W szponach Mefistofelesów

Nikt nie był tak praworządny, jak Mefistofeles, co Pana Twardowskiego kusił. Nikt tak jak on, ten wysłannik piekła nie kochał zasad, dotrzymywania umów i honorowania podpisów (wolał te krwią sporządzone), nikt się tak jak on nie odwoływał do praw. A ponieważ trafił na uczciwego, dopadł Twardowskiego w zgodzie z „literą” umowy w karczmie „Rzym” (a miało być miasto Rzym, informuję tych, co skończyli tylko gimnazjum) i uważał, że to wystarczy, by Twardowskiego zabrać do piekła.
Wierzą widocznie w ten rodzaj praworządności rządzący nam obecnie niemiłościwie, sami depcąc prawo i Konstytucję. Wierzą w nieokreśloną praworządność, której nie ma, gdy rządzi PiS, a która pojawia się jak diabełek z pudełka, gdy rządzą oni sami.
Przez diabełka, a może i tego dużego, musiała być ona wysmażona. Szczególnie przygnębiające są pokazywane przez telewizję obrady komisji śledczych. Te komisje usiłują obrzucić zarzutami możliwie największą liczbę najwyżej postawionych polityków poprzedniego rządu. Niewiele z tego wynika. Zarzuca się im decyzje, uważane przez dziś rządzących za kamień obrazy godny procesu w komisjach karnych, a w istocie bardzo trudne, np. z okresu pandemii, czy uruchamiające nowatorskie inwestycje na wielką, nieznaną we współczesnej Polsce skalę, jak Centralny Port Komunikacyjny z siecią szybkich kolei. Czasem decyzje te podejmowane były pod naciskiem Unii lub tzw. sojuszników, czasem samodzielnie przez poprzedni rząd. Decyzje te można zawsze, a więc i dziś,  przedyskutować, choć taka dyskusja też sporo kosztuje, choćby czas uczestników, koszty prądu w jupiterach i nadajnikach czy koszty nadawania programu TV. Można doszukiwać się nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy publicznych na rozwiązania, które okazały się nietrafione z przyczyny tzw. siły wyższej (vide wybory korespondencyjne). Ale jeżeli odrzucić społecznie krzywdzący ponad jedną trzecią obywateli, założony z góry prosty pogląd z rejonów „silnychrazem” i niestety części platformerskich „elit” politycznych, jakoby PiS „wyłącznie kradł i kradł” i wszystko robił, by „ukraść” więcej – widać, że przedmiot śledztw i dociekań jest pusty, a przebieg śledztw okazuje się żenujący.

