Dwa błędy Kijowa

W przeciągu kilku dni wielu Polaków przetarło oczy obserwując działania strony ukraińskiej. Najpierw żenująca reakcja Kijowa na śmierć dwóch Polaków na Lubelszczyźnie, a teraz - skądinąd nieoficjalnie zapowiadana już od kilku miesięcy-  nominacja kontrowersyjnego eks-ambasadora w Berlinie na wiceszefa MSZ.  
Nieszczęście w Przewodowie mogło się zdarzyć - i wielu z nas to rozumie. Ukraińcy chcieli zestrzelić rosyjską rakietę - nastąpił tragiczny w skutkach błąd, który kosztował życie dwóch naszych rodaków. Ale to co zdarzyło się potem zdarzyć się jednak nie mogło - ale się zdarzyło. Unikanie przez Kijów za wszelką cenę odpowiedzialności, pójście w zaparte nawet wbrew mających świetne dane wywiadowcze Amerykanom, uporczywe trwanie przy - już więcej niż karkołomnych - tezach, że zrobili to Rosjanie - wszystko to musiało wywołać niesmak i poczucie zawodu po stronie polskiej. Proste przyznanie się do, nieumyślnej przecież, winy załatwiłoby sprawę. Wszyscy by to zrozumieli. Tymczasem pójście w kierunku narracji „to nie moja ręka” było ze strony Ukrainy najlepszym prezentem dla... Rosji! I co z tego, że nie zamierzonym. Dzięki takiej irracjonalnej postawie Moskwa teraz może grać na poróżnienie naszych dwóch narodów, podkręcać pojawiającą się w tej sytuacji po polskiej stronie nieufność. Czy to jest dla naszego wschodniego sąsiada rzecz bagatelna? A nie powinna.
Nominacja przez Dmytro Kułebe - ministra spraw zagranicznych Ukrainy na jego zastępcę b. ambasadora w Niemczech Andrija Melnyka jest targaniem polskiego niedźwiedzia za wąsy. Człowiek, który relatywizował zbrodnie na Polakach i Żydach ze strony szowinistów ukraińskich podczas II wojny światowej człowiek, któremu zabrakło klasy i zwykłej ludzkiej przyzwoitości, aby za te skandaliczne słowa przeprosić - stając się jedną z kilku głównych twarzy ukraińskiej polityki międzynarodowej. Powiedzieć: żenada - to doprawdy nic nie powiedzieć. A najgorsze w tym wszystkim jest fakt, że Kijów dokładnie wie co robi - i po co to robi. Jednak efekt na dłuższą metę będzie dla Ukrainy fatalny. Także dlatego zachowanie Kijowa w obu tych sprawach można spuentować słynnym powiedzeniem Talleyranda „To gorzej niż zbrodnia – to błąd”!

•    Tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (22.11.2022)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Adam66

24-11-2022 [17:32] - Adam66 | Link:

To pokazuje stosunek Ukraińców do Polski, tylko czy pinokio i reszta jego kamaryli jest w stanie to ogarnąć?  A jeśli ogarniają to dlaczego zachowują się jak ćmy?  Czyżby haki a może oni tak naprawdę Polskę też mają koło nosa albo i niżej? 

Obrazek użytkownika u2

24-11-2022 [17:37] - u2 | Link:

nastąpił tragiczny w skutkach błąd

Aby pan europoseł nie wydawał wyroku wcześniej niż polski sąd ?

PS. Z całym szacunkiem do pana Bidena, ale on również nie jest sędzią w Polsce i nie wydaje tutaj wyroków.

Obrazek użytkownika sake3

24-11-2022 [18:04] - sake3 | Link:

To prawda,nastąpiły dwa fatalne błędy,ale Ukraina jeszcze chyba nie przewidziała konsekwencji swoich głupich kroków.Zwłaszcza teraz kiedy nastała zima mogą odczuć nieufność sojusznika jakim jest Polska,a ta nieufność jeszcze się zwiększy  z nową falą uchodźców.To nawet nie jest błąd to głupota by wrogiego Polsce polityka w dodatku bezczelngo aroganta usadzać na ministerialnym stanowisku w MSZ.i Kijów przekona się o tym niebawem. Wprawdzie Polska i teraz okazała wielkoduszność w sprawie dostarczenia Ukrainie niemieckich Patriotów,ale Niemcy wycofują się teraz z ich dostarczenia.Żełeński jak na razie może liczyć na niemieckie media głosno krytykujące Scholtza za brak wsparcia dla Ukrainy,przewlekanie wydanych decyzji,wycofywanie się. I to właśnie jest zastanawiające.Wygląda na to ,że porozumienie Scholtza z Rosją trwa nadal.

Obrazek użytkownika Jabe

24-11-2022 [18:16] - Jabe | Link:

To nie jest wyskok jednego człowieka.

