Francja Macrona: UE, Rosja - co dalej?

Prezydent Emmanuel Macron został ponownie wybrany na urząd głowy francuskiego państwa. Marine Le Pen stoczyła ciężką walkę i teraz będzie ponownie w opozycji. Francja czekała na zakończenie wyborów, aby ponownie przemyśleć i przeanalizować politykę prowadzoną w ciągu ostatnich pięciu lat. Prezydencja Macrona była świadkiem wielu wzlotów i upadków, podobnie jak Unia Europejska. Jednak przeszłość to przeszłość. Musimy patrzeć w przyszłość i budować lepsze jutro dla naszych przyszłych pokoleń. Nadszedł czas, by Emmanuel Macron podjął europejskie wyzwanie ,co zapowiada od dawna. Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stanie w czasie swojej drugiej kadencji, będzie zbudowanie ,jak to sam określa „silniejszej Europy” i bardziej asertywnej Unii Europejskiej. Unia ,powiedzmy to wprost, z zadowoleniem przyjęła ponowny wybór Macrona. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał na Twitterze: „Brawo Emmanuel. W tym burzliwym okresie potrzebujemy solidnej Europy i Francji całkowicie zaangażowanej w budowę bardziej suwerennej i strategicznej Unii Europejskiej”. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, stwierdziła: „Cieszę się, że będziemy mogli kontynuować naszą doskonałą współpracę”. Również przywódcy państw europejskich pogratulowali Macronowi zwycięstwa. Prezydent mojego kraju - Polski, Andrzej Duda napisał na Twitterze: „Serdecznie gratuluję Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w głosowaniu prezydenckim i reelekcji. W ostatnich miesiącach wielokrotnie się spotykaliśmy i bardzo się cieszę, że będziemy mogli kontynuować dialog między Polską a Francją. Mes félicitations, cher @Emmanuel Macron”. Cóż ,może i wszyscy przywódcy w UE-27 życzą prezydentowi - elektowi dobrze, ale też wszyscy wiedzą, jak jeszcze wiele jest do zrobienia.
 
Federalizacja a la France
 
Francja zawsze przedstawiała się jako jeden z pionierów integracji europejskiej i jako jeden z krajów- filarów Unii Europejskiej. Zwycięstwo Macrona jest więc również postrzegane jako zwycięstwo nad eurosceptycyzmem i skrajnie prawicowym populizmem. Pogłębianie integracji europejskiej było jednym z głównych założeń kampanii wyborczej starego-nowego prezydenta.  Emmanuel Marcon wezwał również do ustanowienia większej autonomii strategicznej Unii Europejskiej.
 
Głos Polski i regionu
 
Po raz kolejny powtarzam swoje stanowisko ,które podkreślałem już kilkakrotnie w moich artykułach w tym miejscu, że państwa członkowskie położone na wschodnich rubieżach UE muszą mieć większy wpływ na sprawy strategiczne UE, a ich stanowisko często wspólne, większe oddziaływanie na Brukselę. Do takich państw członkowskich należy mój kraj - Polska, a także kraje bałtyckie: Łotwa, Litwa i Estonia. Obecna sytuacja w Europie Wschodniej, spowodowana niesprowokowaną agresją Rosji na Ukrainę oraz reakcja Unii Europejskiej - potwierdzają moje stanowisko. Nasze państwo, Polska, od dłuższego czasu wzywa do nałożenia na Rosję ostrzejszych sankcji. Zacytuję fragment jednego z moich poprzednich artykułów: „głosy państw takich jak Polska i trzy kraje bałtyckie, które znajdują się bliżej Rosji i są najbardziej dotknięte przez Rosję muszą się bardziej liczyć”.
 