Przy okazji obserwowania pracy tych komisji nasunęło mi się sporo uwag, często przykrych. Wszyscy za to płacimy jako podatnicy. W komisjach zasiadają również prawnicy a przewodniczący i inne osoby mają dostęp do wszelkiej pomocy prawnej, eksperckiej i sekretarskiej. Nie wpływa to na praworządność procesów.
Ostatecznie pasmo awantur na pierwszych posiedzeniach komisji „wizowej” czy „kopertowej” można by uznać za efekt braku doświadczenia. Przewodniczący komisji bywają niedouczeni nie tylko na poziomie przepisów prawa, na poziomie podstawowej wiedzy szkolnej, ale brak im także zwykłej, zdawałoby się, znajomości życia, brak im podstawowej empatii w stosunku do drugiego człowieka. Może w tym ostatnim przypadku smutne – miejmy nadzieję, że niegroźne  – żniwo przyniosło odczłowieczanie Polaków głosujących od lat na PiS, zapoczątkowane „szarańczą pisowską” Schetyny i innymi porównaniami, rodem z mrocznych stron internetu. Znajomości życia, podobnie jak zasad kultury codziennej, wymaga się u sędziów, a oczekuje u posłów, reprezentantów dużych grup obywateli, gdy chcą występować w roli sędziów. Tymczasem nie potrafią czasem nawet przeczytać pytań na swoich kartkach, dukają, mylą osoby. Pan Hermeliński, ekspert prawny, z gotową radą na każdy temat, bez drgnienia powieki radzi prezydentowi „odsyłanie ustaw z powrotem do sejmu bez podpisu”, bo tak; Lech Falandysz to był arcymistrz praworządności przy takim pomyśle. Ale cóż, skoro można ustawy obalać uchwałami…
Mijają kolejne posiedzenia, a nic się nie poprawia. Płyną chamskie odzywki, niewczesne porównania, kpiny z osób z opozycji, które stają przed komisją jako przed sądem, jako w gruncie rzeczy oskarżone, i mają prawo do poważnego potraktowania. Wyrzucono z komisji osoby „zamieszane” w sprawę, bo były kiedyś gdzieś przez chwilę obecne, albo napisały jakiegoś obojętnego w treści maila. Podziwiałam cierpliwość min. Dworczyka, gdy próbował wyjaśnić prowadzącemu przesłuchania, że cytat to nie to samo, co mowa zależna; prowadzący cudze opinie przytaczał jako stwierdzone i dowiedzione fakty, bo ktoś coś powiedział. Nie do zaakceptowania był sposób traktowania pani marszałek Witek, kobiety najwyższej kultury, choć tych, którzy delikatność kształciły na tekstach i rechotach „silnychrazem”, musiała jej asertywność denerwować. Ta kobieta, o 21 lat starsza od przewodniczącego komisji (pamiętamy, jak młody Joński na pytanie o datę roczną Powstania Warszawskiego podał rok 1988) a może i więcej od kilku innych jej członków, wytrzymała przesłuchanie od godz. 10.00 rano do 17.00, być może była jakaś przerwa, ale zdrzemnęłam się w trakcie ze zmęczenia. Siedem godzin przesłuchań, podczas których po raz setny zadaje się te same pytania, choć odpowiedź padła i wydaje się nawet najgłupszym jasna jak słońce. Czy to w ogóle jest dozwolone prawnie?

Wszystko to są dzisiejsze „gry i zabawy” ludu polskiego, reprezentowanego przez kwiat narodu, członków władzy ustawodawczej naszego państwa.

A Pan Twardowski spokojnie siedzi na Księżycu i oczekuje na dalszy rozwój wypadków.
Na razie.
--------------------------
Felieton dla Gazety Gdańskiej
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

18-02-2024 [13:41] - RinoCeronte | Link:

Tymczasem w piekle "pełne zanurzenie"...

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

18-02-2024 [14:39] - Alina@Warszawa | Link:

Trzeba jeszcze uzupełnić tekst o informacje, że niewygodni z PiS zostali wyeliminowani z komisji, zaś niewygodni z PO na wszelki wypadek nie zostali  powołani przed jej oblicze jako świadkowie większością głosów KPP (koalicji przegranych partii). Tu najwążniejszym świadkiem byłaby pani marszałek Senatu Małgorzata Kidawa Błońska, która publicznie chwaliła się, że sama "wywaliła" wybory kopertowe, a chodziło o to, żeby skompromitować PiS z jednej strony (że nie potrafią zorganizować wyborów w czasie pandemii) i podmienić kandydata PO na prezydenta z pani marszałek (o zerowym poparciu) na Trzaskowskiego, który miał zastąpić A. Dudę.
Partia Oszustów pokazuje właśnie jak rozumie demokrację, prawo, przyzwoitość. Dla mnie to dno.

Obrazek użytkownika Jabe

18-02-2024 [14:46] - Jabe | Link:

Oni źle o Was, Wy źle o nich. Czym się różnią „gry i zabawy” obecnych od poprzednich? Bez różnicy.

Obrazek użytkownika sake3

18-02-2024 [15:14] - sake3 | Link:

Pan się zalicza do ..Oni czy Wy? Jeśli do żadnej z grup to zapewne potrafi pan wskazać jako strona obiektywna czyje gry i zabawy przeważają.  

