W co gra Erdogan? Turcja i NATO

Polecam lekturę mojego wywiadu dla portalu wpolityce.pl. Przeprowadziła go redaktor Anna Wiejak, a dotyczy wstąpienia Szwecji i Finlandii do NATO oraz sprzeciwu Turcji.
 
Myślę, że gra Erdogana polega na tym, aby za opóźnienie wejścia Finlandii i Szwecji do NATO uzyskać jakieś polityczno-gospodarcze fanty od Rosji, a za jego zgodę na wejście Szwecji i Finlandii - z kolei inne polityczno-gospodarcze fanty od Zachodu. Myślę, że to jest taka gra” - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl eurodeputowany Ryszard Czarnecki
 
wPolityce.pl: Jakie znaczenie ma decyzja Finlandii i Szwecji o wstąpieniu do NATO?
 
poster  
 
Ryszard Czarnecki: Decyzja o akcesie tych dwóch tradycyjnie przez dekady, w przypadku Szwecji przez ponad wiek neutralnych krajów ma absolutnie fundamentalne znaczenie. Myślę, że nie wszyscy politycy zdają sobie z tego sprawę, a to jest breaking point, punkt przełamania. Oto NATO teraz podeszło pod samą Rosję, bo przecież Finlandia, obok Polski, to są dwa kraje w UE z najdłuższą wschodnią granicą już za chwileczkę NATO, na razie Unii Europejskiej. NATO będzie miało na wschodzie nową granicę 1300 km, bo takiej długości jest granica fińsko-rosyjska . To jest w zasadzie, poza oczywiście Ukrainą , Gruzją czy Mołdawią, dopełnienie tego procesu, który obserwujemy od 23 lat, od wejścia Polski, Czech i Węgier do NATO, kiedy to NATO zaczęło bardzo ekspansywnie przejmować dawną sowiecką strefę wpływów, także w sensie formalnym. To jest absolutnie rzecz rewolucyjna. To jest wielka porażka Rosji, ale tym bardziej teraz Rosja będzie chciała zablokować wejście nawet nie tylko do NATO, ale do UE Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.
Wejście wspomnianych dwóch państw do NATO blokuje Turcja. Ankara nie zgodziła się na wejście Szwecji i Finlandii do NATO. Argumentuje, że powodem są działające w tych krajach organizacje terrorystyczne. Czy rzeczywiście jest to prawdziwy powód?
 
Jak rozumiem, chodzi o organizacje kurdyjskie. Mam wrażenie, że Turcja od dłuższego czasu stara się dość skutecznie grać jako ten kraj NATO, który jako jedyny ma możliwość negocjowania między Rosją a Ukrainą, czy szerzej - między Rosją a Zachodem, bo przypomnę, że pierwsze rozmowy ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy - Ławrowa i Kułeby - odbyły się na terenie Turcji podczas Antalya Diplomatic Forum. Myślę, że właśnie teraz Turcja usiłuje grać kartą "neutralności",  co zapewne jest dobre z punktu widzenia wzrostu jej roli, bo teraz po tym wecie NATO będzie jakoś musiało Turcji zapłacić, żeby to weto zostało cofnięte. To z punktu widzenia narodowych interesów Turcji ruch zrozumiały, choć oczywiście mam nadzieję, że jest to weto krótkotrwałe i że NATO będzie miało konkretne argumenty (spełnienie pewnych żądań), żeby przekonać Turcję do rezygnacji z tego weta.
 
Czy rzeczywiście ten ruch wzmocni pozycję Turcji, w dłuższej perspektywie? Turcja ma w NATO mimo wszystko dosyć nieciekawą kartę, biorąc pod uwagę chociażby ten handel, który był prowadzony z Państwem Islamskim. Jeżeli ten ruch zostanie odczytany przez międzynarodową społeczność jako uczyniony w interesie Władimira Putina, a może tak się stać, biorąc pod uwagę, że w interesie Rosji jest to, żeby Finlandia i Szwecja nie wchodziły do NATO, to pytanie, czy Turcja zamiast wzmocnić swoją pozycję, nie przysporzy sobie tylko kłopotów i tę pozycję osłabi?
         Ta „międzynarodowa opinia publiczna”, o której pani mówi, jakoś nie sprzedawała broni Ukraińcom, a Turcja sprzedawała drony, które w pierwszych tygodniach wojny ewidentnie zatrzymały rosyjską ofensywę. Nie przyczepiajmy Turcji łatki prorosyjskosci ani też antyrosyjskości, bo sprzedała drony Ukrainie we wlasnym interesie- interesie ekonomicznym. Rosja kupowała drony z Izraela, Ukraina kupowała drony z Turcji i te tureckie drony okazały się bardzo skuteczne. Podobnie było w wojnie Azerbejdżanu z Armenia o Górski Karabach.  A więc Turcja zbroiła Ukrainę. Myślę więc, że międzynarodowa opinia publiczna, zwłaszcza niemiecka czy francuska, a więc opinia publiczna krajów, które uzbrajały Rosję z kolei, to naprawdę lepiej żeby skorzystała , żeby w tej sprawie siedzieć cicho.
 
