Polska rośnie

Z daleka od politycznych sporów w Polsce trwa miesięczna prezydencja naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kierowanie przez Rzeczpospolitą pracami RB ONZ ma charakter nie tylko prestiżowy, choć splendor spływający na naszą Ojczyznę też się przecież liczy. Jest to ważne zwłaszcza, gdy w polityce międzynarodowej dzieją się rzeczy więcej niż bardzo ważne: rozmowy USA – Korea Północna o denuklearyzacji, wycofanie się przez Waszyngton z nuklearnego „dealu” z Iranem, narastające napięcie wokół Syrii i globalna gra związana z tym regionem. Dzięki naszej roli w światowej organizacji mającej swoją siedzibę w Nowym Jorku (a w Europie – w Genewie) my, Polacy, możemy mówić, że nie tylko jesteśmy świadkami historii, ale też – jako Naród, jako Państwo – współtworzymy ją.

Bo na pozycję Polski na arenie międzynarodowej nie warto patrzeć przez pryzmat bieżących i przemijających utarczek z instytucjami Unii Europejskiej. Polska na oczach może nieco zaskoczonego świata staje się „rozgrywającym” w skali nie tylko regionalnej czy unijnej (europejskiej). Ale przecież nie jest to związane z czasowymi, bo rotacyjnymi, funkcjami w strukturach międzynarodowych – wynika to z potencjału demograficznego,politycznego i gospodarczego Rzeczpospolitej.

* pełna wersja komentarza, który ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (12.05.2018)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

13-05-2018 [10:40] - xena2012 | Link:

Nader to budujący obrazek.Serce aż rosnie a dlonie puchną od oklasków jaki to splendor nas czeka.Wszak stajemy się ,,rozgrywajacym'' nawet w skali miedzynarodowej .Pan Czarnecki to jednak jest wielkim optymistą.Każe nam nie patrzeć przez pryzmat bieżących problemów i utarczek które wcale nie są jak utrzymuje przemijajace a  są  wazne dla Polski .

Obrazek użytkownika mmisiek

13-05-2018 [17:05] - mmisiek | Link:

To może warto by jeszcze napisać cóż takiego Polska korzystnie rozegrała?