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

18-02-2024 [21:12] - Siberian Husky Dog | Link:

Szefem komisji kopertowej powinien być senator Grodzki
Zna się na kopertach jak nikt

Obrazek użytkownika MFW

19-02-2024 [11:15] - MFW | Link:

A czym się różni twoja "inteligencja inaczej" od inteligencji?

Obrazek użytkownika Kamil Olszówka

18-02-2024 [17:16] - Kamil Olszówka | Link:

Myślę że oprócz oczywistych odniesień do aktualnej sytuacji politycznej w kraju, ten Pani artykuł może być także przyczynkiem do dyskusji o roli polskich legend w kształtowaniu wrażliwości i patriotyzmu kilkulatków... Bo to właśnie najlepiej z legendy o Mistrzu Twardowskim rezolutny ośmiolatek w przystępny dla niego sposób  dowie się tej odwiecznej prawdy, że z diabłem nigdy nie warto wchodzić w układy bo zawsze człowieka oszuka...

Polecam także łaskawej uwadze mój wiersz zatytułowany ,,Mistrz Kraszewski o Mistrzu Twardowskim":
https://naszeblogi.pl/69195-mi...

Obrazek użytkownika Marek Michalski

18-02-2024 [19:54] - Marek Michalski | Link:

Swary zawsze były i będą. Tu jednak mamy do czynienia z konfliktem geopolitycznym i cywilizacyjnym.
Zaczęła Pani od cyrografu i jego interpretacji. Mieszanka cywilizacji bizantyńskiej z żydowską. I to właśnie mamy w Sejmie.
Plątanie się, głównie, wynika z tego, że łatwo być w zgodzie z rzeczywistością, a by dorabiać ideologię do matactw trzeba się gimnastykować, albo być biegłym w erystyce.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

18-02-2024 [20:10] - wielkopolskizdzichu | Link:

" żniwo przyniosło odczłowieczanie Polaków głosujących od lat na PiS, zapoczątkowane „szarańczą pisowską” Schetyny i innymi porównaniami, rodem z mrocznych stron internetu. "
Pani Bochwic uważa że głosującego na PO można wyzwać od zdrajców, złodziei, potomka ubeków, insekta, agenta Kremla lub Berlina etc.....  ale wyborcę PiS nie. 
Jego nie wolno, on jest niepokalanego poczęcia. 

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

19-02-2024 [16:09] - Teresa Bochwic | Link:

Nie, proszę pana, od insekta właśnie nie. Reszta to określenia rodziny, zajęcia lub towarzystwa. Cywilizowane, mimo przykrości, którą sprawiają temu, do kogo się odnoszą. Pan pojmuje słowo "odczłowieczanie"?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-02-2024 [16:54] - wielkopolskizdzichu | Link:

Jeśli nazywa się kogoś zdrajcą to tym samym się go odczłowiecza, ponieważ zdrajcę pozbawić życia jest tak samo łatwo jak insekta.
Tusk ma ode mnie carte blanche, na zrobienie z Pani Pisowską Kastą wszystkiego co mu się podoba między innymi, nie za przykrości tylko za  oszczerstwa kierowane pod adresem rodziców moich rodziców, ich samych i moim osobiście.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

18-02-2024 [20:35] - Alina@Warszawa | Link:

GŁOSY ODDANE NA NSDAP W 1932 ROKU I MAPKA KATOLIKÓW W NIEMCZECH 1934 
Świetnie pokazana zależność - jakby dowód na zbrodniczość ewangelików niemieckich. Jednocześnie widać, że wiara i religia jednak ma znaczenie i to zasadnicze.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

18-02-2024 [21:08] - Siberian Husky Dog | Link:

PiS przez calutkie 8 lat rabował, łupił, defraudował, grabił i kradł, ale było na socjale, wielkie budowy i "sny o potędze". Przyszli "zbawcy" i w dwa miesiące, wszędzie cięcia, "audyty", likwidacje, bajzel, syf i bezprawie. słowem - nie ma na nic.

No, kurwa mistrzowie świata