Co to znaczy być prawdziwym Polakiem?

Dobry półwieczór Wszystkim,
 
Zaproszono mnie do inicjatywy napisania kliku słów na temat, kim jest  Prawdziwy Polak. A może – co to znaczy być prawdziwym Polakiem?
W pierwszej chwili zacząłem się zastanawiać, próbowałem przemyśleć temat, podejść poważnie do zagadnienia. W drugim odruchu doszedłem do wniosku, że sensu mój wysiłek nie ma. Bo – subiektywnie rzecz oceniając – nie mam dla kogo się napinać. Ci, którzy są pewni, że wiedzą kim Polak jest, mego zdania nie potrzebują. Tych zaś, którzy nie wiedzą – no, takich to nie ma, wszyscy przecież wiedzą. Nie liczę na żadną merytoryczną dyskusję, ale nadzieja umiera ostatnia. Jednakże  słowo dałem, trzeba dotrzymać nawet gdy się nie chce…
Kiedy używam określenia, że coś jest “prawdziwe”? Kiedy kupiłem sobie prawdziwy samochód? Która miłość była prawdziwa? A Niemiec kiedy jest prawdziwy – gdy konstruuje Mercedesa czy kiedy pali Żydem w piecu?
No właśnie – coś “prawdziwe” jest wtedy gdy spełnia nasze standardy. Oczekiwania. Albo jest zgodne z naszymi kompleksami. To dlatego dodajemy przymiotnik, by podkreślić jedne cechy, a ukryć drugie. W zasadzie każdy ma swobodny wybór, by uznać coś za prawdziwe.
Ale może istnieje pewien zbiór cech, wspólnych dla wszystkich różnych “prawdziwości”, taki zbiór konieczny w stylu: cztery koła, silnik, by coś było pojazdem? No dobrze…
 

  1. Duma z historii – bitwa pod Grunwaldem, Dywizjon 303, Powstanie Warszawskie, Solidarność…
  2. Zaradność, rozumiana jako umiejętność przystosowania się do niesprzyjających warunków życia,
  3. Gościnność,
  4. Rodzina,

 
I jeżeli ktoś tak chce myśleć, to proszę bardzo. Nie spotkałem jednak innej nacji, która by takich cech nie miała więc mam podejrzenie graniczące z pewnością, że jest to uniwersalny zbiór cech, do których każdy sie przyznaje, a może i aspiruje. Ale przyznam też, że – o ile znam historię – swoim sąsiadom nie budowaliśmy komór gazowych ani obozów pracy, by nam wydobywali uran więc może mamy coś w sobie szczególnego? Więc także :

  1. zawiść, zazdrość,
  2. obłuda,
  3. krętactwo, spryt.
  4. chamstwo,

 
Konkludując: każdy sam sobie powinien dać odpowiedź, jaki jest jego standard. Bo oczywiste jest, że Piłsudski czy Kościuszko uznawani są za prawdziwych Polaków. Ale jednocześnie nie mam cienia wątpliwości, że za prawdziwego Polaka uważa się także ten ksiądz z Sosnowca (czy gdzie to było), który po użyciu męskiej prostytutki… pisałem o tym, daruję szczegóły wszak murarze i wyplatacze koszy wiklinowych nie takie grzechy mają na sumieniu.
Określmy w takim razie swój standard, jego znajomość to podstawa  konstrukcji samego siebie. Zapraszam, niechaj każdy napisze coś o sobie. Tak, jak sam siebie widzi, a może będzie materiał, by to skonfrontować z tym, jak widzą to inni, też prawdziwi Polacy w swoim mniemaniu.
 
Zróbmy mały eksperyment, nic nam złego się nie stanie, gdy się czegoś dowiemy o sobie…
 
Zapraszam.
P.S. Spotykam znajomego, pyta mnie: jak leci? Odpowiadam: naprawdę dobrze, bardzo się z tego cieszę. Oczy niedowierzania, podejrzliwości: ile on, kurwa, wygrał  na loterii?
A ja nie gram na loterii, spełnienie nie bierze się z grania.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-02-2024 [17:14] - NASZ_HENRY | Link:

  

  

 
 

Obrazek użytkownika u2

29-02-2024 [17:22] - u2 | Link:

Piłsudski czy Kościuszko uznawani są za prawdziwych Polaków

Baju, baju, będziem w raju. Ziuk to Kresowiak, Wilniuk, Litwak. Kościuszko to również Kresowiak, ale Rusin. Podobnie do mojej rodzinki mówił w młodości po prostu, czyli ni to po białorusku, ni to po polsku.

