Mariupol, ukraińskie Westerplatte

Dla Ukraińców, Mariupol stanie się tym, czym dla Polski stało się Westerplatte. Będzie legendą. Podobnie jak Niemcy zdradziecko zaatakowali Polskę, najpierw uderzając na składnicę wojskową na Westerplatte, bronioną z bezprzykładnym męstwem  przez 7 dni  przez 170 żołnierzy pod dowództwem  mjr. Sucharskiego, atakowanych przez przeważające siły wroga, ostrzeliwanych przez pancernik  Szlezwik- Holstein, po 7 dniach musiało się poddać, ale legenda pozostała.

Do  tworzenia tej legendy przyczynił się Konstanty Ildefons Gałczyński  pisząc  w 1939 r.wiersz „ Pieśń o żołnierzach Westerplatte”
Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.    Itd.

Tak jak hitlerowskie  Niemcy 1 września 1939 r. zaatakowały Polskę, poczynając od składnicy wojskowej na Westerplatte, tak spadkobiercy Stalina i Lenina, faszystowska Rosja i  żołdactwo Putina, zaatakowało Ukrainę.

Niczym „ najlepsza” szkoła hitlerowców, żołdactwo Putina zaczęło bombardować miasta, mordować cywilów, gwałcić kobiety, ostrzeliwać szkoły, szpitale,  dzielnice mieszkalne, itd.

Żołdactwo Putina zaatakowało Mariupol 8 marca 2022 r. ukraińscy obrońcy skupili się na obronie kombinatu Azowstal.

Żołnierze ukraińscy bronili Azowstalu niczym kiedyś Żydzi twierdzy Masada, przypuszczam, że Azowstal będzie symbolem dla Ukraińców,  podobnie jak  Masada była przykładem heroicznego oporu do samego końca, z tym, że obrońcy Masady popełnili zbiorowe samobójstwo, a ukraińscy obrońcy  Azowstalu, na rozkaz Kijowa się poddali.

Wczoraj poddała się ostatnia grupa obrońców. Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców, ostatnia grupa liczyła 531 osób. Ilu obrońców Azowstalu i mieszkańców Mariupola zginęło, na razie nie wiadomo.

Wśród obrońców Azowstalu były również kobiety.

 Żeby złamać obrońców, żołdactwo rosyjskie, używało zakazanych traktatami broni, w tym broni fosforowych

Putin zrobił z Mariupola , to co Hitler z Warszawy, Mariupol stał się miastem wymarłym i całkowicie zrujnowanym.

Po upadku Powstania hitlerowcy wysłali obrońców do obozów, co się stanie z obrońcami Mariupola jedyny Bóg wie.

Tym większy podziw dla jego obrońców.

https://wpolityce.pl/swiat/599297-dowodca-pulku-azow-otrzymalismy-rozkaz-z-kijowa
https://poezja.org/wz/Ga%C5%82czy%C5%84ski_Ildefons_Konstanty/25479/Pie%C5%9B%C5%84_o_%C5%BCo%C5%82nierzach_z_Westerplatte
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8374868,mariupol-rosjanie-rozpoczeli-atak-w-kierunku-korytarza-humanitarnego.html
https://wpolityce.pl/swiat/599360-reuter-ostatnia-grupa-obroncow-azowstalu-zlozyla-bron
 
 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

21-05-2022 [10:33] - Pers | Link:

Protestuję!
Jak można porównywać bohaterskich obrońców Westerplatte z azovem?
To może niech ałtor napisze jeszcze o "bohaterrskiej obronie Berlina przez Hitlerjugend".
Hańba!

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-05-2022 [14:50] - Tezeusz | Link:

@Ruszkiewicz
A protestuj u swoich, wal do osranego skurwiela putlerka póki nie zdechł ! I tam się hańb ! bo tutaj to masz to jak w banku.

Obrazek użytkownika Andy51

21-05-2022 [16:15] - Andy51 | Link:

No cóż na tego osobnika o którym piszesz o ksywce Pers, nie zwracam uwagi.

