Nie wierzę, podatki w Niemczech już są niższe niż w Polsce !

Szanowni,

Jak co tydzień brałem udział w takim on-line'owym przyjacielskim klubie dyskusyjnym specjalistów z różnych branż. Oczywiście zeszło na prezentację "Polskiego ładu" i tu przeżyłem ciężki szok poznawczy.

Otóż okazało się, że dla Polaka nawet dziś, nawet jeżeli jest na tym znienawidzonym przez rządzących podatku liniowym 19% i z tym podobno "zaniżanym" ZUSem, co to wraz ze zdrowotnym płaci się 1.500 PLN miesięcznie, dla dochodu do kwoty 186.000 PLN rocznie, czyli średnio 15.500 PLN miesięcznie (41.400 EUR rocznie i 3.450 EUR miesięcznie), niemieckie podatki za równopłatną pracę na normalnym etacie, są NIŻSZE (!!!).

Ale przecież inne formy opodatkowania są gorsze, więc dla tej samej kwoty porównajmy podatek liniowy 19% + ZUS, podatek na zasadach ogólnych (progresywny) + ZUS i obciążenia płacowe etatu w Polsce i w Niemczech oraz propozycję z "Polskiego ładu" z progresją, kwotą wolną oraz ZUS i 9% zdrowotnego (dla leniwych: tabela porównawcza):

Jak widać w tabeli, przy dochodzie do opodatkowania (dla przedsiębiorcy) lub kosztach pracodawcy (dla etatowca) wynoszących dokładnie 186.300 PLN rocznie (15.525 PLN miesięcznie), dostaje się przeciętnie miesięcznie "na rękę":
a) w Polsce na liniowym 19% - 11.360 PLN
b) w Polsce na zasadach ogólnych - 10.600 PLN
c) w Polsce na etacie - 8.600 PLN (!!!)
d) w Polsce w ramach "Polskiego ładu" na zasadach ogólnych - 10.500 PLN 
e) w Niemczech na etacie - 11.360 PLN

Od razu podpowiem: po wprowadzeniu zasad "Polskiego ładu", porównanie sumy "na rękę" polskiego przedsiębiorcy o dochodach do opodatkowania wynoszących 675.000 PLN rocznie (150.000 EUR) z kwotą "na rękę" niemieckiego etatowca, kosztującego pracodawcę dokładnie tyle samo, czyli właśnie 150.000 EUR rocznie, w dalszym ciągu wypada zdecydowanie na korzyść Niemiec, konkretnie o 15 tys. PLN rocznie (czyli tyle, ile wynosi minimalna w Polsce):
a) polski przedsiębiorca "na rękę" - 415.000 PLN
b) niemiecki etatowiec "na rękę" - 430.000 PLN

No i niemiecka emerytura od takiej pensji, a nie polski ZUS od minimalnej.

Nic dziwnego że Musk buduje fabrykę w Niemczech (może zresztą i lepiej, jeżeli prawdziwe są skandaliczne informacje o traktowaniu Polaków na jej budowie).
 
Tylko tak dalej, panowie, tylko tak dalej...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

17-05-2021 [10:38] - Czesław2 | Link:

To chyba normalne. Polowa uni na nich robi, a w Polsce z dziką radością tak z połowa polaków.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

17-05-2021 [10:43] - Roz Sądek | Link:

@Autor
Ja i moja żona nie narzekamy. Nie robimy rachunków porównawczych, bo mamy lepszy sposób spędzania czasu. Skoro w kraju w którym żyjemy panują takie a nie inne reguły fiskalne i dotyczą jednakowo całego społeczeństwa, to jaki jest sens wyliczania czegoś co mnie nie dotyczy? Na dodatek w Niemczech. Czy istnieje jakiś problem, by Pan mógł pracować i płacić podatki w Niemczech? 
Chce Pan mieszkać w Polsce i płacić niemieckie podatki? I generalnie, co Wy naokoło z tymi Niemcami?
 

Obrazek użytkownika Obserwator_3

17-05-2021 [12:31] - Obserwator_3 | Link:

 @Roz Sądek

Proponuję, żebyś więcej czasu poświęcał z żoną na jego lepsze spędzanie, to może w końcu wreszcie Ci się "Roz" zetknie z "Sądkiem" i będziesz czytał co jest napisane, a nie to, co Ci się wydaje.