Natomiast zwracam uwagę na jedną rzecz - jednak o decyzjach politycznych często decydują czynniki bieżące. Pani mówi o długoterminowym wymiarze, a w przyszłym roku mamy wybory w Turcji. Myślę, że gra Erdogana polega na tym, aby za opóźnienie wejścia Finlandii i Szwecji do NATO uzyskać jakieś polityczno-gospodarcze fanty od Rosji, a za jego zgodę na wejście Szwecji i Finlandii - z kolei inne polityczno-gospodarcze fanty od Zachodu. To jest taka gra. Sytuacja w Turcji jest trudna ekonomicznie. Dlatego Erdogan gra powyżej tego ,co ma w kartach. Skadinad Turcja, o czym się w Polsce nie mówi, jest oceniana jako jeden z dwóch krajów w NATO, obok Francji, który prowadzi rzeczywiście w stu procentach samodzielną politykę w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. U nas sytuacja jest trochę inna, jesteśmy państwem frontowym, więc tutaj nasze możliwości manewru są mniejsze. Myślę, że te ruchy Turcji mają na celu uzyskanie pewnych korzyści, także być może gospodarczych przed wyborami i zapewnienie reelekcji Erdogana. Moim zdaniem trzeba patrzeć właśnie pod tym kątem, bo Erdogan nie jest królem czy sułtanem - wtedy bym się zgodził z pani optyką o perspektywie "long term" - i musi uzyskać reelekcję. Mówię oczywiście o wyborach parlamentarnych. Dlatego myślę, że stara się rozgrywać kartę pewnej neutralności, chociaż tak jak powiedziałem militarnie Turcja Ukrainę wspiera.
Czy to oznacza, że możemy się spodziewać cofnięcia tego weta po wyborach w Turcji?
 
Przeciwnie ! Erdogan będzie chciał, aby uzyskać korzyści z tytułu cofnięcia tego weta i oczywiście te korzyści powinny być przed wyborami, bo wtedy można to politycznie sprzedać. Oczywiście więc uważam, że przed przyszłorocznymi wyborami nad Bosforem .
 
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Anna Wiejak
 
*tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl (14.05.2022)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

18-05-2022 [08:34] - u2 | Link:

Obrazek użytkownika Pers

18-05-2022 [09:44] - Pers | Link:

//Oto NATO teraz podeszło pod samą Rosję//
I to jest sedno problemu panie europośle.
Ciekawy jestem jak reagowałyby USA gdyby Rosja wciągała do swojego sojuszu wojskowego Kanadę, Meksyk, Wenezuelę i Kubę?
Podejrzewam, że wojska USA dokonałyby prewencyjnej inwazji na te kraje w 24 godziny.
A cały "wolny świat" by klaskał.

 

Obrazek użytkownika tricolour

18-05-2022 [12:11] - tricolour | Link:

@Pers

Widzisz, przyjacielu, Freud się kłania - nie można kontrolować wszystkiego.

Jest tak, jak piszesz - rosja do swoich sojuszy musi WCIĄGAĆ, a alternatywą jest śmierć z rąk rosji. Jest zatem oczywiste, że gdyby rosjanie zabijali i gwałcili Kanadyjczyków, Kubańczyków i Meksykanów, by ci radośnie weszli w "sojusz", to normalny świat stanąłby w obronie ofiar.

A druga strona jakoś pod Zamościem nie gwałci córek przy matkach, a potem na abarot.

Dostrzegasz różnice?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [22:50] - Ula Ujejska | Link:

Tricolour
Za dużo od niego wymagasz. Za komuny niedaleko mojego miasta stacjonowała ruska dywizja lotnicza. Kiedyś przyszli do mojej szkoły z pogadanką:  jacy to oni wspaniali i jak nam pomagają. Zapytałam oficera: to dlaczego mordują naszych patriotów? A on: Pomagamy wam wyzwolić się od pańskiej niewoli. No to ja mu tak: to dlatego ograbiliście moją rodzinę ze wszystkiego i większość wywieźliście do Rosji? Odpowiedzi już nie usłyszałam - bezpieka wywiozła mnie na kopach i straciłam pracę.