Obrazek użytkownika smieciu

29-02-2024 [18:08] - smieciu | Link:

W pewnym sensie o sobie... Otóż cechą prawdziwego Polaka jest (zapewne między innymi) ...
Politykierstwo?
Ok. Nie mam jakichś szczególnych doświadczeń z innych krajów ale mam takie wrażenie że Polacy uwielbiają gadki i sprzeczki polityczne. Mądre czy głupie. Źli Niemcy i Ruskie. Albo ci Żydzi. Rządzący światem. Spiski. Te są też podobno bardzo popularne u Ruskich. Ale tam zwyczajnie nie bardzo jest jak zaangażować się w politykę. Wielkiego wyboru bowiem nie ma :)
Słyszałem dla odmiany że na Zachodzie, dla ludzi rząd, politycy są po prostu pewną częścią państwa, która robi swoje i nie bardzo jest sens wnikać. Sprzeczać się. Dochodzić, szukać dziury w całym.
A u nas?
Ile razy byłem zaskoczony kiedy w przypadkowej gadce z kimś tam, kto do tej pory był dla mnie jakimś anonimem wychodziło że ten ktoś cichy i spokojny nagle rzuca daty, cytaty wycinki z historii. Oczywiście nie tej banalnej.
Przykładowo niedawno wychodzę z psem napotykam na sąsiada. Zwykły kolo, mieszka obok, od wielu lat, nigdy nie zagadałem ale tym razem poszło. A on: Piłsudski Rozwadowski no i oczywiście masoni i Żydzi (oni akurat praktycznie zawsze się pojawiają więc to mnie nie zdziwiło). No i dodaje: PiS to przedłużenie, kontynuacja Sanacji. A mnie z lekka zamurowało. Jak to się pytam, skąd taki wniosek, przecież nie ma ciągłości, nie można uznać że jeśli ktoś jest fanem Piłsudskiego to zaraz jest kontynuacją Sanacji. Która jakoś poprzez PRL miałaby przetrwać w jakiś sposób. No to on: a wiesz kto wychowywał Kaczyńskich? Przecież nie ojciec. Tylko matka agentka „Balbina” no i ten Mason. A on to... Itd.
Albo, historyjka inna ale wciąż w temacie. Kupuję chleb a tu taka gadka: Wie pani, mówi klientka do sprzedającej, bo ten Ossowiecki, którego wcieleniem jest Jackowski to już dawno powiedział że w Polsce będą pomarańcze rosły - taka uwaga przy gadce na temat pogody :)
Tak czy siak wiele razy się z tym spotkałem.
Zupełnie z zaskoczenia. Wielu ludzi sporo wie, docieka ale niekoniecznie się z tym afiszuje. Ale jednak tym żyje. Po cichu albo i nie.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

29-02-2024 [18:54] - Alina@Warszawa | Link:

Wg cechy "politykierstwo" nawet @smieciu załapałby się do Polaków, ale nie ma łatwo, To nie politykierstwo stanowi o polskości.

Obrazek użytkownika smieciu

29-02-2024 [19:04] - smieciu | Link:

Myślę że zdolność czytania ze zrozumieniem też nie jest naszą cechą gdyż zaskakująco dużo Polaków jej nie posiada :)
Co to znaczy być prawdziwym Polakiem?
Takie jest pytanie w tytule tekstu. Więc... politykierstwo faktycznie nie stanowi o polskości.

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

29-02-2024 [18:17] - Eugeniusz Kościesza | Link:

@tow. trikolorus  
Najlepiej spytajcie swych własnych tych żyjących nadal biologicznych przodków. Niezależnie od etnicznego pochodzenia autora . Zarówno czy to  niemieckiego, rosyjskiego  jak i chazarskiego pochodzenia bardzo dobrze wiedzieli: kto to Polak –szykując i wdrażając ludobójstwo poprzez własne listy deskrypcyjne w 1939 r. Te kryteria- który jest prawdziwy -zostały wtedy ściśle określone i praktykowane nieprzerwanym ludobójstwem 1939-1956 ! Ale wszystkich Polaków i tak nie udało się wam towarzysze tą identyfikacją ewaporować i nadal tkwią wam niczym drzazga w d.pie. Co można łatwo ocenić choćby po tej opublikowanej treści czarno-biało-czerwonego autora  .    

Obrazek użytkownika paparazzi

29-02-2024 [19:34] - paparazzi | Link:

W punkt, brawo. I to "A Niemiec kiedy jest prawdziwy – gdy konstruuje Mercedesa czy kiedy pali Żydem w piecu?" Mercedes, ulubiony pojazd hitlera, napocił się w użyciu niewolników w popieraniu III rzeszy. Zresztą trico tric porównuje wielkie postacie do jakiegoś przypadku księdza pederasty. Tzw. relatywizacja no i prawda narracyjna. Przeszedł dobre przeszkolenie.

Obrazek użytkownika Tomaszek

29-02-2024 [23:38] - Tomaszek | Link:

Papa
Dziś prawdziwych Niemców już nie ma . Pokłady paliwa do pieca  wyczerpały się a i Mercedes już nie ten . Z argumentów zabrakło mu tylko pedofilii w kościele . Jeżeli on o Polakach , to może my napiszmy o Papuasach . Oni lubią polską kiełbasę i gotowaną golonkę . Zawsze to jakiś pozytyw i dla Papuasów i dla kiełbasy .
Aha 
I bardzo lubią posiekany świeży koperek .