Coś gdzieś pisałem o jakichś swoich problemach? Albo o jakichś chęciach? Nie? No to z jakiej okazji takie coś komentujesz? Dyskutujesz sam ze sobą? Szkoda czasu, żona czeka...
 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

17-05-2021 [12:55] - Roz Sądek | Link:

@Autor
W komentarzu zwróciłem się do Pana tak jak i teraz używając formy grzecznościowej "Pan". W odpowiedzi używa Pan "ty"? To jakaś norma w środowisku doktorantów filozofii, czy tylko pański nawyk? 
 

Obrazek użytkownika Obserwator_3

17-05-2021 [15:04] - Obserwator_3 | Link:

@Roz Sądek

@Roz Sądek
Przepraszam, słusznie, już poprawiam:
"Proponuję, żeby więcej czasu poświęcał Pan z żoną na jego lepsze spędzanie, to może w końcu wreszcie "Roz" zetknie z Panu z "Sądkiem" i będzie Pan czytał co jest napisane, a nie to, co się Panu wydaje.
Coś gdzieś pisałem o jakichś swoich problemach? Albo o jakichś chęciach? Nie? No to z jakiej okazji takie coś Pan komentuje? Dyskutuje Pan sam ze sobą? Szkoda czasu, żona czeka...
"

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

17-05-2021 [16:57] - Andrzej-emeryt | Link:

Niemcy chcą zmiany rządu federalnego
Według sondażu Instytutu Allensbach, opublikowanego w poniedziałek przez Fundację Bertelsmanna, 61,5 proc. Niemców chciałoby zmiany rządu federalnego. Jest to najwyższa zmierzona wartość od czasu pierwszego badania z tym pytaniem na początku lat 90. XX wieku.
14 proc. respondentów opowiada się za kontynuacją dotychczasowego kursu rządu.
Dwie trzecie ankietowanych chciałoby innej polityki w wielu obszarach.
Na pytanie o konkretne dziedziny polityki 55,4 proc. ankietowanych stwierdziło, że chciałoby innych działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu.
Kolejne miejsca zajmują polityka uchodźcza i integracyjna (54,9 proc.), a także emerytalna (53,9 proc.) i edukacyjna (52,4 proc.).
W polityce finansowej, bezpieczeństwie wewnętrznym i polityce europejskiej tylko mniejszość chce zmiany kursu.
Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 26 września.
https://niezalezna.pl/395573-n...

Obrazek użytkownika tricolour

17-05-2021 [12:38] - tricolour | Link:

@Roz

Rownie dobrze mozna napisać,  że jaki problem być młodym? Pan jest stary, nic Pana nie interesuje bo nad grobem tylko ostania kwatera jest ważna. 

Ale na drugi raz proszę nie jęczeć, ze ludzie z kraju uciekają, lekarze sie kształca za publiczne pieniądze i jadą tam, gdzie się ich traktuje należnie do powagi zawodu, a kraj zdycha od zapaści demograficznej. Jak pan widzi nie ma problemu - kto chce ten jedzie i jest git. A dziadki czekają pięć lat na sanatorium i bardzo dobrze, bo zajmują miejsca młodym. 

Panie roz, jaki problem być młodym? 

Obrazek użytkownika Jabe

17-05-2021 [11:10] - Jabe | Link:

Od dawna wiadomo, że w nowym ładzie przedsiębiorcą jest taki pan Obajtek, a ci, o których Pan pisze, to jest element obcy klasowo.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

17-05-2021 [11:16] - NASZ_HENRY | Link:

Czyli Polski ład da biedniejszym 150 zł a bogatym spoza klasy średniej zabierze 100 zł miesięcznie. 90% wyborców będzie zadowolonych, trzecia kadencja załatwiona, PO pogrążona. Wiwat Jarek ☺☻
 

Obrazek użytkownika Jabe

17-05-2021 [12:20] - Jabe | Link:

10% straci 100 zł, a w zamian 90% zyska 150.

Obrazek użytkownika tricolour

17-05-2021 [12:41] - tricolour | Link:

@Obserwator

Mnie ubawilo oświadczenie, ze podatki od nowego roku, ale reszta później. Ulgi, kredyty dofinansowane to dopiero w przyszlosci.

Młodzież rzuciła sie do prokreacji...