Nawet po rosyjskiej agresji Francja i niektóre państwa członkowskie Unii w Europie Zachodniej nadal próbują mediować kanałami dyplomatycznymi z Rosją, nie podejmując wystarczająco twardych działań wobec agresora. Panuje przekonanie - i słusznie - że Francja wraz z Niemcami stanowią największą przeszkodę w nałożeniu na Rosję ostrzejszych sankcji. Niedawno premier mojego kraju Mateusz Morawiecki zakwestionował podejście do rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem wyłącznie niemal na drodze dyplomatycznej. Polski premier skrytykował także „niektórych przywódców państw europejskich” za „zwlekanie, manewrowanie, kręcenie” w odpowiedzi na rosyjską agresję. „Co Pan osiągnął?”- publicznie pytał kanclerza Niemiec Olafa Scholza. „Nie dyskutujemy, nie negocjujemy z kryminalistami. Jedyne, co powinniśmy robić, to z nimi walczyć. Nikt nie negocjował z Hitlerem. Czy naprawdę negocjowalibyście z Hitlerem, Stalinem czy Pol Potem?”. W podobnym tonie wypowiedział się doradca prezydenta Polski minister Paweł Mucha mówiąc, że „po ujawnieniu zbrodni w Buczu apel premiera Morawieckiego był skierowany do Niemców, Francuzów i całego Zachodu i był emocjonalną reakcją na ujawnienie zdjęć i informacji, które nas wszystkich zbulwersowały”. I dodał „Nie da się rozmawiać z Putinem bez Ukraińców, nie da się rozmawiać bez państwa ukraińskiego, nie da się rozmawiać poza Unią Europejską”.
 
Macron i Rosja : rewizja czy kontynuacja ?
 
W swojej drugiej kadencji prezydent Macron powinien przemyśleć podejście Francji i Unii Europejskiej do Rosji i Putina. Rosja jak dotąd nie przejmuje się Unia i kontynuuje swoją niepohamowaną agresję na terytorium Ukrainy. Jest więc jasne, że wysiłki zmierzające do „wyciągnięcia ręki” do Rosji okazały się daremne. UE musi podjąć zdecydowane działania wobec Rosji, aby uwiarygodnić swoją pozycję jako podmiotu działającego na rzecz realnego, a nie sloganowego bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Zarówno Unia Europejska jak i Macron muszą zadbać we własnym interesie o to, by głosy narodów takich, jak Polska znalazły uznanie w dyskursie strategicznym UE.
 
*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „French Elections & the European challenge”
 
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (05.05.2022)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

10-05-2022 [09:01] - Czesław2 | Link:

Temat zmiany traktatów brzmi od kilku dni. Duda i Morawiecki milczą.
https://dorzeczy.pl/unia-europ...

Obrazek użytkownika RinoCeronte

10-05-2022 [10:18] - RinoCeronte | Link:

"Прощай, немытая Россия,
Страна рабов, страна господ,
И вы, мундиры голубые,
И ты, им преданный народ.

Быть может, за стеной Кавказа
Сокроюсь от твоих пашей,
От их всевидящего глаза,
От их всеслышащих ушей."

Obrazek użytkownika u2

10-05-2022 [11:35] - u2 | Link:

Emmanuel Marcon wezwał również do ustanowienia większej autonomii strategicznej Unii Europejskiej.

Chodzi zapewne autonomii od USA ? Błąd strategiczny. Francja nie kiwnie palcem, aby pomóc Ukrainie, więc wpadnie w łapki Rosji :-)

Obrazek użytkownika Maverick

10-05-2022 [13:49] - Maverick | Link:

Tak wybrany jak Biden, czyli kolejny agent Rothschild-a i City of London do zniewolenia ludzkości. W pseudo demokracjach liberalnych aż roji się od liderów podstawianych w tych teokracjach poprzez agentury NWO czy jest to Trudeau, Zelenski, Szydło, Morawiecki nie ma większego znaczenia bo oni są wybrani aby nie reprezentować woli wyborców ale agentur ich prowadzących, w tych teokracjach nie liczy się wola wyborców ale metoda Stalina wygrywa ten co liczy głosy. Dlatego jesteśmy u schyłku liberalnych demokracji mimo agentur Sorosa i innych pajaców. Dlatego warto posłuchać Amerykanów co chcą prezerwacji swoich wolności.

https://www.brighteon.com/7e38...

Obrazek użytkownika u2

10-05-2022 [17:30] - u2 | Link:

oni są wybrani aby nie reprezentować woli wyborców ale agentur

Ano, słuchaczu Radia Erewan, tylko na odwrót, to twój Putler to agenciak z KGB :-)

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

10-05-2022 [17:36] - Ula Ujejska | Link:

U2
Maverick to tani i głupi prowokator Putasa. Zniknie razem z Putinem w jakimś dole.

Obrazek użytkownika u2

10-05-2022 [17:43] - u2 | Link:

Maverick to tani i głupi prowokator Putasa

To że nadaje z USA wcale go nie uwiarygadnia, takich ubeckich kocmołuchów jest tam wiecej :-)