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

29-02-2024 [18:52] - Alina@Warszawa | Link:

Szkoda, że twoi prowadzący TRI nie dali ci łatwiejszego zadania - napisać co to znaczy być Rosjaninem. O Polaków się nie martw! Wiedzą o sobie wszystko co trzeba. Jest jeden podstawowy znak, że ktoś jest Polakiem - nie pali w Polsce świec chanukowych - proste.

Obrazek użytkownika tricolour

29-02-2024 [19:43] - tricolour | Link:

Krótkie podsumowanie w locie.

Prawdziwi Polacy (jak zapewne o sobie myślą), czyli ci, co mnie tak krytykują, nie potrafią napisać nic o sobie albo że wszystko jest jasne więc nie ma co pisać.

Przyznam, że jest to zgodne z moimi obserwacjami.

Obrazek użytkownika Tomaszek

29-02-2024 [23:43] - Tomaszek | Link:

" nie potrafią napisać nic o sobie " .Ten co o sobie pisze , he he he , chyba w czwartej osobie . Coś jak Srolga Srokarczuk . Ale na Nobla to ten twój mentor chyba za krótki . 

Obrazek użytkownika tricolour

01-03-2024 [07:58] - tricolour | Link:

@tomaszek

Cały czas piszę o sobie: a to syna do prywatnej szkoły prowadzam, a to riba sobie zbudowałem, a to longboarda właśnie rozwijam, a to nowe auto dla żony ku radości nas wszystkich. No, cały czas.

I to tak cię kłuje w ślepia od samego początku, że jestem przeciwieństwem twoich życiowych porażek - przecież to wyraźnie widać, jak uruchamiam twoje kompleksy. Weź się jakoś ogarnij, bo podstawą zmian jest jasne opisanie miejsca, w którym jesteś.

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-03-2024 [20:58] - Tomaszek | Link:

Syna możesz se mieć , prowadzaj go do szkoły pryawatnej czy jakiej tam , rób co chcesz . a żonie samochód kupiłeś to też dobrze jeżeli to prawda . Ale z tym RIBem to przegiąłeś i nawet z deską . Pajacujesz ze swoją "inżynierią " a podstawowych pojęć nie znasz i co się odezwiesz na ścisłe tematy to nawet nie Zonk tylko Bąk . Taki sam Polak jak inżynier . Czyli dupa z dupy . 
Bez odbioru bo weekend się zaczyna  a ja żyję czymś innym niż NB i dyskusja z pajacem .

Obrazek użytkownika tricolour

01-03-2024 [21:43] - tricolour | Link:

@tomaszek

No to spadaj, nic tu po tobie. Zapamiętaj sobie na odchodne, że mój rib będzie stać ci kością w gardle do ostatniej twej minuty na tym forum.

😁😁😁

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-03-2024 [10:49] - Tomaszek | Link:

A Borat to miał Marilyn Monroe na zdjęciu .

Obrazek użytkownika tricolour

02-03-2024 [11:46] - tricolour | Link:

@tomaszek

Identyfikujesz się z Boratem czy Marilyn? Nie bez podstawy tak ci się skojarzyło 😁😁😁

Tak, koleżko, mój rib to w efekcie zabawka na dwa tygodnie w roku, rzecz nie warta wielkich dyskusji, znacznie częściej , bo codziennie, jeżdżę na desce. Jednakże ten moj rib stoi ci kością od pierwszej chwili, szlag cię trafił gdy go zobaczyłeś. Wiesz dlaczego? Przecież każdy normalny by go olał ( jak wszyscy na forum, których to nie interesuje) albo zaciekawił. A ty mało nie zdechłeś. No to wiesz dlaczego?

Skoro masz dorosłą córkę, to znaczy, że masz 50-60 lat. I w tym wieku nie masz nawet własnej chaty tylko ciułasz każdego funta, wynajmujesz tanią klitkę z dala od realnego domu. Właśnie to mój RIB podświadomie ci wytyka - że chciałbyś, a nie możesz. To jest ta energia, która niszcząc cię pcha jednocześnie do agresji.

Wiesz co ja robię tym RIBem? Ja nim otwieram oczy niedowiarkom, patrzcie to moje... i nie jest to moje ostatnie słowo.

😛😛😛

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-03-2024 [17:56] - Tomaszek | Link:

Borat podobnie do ciebie też miał marzenia z obiektem ze zdjęcia . Tyle że cudzy RIB czy deska są słabo sexy chyba . Ale cóż , może to 62 płeć . 
Napisz jeszcze że masz kuśkę po kolana , to ci samoocena wzrośnie .
Aha 
I nie analizuj , bo ci jak zwykle anal wychodzi . 
Fuj

Obrazek użytkownika Kaczysta

29-02-2024 [20:34] - Kaczysta | Link:

autor
Od dawna masz już polski paszport?

Obrazek użytkownika tricolour

29-02-2024 [20:44] - tricolour | Link:

Od dawna, nie mam innego, tylko polski. Daruj sobie, to "już" bo wychodzi, że prawdziwy Polak - za którego z pewnością się uważasz - to idiota, który nie potrafi zadać innego pytania niż sugerujące.

