Spadek po Gowinie ?

Szanowni.

Na www.legislacja.rcl.gov.pl, nr z wykazu: UD253) można znaleźć dwa ciekawe dokumenty odnośnie tych domków do 70 m.kw. bez zezwolenia, a mianowicie projekt stosownej ustawy oraz jego uzasadnienie.

Oczywiście rzuciłem się na nie z oskomą, ciekaw wielce, co też gowinięta tym razem uczyniły z sensownego pomysłu, ale - szczerze powiem - znowu ich nie doceniłem. Jakoś, pomimo siwizny, ciągle łapię się na tym, że podświadomie szukam zawsze sensu w tym co ludzie robią, piszą czy też wymyślają, jakiejś wewnętrznej logiki, której odkrycie pozwala na spojrzenie na zagadnienie oczami tej drugiej osoby.

Ale jeżeli w rządowym projekcie, co to przeszedł przez Radę Ministrów, diabli wiedzą jakie komisje prawnicze, przez biurka dyrektorów departamentów, wiceministrów i sam jeszcze nie wiem czyje, w jednym dokumencie rangi ustawy znajduje się zdanie niejednoznaczne, zaś w jego uzasadnieniu w jednym zdaniu złożonym znajdują się dwa zdania podrzędne wzajemnie się wykluczające odnośnie tej niejednoznaczności, to sam nie wiem co o tym myśleć (to znaczy, co myśleć to oczywiście wiem, ale nie wiem czy powinienem się tymi przemyśleniami zaraz dzielić, przecież mogą to czytać damy i młodzież).  

Aby nie być gołosłownym:
Projekt nowelizacji ustawy (art. 1 ust. 1):
"...1) w art. 29 w ust. 1: a) po pkt 1 dodaje się pkt 1a w brzmieniu: „1a) wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych, budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 , przy czym powierzchnia użytkowa tych budynków nie może przekraczać 90 m2 , a ich liczba nie może być większa niż jeden na każde 1000 m2 powierzchni działki;...”.

Problem w tym, że sformułowanie "każde 1000 m2" może być rozumiane zarówno jako "każde rozpoczęte 1000 m2" (czyli że dowolnie mała powierzchnia do 1000 m2) lub też jako "każde pełne 1000 m2" (czyli jak się ma działkę 999,9 m2, to kicha i bryndza).

A że sprawa istotna, dzwonię ci ja do Ministerstwa Rozwoju i cudów na kiju, licząc na wyjaśnienie kwestii.

Ciekawa rzecz, o ile przed pandemią miałem wrażenie, że Talleyrand, na pytanie "Ile osób pracuje w Pańskim ministerstwie, Sir?" odpowiadając słynnym bon-motem "Mniej-więcej połowa", miał ponadczasową rację, o tyle zapoczątkowana w marcu zeszłego roku praca zdalna wszelkich urzędów chyba zdezaktualizowała to twierdzenie, bo obecnie stawiałbym raczej na 10% i to uwzględniając ochronę oraz panie sprzątaczki.  

Ale mniejsza z tym, w końcu się dodzwoniłem i w sprawie wyjaśnienia nurtującej mnie wątpliwości zostałem skierowany do treści uzasadnienia projektu, a konkretnie pierwszego akapitu na drugiej jego stronie.

Otwieram i czytam:

Uzasadnienie projektu (str. 2, akapit 1, wytłuściłem absurd, umieszczając te dwa sprzeczne zdania pod sobą):
"...W projekcie ustawy przewiduje się wymóg, aby budowane domy do 70 m2 były budynkami wolnostojącymi oraz określa się dopuszczalną gęstość zabudowy wskazując, iż 
może powstać jeden taki budynek na działce o powierzchni co najmniej 1000 m2
 
(czyli nawet na działce o powierzchni 500 m 2 będzie możliwe wybudowanie jednego takiego domu,
zaś budowa dwóch takich domów wymaga posiadania działki o powierzchni zabudowy 2000 m2 Wymóg lokalizacji jednego obiektu na każde 1000 m2 powierzchni działki, ma stanowić mechanizm gwarantujący, że projektowana instytucja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli
..."   

Jeżeli wszystkie ustawy "Polskiego Ładu" są pisane w ten sposób, no to powstaje pytanie, czy takie kwiatki są po prostu produktem pracy niepiśmiennych czy też podejrzewać należy agenturę pruską, ruską albo tuską?

Przy okazji - wreszcie do centrali PiS przebiła się informacja, że owszem, obecnie przedsiębiorcy, w tym na liniowym, płacą 9% składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale liczonej od 60% przeciętnego przewidywanego wynagrodzenia (ZUS do perfekcji opanował już wróżenie z fusów), czyli ok. 380 PLN, natomiast zgodnie z rozwiązaniami zawartymi w "Polskim Ładzie" będą płacili też 9%, ale od dochodu, czyli realnie podatek liniowy wzrośnie im z 19% do 28%.

Mam nadzieję, że wreszcie w tej Centrali zobaczą, jakie są im buty szyte... 

Dobranoc Państwu

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika marsie

20-08-2021 [21:55] - marsie | Link:

Jesteś bardzo mądry, choć tutejsi „komentatorzy” to olewają, ale - „co najmniej 1000” oznacza tylko „co najmniej 1000” - czyli nie 500!
Ale „weź i poczytaj”:
https://biuletynnowy.blogspot.com

Obrazek użytkownika Obserwator_3

20-08-2021 [22:47] - Obserwator_3 | Link:

To cytat z uzasadnienia jest (kursywą i w cudzysłowie), tak wiec ewentualne uwagi to nie do mnie, proszę, lecz do autorów uzasadnienia projektu ustawy

Obrazek użytkownika J z L

21-08-2021 [07:20] - J z L | Link:

PiS z samodzielną większością. Takich wyników nie było od dawna
Według najnowszego sondażu Kantar, PiS może liczyć aż na 35 proc. poparcia. Taki wynik oznacza, że PiS nie potrzebowałby koalicjanta, by dalej rządzić

Kantar opublikował wyniki comiesięcznego badania Barometr Opinii. W sierpniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską, Porozumieniem i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 35 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca, PiS zyskało aż 5 punktów procentowych.
Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła 22 proc. głosów (spadek o 1 punkt procentowy). Sondaż został przeprowadzony jeszcze przed przegłosowaniem w Sejmie tzw. ustawy lex TVN oraz odwołaniem Jarosława Gowina.

Samodzielna większość
Teraz w internecie pojawiło się przeliczenie tych wyników na mandaty w Sejmie. Okazuje się, że PiS może liczyć na samodzielną większość.
Symulacja podziału mandatów dowodzi, że PiS uzyskałoby 236 mandatów. Koalicja Obywatelska w nowym Sejmie miałaby 132 posłów, Lewica 27, Konfederacja 22, Polska 2050 Szymona Hołowni 42, a niemiecka mniejszość 1.

ps.
Na temacie afgańskich uchodźców opozycja od centrum na lewo nie zyska. To nie jest temat dla wyborców środka.

https://dorzeczy.pl/sondaz/195735/pis-z-samodzielna-wiekszoscia-sondaz-nie-pozostawia-zludzen.html

 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

21-08-2021 [07:39] - AŁTORYDET | Link:

Proszę przeczytać życiorys Korneckiej. W 10 lat oprócz trojga dzieci, zrobiła taką karierę, że takie ustawy, to ona pisze na materiale ze skrzydełkami. Chroniła patodeweoperkę  - cała tajemnica.