Samorządy umieją wydawać pieniądze z UE, przykłady z Gdyni,

Samorządy umieją wydawać pieniądze z UE, przykłady z Gdyni, Bydgoszczu, Warszawy z Opola.
 
W PO a także w PSL, słychać straszne narzekanie na FO. O ile PSL poparła ten fundusz w Sejmie, chociaż zrobiło to ze wstrętem, to PO się wstrzymała, co można uważać za głosowanie „Europejczyków”  przeciw, to w Senacie pod przewodnictwem marszałka  zwanego Kopertnikiem, PSL, PO, Lewica, idą wespół zespół, próbując jak najbardziej opóźnić głosowanie nad dwupunktową ustawą, wymyślając „cuda na kijku”.

Jednym z zarzutów onych jest to, że według nich jest za mały procent ( ponad 30%) tych pieniędzy do dyspozycji samorządów, a jak oni twierdzą, samorządy wiedzą najlepiej  jak gospodarować pieniędzmi.

Oto kilka przykładów tego „gospodarskiego” wydawania pieniędzy.  Gdynia wydała 100 mln zł na budowę lotniska w Kosakowie leżącego pod Gdynią, by po szeregu perypetiach syndyk sprzedał  Gminie Kosakowo to lotnisko za 8 mln zł. Rzeczywiście był to dla Gdyni „interes życia”, w pobliskim Gdańsku, niezbyt mądra prezydent tego miasta wydaje pieniądze na „niezbędne” dla mieszkańców przedmioty, jak rydwan za 60 tys. okrągły stół za 133 tys. koziołek taki do skakania za ca. 50 tys. czy zbudowała ogródek dla dzieci za 300 tys.  dlaczego tak drogo, no bo ustawione tam urządzenia do zabawy były niemieckie.
Te zakupy były potrzebne Gdańszczanom jak „umarłemu kadzidło” i świadczy o podejściu tej pani do gospodarowania publicznym groszem.

W Bydgoszczu jak mawiał min. Rostrowski, z pieniędzy będących w dyspozycji samorządu wybudowano most za 160 ml zł ,  który po 6 latach grozi zawaleniem.

Ostatnia głośna sprawa z Opola, gdzie UP(Urząd Pracy) przeznaczył z unijnych pieniędzy 600 tys.  zł na szkolenie osób 50+ z obsługi smartfonów, gdzie jak obliczono, koszt szkolenia jednego kursanta wyniesie 11 tys. zł i na koniec wisienka, to szkolenie  ma przeprowadzić pani Wellman z TVN.

No i na koniec W-wa, tam to wybudowano jedną z najdroższych oczyszczalni na świecie za 3,5 mld zł wraz ze spalarnią. Spalarnia nie działa a po kilku latach oczyszczalnia „Czajka” uległa awarii i tysiące metrów sześciennych szamba było zrzucanych do Wisły.

Oczywiście winnych nie ma, samorząd W-wy nie ma od kogo wyegzekwować naprawy fuszerki, a ścieki jak płynęły do Wisły tak płyną.

O takich „drobiazgach” jak strefa relaksu za 1 mln zł na Placu Bankowym  czy otwieranie plaży nad Wisłą zimą nie wspomnę, no ale w głowie Trzaskowskiego zrodził się pomysł wybudowania mostu przez Wisłę co  jest pomysłem słusznym, z tym że most ma kosztować 180 mln zł ale z przeznaczeniem tylko dla pieszych i rowerów co można nazwać horrendum.

To tylko kilka przykładów, a takich przypadków jest więcej, tak, że stwierdzenie opozycji, że samorządowcy wiedzą jak wydawać pieniądze jest delikatnie mówiąc przesadą.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-05-2021 [12:22] - jazgdyni | Link:

@Andy51

Przypomnę Andrzeju, że Gdynia przy Trasie Kwiatkowskiego zbudowała najdroższą w Europie kładkę rowerową, w miejscu (Obok bazy kontenerowej), gdzie ruch to może 20 rowerów dziennie.
Nie zapominajmy także o kolejce linowej na Kamienną Górę.  Ten pagórek liczy 45 metrów wysokości. Schodami ok. trzech minut.

Mają gest lewaki.

Obrazek użytkownika Andy51

18-05-2021 [13:15] - Andy51 | Link:

No cóż budują nie za swoje.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

18-05-2021 [12:24] - AŁTORYDET | Link:

Czaskoski. zamówił tramwaje za blisko 2 mld złotych, w firmie koreańskiej, która nigdy tramwajów nie produkowała. Byle tylko nie dać zlecenia polskiemu producentowi. Takich kwiatków, to w samorządówce  nawąchamy się mocno. To ostatnia z tragicznych reform AWS-u, która powinna być wymazana. Precz z sejmikami wojewódzkimi (kto pamięta DWÓCH radnych swojego sejmiku?!), precz z urzędami marszałkowskimi. Dublowanie władzy, rozrost biurokracji, niejasne kompetencje i odpowiedzialność. Samorządy tylko do poziomu powiatu. Liczbę powiatów zmniejszyć o 2/3 (teraz są w zasadzie delegaturami). Zbędne województwa: kujawsko-pomorskie i opolskie, brak środkowopomorskiego. Nadać sensowne uprawnienia RIO do kontroli wydatków samorządowych. Dla inwestycji, sumujących się ponad 100 mln złotych, wprowadzić obowiązek kontrasygnaty ministra finansów. To co dziś się dzieje w samorządach to ruja i porubstwo. Jeśli tego nie ruszymy, to zniszczą nam państwo. 

Obrazek użytkownika Andy51

18-05-2021 [15:27] - Andy51 | Link:

Podejrzewam, że gdyby Niemcy napadli na Polskę rządzoną przez ZP, PO by ich poparli, tak nienawidzą PiS.

Obrazek użytkownika mada

18-05-2021 [12:42] - mada | Link:

A Nowak wziął się już za produkcję mebli.

Obrazek użytkownika Andy51

18-05-2021 [13:18] - Andy51 | Link:

Mebli drążonych dodaj.

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2021 [18:19] - Marek1taki | Link:

Generalnie PiS zgodził się na dalsze podporządkowanie samorządów lokalnych władzom unijnym, bo to Unia będzie narzucać kryteria wydawania, będzie przydzielać forsę i na koniec rozliczać te fundusze. To przerabia samorządowców na unijne sprzedajne popychadła. Nic nie ujmując władzom tymczasowego rządu w Warszawie.

Obrazek użytkownika Andy51

18-05-2021 [19:27] - Andy51 | Link:

Zgoda, od ogółu do szczegółu to masz rację, ale detale się liczą.