Obrazek użytkownika smieciu

29-02-2024 [21:01] - smieciu | Link:

Miałem nawet coś takiego napisać. Wychodzi na to że jeśli klepiesz głupoty, powtarzając jak mantrę pewne oklepane historyjki to jesteś Prawdziwym Polakiem. Czyli codziennie mówisz: Niemcy są źli! Putin to car, który chciał zająć Europę ale okazał się na to zbyt głupi! Ten kto tak nie uważa to ruski agent. I ma śmierdzące onuce. Ameryka Bidena nas kocha. Dlatego nas chroni wspierając Ukrainę. Itd.
Wtedy, wtedy jesteś Prawdziwym Polakiem.
I tylko właśnie pozostaje to pytanie. Czy żeby otrzymać to zaszczytne miano trzeba koniecznie być tępym idiotą? Naprawdę nie ma innego sposobu?

Obrazek użytkownika Kaczysta

29-02-2024 [21:13] - Kaczysta | Link:

 smieciu 
czy ktoś tu kwestionuje twój wrodzony debilizm
Kto?
​Dawaj namiary

Obrazek użytkownika Tomaszek

29-02-2024 [23:46] - Tomaszek | Link:

Ja
Nie obrażaj debili , niektórzy są nawet sympatyczni i bywa wesoło . Kurwę z durniem pomyliłeś .

Obrazek użytkownika Kaczysta

29-02-2024 [21:11] - Kaczysta | Link:

Jeśli wyciąć wszystkie przedwyborcze kłamstwa Rudej świni, to ze 100 konkretów pozostaje tylko CHUJ DUPA I KAMIENI KUPA !!!!

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-02-2024 [21:22] - Edeldreda z Ely | Link:

@Autor

To ja w odpowiedzi opowiem anegdotę:
Londyński klub, środek nocy. Podchodzę do baru. 
Anglik za barem pyta:
- What can I get you? 
Ja: Can I have a water, please
Still.
On: I beg your pardon? 
Ja: Water, please. 
On: Whare are you from? 
Ja: From Poland. 
On: Are you absolutely sure that you are from Poland?
Ja: Yes :-)
On: I'm not entirely sure if we have water, but I'll look for you.

 

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-03-2024 [00:02] - Tomaszek | Link:

Dredzia
Anegdoty to raczej dobrze byłoby do śmiechu . Tak samo on Anglik za barem jak ty Polka przy barze . Napisz jeszcze że ksiądz dzieciaka przeleciał . 

Obrazek użytkownika Jan1797

29-02-2024 [23:09] - Jan1797 | Link:

Duma z historii – bitwa pod Grunwaldem, Dywizjon 303, Powstanie Warszawskie, Solidarność…
Zaradność, rozumiana jako umiejętność przystosowania się do niesprzyjających warunków życia,
Gościnność,
Rodzina,
…Szacunek dla kobiety przekazany takim uśmiechem, że gdzieś tam henn, Bóg wie gdzie i jak daleko, ta w końcu po Polsku z naszym daną tylko radością; hmm …Espresso, mineralna i duże mleko ☺ Miło mi.

Obrazek użytkownika spike

29-02-2024 [23:55] - spike | Link:

@tri
Fundamentalne cechy Polaka "Bóg, Honor, Ojczyzna", w twoim tekście nie wymieniłeś ani jednej, ale na końcu o "kurwie" pamiętałeś.

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-03-2024 [00:05] - Tomaszek | Link:

Bo "kurwa" to jego amen na koniec " Dojcze nasz ". I nie wal Spike nurów do pustego basenu i nie pouczaj , on już "nauczony" aż kipi . 

Obrazek użytkownika tricolour

01-03-2024 [07:39] - tricolour | Link:

@spike

Nie Bóg tylko 20% Boga co tydzień. Nie honor tylko wyśmierdziany niemiecką dupą Golf, nie ojczyzna tylko Lidl. 

A wymieniona na końcu "kurwa" była na 120%, aż wam kapcie pospadały z wrażenia.
 

Obrazek użytkownika spike

01-03-2024 [11:38] - spike | Link:

@tri
faktycznie papcie mogą spaść z wrażenia, czytając twoje argumenty, wg których "prawdziwy Polak" nie może jeździć Golfem, czy kupować w Lidlu, pewnie powinien jeździć konno i to koniem polskiej rasy, nie kupować w Lidlu, a samemu uprawiać działkę i chodować na balkonie świnię na kiełbasy.
Tak może pisać tylko człowiek bez tożsamości, wynaturzony moralnie, aż dziw bierze, że mieszkasz w Polsce i mówisz po polsku, nie jest ci wstyd?
Ty tak ogólnie rzecz biorąc, wiesz kim jesteś, skąd pochodzisz, bo chyba nie z Polski, w każdym razie nie masz polskiej duszy, bycie Polakiem samo pochodzenie nie jest warunkiem bycia Polakiem, znamy wielu polskich bohaterów, patriotów, którzy nie mają polskich korzeni, historia Polski jest wielonarodowa, więc i Polacy mają mieszane pochodzenie.

