Nie mówcie, że nie ostrzegał..

Wreszcie obejrzałam „Smoleńsk”, tak jak chciałam, w samotności i skupieniu. Ten film obezwładnia. Od pierwszego do ostatniego momentu nie pozwala odetchnąć, trzyma nie tyle w napięciu - bo przecież wiemy to wszystko, to jest w nas od ośmiu lat  – co w niewoli. Końcowe napisy. Nie da się po prostu wstać z fotela i zająć się czymś innym. Leży książka, można do niej wrócić – a nie można. Nie stamtąd.

Czytałam dziesiątki, setki szyderczych opinii. Kasta znawców kina ruszyła do boju natychmiast po premierze, publikując recenzje napisane chyba po pierwszych informacjach o powstawaniu tego filmu, chyba po otrzymaniu sms-a „Winien Antoni Krauze, który zszedł poniżej wszelkiego poziomu, co zakończyło się katastrofą. Do ustalenia pozostaje, kto go do tego skłonił”. Film miał być 97 ofiarą Smoleńska – i był. Ukazać się miał już opluty, zdyskredytowany, do widza miał dotrzeć obarczony tym obrzydliwym bagażem, albo nie dotrzeć w ogóle. I tak się stało. Czego się bali? Studium podłości.
Antoni Krauze był geniuszem. Pokazał to, co musiało doprowadzić do tragedii. Co zawsze może doprowadzić do tragedii. Podłość. Podłość zdolna do wszystkiego, do bezczelnego zaprzeczania faktom, do tworzenia najohydniejszych kłamstw, do zdrady własnego kraju, do gigantycznej zbrodni, do metodycznego mordowania niewygodnych świadków. Podłość tym groźniejsza, im bardziej nieludzki terror uda jej się ze sobą wnieść.
Oni - i „sekta”. „Sekta”, czyli zjawisko marginalne, które należy „przedstawić jako groźne”.  I włączyć w nie poległych w Smoleńsku. I walczyć aż do skutku. Do zniszczenia wszelkiej pamięci o tym, że oni byli ludźmi. Jakimi byli ludźmi. Zająć się rodzinami. Zastraszać. Nękać. Atakować, nie pozwolić odetchnąć.

Czy to na pewno minęło? Przecież ci sami ludzie od ośmiu lat robią dokładnie to samo. Pod dyktando dokładnie tych samych agentów, dziś może mniej widocznych, ale nie mniej skutecznych. Te same media forsują ten sam przekaz. Ci sami „dziennikarze” lansują teorię pancernej brzozy i wzywają do walki (także ZBROJNEJ!) z  „sektą smoleńską”. Tam NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO.
Jest w filmie jedna scena ckliwa, łącząca tych ze Smoleńska i tych z Katynia. Filmowi ewidentnie szkodzi, bo niepotrzebnie rozładowuje napięcie. Epilogiem powinno być to, co się zdarzyło chwilę przedtem. Ale jest jeszcze coś – kolejny Marsz Pamięci, widziany z góry. Przez Nich? A może przez następne, przez nowe ofiary tej samej podłości?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kaciszek

09-04-2018 [19:53] - Kaciszek | Link:

Zgadzam się, że "Smoleńsk" to film genialny. Nagonka na Antoniego Krauzego, podłość ludzka. Ale chyba ta podłość jest międzynarodowa bo podobna sytuacja była z najgenialniejszym filmem w historii czyli z "Pasją" Mela Gibsona. Nagonka, podłość ludzka. Mel uciekł do Australii, Krauze do...domu Ojca.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

09-04-2018 [20:45] - ExWroclawianin | Link:

A mnie interesuje tylko jedna sprawa. Kiedy Polska naprawde przestanie byc panstwem TEORETYCZNYM i zacznie karac tych wszystkich podlych antypolskich zbrodniarzy (Smolensk 2010) oraz zlodzieji na majatku Polski ( wszystkie afery razem wziete i okolo 260 mld zl UKRADZIONYCH) . Kiedy przestaniemy w koncu codziennie w TVP tylko o tym ROZMAWIAC I ROZMAWIAC I ROZMAWIAC............................DOSYC JUZ TEGO..............Niech PiS rzadzacy dzisiaj Polska ODWAZY SIE i zacznie rozliczac cala te ANTYPOLSKA bande kryminalistow. Zadam takze przywrocenia kary smierci za zdrade Polski oraz za kradziez i malwersacje powyzej 500 000 zl. My musimy sie pozbyc tych ludzi raz na zawsze........DOSYC JUZ TEJ "polskiej" TOLERANCJI I CIERPLIWOSCI. 

Zadam usuniecia z urzedu prezydenta RP Adriana Jude ZDRAJCE czyli impeachmentu !!! Zadam 100% wymiany kadr w wymiarze sprawiedliwosci..

ZERO TOLERANCJI dla wszelkich PATOLOGII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Obrazek użytkownika nonparel

09-04-2018 [20:48] - nonparel | Link:

Dajcie mi nożyczki i dwie minuty, a zrobię ze "Smoleńska" dobry film. Wystarczy wyciąć dwie sceny.  Po pierwsze seksu (no bo co za film jak momentów nie ma). Po drugie - ta ckliwa scena na końcu filmu z katyńskimi duchami. Film ma się kończyć wybuchem tutki. I nic więcej nie jest potrzebne.

Obrazek użytkownika Stoczniowiec

10-04-2018 [07:06] - Stoczniowiec | Link:

No i co się gorączkujesz, tylko się spocisz. Twoje ŻĄDANIA nie zostaną spełnione. Duda będzie prezydentem co najmniej do końca kadencji (demokracja), z przestępców można karać tylko płotki - nikt z pierwszych stron nie straci ani włosa. Co do radykalności to wprowadzana jest dewiza imć Komorowskiego że trzeba być "racjonalnym, nie radykalnym". Nowy, peowski minister MSZ już się układa z junkersami i zimermanami. Osoby uznane za nieustępliwe zostały usunięte z rządu.  Więc spokój, przyjmować wszystko na klatę i pamiętać, że mądrość prezesa przewyższa mądrość ludu...