I manifestacja klubów GP przeciw polityce PiS

I reforma sądownictwa była politycznym majstersztykiem prezesa Kaczyńskiego: zdecydowanym atakiem na postkomunistyczny Sąd Najwyższy PiS utwierdził dominację na prawicy, jednocześnie poważnie punktując w tzw. głębokim państwie - rządzących PL elit wywodzących się z potomków głębokiego PZPR + dokooptowani. Reforma bowiem zmieniała tak dużo by nie zmienić nic i by nadal sądami rządzili ci sami. Ci sami ale nie tak samo. Kaczyński wprowadził bowiem do SN kilku nowych ludzi oraz Izbę Dyscyplinarną, która miała dokonywać ew. korekt (jak czas pokazał niespecjalnie kolidujących). 
Jednak drobny wyłom, w dodatku słaby, niekąsający, to dla totalitarystów z sędziowskiego głębowkiego państwa olbrzymia zniewaga. Z zapałem godnym lepszej sprawy zaczęli więc knuć przeciw PL spiski z Brukselą, nie-Brukselą, z kim się dało, wykazując przy okazji całą słabość służb państwowych PL. Efektem były różne antypolskie  wyroki TSUE, decyzje KE, które rząd dość sprytnie częściowo łykał, częściowo ignorował, co ostatecznie doprowadziło do umowy sprzed roku, w której PL za obietnicę olbrzymich funduszy zgodziła się na uzależnienie wypłaty europejskich funduszy (dotąd obligatoryjną) od decyzji KE (przeciw czemu ostro protestowały Konfederacja i partyjka Ziobry).
Dziś sytuacja jest taka, że KE właśnie ma wypłacać PL I transzę olbrzymich funduszy. Jednocześnie pojawia się wyrok innej instytucji UE (likwidacja Izby Dyscyplinarnej), którego niewykonanie może zablokować wypłatę funduszy. Jednocześnie PiS już wystąpił z wielką kampanią ekonomiczno - społeczną dla której te fundusze są kluczowe.
Na takie dictum PiS - zgodnie z dotychczasową polityką - ugiął się i ustami Kaczyńskiego i Morawieckiego, a także w liście I prezes SN Manowskiej zapowiedziane zostały zmiany, które, w skrócie, polegaj mają na tym, że sądownictwem dyscyplinarnym zajmą się razem i starzy i nowi sędziowie (o ile Bruksela wyrazi na to zgodę). 
I to jest właśnie tło I manifestacji Klubów GP. Manifestacji niby popierającej rząd,  de facto jednak wymierzonej w uległość rządu PiS wobec Brukseli. Widać to było dokładnie w wypowiedziach mówców. Rozpoczął A. Borowski pytając retorycznie czy można oddać suwerenność za pieniądze (czyli o to co de facto rząd Morawieckiego zrobił rok temu w lipcu). Motyw wiodący pozostałych mówców był jeden: ani kroku wstecz! Co w tym kontekście odczytać można jednoznacznie: nie będziemy ulegać Brukseli. Wyroki TSUE przeciw sądom w PL i KRS nie mają waloru wykonalności, są przekroczeniem traktatów! I to właśnie miał stwierdzić TK 3 sierpnia (we wtorek). Jednak niedługo po ogłoszeniu manifestacji Klubów GP ogłoszenie wyroku zostało przesunięte na 31 VIII.
Sama manifestacja nie była szczególnie znacząca, zwłaszcza, że w związku z antyrządowym wydźwiękiem została przez TVP Kurskiego w 80% ocenzurowana. Ważne jest jednak, że po raz pierwszy Kluby GP jednoznacznie wystąpiły przeciw linii prezentowanej przez Kaczyńskiego. I nie da się ich zawiesić jak nieposłusznych posłów ani skierować na nich huraganowego ataku przez GP i cenzurę jak to było z partyjką Ziobry. Bo - jak mówił sam Jarosław - Kluby GP to jego oddziały szturmowe. Ale nie jest też tak, że PiS nie ma życia poza GP i poza Klubami. PiS dorobił się już znacznie szerszego elektoratu i może i Kluby i samą GP obejść. Ale jeszcze nie bezkarnie**. Zresztą trudno dziś mówić o jakimś realnym buncie Klubów przeciw Kaczyńskiemu. Jeszcze nie. Bo coś mi się wydaje, że w razie konfliktu Ziobro - Kaczyński Kluby - mimo iż są bardziej radykalne niż Ziobro - stanęłyby jednak po stronie Kaczyńskiego - przeciw linii którego dziś protestowały.
PiS dochodzi dziś kolejne zadanie: utrzymać Kluby i spowodować, by z entuzjazmem popierały linię PiS, w tym podporządkowanie PL Brukseli. A już na pewno by nie przeszły do Konfederacji czy Ziobro-Konfederacji (mimo spójności poglądów), a najlepiej ostro ją zwalczały. Czy to zadanie trudne? Myślę, że PiS da radę, a na pewno ma duże szanse. Podwaliny zostały położne. Pierwszą jest szczepionka w postaci przylepienia do Konfederacji łatki "Ruskich onuc" czyli ukrytych agentów Kremla. Pozostałe techniki zostały wskazane czy to w przemówieniach T. Sakiewicza czy A. Macierewicza. Jest to walka z "targowicą" i "Rudym Zdrajcą", a także wskazywanie na PiS jako obrońcę konserwatywnych wartości (sprzeciw wobec aborcji, ideologii lgbt). Procesy społeczne mają jednak swoją dynamikę i ludzie wiecznie nie dadzą się oszukiwać. Wcześniej czy później PiS będzie musiał się zdecydować nad wyborem ścieżki, którą podąża. A jak nie PiS to Kluby GP. Decyzja ta może oznaczać albo koniec PiS - jakim go znamy, albo rozłam i wygaśniecie jednego z ostatnich epigonów Wielkiej Obywatelskiej Solidarności.
 