Jest jeszcze jedna sprawa, to lojalność względem kraju, w którym zapuściło się korzenie, założyło rodzinę, nie trzeba kochać kraju w którym się mieszka, ale go szanować.

Nie wiem czy jest w Europie kraj czysty etnicznie, od wieków była wędrówka ludów, które się mieszały z innymi, ale łączyła je dusza, dlatego poświęcali wszystko by chronić swoją ojczyznę przed barbarzyńcami, bo ojczyzna to także rodzina, przyjaciele, znajomi.

Jakby nie Prawdziwi Polacy, to byś w Polsce nie mieszkał, pewnie dla ciebie to bez znaczenia, ty tylko w Polsce mieszkasz, a twoje dzieci, jak im mówisz, kim są?

Obrazek użytkownika tricolour

01-03-2024 [12:14] - tricolour | Link:

@spike

Nie koleżko - nie ja jestem wynaturzony moralnie, to prędzej ty, który suponujesz durnotę każdemu temu, który nie liże partyjnego fiuta. Tak to wygląda z boku: że mądry i moralny jest tylko ten, który bierze fiuta do ust, jak ty.

A po drugie: nie ma niczego złego w jeździe golfem czy zakupach w Lidlu. Ale jeśli przez trzydzieści lat nie zbudowano krajowego samochodu gdy rynek importuje milion rocznie, głównie tych znienawidzonych niemieckich, a 40 milionów Polaków karmi się z biedry i Lidla, które zabierają 140 miliardów złotych rocznie, to tylko te dwie rzeczy dowodzą uwiądu społecznego bez względu na wyklętych czy innych prawdziwych patałachów.

Tak, ociekająco krynico moralności - program Abrams plus F35 zjadamy corocznie w Biedronce.

Obrazek użytkownika mjk1

01-03-2024 [13:17] - mjk1 | Link:

 "Ale jeśli przez trzydzieści lat nie zbudowano krajowego samochodu gdy rynek importuje milion rocznie, głównie tych znienawidzonych niemieckich..."
To tylko i wyłącznie nasza wina.
W latach 90-tych firma ADAC przeprowadziła test zderzeniowy Poloneza Caro.
Okazało się, że osiągnął dużo lepszy współczynnik bezpieczeństwa od wielu "zachodnich" samochodów.
Gdy przedstawiono to obecnym na ogłoszeniu raportu dziennikarzom, tylko polski dziennikarzyna powiedział: "... tak dobry wynik Polonez osiągnął, tylko dzięki przestarzałej konstrukcji".
W tamtych latach dla przeciętnego polskiego kmiota piętnastoletni zdezelowany wieśwagen, był lepszy od nowego Poloneza.
To obrazuje jakimi głąbami sami jesteśmy. Nawet jakbyśmy zrobili najlepsze auto na Świecie, to każdy głąb w naszym kraju powie, że jak polskie to na pewno do d... .

Obrazek użytkownika spike

01-03-2024 [18:42] - spike | Link:

@mjt
"W tamtych latach dla przeciętnego polskiego kmiota piętnastoletni zdezelowany wieśwagen, był lepszy od nowego Poloneza."

Widać żeś taki sam jak @tri, zacofany, zapytaj kogoś starszego, czy Poloneza, Fiata można było iść do salonu i sobie kupić, owszem, ale za dolary, znajomy tak kupił Poloneza, używane Golfy, Mercedesy były od ręki na giełdach.
Nie bazgraj czasem, że to wina Polaków.

Nim się coś napisze,
"Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."

Obrazek użytkownika mjk1

01-03-2024 [19:59] - mjk1 | Link:

@ spike.
Nim się coś napisze,
"Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."
Bezapelacyjnie. Dodam do tego, że jeszcze należy czytać ze zrozumieniem i posiadać choćby elementarną wiedzę.
Teraz fakty.
Poloneza Caro zaczęto produkować w lipcu 1991 roku wtedy w prawdziwej gospodarce rynkowej. Salony FSO wyglądały wtedy tak: ogrodzony plac na którym stały rzędami  Polonezy a za biuro robiła przyczepa typu Niewiadów. Pierwszego Poloneza Caro kupiłem wiosną 1993 roku w takim właśnie "salonie" w Chorzowie przy ul. Katowickiej a dealerem był Pan Aponiuk. Cena wynosiła dokładnie 51 000 000 PLZ. Było to dokładnie pięć moich miesięcznych wypłat Po roku zmieniłem na Nowego Poloneza Caro za podobną cenę. Niestety musiałem po niego jechać aż do Warszawy, aby dostać go od ręki, bo FSO miało pełny zbyt a fabrykę zamykano w czerwcu i cała załoga szła na urlop. Dodam tylko, że dilerzy samochodów nie wiedzieli wtedy co robić z zarobionymi pieniędzmi. Potem niestety zaczęła działać w praktyce "reforma Balcerowicza". W 1995 roku za Renault Lagunę musiałem już zapłacić 575 000 000 PLZ, już w oficjalnym salonie Renault w Piekarach Śląskich. Potem już poleciało zachodnie samochody zaczęły drożeć a FSO i inne zakłady zaczęły systematycznie padać i skończył się w Polsce prawdziwy rynkowy kapitalizm a to, co mamy dziś ma tyle wspólnego w wolnorynkowym kapitalizmem, co kino Luna z lotem na Księżyc.     

