Debata i protesty na temat paszportu COVID w Europie

Protesty przeciwko restrykcjom związanym z pandemia wybuchły w głównych stolicach Europy, takich jak Bruksela, Ateny, Helsinki, Londyn, Paryż i Sztokholm-ale na przykład chlubnym wyjątkiem jest stolica mojego kraju, Warszawa. Te demonstracje nasiliły się, ponieważ bardzo wzrosła liczba osób, które protestowały i protestują przeciwko paszportom szczepionkowym i innym ograniczeniom nałożonym przez rządy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jest to związane z ekspansją nowego wariantu wirusa-Omikronu i jego kolejnych mutacji.
Zanim przyjrzę się tym skali, przebiegiem i szczegółom protestów, najpierw pozwolę sobie zdefiniować znaczenie terminu „paszport COVID”. Europejski certyfikat podróży COVID-19 został stworzony przez Unię Europejską w celu przywrócenia swobody podróżowania, która została wstrzymana na ponad rok od wybuchu pandemii w całym bloku. Paszport/certyfikat dotyczący szczepionki przeciwko COVID-19 jest jednoczęściowym dokumentem, który można wydać podróżnemu zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. W zależności od statusu podróżnego, wprowadzane są trzy rodzaje unijnego paszportu:
COVID-19 - Paszport szczepień;
Certyfikat testu i
Certyfikat ozdrowienia.
Osoby posiadające taki dokument są uprawnione głównie do podróżowania po całej Europie bez konieczności poddawania się kwarantannie lub testowania na COVID.
Jednocześnie należy również pamiętać, że kilka państw członkowskich nakłada surowsze ograniczenia na poszczególne kraje z wyższym wskaźnikiem COVID-19. Każde państwo członkowskie UE jest odpowiedzialne za własną krajową kampanię szczepień przeciwko COVID-19. Obejmuje ona miedzy innymi, kto powinien zostać zaszczepiony, kiedy należy szczepić dzieci i kto powinien otrzymać dawkę przypominającą. Każdy kraj musi wziąć pod uwagę swoją specyficzną sytuację, taką jak rozprzestrzenianie się wirusa, dostępność szczepionek i możliwości systemu opieki zdrowotnej.
A teraz przyjrzyjmy się niektórym krajom europejskim i protestom przeciwko powszechnym szczepieniom na ich terytorium.
 
FRANCJA                                            Wprowadziła przepustkę szczepionkową, zgodnie z którą pełne szczepienia będą potrzebne do wejścia do restauracji i barów, kin, teatrów i innych obiektów rekreacyjno-sportowych, a także do korzystania z pociągów międzyregionalnych i lotów krajowych. Konieczność takich szczepień  dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 16 lat. Francuski premier Jean Castex powiedział wprost uzasadniając potrzebę takiej masowości akcji szczepień, że ów „paszport szczepionkowy” był kluczem do powstrzymania rozprzestrzeniania się wysoce zaraźliwego wariantu COVID-19- Omikronu. Protestujący przeciwko przepustce szczepionkowej we Francji podkreślają, że ich wolność wyboru została naruszona.
 
SZWECJA                                            Rozszerzyła stosowanie paszportów szczepień przeciwko COVID i dała swojej Agencji Zdrowia Publicznego prawo do wprowadzania przepisów dotyczących przepustek na szczepionki w restauracjach, centrach kulturalnych i rekreacyjnych, sklepach i centrach handlowych, na imprezach prywatnych i niektórych dalekobieżnych środkach transportu publicznego. Świadectwa szczepień są wymagane, aby wziąć udział w imprezach w zamkniętych pomieszczeniach z udziałem ponad 50 osób. Ogólnokrajowy protest w szwedzkiej stolicy Sztokholmie został zorganizowany przez Frihetsrorelsen - Ruch Wolności i wsparty przez szereg środowisk prawicowych.
 
FINLANDIA                                        Tamtejsze Ministerstwo Spraw Społecznych i Zdrowia stwierdziło, że paszport COVID-19 jest prawna podstawa w sytuacji, w których władze publiczne nałożyły ograniczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Paszport COVID-19 może być wymagany w miejscach takich jak restauracje i kluby nocne, siłownie i inne obiekty sportowe ,takie choćby ,jak baseny i spa, sale taneczne, przestrzenie wykorzystywane do grupowych zajęć rekreacyjnych, parki rozrywki , obiekty kryte przy ogrodach zoologicznych, kryte place zabaw i centra zabaw, a także muzea, przestrzenie wystawowe i inne podobne obiekty kulturalne oraz na różnych imprezach publicznych. W Finlandii protesty przeciwko paszportowi COVID były kierowane przez ogólnoświatowy ruch protestu, choć oczywiście inicjowane przez samych Finów.
Ludzie protestujący przeciwko paszportom COVID-owym i innym przepisom związanym z walką z COVID-em muszą zdać sobie sprawę, że są one wdrażane, z punktu widzenia władz poszczególnych państw, wyłącznie, jak to jest określane, „dla dobra zwykłych obywateli”. Inna rzecz, że wiadoma sprawa jest to, że blokada handlu i działalności gospodarczej nigdy nie jest rozwiązaniem trwałym i jak ostatnio wykazano, takie blokady w znaczący sposób ograniczają korzyści płynące z rozwoju gospodarczego. Prowadzenie codziennych czynności przy pełnym zabezpieczeniu medycznym przed COVID-19 i posiadanie paszportu COVID-owego lub przepustki COVID-owej może zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
W tych trudnych czasach wszyscy przechodzimy przez czas niepewności dotyczącej nas samych, naszych bliskich i naszej społeczności, narodu, państwa. Zatem na koniec życzę wszystkim Czytelnikom, mieszkającym daleko od mojej Ojczyzny - Polski, jak i moim rodakom dobrego zdrowia, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie...
 
*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „COVID passport debate in Europe” ...
 
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (03.02.2022)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

07-02-2022 [16:49] - u2 | Link:

Obrazek użytkownika Pers

07-02-2022 [17:05] - Pers | Link:

//Europejski certyfikat podróży COVID-19 został stworzony przez Unię Europejską w celu przywrócenia swobody podróżowania//
Pan europoseł mnie rozwalił. Dokumentnie...
Wy tam w tej Brukseli to chyba na okrągło czytacie Orwella.

Obrazek użytkownika Jabe

07-02-2022 [18:10] - Jabe | Link:

Przeciwnie, to Orwell na okrągło o nich pisał.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

08-02-2022 [03:43] - Zygmunt Korus | Link:

Czarnecki ma ludzi za debili...

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

07-02-2022 [23:14] - SilentiumUniversi | Link:

Rzadko zgadzam się z Persem, ale mnie też rozwalił