_________________

**- ale jest też możliwy inny wariant: głębokie państwo pozwala PiS istnieć i kwitnąć dlatego, że potrafi zarządzać, zdobyć serca i zaprząc w jarzmo polskich robotników i chłopów, tak niepokornych, że stworzyli Solidarność, a tego nigdy nie udało się do końca zrobić ani SB ani WSI, GRU, CIA i KGB. Gdyby więc PiS stracił sterowność nad tą grupą potrzeba jego istnienia stanęłaby pod znakiem zapytania, tak samo zresztą jak potrzeba istnienia Konfederacji, gdyby straciła ona wpływ na środowiska kibolskie i sebixowskie.
Swoją drogą to warto docenić kunszt inżynierii społecznej w której udało się podzielić ludzi który myślą bardzo podobnie jeśli nie tak samo, na dwa zwalczające sie obozy.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Julia Ad

31-07-2021 [19:34] - Julia Ad | Link:

Nie było nic takiego jak wystąpienie przeciw linii prezentowanej przez Kaczyńskiego. Byłam i widziałam reakcje. Były nawoływania żeby nie iść na kompromis z Brukselą i to wszystko ale ale chyba tylko przy wystąpieniu jednego z mówców Adama Słomki

Obrazek użytkownika Ryan

31-07-2021 [19:40] - Ryan | Link:

Ten wpis to prostacka manipulacja

Obrazek użytkownika Pers

31-07-2021 [21:42] - Pers | Link:

rjanek
//Ten wpis to prostacka manipulacja//
Mógłbyś to uzasadnić? Bo na razie puściłeś tylko bąka.

Obrazek użytkownika Ryan

31-07-2021 [22:10] - Ryan | Link:

To  bąk dedykowany tobie 

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-08-2021 [06:15] - Tezeusz | Link:

Persik  dlaczego każdy twoj komentarz  to smród,  zasmiecanie portalu, prowokowanie do awantur. Ty nie tworzysz dla portalu " wartości dodanej " A wartość ujemną,  co o tobie świadczy.

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-08-2021 [15:37] - Tezeusz | Link:

Czy człowiek normalny tak pisze ?

Wican 10:42:29
//Jaki był konkretny cel dowódców PW?//
Całopalna ofiara satanistyczna.
Jarek Ruszkiewicz SL 01.08.2021 10:50:43

Obrazek użytkownika Centrystka

01-08-2021 [03:40] - Centrystka | Link:

Jednym słowem: koniec najlepszej władzy w całych dziejach Polski - jakże bliski! No to będzie co sprzątać w naszym domu...

Obrazek użytkownika Ryan

01-08-2021 [07:09] - Ryan | Link:

centralnie
to 2111 koniec tej władzy
I to nie koniec

Obrazek użytkownika HenrykH.

01-08-2021 [10:42] - HenrykH. | Link:

Ależ Pani C. ma rację.Jej kraj to Niemcy.

Obrazek użytkownika Centrystka

01-08-2021 [15:54] - Centrystka | Link:

@Henryk H.
Skąd wiesz jaki jest mój kraj,durniu!

Obrazek użytkownika HenrykH.

01-08-2021 [18:18] - HenrykH. | Link:

Jawohl .Ja dureń ,Moskwę z Berlinem pomyliłem. Do svidanya.Marusia.до свидания

Obrazek użytkownika Centrystka

02-08-2021 [00:18] - Centrystka | Link:

Wot,bolszoj durak - poniał?

Obrazek użytkownika Adam66

01-08-2021 [05:28] - Adam66 | Link:

Kluby GP zostały wpuszczone w maliny, głównie przez tzw. zarząd, który jest delikatnie mówiąc, zbyt koszerny.  Na szczęście, ludzie, którzy działają w klubach, nie są w ciemię bici i zorientowali się, że są wyprowadzani na manowce.  Dokładnie w taki sam sposób jak Solidarność została przejęta przez "doradców", koszernych zresztą. Niestety, w wielu klubach funkcjonuje jeszcze mit "nadwiceministra" od kocich kuwet.  Wielu klubowiczów jeszcze wierzy, że ten postperlowski wypierdek działa dla dobra Polski. Miejmy nadzieję, że się szybko obudzą i wykopią to towarzystwo w kosmos.  Jest tylko jeden problem, kto zastąpi "nadwiceministra"?  Ryży folksdojcz łapki zaciera, szymon płaczliwy też, ale to sprzedajna swołocz.  Kto będzie działał dla Polski?  Na dzień dzisiejszy, niestety, nie widać takiego człowieka, szkoda, że Naczelnika nie można wskrzesić....

Obrazek użytkownika sake3

01-08-2021 [08:03] - sake3 | Link:

@Adam.......Może Pan by się zgłosił do tych działań,taki Pan elokwentny i  ogóle.Te prostackie wypowiedzi to już wszystko co Pan jest w stanie zrobić?To cały program,,dla Polski'' dziwnym trafem zbieżny z ..programem'' PO który wciskacie Polakom?

Obrazek użytkownika Trotelreiner

01-08-2021 [12:03] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

@foros to od lat gwiazda s24...kumpel Libickiego,Echo24 i innych pożytecznych idiotów...pisze na s24 bo tam ma wyznawców i towarzyszy,tu ma konto i blog
więc wkleja na NB i nawet go nie interesują komentarze...bo po co?