Kamienie milowe Olszewskiego (1)

Na przełomie sierpnia i września 1980 toczyły się w Gdańsku rozmowy zbuntowanych obywateli z władzą. Jan Olszewski uczestniczył w nich w gronie doradców z Warszawy. Ludzie przyszłej Solidarności spierali się, jaki ma być kształt związku zawodowego (władza bała się wtedy odmówić zaakceptowania takiej formy organizacyjnej, jako "robotniczej").
Struktura terytorialna wg regionów - a nie branżowa, jak proponował m.in. Modzelewski, ani wg podziału administracyjnego kraju - była pomysłem Jana Olszewskiego. Utrudniła władzom na długie miesiące spacyfikowanie NSZZ "S", wzmogła solidarność między branżami i regionami.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

18-02-2019 [15:16] - Ryszard Surmacz | Link:

To bardzo ciekawy pomysł krótkiej prezentacji wkładu Jana Olszewskiego w obronę polskości po zakończeniu II wojny światowej - bo tak należałoby temat ujmować. Przy czym należałoby dodać, że tradycyjna polska inteligencja w krwiobiegu miała walkę o niepodległość i utrzymanie polskiego kudu kulturowego.