Obrazek użytkownika spike

01-03-2024 [18:51] - spike | Link:

@tripalancie
nie wiem komu ty cokolwiek liżesz, twoja sprawa, wiedz że w życiu nikomu cokolwiek nie lizałem, tylko kretyn i łajdak może dawać takie porównania.
A po drugie: przez te trzydzieści lat i więcej, to kto rządził, Polacy? jak Jaruzelski, Kiszczak, Wałęsa, Kwaśniewski, Miller, Komorowski??
teraz też rządzą Polacy?
Ty to masz porządnego pier.dolca, masz mentalność folksdojcza i szmalcownika, a może żeś z "wybranych" ?

Obrazek użytkownika tricolour

01-03-2024 [20:08] - tricolour | Link:

@spike

Poziom twego zdenerwowania świadczy tylko o tym, że mam rację, bo tylko niewygodna i uwolniona prawda ma taką energię.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

01-03-2024 [07:58] - Siberian Husky Dog | Link:

Słuchajcie tutejsze jebaćpisy!
Nie będę z wami wymieniał tu poglądów, ani dyskutował. To jakby człowiek rozmawiał z robakiem którego zabiera na ryby. Jesteście tylko prymitywnymi istotami człowiekopodobnymi. Z masą mózgową z trzema neuronami. Odpowiedzialnymi za dupczenie, żarcie i sranie

Obrazek użytkownika tricolour

01-03-2024 [08:04] - tricolour | Link:

@dog

Wynika z twojej wypowiedzi, że człekokształtne robaki z trzema neuronami są w stanie skutecznie wyyebać cała partię prawdziwych Polaków.

Odważna teza, Bóg wie, może prawdziwa. Ja uważam inaczej.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

01-03-2024 [08:09] - Siberian Husky Dog | Link:

SPIERDALAJ

Obrazek użytkownika tricolour

01-03-2024 [09:25] - tricolour | Link:

@dog

Nigdy w życiu. Możesz ewentualnie mnie prosić, ja się wtedy zastanowię.

😁

Obrazek użytkownika Kaczysta

01-03-2024 [08:56] - Kaczysta | Link:

Siberian Husky Dog 
BINGO

BINGO

BINGO
Cudowny strzał z liścia w te parchate ryje

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

01-03-2024 [08:42] - rolnik z mazur | Link:

@ tri
Kim jest prawdziwy Polak? 
Wzór Sevres prawdziwego Polaka to - Tusk, Hołownia, Duda. I tak to w sondażach wygląda obecnie. Pzdr 

Obrazek użytkownika tricolour

01-03-2024 [09:50] - tricolour | Link:

@rolnik

Tak to teraz wygląda więc inni prawdziwi strasznie wierzgający. Bo im się wydaje, że są prawdziwsi albo wręcz najprawdziwsi.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

01-03-2024 [10:03] - rolnik z mazur | Link:

@ tri
odwieczne pytanie - ile jest cukru w cukrze? Pzdr 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

03-03-2024 [13:17] - Kazimierz Kozio... | Link:

@rolnik
jeszcze dodajmy do listy prymasa abp W. Polaka

Obrazek użytkownika Mika

01-03-2024 [10:17] - Mika | Link:

"Duma z historii – bitwa pod Grunwaldem, Dywizjon 303, Powstanie Warszawskie, Solidarność…"

Lewacka wykreśla to z programu nauczania, także pielęgnuj to, bo niektórym młodym nie będzie dane.  Kontynuując, prawdziwy Polak dba o swoją historię, pielęgnuje tożsamość i buduje. Odpowiedziałeś sobie na pytanie kim jest nowy rząd...

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-03-2024 [11:31] - wielkopolskizdzichu | Link:

Duma z czego?
Jeśli kupiłeś psa i zajął on miejsce na podium w jakiejkolwiek konkurencji psiej, ma prawo Ciebie rozpierać duma ponieważ kupiłeś psa, opiekowałeś się nim, inwestowałeś w jego rozwój.
Osiągnięcia Zawiszy Czarnego nie mają mają nic wspólnego z obecnie żyjącymi Polakami w związku z tym duma z niego jest wyłącznie oznaka próżności.
Duma jest łatwą formą emocji, gorzej z podążaniem za jego przykładem.
Cechą p/Prawdziwego Polaka jest duma z Zawiszy, cechą Polaka jest próba jego naśladowania.

