USA z Rosją ponad głową UE...

To już widać gołym okiem: tak, jak Rosja z Niemcami dogadywały się w historii i dogadują ponad głowami Polski, tak teraz jednocześnie USA negocjują ponad głowami całej Europy też z Rosją. Waszyngton z Moskwą wspólnie redukują rolę Unii Europejskiej. Nie wszyscy to widzą lub chcą to widzieć, ale jest to coraz bardziej spektakularne i działa na zasadzie domina: kostka uruchamia kolejną kostkę, spadek znaczenia UE wpływa na dalsze obniżenie autorytetu „Starego Kontynentu” i jego politycznych struktur w świecie. USA strategicznie rywalizują z Chinami, usiłując kupić neutralność Rosji - kosztem, niestety, między innymi Polski, ale Europy w tym nie ma. Znaczenie UE systematycznie spadało, czego przykładem był fakt, że w wymiarze gospodarczym wyprzedziła już nas Azja. Potem przyszedł Brexit ze wszystkiego tego konsekwencjami dla prestiżu Unii.
Europa rozgrywana jest przez Rosję, która świetnie opanowała sztukę narzucania rozmów i oferowania korzyści największym krajom UE -ale każdemu z osobna ! - a nie chce negocjować z UE jako taką, obawiając się blokady ze strony Polski i krajów bałtyckich. Dodajmy, że Europa nie tylko daje się dzielić z zewnątrz, ale też sama się dzieli, co oczywiście osłabia jej pozycję w rywalizacji międzykontynentalnej. Słynna maksyma sekretarza stanu USA sprzed czterech dekad Henry Kissingera zawierająca pytanie: „Do kogo należy zadzwonić, aby połączyć się z Europą?” na naszych oczach przechodzi do historii: problem w tym, że w Ameryce nikt nie dzwoni do Europy, bo telefon jest zajęty: Biały Dom dzwoni na Kreml.
Unia Europejska zalazła się więc na politycznej i gospodarczej międzynarodowej równi pochyłej. Jaka jest jej reakcja? Mobilizacja? Ależ skąd! Jedność? Wręcz przeciwnie! Czy w sytuacji światowego kryzysu UE stara się ratować swoją pozycję przez wewnętrzną solidarność państw członkowskich? Nie! Zgoła odwrotnie: chwilowa większość cały czas musztruje chwilową mniejszość. Do czego to prowadzi? To jest jak samosprawdzająca się prognoza: spadek roli Europy automatycznie zmienia jej znaczenie w oczach państw członkowskich, co prowadzi do dalszego… spadku jej roli i autorytetu w polityce międzynarodowej.
Rzecz w tym, że Polska – nawet atakowana przez UE – jest częścią Europy i zmniejszenie globalnego znaczenia „Starego Kontynentu” ma w skali świata, pośrednio, wpływ na znaczenie Polski…
*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (01.02.2022)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

06-02-2022 [17:50] - u2 | Link:

USA strategicznie rywalizują z Chinami, usiłując kupić neutralność Rosji

Jest scenariusz, że Rosja mocniej uderza na Ukrainę, a Chiny uderzają na Tajwan, choć ten daje 50 milionów miejsc pracy na kontynencie dla komunistów.

Ale wtedy można się liczyć, że Chiny uderzą również na Rosję. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

USA liczą na taką globalną wojnę, zwłaszcza pod rządami "demokratów" i staruszka Bidena.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

06-02-2022 [18:53] - RinoCeronte | Link:

O tym, że trzeba uderzyć na Rosję prezydenta Xi Jinpinga przekonał sam prezydent Andrzej Duda... Wreszcie mamy polityka z prawdziwego zdarzenia.

Obrazek użytkownika u2

06-02-2022 [19:02] - u2 | Link:

prezydenta Xi Jinpinga przekonał sam prezydent Andrzej Duda

W polityce liczy się skuteczność. PAD zawetował lex TVN, aby przypodobać się USA, choć nie wiem czyje interesy WSI24 tak naprawdę reprezentuje, możliwe że jednak summa summarum nie USA.

Teraz PAD zignorował bojkot polityczny USA igrzysk w Pekinie :-)

Obrazek użytkownika Kaczysta

07-02-2022 [16:06] - Kaczysta | Link:

UE to dno. Pora wychodzić z tego gówna. Inaczej nie będą się z nami liczyli.
Pora postraszyć wyjściem.