Obrazek użytkownika Adam66

24-11-2022 [18:25] - Adam66 | Link:

Ciekawe czy Duda i Morawiecki wyciągną jakieś wnioski z zachowania ich "osobistego przyjaciela" zwanego przezydentem Ukrainy? 

Obrazek użytkownika u2

24-11-2022 [18:29] - u2 | Link:

Niemcy wycofują się teraz z ich dostarczenia

To był gest "dobrej niemieckiej woli". Niemcy pokazują, że są gotowi bronić granic NATO, ale niekoniecznie Ukrainy, Więc teraz już nic nie powstrzyma samospełniającej się wizji Mariana Węcławka, śniącego proroka z Leszna :-)

Obrazek użytkownika sake3

24-11-2022 [18:34] - sake3 | Link:

Coś więcej by Pan o tym proroku i jego wizji napisał. Wiem tylko tyle ,że Niemcy wkroczą do Polski.

Obrazek użytkownika u2

24-11-2022 [19:21] - u2 | Link:

Niemcy wkroczą do Polski.

Ano, dojdą aż do Złotego Stoku, ale Wrocka nie zdobędą, tylko go nieco zniszczą, jak to mają w zwyczaju :-)

PS. Zapodawałem już odpowiedni link z cytatami, ale chętnie powtórzę :

https://www.antyradio.pl/News/...

PS2.  Obecna "oferta" Niemiec wskazuje, że motywem najazdu na Polen może być pretekst obrony granic EU przed dzikimi hordami ze wschodu, a de facto Niemcy nigdy się nie pogodzili z utratą Wrocławia i Szczecina :-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

24-11-2022 [21:14] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Wprawdzie Polska i teraz okazała wielkoduszność w sprawie dostarczenia Ukrainie niemieckich Patriotów,ale Niemcy wycofują się teraz z ich dostarczenia."

Jak zwykle gadasz idiotyzmy typowe dla pisiorstwa.

1. System Patriot jest produktem amerykańskim i bez pozwolenia USA nie może być wysłany gdziekolwiek.
2. System ten jest obsługiwany przez wykwalifikowaną załogę, szkolenie jest dość długie, żmudne i kosztowne. W Polsce trwa szkolenie od prawie dwóch lat i jeszcze się nie skończyło.
3. Niemcy zaoferowały za zgodą USA pojawienie się systemu Patriot wraz z swoją obsługą, w związku z tym nie ma mowy o pojawieniu się tego systemu na Ukrainie, bez uzgodnienia  z wszystkimi członkami NATO, ponieważ oznacza to wejście NATO w bezpośredni konflikt z Rosją.
4. Niemcy pokazały, że rządząca Polską klika jest przytępawa podobnie jak wyborcy tejże kliki.

Pisowska klika już się wycofuje z pomysłu przesłania Patriotów na Ukrainę.

Obrazek użytkownika smieciu

24-11-2022 [22:43] - smieciu | Link:

Tak, ciekawa ustawka.
Z jednej strony niemiecka propozycja. A z drugiej całkowicie nierealna polska kontrpropozycja. Po prostu na Ukrainie nie mogą pojawić się natowskie wojska obsługujące jakiś sprzęt. Czyli np. „nasze” Kraby muszą obsługiwać Ukraińcy. Udział Wojska Polskiego oznaczałby konfrontację z Rosją. To oczywiste. Dodatkowo też z tego powodu sprzęt, który otrzymuje Ukraina staje się ich własnością. Bo sprzęt NATO też nie bierze udziału w wojnie.
Słowem ustawienie niemieckich Patriotów na Ukrainie jest zwyczajnie niemożliwe.
Za to możliwe jest ich ustawienie w Polsce bez obaw o jakieś niemieckie matactwa bo wszystko podlega procedurom NATO, dodatkowo sprzęt jest amerykański. Już oni potrafią takie rzeczy kontrolować.

Czyli podsumowując Niemcy chcieli nam wzmocnić obronę przeciw lotniczą ale my wolimy nie.
Dlatego muszę napisać po raz kolejny. Nasz rząd za wroga uważa Niemców a nie Rusków, których najwyraźniej się nie boi.
Cała gadka o ruskim zagrożeniu jest zwykłym picowaniem mas gdyż gdyby Kaczyński i spóła naprawdę bali się Rusków to wzięliby ten sprzęt z pocałowaniem ręki.

Obrazek użytkownika u2

24-11-2022 [22:54] - u2 | Link:

#szmeciu : Za to możliwe jest ich ustawienie w Polsce.

Zaraz, zaraz. Chwileczkę, chwilunię. Przecież Patrioty już są od dawna w Polsce. Na Ukrainie są Himarsy, ale przydałyby się i Patryjoty. To są proste sprawy, ale nie dla kremlowskiego szmeciu :-)

Obrazek użytkownika smieciu

24-11-2022 [23:05] - smieciu | Link:

Ty to jesteś debilem z prawdziwego zdarzenia.
Chociaż myślę że po prostu lekko upośledzony. Nauczyłeś się czytać i pisać ale na resztę rozumu brakło.