Obrazek użytkownika mjk1

01-03-2024 [10:38] - mjk1 | Link:

Obraz prawdziwego Polaka bardzo dobrze opisuje pewna anegdota:
Pan Bóg zszedł na ziemię i spotkał Anglika (może być dowolna nacja oprócz polskiej).
Co taki smutny jesteś pyta?
A wiesz, sąsiad kupił sobie taki ładny nowy domek. 
A co, też byś taki chciał?
Oczywiście.
I Pan Bóg mu dał taki sam domek. 
Idzie dalej i spotyka Niemca (może być dowolna nacja oprócz polskiej)
Co taki smutny jesteś, pyta?
A wiesz, sąsiad taki ładny nowy samochód sobie kupił.
A co, też byś taki chciał?
No pewnie.
I Pan Bóg mu dał.
Idzie dalej i spotyka Polaka (tu może być tylko polska nacja)
Co taki smutny jesteś, pyta?
A wiesz, sąsiad ma taką krowę, która 400 litrów mleka daje.
 A co, też byś taką chciał?
No co ty? Ja bym chciał, żeby mu ta krowa zdechła.
A tak już zupełnie poważnie, jako całość nie jesteśmy żadnym "Wspaniałym Narodem".
Jesteśmy tylko zbieraniną drobnych cwaniaczków, gdzie każdemu jednemu w zupełności wystarcza, że jest sprytniejszy od drugiego.
I najsmutniejsze jest to, że nie zdajemy sobie z tego sprawy.

 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

01-03-2024 [11:00] - rolnik z mazur | Link:

@mjk1
tym razem się zgadzam w 100%. Prawdziwych Polaków już dawno nie ma. Są tylko polakopodobne drobne cwaniaczki. Pzdr 

Obrazek użytkownika spike

01-03-2024 [19:04] - spike | Link:

"Idzie dalej i spotyka Polaka (tu może być @mjk, @tri, @rolnik, @smieciu, @jabe ....)

takimi "polakami" to byli ludzie waszego pokroju, których lokowano między Polakami, by ich inwigilować i donosić, z takich rekrutowali się folksdojcze i szmalcownicy, by potem światu obwieszczać, jacy są Polacy, nawet brali udział w holokauście i wywołali IIWŚ.

Jesteście jak te przybłędy, bez narodowości, jak tak nienawidzicie Polski i Polaków, to spieprzajcie do Niemiec, Rosji, Izraela, tam będziecie czuć się dużo lepiej.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-03-2024 [11:19] - wielkopolskizdzichu | Link:

Sam przymiotnik prawdziwy jest bezsensowny. 
Można być Polakiem tak samo jak Francuzem, lub Anglikiem,  .
Czyli w czasie pokoju płacić podatki i "sprzątać po swoim psie", a w czasie wojny bronić w miarę swej możliwości kraju i społeczeństwa.
Ktoś stwierdzi że spłycam.
Tak się składa że ci co na co dzień grzmią o Bogu Honorze i Ojczyźnie są zazwyczaj jak cymbały.

Obrazek użytkownika Zofia

01-03-2024 [13:19] - Zofia | Link:

Dużo słów padło na temat - kto to jest Polak. I ja dołożę mały kamyczek. Polskość jest we wnętrzu każdego, który urodził się na naszej polskiej ziemi z pradziadów, dziadów i ojców. To samo mają inne nacje. Dam przykład. Będąc za granicą odwiedziłam miejscowy cmentarz ( z ciekawości jaką mają tradycję pochówku). Zobaczyłam polskie nazwisko, kobiety, która przyjechała z niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu z towarzyszem niewoli po 1945 roku. Mieszkała na obcej ziemi około 60 lat. Przystanęłam przy Jej grobie a z mojego wnętrza wydobył się nie utulony płacz. Pytam się do tej pory dlaczego tak zareagowałam? Chyba poczułam więź z polskością. Podejrzewam, że to co opisano powyżej to charakter każdego z nas. Każdy wyniósł coś z domu. Jedni miłość do Ojczyzny ( tej jedynej), inny do pieniądza i bogactwa, inny do zawiści, inny do sprzedaży własnej Ojczyzny. A podstawą polskości jest Bóg, Honor i Ojczyzna. To trzeba mieć w sercu. Święty Jan Paweł II był zwierzchnikiem wszystkich katolików a gdy odjeżdżał z Ojczyzny to przyznawał się , że żal odjeżdżać!!