Obrazek użytkownika u2

18-05-2022 [19:20] - u2 | Link:

Zapytałam oficera: to dlaczego mordują naszych patriotów? A on: Pomagamy wam wyzwolić się od pańskiej niewoli.

Ostro kacapa pojechałaś. Teraz ruskie znowu "wyzwalają" poprzez masowe mordowanie ludzi.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [19:30] - Ula Ujejska | Link:

U2
Ale za chwilę mój mąż i dzieci musiały uciekać do USA - ja odmówiłam mimo że wciskali mi paszport, grożąc śmiercią. Przez następne 15 lat tylko listy widokówki i  to nie wszystkie, czasem telefon, bo i telefon mi blokowali. Dostałam także propozycję obywatelstwa z USA, ale mam przyjechać do rodziny. Owszem, obywatelstwo przyjęłam i obiecałam że wrócę po rodzinę, ale nie wcześniej jak pokonamy komunę. Amerykanie prawdopodobnie uratowali mi życie takim ruchem. 

Obrazek użytkownika Pers

18-05-2022 [19:33] - Pers | Link:

@ujejska
//Owszem, obywatelstwo przyjęłam//
Łoł... To ty @ujejska masz 4 paszporty.
Nie mylą ci się na granicy?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [22:46] - Ula Ujejska | Link:

Pers
O dwa paszporty się pomyliłeś, a podobno wszystko o mnie wiesz 😁😁😁 Źle cię esbecy poinformowali, ale rzeczywiście w tamtych latach gdybym tylko chciała mogłam mieć razem 4 paszporty - szwabski i francuski odrzuciłam. Tak dla zasady, wrogów nie wspieram. Tylko esbecja mogła ci podsunąć takie wieści, bo do końca komuny nie wiedzieli że tylko mam paszport od USA

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2022 [22:59] - Pani Anna | Link:

@ujejska
No, a to ci byłaś ciemiezona za tej komuny, że ja cię nie mogę. 4 paszporty, 4 obywatelstwa do wyboru... A tych esbekow co cię tak śledzili, to pewnie na Łysej Górze zgubiłaś,  jak tam leciałaś na miotle.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [23:07] - Ula Ujejska | Link:

Anulu
Ruski cieciu bez majtek, nawet prostego tekstu nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem. 😁 Rozumiem że musisz reagować, to taki ruski imperatyw, ale nie musisz przy okazji robić z siebie idiotki.

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2022 [23:14] - Pani Anna | Link:

@ujejska
Fakt, pogubilam się w tych paszportach. Więcej ich było?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [23:30] - Ula Ujejska | Link:

Anulu
Mam tylko dwa paszporty: polski i amerykański. Wróciłam do Polski ze względu na dzieci. Moi chłopcy służą dzisiaj wiernie Rzeczpospolitej.

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2022 [23:41] - Pani Anna | Link:

@ujejska
No pacz pan, jaka szczęściara. Musiałaś nieźle dawać się we znaki tej komunie (i esbekom, co nie mogli za twoją miotłą nadążyć), że aż do Ameryki cię chcieli wysłać. To pewnie przez tę miotłę.  No bo na przykład mój tata 10 lat się starał i nie dali mu paszportu. 

Obrazek użytkownika Pers

18-05-2022 [23:03] - Pers | Link:

@ujejska
//Tylko esbecja mogła ci podsunąć takie wieści, bo do końca komuny nie wiedzieli że tylko mam paszport od USA//
Nie zasłaniaj się @ujejska sbekami. Ty masz 4 paszporty i nie chodzi bynajmniej o niemiecki czy francuski.

Obrazek użytkownika u2

18-05-2022 [20:37] - u2 | Link:

Właśnie oglądam Freedom UA, leci wywiad z Garrikiem Kasparowem. Wcześniej parę minut był wywiad z Kasparowem na WSI24. Twierdzi, że im dłużej trwa wojna na Ukrainie tym gorzej dla Putlera. Warunki zakończenia wojny to 1. Odzyskanie przez Ukrainę Donbasu, Ługańska i Krymu 2. Wypłata wojennych reparacji 3. Osądzenie zbrodniarzy wojennych.

