TOP 20: kraje z największymi budżetami na armię

Wojna w Europie Wschodniej uświadomiła wielu, jak bardzo ważne jest mieć armię – i to armię sprawną, nowoczesną, dobrze wyposażoną i oczywiście z odpowiednim duchem bojowym.

Warto prześledzić, jakie państwa zdawały sobie z tego sprawę już wcześniej, przed agresją Rosji w lutym tego roku. Jedynym kryterium wydają się tu być wydatki z budżetu na obronność. Jaki jest zatem TOP-20 w tej klasyfikacji? Wziąłem pod uwagę dostępne dane z roku 2020. W przypadku niektórych krajów mogą być one nieco mylące, bo cześć z tych państw ma, jak chociażby Niemcy, bardzo rozdęte wydatki socjalne w ramach budżetu „na armię”, choćby zachwalane przez ówczesna minister obrony RFN z CDU… Ursulę Gertrud von der Leyen (sic!) przedszkola i żłobki przy koszarach. Trudno to jednak odseparować od wydatków na „obronność” stąd też posługuję się oficjalnymi danymi, mając świadomość, że struktura budżetów "wojskowych" może być różna dla różnych państw.

Przoduje oczywiście USA z 778 miliardów dolarów „budżetu wojskowego”. Na drugim miejscu, co również nie jest żadną niespodzianką, Chiny z przeszło ćwierć bilionem dolarów rocznie (dokładnie 252 miliardy USD). Na trzecim miejscu w tej klasyfikacji kolejny kraj pozaeuropejski, czyli Indie z budżetem na obronność sięgającym 73 miliardów dolarów (zapewne jest to spowodowane m.in. „pełzającym” konfliktem z Pakistanem). Na czwartym miejscu – i tu również bez zaskoczeń – Federacja Rosyjska z 62 miliardami USD, tuż za nią, na piątym miejscu z budżetem na obronność zaledwie 2,5 miliarda mniejszym niż Rosja - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej. Na miejscu szóstym czwarte państwo spoza Europy, a trzecie z Azji, jeśli nie liczyć euroazjatyckiej Rosji – Arabia Saudyjska z 57,5 miliarda USD, a więc ledwie o półtora mld mniej niż Wielka Brytania. Na siódmym miejscu Niemcy 52,8 mld USD. Na miejscu ósmym Francja, ustępująca Niemcom raptem o… 100 milionów dolarów. Na miejscu dziewiątym czwarte państwo azjatyckie - Japonia 49,1 miliardów USD.

Dziesiątkę zamyka kolejne, piąte państwo z kontynentu azjatyckiego – Korea Północna z 46 miliardami dolarów. Potem długo, długo nic i Republika Włoska – czwarte państwo Starego Kontynentu, a trzecie z UE z 29 mld USD, czyli prawie 17 miliardów mniej niż komunistyczna Korea. Następne w kolejce są: 12. Australia (27,5 mld USD); 13. Kanada (23 mld USD); 14. Izrael (22 mld USD); 15. Brazylia (20 mld USD); 16. Turcja (18 mld USD); 17. Hiszpania (17,5 mld USD); 18. Iran (16 mld USD); 19. UWAGA: POLSKA (13 mld USD); 20. Holandia (23,5 mld USD).

Dodajmy, że Ukraina miała wówczas budżet „na wojsko” rzędu 6 mld dolarów.

To zestawienie i bardzo wysokie miejsce przecież wciąż średnio zamożnej j Polski – wiele mówi…

*tekst ukazał się na portalu wprost.pl (19.09.2022)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

26-09-2022 [08:01] - u2 | Link:

19. UWAGA: POLSKA (13 mld USD)

Szału nie ma. Ale wszystko zmierza we właściwym kierunku :-)