Widmo finlandyzacji

Genewski szczyt USA–Rosja jest kolejnym krokiem w kierunku, niestety, ponownego podziału Europy na strefy wpływów. Mam déjà vu, bo przecież za pierwszej kadencji Obamy – z wiceprezydentem Bidenem – też doszło do resetu w relacjach Waszyngton– Moskwa. Wtedy Biały Dom chciał kupić neutralność Kremla względem amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie, szczególnie wobec Iranu i Palestyny, także Afganistanu. Za to umywał ręce, gdy chodzi o nasz region – m.in. odwołanie decyzji o instalacji tarczy rakietowej w Polsce i Czechach. Teraz USA chcą kupić neutralność Rosji względem swojej polityki wobec Chin. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że cenę za to zapłacimy my i nasi sąsiedzi z szeroko rozumianego obszaru dawnych wpływów ZSRS. W praktyce może to oznaczać nową finlandyzację. Ten zapomniany już termin z ostatnich dwóch dekad istnienia obozu komunistycznego oznacza wyrzeczenie się samodzielnej polityki zagranicznej na rzecz sąsiedniego mocarstwa, za to z możliwością pewnej swobody w zakresie polityki wewnętrznej. Nie będzie więc agresji Rosji na Ukrainę. Za to Moskwa dostanie gwarancję, że Kijów nie tylko nigdy nie będzie w NATO, ale stanie się znów częścią strefy wpływów Rosji.

*tekst ukazał się w Gazecie Polskiej Codziennie (12.01.2022)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

24-01-2022 [08:26] - Pers | Link:

//Ten zapomniany już termin z ostatnich dwóch dekad istnienia obozu komunistycznego oznacza wyrzeczenie się samodzielnej polityki zagranicznej na rzecz sąsiedniego mocarstwa//
Polska może już tylko odzyskać niepodległość bo dawno straciła jakąkolwiek suwerenność.

Obrazek użytkownika u2

24-01-2022 [08:43] - u2 | Link:

Nie będzie więc agresji Rosji na Ukrainę.

A pan europoseł znowu swoje. Rosja ciągle atakuje Ukrainę. Zajęła Krym, Donbas i Ługańsk. Proszę się obudzić, byle nie z ręką w nocniku :-)

Obrazek użytkownika RinoCeronte

24-01-2022 [09:02] - RinoCeronte | Link:

"Nigdy nie mów nigdy" Zawsze nam zostaje Wielka Brytania.