PS. Kasparow podkreślił kilka razy że zwłaszcza odzyskanie Krymu przez Ukrainę oznacza klęskę Putlera. Był po wywiadzie z Kasparowem wywiad z przedstawicielem krymskich Tatarów. Nie rezygnują Tatarzy z odzyskania Krymu. Póki co trwają prześladowania Tatarów przez Rosjan. A niewątpliwie Turcja ma interes w odzyskaniu Krymu przez Tatarów :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2022 [20:08] - Pani Anna | Link:

@u2
Ubocie,  wiemy już na bieżąco co co czytasz,  co ogladasz, dokąd jeździsz. Dorzuć jeszcze codzienne relacje ze swojego pobytu w toalecie, będzie komplet. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [16:09] - Tezeusz | Link:

@ Persie
Trudno pierwszemu rusofilowi z NEonka 24 propagującego ideologie prosto z Moskwy zrozumieć co to znaczy NATO, obrona, sojusze obronne itp. Rozumiem wolisz pisać o roSSyjskiej faszystowskiej wojnie jaką prowadzi ten bandycki kraj na Ukrainie, w zabijaniu niewinnych ludzi, gwałceniu noworodków przez czerwonych kałmuków ludobójców....

Obrazek użytkownika Ryan

18-05-2022 [19:07] - Ryan | Link:

Ruszkiewicz RATUJ !!!!
Przyjacielu,wspaniały kamracie i kolego.
Ratuj !!!
Jakiś cwel z Australii dał mi bana
Ty masz tam chody
Pomóż proszę
Dam ci kotku buzi a nawet do buzi

Obrazek użytkownika Kaczysta

18-05-2022 [20:40] - Kaczysta | Link:

Ryan

O rannnnnyyyy
Wyrzucili cię?
No to z kim te ruskie parchy będą teraz polemizować
Ale ruszkiewicz Cię uratuje
​Spokojna głowa
A ten cwel to się opara zwie?

Obrazek użytkownika Ryan

18-05-2022 [19:05] - Ryan | Link:

Kurdy to wielka sciema
jemu chodzi , aby USA znów zezwoliły Turcji na zakup myśliwców F-35. Waszyngton zawiesił tę transakcję, gdy Ankara zdecydowała się kupić rosyjski system przeciwrakietowy S-400. 
Podnosi również kwestię kupna dziesiątek samolotów bojowych F-16 i zestawów modernizacyjnych dla swojej floty. 

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/...

Obrazek użytkownika Pers

18-05-2022 [19:23] - Pers | Link:

Widzę, że prawie wszyscy słabujący na rozumie już tu zawitali.
Co tam słychać w równoległym świecie хлопців і дівчат?

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2022 [20:27] - sake3 | Link:

@Pers......Jakie to jednak szczęście posiadają NB,że mają tak mocnych w rozumie jak ty,paniusia Anna i rolnik.Odetchnęłam z ulgą,cóż za piękne zakończenie wieczoru.Moc jest z nami,naturalnie jasna strona mocy.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [22:48] - Ula Ujejska | Link:

Sake3
No widzisz, gdybyś piała z zachwytu na temat zwycięskiej wojny Putina, to automatycznie byłabyś mędrcem Europy jak Pers czy rolnik z mazur czy Anula.

Obrazek użytkownika Kaczysta

18-05-2022 [20:36] - Kaczysta | Link:

dachowy kałmuku

Chwała Ukrainie
Wieczna Chwała Pułkowi Azow
Chwała Gierojom
​Wieczna im Chwała
Śmierć wszarzom polskojęzycznym

Obrazek użytkownika Tezeusz

19-05-2022 [08:26] - Tezeusz | Link:

No dachowiec sowiecki - po plaskacza od Zawiszy ! i zostało ... gówno i i bezdomny Jaruś !

Obrazek użytkownika Jan1797

18-05-2022 [21:28] - Jan1797 | Link:

Moim zdaniem trzeba patrzeć właśnie pod tym kątem, bo Erdogan nie jest królem czy sułtanem - wtedy bym się zgodził z pani optyką o perspektywie "long term" - i musi uzyskać reelekcję.

  W ostatnich latach sojusznicy wzmocnili obecność NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie i przede wszystkim w Polsce. 
To napisał pan w swoim poprzednim wpisie. Dzisiaj dopełnienie naszych wieloletnich oczekiwań;) Poszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię wzmocni militarnie sojusz, również Polskę. Może źle zrozumiałem, ale Prezydent Erdogan w pierwszym komentarzu powiedział; jestem sceptyczny akcesji Finlandii i Szwecji do NATO z dzisiejszymi ich problemami. Jednak dzisiaj dokładnie wsłuchując się; Turcja dała jasno do zrozumienia, że ich intencją nie jest blokowanie członkostwa Finlandii i Szwecji.