Sejm prawie jednogłośnie za ratyfikacją umowy w sprawie ...

Sejm prawie jednogłośnie za ratyfikacją umowy w sprawie budowy Baltic Pipe

1. Na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu została uchwalona ustawa pozwalająca prezydentowi Andrzejowi Dudzie na ratyfikację umowy z Danią w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe.

Ustawa została uchwalona prawie jednogłośnie (zaledwie przy dwóch głosach przeciwnych i jednym wstrzymującym), co oznacza, że nawet „totalna” opozycja uznała tę inwestycję za ważną z punktu widzenia polskich strategicznych interesów.    

Umowa przewiduje, że to polski operator przesyłowy gazu spółka Gaz-System będzie właścicielem i operatorem podmorskiej części gazociągu aż po wybrzeże Danii i zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami sfinansuje tę jego część.

W umowie strony potwierdzają również, że będą wspierać inwestorów w przygotowaniu i realizacji projektu Baltic Pipe, tak, aby został on ukończony do dnia 1 października 2022 r.

2. Przypomnijmy, że na początku grudnia w Kancelarii Premiera w Warszawie operatorzy przesyłu gazu, polski Gaz-System i duński Energinet w obecności ministrów z obydwu krajów odpowiedzialnych za energetykę, poinformowali o podjęciu pozytywnych decyzji inwestycyjnych o budowie Baltic Pipe.

Premier Mateusz Morawiecki na jednym z portali społecznościowych, tę decyzję skomentował następująco „udało się postawić milowy krok ku bezpieczeństwu i niezależności energetycznej Polski”.

Także rzeczniczka Komisji Europejskiej w odpowiedzi na pytanie PAP napisała, że „projekt Baltic Pipe przyczynia się do realizacji głównych celów unii energetycznej w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw gazu oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowej i Wschodniej”.

3. Przypomnijmy także, że projekt Baltic Pipe składa się aż z 5 elementów: połączenia systemu norweskiego na Morzy Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowę tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

Baltic Pipe ma mieć zdolność przesyłową 10 mld m3 gazu rocznie i stworzy także możliwość przesyłania gazu wydobywanego przez PGNiG z własnych złóż, znajdujących się na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i na Morzu Północnym.

Gazociąg Baltic Pipe jest kluczowym przedsięwzięciem do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa w zakresie dostaw gazu, bowiem po rozbudowie gazoportu w Świnoujściu umożliwiającej przyjmowanie 7,5 mld m3 gazu skroplonego i zwiększenia wydobycia własnego w 2022 roku, nie będziemy musieli przedłużać umowy od dostaw gazu z Rosji.

W ten sposób już pod koniec 2022 roku „Balitic Pipe może być kolejnym oknem na świat polskiego systemu gazowego, a ponadto w ten sposób możemy realnie doprowadzić do zróżnicowania dostaw gazu, szczególnie nierosyjskiego na nasz rynek, a także rynki innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej” (trwają intensywne rozmowy z krajami UE położonymi na południe od Polski, dotyczące rozbudowy ich sieci gazowych na kierunku Północ-Południe).

4. Decyzja Sejmu o zatwierdzeniu umowy pomiędzy Danią i Polską, podjęta prawie jednogłośnie, na szczęście potwierdza, że mimo głębokich podziałów politycznych w naszym kraju, sprawa bezpieczeństwa energetycznego jest wyłączona z bieżących sporów politycznych.

To mocny sygnał do naszego wschodniego sąsiada Rosji, który zapewne będzie próbował przeszkadzać w realizacji tego przedsięwzięcia, że główne siły polityczne w Polsce są zdeterminowane, a gazociąg Baltic Pipe został zbudowany w przewidywanym terminie i nasz kraj mógł zrezygnować z dostaw rosyjskiego gazu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jaworowski

23-02-2019 [09:00] - Jaworowski | Link:

Jestem pewien, że czerwoni jak Cimoszewicz, Pawlak ich bandy przy pomocy ruskich pieniędzy zaczną sabotować budowę w sposób dla nich typowy, czyli nasyłać zielonych ekoterrorystów.

Obrazek użytkownika xena2012

23-02-2019 [11:33] - xena2012 | Link:

Prawie jednogłośnie,czyli niektórym posłom w sejmie budowa gazociągu Baltic Pipe przeszkadza lub nie podoba się.A jakie argumenty przeciwko budowie wysunęły te osoby bo nie znamy ich z nazwiska głosujące przeciw?

Obrazek użytkownika Czesław2

24-02-2019 [08:59] - Czesław2 | Link:

Pojawiły się informacje, o dziwnych kosztach tej ustawy. Mianowicie o oddaniu Duńczykom kontroli nad akwenem morza Bałtyckiego. Czytałem komentarz Tarczyńskiego na ten temat. Katastrofa.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

24-02-2019 [10:09] - wielkopolskizdzichu | Link:

Tarczyński nie ma pojęcia o Prawie Morza, które ustala tzw medianę przy wyznaczaniu granic morskich.Ten kawałek morza się należał Duńczykom. Zresztą nadal idą nam na rękę nie roszcząc sobie praw do obszarów które pozostają pod naszą administracją, a które w zgodzie w prawem międzynarodowym się im należą.
Pański wpis obrazuje kompletną indolencje i podatność na manipulacje.
Wystarczy spojrzeć na mapę by to zrozumieć
https://www.umgdy.gov.pl/wp-co...