Kolejny kret w MSZ, zwykła głupota czy polecenie służbowe?

Szanowni

Właśnie ukazała się w sieci informacja o liście ambasadora Polski przy Unii Europejskiej, p. Andrzeja Sadosia, odnośnie sporu naszego rządu z KE o Izbę Dyscyplinarną SN, który to list podobno został tak a nie inaczej napisany i do którego to listu dotarła podobno agencja Reutersa. Przyjmijmy więc roboczo, że jest tak jak piszą.

Ponieważ ostatnio mamy szczęście do dyplomatów i ich działań, powstaje zasadne pytanie, czy treść tego listu ma odzwierciedlać stanowisko naszego rządu w tym sporze, a jeżeli tak, to której części tego rządu i czy pozostała część (lub części) cokolwiek o tym wiedzą.

Otóż do tej pory stanowisko prezentowane polskiej opinii publicznej wyglądało następująco: TSUE orzekając w kwestii Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wyszedł poza uprawnienia wynikające z traktatów, o żadnych "zabezpieczeniach" typu wstrzymanie działania ID mowy nie ma, bo rzecz przekracza kompetencje TSUE, zaś żadna naliczana kara nie będzie płacona bo jest nienależna (tak np. twierdził p. Ziobro, ale też i inni politycy szeroko rozumianej prawicy).

Natomiast list p. Sadosia jest tak naprawdę hołdem podporządkowania się rządu dyktaturze KE, bo zamiast uprzejmie poinformować Komisję Europejską, że o opiniach jej pracowników na temat naszego wymiaru sprawiedliwości, to mogą sobie porozmawiać z nim przy kawie w cafeterii dla VIP w Parlamencie Europejskim, podkulił ogon pod siebie i pokornie: "...poprosił KE, aby wstrzymała się wysłaniem wezwań do zapłaty do czasu przeprowadzenia planowanych reform...".

Ponieważ poproszenie KE "...aby wstrzymała się wysłaniem wezwań do zapłaty..." jest jednoznaczne z uznaniem, że KE może takie wezwania wysłać, a skoro tak, to oznacza zarazem potwierdzenie uznania, że może w tym konkretnym wypadku takie kary naliczać, są trzy wyjścia:
a) ambasador przy UE dostał polecenie sformułowania takiego listu - wtedy nasuwa się pytanie od kogo i czy rzecz uzyskała akceptację całego rządu
b) ambasador jest durniem, podobnie jak były ambasador w Republice Czeskiej czy pełnomocnik d/s kontaktów z diasporą
c) mamy do czynienia z aktem zdrady dyplomatycznej.

Wersja "a" pokazywałaby, że rozpaczliwe poszukiwanie pieniędzy przez ekipę gospodarczą premiera Morawieckiego weszło w stadium zagrażające polskim interesom narodowym - kwestia czy z wiedzą i zgodą całej koalicji, a w każdym razie całego rządu, czy to tylko taka "ucieczka do przodu".
Wersja "b" nie świadczy najlepiej o naszych służbach dyplomatycznych, ale przy utracie możliwości współpracy z Białorusią, taka wtopa z KE to bez mała pikuś, zresztą zawsze można stwierdzić, że gość dostał mgły covidowej albo oszalał.
Wersja "c" to zadanie dla odpowiednich służb, o ile w ogóle jeszcze jakieś funkcjonują w tym obszarze, skoro gość został puszczony na to stanowisko. 

Jaki był przebieg kariery p. Sadosia, można sobie przeczytać na stronach archiwalnych "Portalu Służby Zagranicznej" (nie wiem co to za portal, prowadzi go spółka Delta Interactive z siedzibą w Warszawie, rządowe to to nie jest), oraz naszego MSZ ale gość całe życie pierdział w dyplomatyczne stołki, więc trudno uznać go za laika czy nowicjusza w branży (a tu jego życiorys oficjalny).
 
Więc niestety, zapewne durniem nie jest.

