrawiam Panią

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

03-03-2013 [20:27] - Teresa Bochwic | Link:

Racja! Tylko jeżeli chodzi o fundacje, to prawo jest tak pomyślane żeby prawie nie dało się takiej założyć, a potem prowadzić. Przerabiałam to w latach 90.
Żadnych podejrzanych strumieni pieniedzy!

Obrazek użytkownika Sir Winston

04-03-2013 [09:36] - Sir Winston | Link:

Nie mam pojęcia, jak to funkcjonuje, bo ja tylko płacę, a nie dostaję datki, ale widzę, że na przykład w salonie24 pojawiają się wezwania do płacenia 1% na różne fundacje, które najwyraźniej tworzą poszczególni ludzie w potrzebie. Dobrym przykładem będzie mefi100. Nie mam pewności, czy się pod jakąś nie podpiął, ale to przecież na jedno wychodzi.

Pisząc o tej metodzie miałem na myśli finansowanie wyłącznie konkretnych przedsięwzięć... co by tu podać jako przykład...? Powiedzmy, że przyparafialną strzelnicę. Załóżmy, że ktoś ją zakłada, okoliczni mieszkańcy chętnie biorą udział w jej działalności (na przykład oglądają wspólnie różne filmy, gdzie indziej niedostępne, chodzą na piesze wycieczki i uprawiają różne rzeczy, jakimi jeszcze można się zajmować w strzelnicy). Wymaga to środków, które można by zbierać nawet i w postaci składek, ale dlaczego odpuszczać ten 1% od podatku - powiedzmy - 500 osób? A może 1.500?

Nie wiem, czy Pani pamięta, ale w salonie24 również ktoś pisał o tzw. syndromie kobiety zgwałconej, wydaje mi się, że tym kimś był Krzesimir, ale mimo obietnic a potem nagabywania temat nie został rozwinięty. Szkoda, bo pierwsza bardzo dobra notka traktowała o zjawisku opisowo, a kolejna miała opisywać sposób pokonania go.
Jednak chociaż Krzesimir(?) nie przeprowadził swojej analizy położenia obozu patriotycznego do końca, a moze jej jedynie nie opublikował, to ogólniejsza, a nie na miarę skrojona terapia jest w ogólnym zarysie znana. Przede wszystkim trzeba zlikwidować dominację narracji sprawcy.
Dlatego właśnie wspomniałem o mediach, bo jedynie dzięki własnemu przekazowi, dzięki skutecznej prezentacji sytuacji spoza perspektywy Partii możemy osiągnąć cytowane przez Panią 10%.

Swego czasu wydawano miliony dolarów na RWE. To był ten kanał alternatywny, który jednak sam jako taki nie dotarł do 10%.
Oporowe kanały informacji po pierwsze muszą być rozproszone, ale nie mogą być zanadto rozproszone, a po drugie widoczne. To wymaga pieniędzy. Nie liczyłbym poważnie na finansowanie od wydawcy Wprost. Końcówka w stylu URze czy wręcz scenariusz NEkranu są w takim przypadku pewne.

Pozdrawiam :-)