Horacy i Cycero do sztambucha UE i USA

Gdy polska (nie tylko z nazwy, ale i z treści)większość parlamentarna i polski prezydent przeforsowali spec-komisje ds. wpływów Rosji, zawyła nie tylko opozycja. Zaatakowała Bruksela (norma, Panie Dzieju, norma),  w plecy strzelił nam też Waszyngton. W kontekście Amerykanów przypomniało mi się powiedzenie Cycerona: „Amicus certus in re incerta cernitur”. Podejrzewam, że ambasador Brzezinski nie zna łaciny, tak jak jeszcze kilku innych rzeczy, ale jego współpracownikom załączam polskie tłumaczenie: „Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnej sytuacji”. Jego Ekscelencja dostał z prawej mańki – to teraz z lewej. Oto inny Grek Pitagoras twierdził: „Amicorum omnia communia” . Znaczy: „U przyjaciół wszystko wspólne”. Sentencje starożytnych brzmią wobec Jankesów oskarżycielsko, ale „Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało” (to, proszę wybaczyć, Francuz Molier). Co zaś tyczy Unii Europejskiej, to odpowiedziałbym jej Horacym: „Compesce mentem!”, co w języku Sarmatów oznacza po prostu: „Opanuj się!”. I znów skok za ocean. Rzeczniczce Departamentu Stanu (MSZ USA), która ociekała troską-wspólnie z „Totalsami” - i wylewała krokodyle łzy, martwiąc się o demokrację w Polsce, odpowiedziałbym również łacińską maksymą: „Habita tecum”. Można przetłumaczyć to jako „Zastanów się nad sobą”. Cóż, chyba trzeba tłumaczyć naszym  sojusznikom „oczywiste oczywistości”,np. że rozdźwięki wśród państw Zachodu są najlepszym prezentem dla Rosji. Kto tego nie rozumie- ten kiep. Łacińska maksyma ilustrująca to jest następująca: „Duobus litigantibus tertius gaudet”-„Gdzie dwóch się kłóci, tam trzeci korzysta”. Ten trzeci – z Moskwy. Cóż, w kontekście tych strzałów Zachodu-Polsce w plecy-należy sięgnąć do krynicy mądrości zawartych w łacińskich maksymach. Bez aluzji ,drodzy Brukselo i Waszyngtonie: „Mala causa silenda est” – „W złej sprawie najlepiej milczeć”...
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (07.06.2023)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

10-06-2023 [11:18] - smieciu | Link:

A czemu nie stare swojskie „Najciemniej jest pod latarnią” albo kto najgłośniej krzyczy „łapać złodzieja”?
PiS jest mistrzem w kreowaniu i ściganiu zewnętrznego karła reakcji. Gadkę ma dobrą! Tylko co robi by go złapać? Autor twierdzi że ci co przeciwstawiają się pracom komisji pracują na rzecz Rusków. Czyżby? Może niech poseł odpowie na pytanie co takiego rząd zrobił w tej materii dotychczas? W końcu są Służby z coraz to większymi uprawnieniami. Podsłuchy, które uwielbia także zakładać rząd PiS i jego organy. Pojawił się Pegasus, ELKA, który jest o tyle fajny że nie trzeba zezwolenia sądu.
I co? Gdzie te wpływy? Ruscy agenci.
Prawie osiem lat rządów PiS nic nie wykryło ale ma zmienić to Komisja w kilka miesięcy?
Rząd ciągle tylko: Ruska dezinformacja, farmy trolli, wpływy w Dubaju, UAE (czyli tam skąd bierze kasę Sikorski), w UE, Sudanie. Wszędzie. Tylko chyba nie w Polsce? Ruskie knują na skalę światową. Ale do Polski najwyraźniej nie dotarły. Ani na Ukrainę. Bo przecież wróg nic nie wie. Gdzie puścić rakiety. Skąd Ukraina zaatakuje itp.
Oczywiście. Jest jeszcze ta inna możliwość. Że wróg wie wszystko. I nie musi się wysilać by się kryć, unikać służb. Bo trzyma rzeczy w garści. I tylko mówi: Ruskie są tam. I tam. Tylko przecież nie tu.
No ale to przecież, jak każdy wie, jest niemożliwe. Ruskie nie są do tego zdolne.

Obrazek użytkownika Ijontichy

11-06-2023 [09:25] - Ijontichy | Link:

Daj spokój...Czarnecki turysta od partii do partii ,łacznie z Samoobroną,musi się pochwalic erudycją i entelygencjom...na starość ludzi tak mają...cierpią na niedocenienie.

11.06 9. 25