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

17-05-2021 [13:33] - Andrzej-emeryt | Link:

Z moich Obserwacji wynika, że grupą narodowościową o najwyższych dochodach w Niemczech są: Polacy.
Obserwacje moje oparłem na informacji, że Polacy posiadają też w Bundesbanku najwyższe konta nominalnie i procentowo w stosunku do innych narodowości w tym samych Niemców.
Wieloletnie moje Obserwacje wskazują też na statystykę mówiącą, że Polacy pracujących na terenie Niemiec w tym tam zamieszkali ponoszą najniższe a nawet powiem znikome koszty utrzymania.
Można więc powiedzieć: taki hawaj.
Ile kosztuje życie w Niemczech? :
https://korb-group.com/ile-kos...
Koszty życia i ceny w Niemczech, ceny żywności, wynajmu, zakupów itp. 🇩🇪 Zaktualizowano maj 2021
https://pl.traveltables.com/co...
Koszty życia w Niemczech:
https://niezaleznyinzynier.com...

Obrazek użytkownika Roz Sądek

17-05-2021 [15:21] - Roz Sądek | Link:

@Andrzej-emeryt
Wklejam akapit z linkowanego przez Pana artykułu:
"Na życiu w Niemczech mogą zarobić najwięcej osoby, które już wyjściowo posiadają doświadczenie zawodowe, znajomość języka i specjalistyczne kompetencje poszukiwane za granicą."
=============
"w Niemczech" możemy zamienić na każdy inny kraj, a po niewielkiej modyfikacji odnieść to również do Polski. Jak się ma poszukiwany fach w ręku, doświadczenie zawodowe i jest się dobrym (kompetentnym) to w Polsce się nie stęka i kwęka, żyje się godziwie i na niezłym poziomie. Jak się natomiast wybrało quazizawód (parazawód) i obijało latami gruchy, to pozostaje marudzenie na forach i blogach. Jak się ma jeszcze do tego 2 lewe ręce, to pozostaje kopanie pod rządem - każdym. To rząd (prawo, przepisy, światowe spiski i jakby inaczej - NWO) jest winny niedoli tych zapracowujących się na klawiaturach specjalistów w każdym temacie. No bo co innego, albo któż by inny? 
W ostatnim linku podano zarobek netto młodego inżyniera budowy, ca 2000€. Dodam, że znam Polaków - kierowników budów z zarobkami netto 6 tyś euro, a na budowach przez duże B powyżej 10 tyś. To może robić wrażenie, ale 2000€ może w branży budowlanej zarobić inżynier również w Polsce. 10 tyś nie zarobi, bo brak dużych budów, ale pomiędzy 6 i 10 się zdarza. Czy 40 latek zarabiający w Polsce 15 tyś zł będzie marudził i kwękał. Albo liczył podatki w innych krajach??? Albo miesiącami bajdurzył o covidzie?

 

Obrazek użytkownika tricolour

17-05-2021 [17:18] - tricolour | Link:

@Roz

15 tysięcy to zaden problem dla inżyniera. Natomiast problemem staje się nagłe finansowanie z tego składki zdrowotnej, z ktorej nic nie wynika. Słowa nie było o jakiejkolwiek reformie więc dalej lekarz na państowym naganiał bedzie do swojego prywatnego gabinetu, ale już droższego, bo on też zapłaci większą składkę. Tak będzie z każdym prywatnym biznesem, spokojna głowa. Nawet wakacje podrożeją i bardzo dobrze - plebs ma siedzieć w domu.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-05-2021 [18:31] - jazgdyni | Link:

@Andrzej-emeryt

Panie Andrzeju, takie zawężenie pola kalkulacji, nie uwzględnianie kontekstu, czyli niepełna analiza, to negatywna propaganda. Tak robić nie można.

Mimo, że jestem emerytem, to mam takie kompetencje, że Niemcy dosyć regularnie zapraszają mnie do pracy. Tylko, że ja już z nimi pracowałem, wprawdzie dawno i mimo pokaźnych apanaży, wiem czego mogę się spodziewać. A ponadto wabi również Katar, czy Kuwejt (6 lat tam pracowałem), a ich propozycje są takie, że te niemieckie są jak na przysłowiowe waciki.

Pan, Panie Andrzeju plus Pańska małżonka, a także ja z moją, od pierwszego stycznia zyskujemy niemalże 1000 zł miesięcznie od państwa. Źle się nam dzisiaj nie żyje, więc ten tysiąc możemy przeznaczyć, by raz w roku wygrzać się na plaży na Malediwach, tak jak w 2015 PJK obiecywał.
A marudy i czarnowidze cięgle będą narzekać, Choćby nie wiem co. Że astrachański kawior jest za słony, a butelka Dom Perignon Rose Gold Methuselah nie jest dobrze schłodzona i nie da się pić prosto z szyjki.