Obrazek użytkownika Jan1797

24-11-2022 [23:15] - Jan1797 | Link:

Z jednej strony niemiecka propozycja. A z drugiej całkowicie nierealna polska kontrpropozycja.
? @smieciu
Naprawdę, z jakiej przyczyny?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

24-11-2022 [23:41] - wielkopolskizdzichu | Link:

". A z drugiej całkowicie nierealna polska kontrpropozycja.
?
Naprawdę, z jakiej przyczyny?"

Bo nie ma polskiej szkoły dyplomacji, myślącej kategoriami interesu Polski, jest po prostu niedzielna szkółka zajmująca się  udawaniem strategicznego znaczenia i przytupywania. Jak widać na NB pisiorstwo lubi być robione w wała i wyraża zachwyt nad tymi którzy w wała je robią.

Jednym z najbardziej spektakularnych dowodów na debilizm pisiorstwa jest wiara w to, że USA, wejdzie na wojenną ścieżkę z Niemcami po to by zainwestować w Polskę. Mija już prawie osiem lat, wiary w to,  a USA pilnuje swych interesów za Odrą i nie przeszkadza Niemcom robić interesy u nas do linii Wisły, z wyjątkiem broni za którą sami płacimy nie przeprowadza żadnych znaczących inwestycji, z których Polska miała by dochód. Przecież nikt rozsądny nie inwestuje w potencjalny obszar od Wisły na wschód gdzie będą  strzelać do siebie zagony czołgów.

Obrazek użytkownika Es

25-11-2022 [10:56] - Es | Link:

" nikt nie zainwestuje...gdzie będą strzelać...."  naprawdę widzisz tu jakiś problem?  Wszyscy ważniejsi światowi producenci za zgodą własnych rządów przenosili masę swoich fabryk do  tak "przyjaznych" Chin, bez względu na jakieś Place Tiannanmen i oferowane warunki funkcjonowania. I licząc się z możliwością ich nacjonalizowania w każdej chwili. Setki z nich otwierało działalność w Rosji, mimo nauczki udzielonej na przykład Motoroli przed laty, ustalającej również jak w przypadku chin zasady prowadzenia biznesu. A ty mówisz., że wizja tylko wyścigów na czołgach które miałby sobie ktoś tu urządzić, w perspektywie nie wiadomo jakiego czasu, to najważniejszy powód obawy przed większymi inwestycjami w Polsce? 

Obrazek użytkownika Jabe

24-11-2022 [18:14] - Jabe | Link:

to musiało wywołać niesmak i poczucie zawodu po stronie polskiej. – Niesmak, owszem, lecz nie poczucie zawodu. Przecież stosunek do kwestii rzezi wo­łyńskiej dawno unaocznił nam na­stawienie do nas ukraińskich władz.

Dzięki takiej irracjonalnej postawie Moskwa teraz może grać na poróżnienie naszych dwóch narodów – Od­powiedzialność za ten stan rzeczy spoczywa także na władzach polskich.

Nominacja [...] Andrija Melnyka jest targaniem polskiego nie­dźwiedzia za wąsy. – Raczej plu­szowego misia, niestety.

Jednak efekt na dłuższą metę będzie dla Ukrainy fatalny. – A to czemu? Robią to, bo mogą.

Czyżby Pan Poseł zamierzał zmienić barwy partyjne?

Obrazek użytkownika Es

24-11-2022 [19:18] - Es | Link:

"Jednak efekt... będzie dla Ukrainy fatalny" . Chciałbym wiedzieć dlaczego niby i "co poeta ma na mysli"?

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

25-11-2022 [21:15] - Siberian Husky Dog | Link:

Z komunikatu MON Rosji.
W dniu dzisiejszym zniszczono bazę polskich najemników w okolicach miejscowości Wielki Chutor. W wyniku rakietowego ostrzału zabito ponad 200 obywateli Polski
Wszyscy mieli legitymacje PIS-u i byli oficerami WP

 

Obrazek użytkownika Pers

25-11-2022 [21:24] - Pers | Link:

@huiski
Nie łżyj'
Żaden żołnierz WP nie może należeć do jakiejkolwiek partii.

Po co to robisz rozrabiaczu? 
Kiedyś za takie głupie wrzutki cię wywaliłem.
 

Obrazek użytkownika u2

25-11-2022 [22:39] - u2 | Link:

#ścierwousz aka huiski

Sam siebie wywaliłeś ? No to masz wywalone :-)
 

Obrazek użytkownika Pers

26-11-2022 [11:52] - Pers | Link:

@u-bucik
Ile ty masz klas skończonych?
Jak cię czytam to dochodzę do wniosku, że jesteś jeszcze w przedszkolnej grupie średniaków.