Obrazek użytkownika Ryan

22-05-2022 [17:27] - Ryan | Link:

ruszkiewicz
Ukraina, nie zrobiła niczego innego niż Rosja w II wojnach czeczeńskich. Wojna z separatystami czeczeńskimi w niczym nie różni się od wojny z separatystami samozwańczych republik. Mówi Pan o 10 organizacjach, ile procent ludności Ukrainy skupiają? Jest to margines. Ale niech Pan w bajki włoży to, że Rosja walczy z Azowcami. Nie Azowców a rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy dorobek życia zniszczono, mir rodzinny zakłócono. Mówi się o Słoniu w składzie porcelany. Rosyjski niedźwiedź też chciał podać filiżankę tłukąc cały skład porcelany. Czy Pan by chciał takiej pomocy, w której zniszczą cały dom, dorobek Pana życia? A przecież to właśnie Rosjanie zrobili a Pan nadal klepie jak jąkająca się kukułka oni ratować przyszli, ratować poprzez okradanie, gwałty, niszczenie. Tam miasta, miasteczka, wioski w ruinie. Tam nawet o wodę ciężko. Tam o dobra podstawowe się walczy a nie po prostu idzie do sklepów. Mieli mieszkańcy wschodniej Ukrainy normalne życie. Dziś dzięki pomocy Rosji muszą się podejmować decyzje jak nasi przodkowie w 45. Dziadek przed wojną był złotnikiem, po wojnie, gdy wrócił do Warszawy i z domu nie został kamień na kamieniu, jeden z tych 80% warszawskich domów, na wieś się przeniósł, został rolnikiem. Nie znałem dziadka, zmarł, gdy miałem roczek. Ale kwiat, który dostałem od niego na pierwsze urodziny przeżył do dnia, gdy z domu w dorosłe życie wyszedłem. Tak, rosyjskojęzyczni Ukraińcy będą musieli podjąć decyzję, czy odbudowywać swoje życie pomocą rosyjską zniszczone, czy przenieść się gdzie indziej, w miejsce w którym rosyjska "pomoc" do nich nie dotrze. Rosyjska pomoc Czeczenia, Gruzja (Osetia), Ukraina to zniszczenia łzy i groby najbliższych. Żal mi "ładunków 200" nawet tych z wiosek, gdzie sławojka to wynalazek przyszłości, żal ich rodzin ich dzieci. Ale mam nadzieję, że straty Rosji w sprzęcie wojskowym będą tak znaczne, że długo Rosja nikomu "pomagać" nie będzie w stanie. Marzę o dwóch rzeczach. O tym, by ta wojna jak najszybciej się skończyła i o tym, by straty w sprzęcie wojskowym Rosji były jak największe. Bo to zapewni nam spokój na wiele lat. Podobnie jest z USA. Ale tutaj ci nie ponoszą żadnych konkretnych strat. Wykrwawiają się Ukraińcy . Ten sprzęt, co Ukraińcom podsyłają to po prostu, coś trzeba zrobić z poprzednimi generacjami sprzętu, by zrobić miejsce w magazynach, na nowe rozwiązania niosących śmierć i zniszczenia zabawek, wojskowych jastrzębi. Zutylizować, czy sprawdzić na ruskich machinach wojennych. Czy Rosjanie mogli im dać lepsze pola doświadczalne? Jeśli popatrzymy na Japonię czasów po II wojnie światowej. Zakaz posiadania broni, to najwyższe dobrodziejstwo jakie danemu narodowi można dać. Wtedy gospodarka kwitnie i szybko pokonuje straty wojenne, staje się najbardziej rozwiniętą technologicznie gospodarką. Tu Putin zrobił wszystko, co mógł, by wspomóc amerykańskich jastrzębi wojskowych. Takiego idioty amerykańskie jastrzębie potrzebowały jak ryba wody.

Obrazek użytkownika Andy51

22-05-2022 [17:30] - Andy51 | Link:

To wszystko prawda, ale ten czub tego nie zrozumie, on jest tak zaprogramowany.