Pozdrawiam
Janusz-emeryt

Obrazek użytkownika Jabe

17-05-2021 [18:34] - Jabe | Link:

Pańska analiza, to pozytywna propaganda. Tak robić można?

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-05-2021 [21:18] - jazgdyni | Link:

Pańskim zdaniem panie Jabe. Pańskim zdaniem.

Obrazek użytkownika Jabe

17-05-2021 [21:21] - Jabe | Link:

Poucza Pan, a sam do swoich pouczeń się nie stosuje.

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

17-05-2021 [14:45] - Władysław Ludendorf | Link:

a jak wychodzi to dla dochodów np. 10000PLN/m-c czy 6000PLN/m-c? przed i po nowym ładzie? i w porównaniu do Niemiec?

Obrazek użytkownika Obserwator_3

17-05-2021 [15:51] - Obserwator_3 | Link:

Czy "na rękę" czy brutto 1 poziomu (dochód) czy brutto II poziomu (pełny koszt płacącego) czy brutto-brutto (dochód + VAT)? To duża różnica...
Podałem linki do kalkulatorów płacowych Polski i Niemiec dla etatowców, natomiast co do działalności, to można sobie policzyć - zajęcie dość czasochłonne, więc proszę wybaczyć...

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-05-2021 [16:42] - Pani Anna | Link:

To jeszcze  nie jest wszystko, gdyż  oprócz  samych zarobków  w Niemczech  dochodzi  jeszcze  Kindergeld w wysokości 219E na pierwsze i drugie  dziecko, kwoty wolne od podatku (9.744 euro brutto dla osoby samotnej, przeliczeniu na miesiąc oznacza to 812 euro wolnych od podatku. Także dla małżeństw kwota wolna od opodatkowania uległa zmianie i od 1 stycznia 2021 wynosi 19.488 euro, co oznacza wzrost o 672 euro w stosunku do roku poprzedniego. Kwota wolna od podatku dla osób posiadających dzieci wynosi 2730 euro na dziecko i rodzica. Dla rodziców posiadających jedno dziecko i składających razem zeznanie podatkowe wynosi ona 5460. W 2021 r. kwota wolna od podatku na opiekę nad dziećmi, ich kształcenie lub szkolenie (Freibetrag für Betreuungs- und Erziehungs- oder Ausbildungsbedarf der Kinder), wynosi 1.464 EUR na dziecko i rodzica. Oznacza to, że suma wszystkich kwot wolnych od podatku dla osób posiadających dzieci wyniesie w 2021 łącznie 8388 euro. Kwota wolna od podatku jest traktowana w Niemczech jako minimum socjalne dla obywatela, do wysokości którego państwo nie nakłada podatków. Dodam tylko, że minimum socjalne w Niemczech  jest tak wyliczone, że można za to wyżyć,  skromnie, ale wliczając w to koszty czynszu, opłat i wyżywienia. 

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

17-05-2021 [16:53] - Andrzej-emeryt | Link:

Według sondażu Instytutu Allensbach, opublikowanego w poniedziałek przez Fundację Bertelsmanna, 61,5 proc. Niemców chciałoby zmiany rządu federalnego. Jest to najwyższa zmierzona wartość od czasu pierwszego badania z tym pytaniem na początku lat 90. XX wieku.
14 proc. respondentów opowiada się za kontynuacją dotychczasowego kursu rządu.
Dwie trzecie ankietowanych chciałoby innej polityki w wielu obszarach.
Na pytanie o konkretne dziedziny polityki 55,4 proc. ankietowanych stwierdziło, że chciałoby innych działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu.
Kolejne miejsca zajmują polityka uchodźcza i integracyjna (54,9 proc.), a także emerytalna (53,9 proc.) i edukacyjna (52,4 proc.).
W polityce finansowej, bezpieczeństwie wewnętrznym i polityce europejskiej tylko mniejszość chce zmiany kursu.
Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 26 września.
https://niezalezna.pl/395573-n...

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

17-05-2021 [17:18] - Andrzej-emeryt | Link:

„Pawiem narodów byłaś i papugą”
-----------------------------------------------
Drogi Autorze notki i Drodzy Komentatorzy.
Poznajmy sprawy poruszone w notce z autopsji.
Zadajmy Naszemu Przyjacielowi " Rolnikowi z Mazur " pytanie: " Ile za godzinę i za ile godzin dziennie zapłaciłby chętnie Polakowi za ciężką pracę przy zbiorze szparagów. 