Obrazek użytkownika Pani Anna

01-03-2024 [18:46] - Pani Anna | Link:

Pozwolę się nie zgodzić z tym, że te pozytywne cechy wymienione jako pierwsze występują w równym stopniu w każdej innej nacji. Nasza narodowa umiejętność przystosowania i przeżycia w najbardziej niesprzyjających warunkach graniczy z fenomenem w skali światowej. Duma z historii tak, byłam kiedyś świadkiem absolutnego osłupienia  Niemców podczas syren rozlegających się w całej Polsce w rocznicę Godziny W. Myślę,  że rodzina wciąż jest ważna dla przeciętnego Polaka, a z pewnością w większym stopniu niż na Zachodzie, gdzie dzieci po 18 roku życia są zwyczajnie wypychane z domu, a oddanie rodziców do DPS jest czymś normalnym. Polska gościnność też ma się całkiem dobrze, przynajmniej w "Polsce powiatowej",  bo jak jest w warszafce, to nie wiem. I to jedzenie, za którym się tęskni,  ten smak zurku, ogórków małosolnych, kiszonej kapusty, suszonej kiełbasy, truskawki prosto spod krzaka, wygrzanej na słońcu,  rosołu z domowym makaronem... Niech się schowają te wszystkie morskie robale przy naszej kuchni.
Przykre jest to, że ci aspirujący do europejskości tak łatwo dali się wbić w kompleksy i to cale gadanie o "polskim zaścianku ". Widział kto kiedy Niemca, który wstydzi się zakładać sandały do skarpet? W ogóle pojęcie wstydu jest tej nacji obce. Wystarczy popatrzeć i posłuchać jak zachowują się  na wakacjach. I nikt nie próbuje im wmawiać żadnego buractwa.
Mamy z czego być dumni, a ci zachodni goście będąc w naszym kraju autentycznie nas podziwiają,  a nawet zazdroszczą. 

Obrazek użytkownika spike

01-03-2024 [20:04] - spike | Link:

@Pani Anna
:)))))))
Wszelkie polskie kompleksy wciskali nam lewacy, zawsze próbowali i dalej próbują poniżyć Polaków, odebrać historię, bohaterstwo, miłość do Ojczyzny, Polska na tle tego "wspaniałego zachodu" ma czyste sumienie, nikogo nie niewolili, nie grabili, nie napadali, nie kolaborowali, zawsze gdzie działa się krzywda, pomagali, Polska jest Sumieniem Europy, przeżartym korupcją, rozpustą, kłamstwem, oszustwem, przez zachód zostaliśmy sprzedani w niewolę Sowiecką, teraz znowu chcą nas zniewolić pod butem niemieckim, zawsze Polska ich uwierała. Obecna władza robi wszystko, by to osiągnąć, mówią o tym otwarcie, Bodnar przygotowuje oddanie prokuraturę, planuje sądownictwo, a na koniec unieważnienie Konstytucji, ich bezprawne działania tego dowodzą.
Polskie nieszczęście, że lewacka sitwa czuje się bezkarna, za dużo jest "polskich obywateli" na cudzym żołdzie, mało Polaków, jak nie powstaniemy, to potem będzie za późno, Polskę znowu stracimy na wiele lat, historia zatoczy koło.

Obrazek użytkownika spike

01-03-2024 [20:46] - spike | Link:

"Świat więcej zawdzięcza Polsce i Polakom, niż Polska światu"

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

02-03-2024 [11:18] - rolnik z mazur | Link:

@ spije

Ciekawe co świat zawdzięcza Polsce? Możesz wyjaśnić?

Obrazek użytkownika mjk1

02-03-2024 [17:44] - mjk1 | Link:

Wieczne niezadowolenie ze wszystkiego.

Obrazek użytkownika nonparel

03-03-2024 [20:29] - nonparel | Link:

Co to znaczy być prawdziwym Polakiem? Mógłbym odpowiedzieć na to pytanie – ale byłaby to odpowiedź subiektywna, związana z moim pochodzeniem, wychowaniem i systemem wartości. Ale w nauce liczą się wartości obiektywne, oparte o empirię. Więc najpierw bierzemy grupę reprezentatywną prawdziwych Polaków, niech to będzie na przykład NB (jak ktoś ma zastrzeżenia co do doboru grupy, proszę o uwagi). Następnie analizujemy komentarze choćby do tego wpisu.
agresywne: 12 komentarzy
agresywne i wulgarne: 14 komentarzy
pozostałe: 30 komentarzy
Wychodzi na to, że cechą prawdziwego Polaka jest agresja i chamstwo. Może ktoś powiedzieć, że to dlatego, że na NB jest dużo trolli. Ale to jeszcze gorzej, bo oznaczałoby to (nie myślę, że tak jest w istocie), że Polacy nie potrafią kontrolować nawet forum internetowego a co dopiero rządzenia gminą, województwem czy państwem.

nonparel

Obrazek użytkownika Pani Anna

04-03-2024 [08:24] - Pani Anna | Link:

Co też wy ludzie macie z tą kontrolą. Nie lepiej,  żeby obywatel wygadał się i wyładował wirtualnie, w internecie, niż na ulicy? Dla mądrej władzy powinno to, co wkurzony obywatel pisze w internecie być źródłem badania nastrojów społecznych i wyciągania wniosków.  Aha, nie mylić proszę kontroli z zarządzaniem,  zwłaszcza,  że to ostatnie w skali powiatu czy województwa odbywa się głównie przez kliki i koterie, które mają się świetnie,  bez względu na zmieniającą się władzę centralną. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-03-2024 [18:41] - Tezeusz | Link:

Co za bełkot !