"Niestety", bo uprawdopodabnia to wersję "a" lub "c", przy czym - i to jest dopiero problem - wersje te się nie wykluczają.

I do tego "Polski Ład", Ruscy na granicy z Ukrainą (cholernie daleko) i na granicy z Polską (cholernie blisko), brak zgody amerykańskiego Senatu na sankcje do Nord Stream 2, Szwedzi przerzucają czołgi na Gotlandię, Litwa jest na najlepszej drodze do ponownego powszechnego nawrócenia i też z pomocą Polski (tyle że wtedy wzorując się na nas uczyli się jak się modlić i po co, a teraz uczą się modlić patrząc na nasze działania), no sukces za sukcesem na wszystkich frontach.

Ciekawe, z którą wersją mamy do czynienia, macie Państwo jakieś informacje?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angol

16-01-2022 [08:29] - angol | Link:

Kretami w MSZ sa Polacy

Obrazek użytkownika Chatar Leon

16-01-2022 [09:55] - Chatar Leon | Link:

Nóż się w kieszeni otwiera. Jeżeli przez półtora kadencji od wygranych wyborów w 2015 nie da się zrobić niczego z dyplomacją, podobnie jak nie da się niczego w tym państwie naprawić, to o ile mój głos na PiS w 2015 wynikał z przekonania a głos w 2019 z kalkulacji mniejszego zła, to ewentualny głos w wyborach kolejnych mógłby być jedynie efektem syndromu sztokholmskiego. Nie wiem więc, czy wybiorę się na następne wybory a przecież nie jeden ja mam tego rodzaju dylemat.
 

Obrazek użytkownika Czesław2

16-01-2022 [13:08] - Czesław2 | Link:

Dopiero co Morawiecki zgodził się na objęcie ETS-em rolnictwa.

Obrazek użytkownika Ijontichy

16-01-2022 [10:23] - Ijontichy | Link:

Ciapciakiewicz to UD/UW czyli Geremek i Michnik.
Rau...to opcja niemiecko-żydowska,czyli rządowa :-)))
MSZ to hospicjum dla SB,WSI,KGB,UB, a nawet NKWD...piramida egipska dla mumii.

Obrazek użytkownika Ryan

16-01-2022 [11:58] - Ryan | Link:

Powtarzam po raz kolejny, że z UE nie należy walczyć, z UE należy wystąpić.Zwolennicy pozostania w unii na dziś to ci którzy nie rozumieją na jaka kasę zostaną ograbieni

Obrazek użytkownika Czesław2

16-01-2022 [12:52] - Czesław2 | Link:

Sądzę, że duża część zwolenników uni to tacy, którzy sądzą ,że będą grabili, a nie będą ograbiani.

Obrazek użytkownika Jabe

16-01-2022 [16:14] - Jabe | Link:

Zauważmy, że to można powiedzieć generalnie o zwolennikach socjalizmu.

Obrazek użytkownika tricolour

16-01-2022 [14:05] - tricolour | Link:

@Ryan

Mądralo, a jeśli wystąpimy, to co dalej?

Mam koleżankę, radosna przy rozwodzie, widząca świetlane perspektywy, po 10 latach singlowania i stu penisach swingowania, okazuje się być nikomu niepotrzebną, spragnioną miłości, podbabciałą frustratką. Wolność trzeba umieć wykorzystać.

To co dalej?

Obrazek użytkownika Czesław2

16-01-2022 [13:37] - Czesław2 | Link:

Wziąwszy pod uwagę, że dopiero co MM zgodził się na objęcie ETS-em rolnictwa, zostaje tylko wersja "a". Zdrada.

Obrazek użytkownika Czesław2

17-01-2022 [13:48] - Czesław2 | Link:

Pan Sadoś jest kandydatem na wysokie stanowisko w KE. To wyjaśnia wszystko.

Obrazek użytkownika Obserwator_3

17-01-2022 [18:52] - Obserwator_3 | Link:

Thx