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

17-05-2021 [17:23] - Andrzej-emeryt | Link:

„Pawiem narodów byłaś i papugą”
-----------------------------------------------
Drogi Autorze notki i Drodzy Komentatorzy.
Poznajmy sprawy poruszone w notce z autopsji.
Zadajmy Naszemu Przyjacielowi " Rolnikowi z Mazur " pytanie: " Ile Eu za godzinę i za ile godzin dziennie zapłaciłby chętnie Polakowi za ciężką pracę przy zbiorze szparagów z Jego pola. A ile każdy Niemiec Eu płaci Polakowi.

Obrazek użytkownika tricolour

17-05-2021 [17:24] - tricolour | Link:

Obrazek użytkownika Marek Kudła

17-05-2021 [17:52] - Marek Kudła | Link:

@ Autor
Puknij się, albo lepiej podrap się :  https://l.facebook.com/l.php?u...
 

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

17-05-2021 [18:10] - Andrzej-emeryt | Link:

Ciekawe. Panie chcą płacić podatki. Fragment tekstu. Całość pod linkiem.
Jedna z dziewczyn - Agata, pytana o pomoc jaką prostytutki otrzymały w czasie pandemii, odpowiedziała:
Szykując kolejne tarcze, rząd uwzględniał różne podstawy zatrudnienia, ale problemy osób pracujących seksualnie zostały zignorowane. Wszystkie ministerstwa, które teoretycznie mogłyby być – czy też powinny być – odpowiedzialne za wsparcie osób pracujących seksualnie, sugerowały, że sprawa nie leży w zakresie ich kompetencji. Zrobiły to, co zawsze, czyli „uniewidzialniły” i pominęły je.
Dlatego właśnie chcemy, żeby praca seksualna została wreszcie zdekryminalizowana. Chciałabym normalnie móc płacić podatki i składki, iść do lekarza albo móc marzyć o emeryturze
—dodała inna.
  
W Polsce państwo stawia osoby pracujące seksualnie w klinczu. Samo świadczenie usług seksualnych nie jest karane, ale przychody z pracy seksualnej nie podlegają opodatkowaniu. Niektórzy twierdzą, że to przywilej, ale dla pracownic seksualnych ma to fatalne konsekwencje. Nie można założyć własnej działalności gospodarczej, bo praca seksualna nie jest według prawa pracą. Osoby pracujące seksualnie nie mogą też podpisać umowy o pracę, pracując w klubie czy w agencji, bo prawo kryminalizuje wszystkie osoby, które organizują lub ułatwiają innym pracę seksualną. I w ten sposób państwo zmusza do pracy w szarej strefie, poza wszelką ochroną prawną
—powiedziała jedna z nich.
Inny fragment, na który zwrócili uwagę internauci, brzmiał tak:
To prawda, że bardzo wiele osób wykonuje pracę seksualną z racji przymusu ekonomicznego. Nie jest to jednak coś, co wyróżnia pracę seksualną spośród innych zawodów. Myślę, że śmiało możemy powiedzieć, że w kapitalizmie 99 proc. osób pracuje pod przymusem ekonomicznym - musimy pracować i zarabiać na życie.
https://wpolityce.pl/polityka/...

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-05-2021 [18:13] - jazgdyni | Link:

Janek - ogarnij się!

Gdyby porządny rachmistrz liczył Twoim sposobem, to by natychmiast wyleciał z roboty. Może ty się przyjaźnisz z posłem Jońskim i jego logika ma na Ciebie wpływ?

Lecz potrafię zrozumieć Twoje rozgoryczenie, jeśli zarabiałeś 100 tysięcy złotych miesięcznie. Na ZUS płaciłeś bodajże 375 zł ryczałtu, czyli tyle, co najniższa pensja, a teraz będziesz płacił 6 000 zł. To rzeczywiście boli. Całe 6% q...a.

Obrazek użytkownika Jabe

17-05-2021 [18:26] - Jabe | Link:

To wszystko?

Obrazek użytkownika tricolour

17-05-2021 [18:35] - tricolour | Link:

@JzG

Nie sześć tylko dziewięć. To o połowę wiecej. Dziewięć miesiecznie to ponad sto tysięcy rocznie. Za nic. Nic z tego nie dostanie, ani o minutę krótszej kolejki do lekarza (bo to składka zdrowotna, ogarniasz ten termin, chyba) a nawet większą opłatę u lekarza prywatnego, bo on też zapłaci większą składkę zdrowotną z gabinetu. A ten murarz, co do lekarza czasem chodzi przed piekarzem, też podniesie ceny żeby mu na wracza starczyło.

Panimajesz? Inflacja. To jest wasz socjalistyczny sposób rządzenia.

A ciebie dopiero kataster przekona. Spoko, do tego też dojdziemy, a suweren z bloków i komunałek będzie wniebowzięty. Ja też, żebyś nie myślał, że ci źle życzę.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-05-2021 [21:27] - jazgdyni | Link:

No i co z tego, że nie 6 tylko 9? Wiesz jaki naród tak skrzętnie liczy grosz do grosza, szczególnie jak są duże sumy.
I głupio się o nich martwisz. już oni dobrze wiedzą jak uciekać przed fiskusem.

Kurcze, miałem z tobą nie rozmawiać...

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2021 [06:58] - Marek1taki | Link:

To możliwe, że Nowy Nieład tymi ręcamy był PiSany.
Morawiecki i Kościński to najulubieńsi Prezesa więc dla wybranych furtek nie brakuje a od oranych co do grosza. I budżet gotów.

Obrazek użytkownika tricolour

18-05-2021 [08:10] - tricolour | Link:

@JzG

A wiesz czemu rozmawiesz? Bo jestem dobrym rozmówcą. Dlatego.

Kursy deweloperów na giełdzie wzrosły, mieszkania już podrożaly. W dwa dni. Leży na ulicy kilkadziesiąt tysięcy, to trzeba podnieść, a najlepsze, że trafią do obcych banków ponieważ nie ma w Polsce obowiązku prowadzenia rachunku biznesowego w banku krajowym.

Reforma jak diabli.

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

17-05-2021 [18:25] - Andrzej-emeryt | Link:

Fragment art. Link do całego tekstu poniżej.
Z danych z deklaracji PIT z 2017 r. wynika, że żeby należeć do 10 proc. najlepiej zarabiających w Polsce wystarczyło zarabiać więcej niż 6,5 tys. brutto. Dzisiaj – w 2021 r. – byłoby to już około 7-8 tys. zł.
Z danych Ministerstwa Finansów: najbogatsi Polacy, zarabiający ponad 100 tys. zł rocznie to 1,3 mln osób. Ich obciążenie podatkowo- składkowe wynosi między 36,2 proc. (100-200 tys. zł) a ok. 20 proc. (powyżej 1 mln zł). Tymczasem najbiedniejsi dokładają do budżetu państwa aż 48 proc. swoich dochodów poniżej 10 tys. zł.
Dlatego mówi się, że system podatkowy w Polsce jest niesprawiedliwy i to właśnie ci najmniej zarabiający są najbardziej przez niego poszkodowani. To osoby zarabiające minimalną krajową lub niewiele ponad. Klin podatkowy na niskie wynagrodzenia w Polsce jest, istotnie, jednym z najwyższych wśród państw OECD.
Klasa średnia, czyli kto?
https://wpolityce.pl/polityka/...
 

Obrazek użytkownika Jan1797

17-05-2021 [19:59] - Jan1797 | Link:

Być może Muska nie dotyczą płacone w Niemczech podatki, bo jak wytłumaczyć zawiłość
logicznego myślenia, w którym 32% podatku w Polsce to więcej niż 45% stawki podatkowej
w Niemczech? Po cóż tym razem buduje swą fabrykę przy Polskiej granicy, czyżby nie
wystarczali mu napływowi inżynierowie? Po awariach swych produktów będzie musiał korzystać
z Polskiej siły roboczej tyle, że zdecydowanie lepiej płacąc, bo żaden db. monter nie wyjedzie
za dzisiejsze stawki przeczytawszy informacje o traktowaniu Polaków na budowach. Ma to już
swe tło w obrotach marketów... Nie mówię tym samym, że sam trend jest be, wszak część
fachowców wróciła. Argumentacja notki ciągnięta, nie jam ją popełnił, więc zdziwiony kończę.

Obrazek użytkownika Jan1797

17-05-2021 [21:23] - Jan1797 | Link:

Pamiętać trzeba,
Nasza kwota wolna od podatku jest jedną z najwyższych w Europie.

Obrazek użytkownika Jabe

17-05-2021 [22:29] - Jabe | Link:

Doprawdy?