Strzał w kolano czy zasłona dymna?

Ciekawa sprawa, jak do tej pory nie spotkałem się ani w prawicowych mediach, ani w wypowiedziach polityków z jakąkolwiek refleksją dotyczącą realnej przyczyny narastającego zobojętnienia wobec rządu PiS.
Raczej robione są "wrzutki" typu: "Wyborcy się odwracają, bo członkowie rządu dostali premie", albo "Gubi nas brak pokory", albo "Musimy być wyczuleni na głos ludzi" etc., i w sumie trudno się dziwić, bo - jak wskazują co najmniej dwa lata praktyki - wskazanie na realne przyczyny jest jak dotąd niemal równoznaczne z dobrowolnym przyjęciem na siebie odium "wroga ludu" ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami.

Ale cóż, "amicus Plato, sed magis amica veritas" i po to właśnie są potrzebni filozofowie (ale raczej z tych decydujących się na mieszkanie w beczce niż zażywających akademickiej sławy), aby prosto w oczy niewygodne prawdy powiadać.

Panie Prezesie, w sprawie tych premii dla ministrów i wiceministrów: dla typowo polskiego poczucia sprawiedliwości wkurzające jest nie to, że zostały przyznane nagrody i premie (choćby nawet były i wysokie), ale w jaki sposób. Po prostu dla "łacińskiego" poczucia sprawiedliwości niedopuszczalne jest, aby ktoś sam sobie przyznawał nagrody w efekcie samooceny własnych dokonań (już abstrahując od rzeczywistej ich jakości) !!!

Gdyby nagrody były przedstawione do oceny przez inną władzę, np. jakaś komisja sejmowa by kogoś wysłuchała na okoliczność takich premii, czy cokolwiek innego ale poza pionem władzy wykonawczej, to nie byłoby sprawy. Ale "robienie sobie na rękę" we własnym sosie i zakresie sprawia jak najgorsze wrażenie, a już szczególnie w momencie gdy lektura prawa i jego projektów, stanowionych na żądanie rzeczonych ministrów i wiceministrów, jeży włos na głowie, zaś konsekwencje wprowadzania w życie zaczynają stopniowo dotykać coraz liczniejsze rzesze zwykłych ludzi.

A przecież właśnie TO JEST GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ ODWRACANIA SIĘ LUDZI OD RZĄDU (!!!), to że zamiast zajmować się małym biznesem na utrzymanie rodziny, człowiek jest coraz bardziej zmuszany do pełnienia funkcji skrzyżowania donosiciela z księgowym, prawnikiem i informatykiem na co go najnormalniej w świecie nie stać, że zaznajamianie się z przepisami dotyczącymi jego własnej działalności zabiera więcej czasu niż ma go dla rodziny, że co wywiad z którymś wiceministrem finansów o "uszczelnianiu VAT" dla mikro- i małych, to groza ogarnia, że kolejne ustawy to buble nie tylko prawne, ale logiczne, że w samym rządzie nikt nie panuje nad własnymi urzędnikami w procesie legisraczki - choćby słynna dziesięciokrotnie wyższa stawka za dzierżawę dna pod przystaniami dla turystyki i wędkarstwa, wprowadzona WBREW Komitetowi Stałemu Rady Ministrów przez jakiegoś urzędnika w Ministerstwie Środowiska 20 albo 21 grudnia, przez co ludzie na Mazurach musieli do 31 marca zapłacić za hektar mariny nie 8.900 PLN + 23% VAT tylko 89.000 PLN + 23% VAT, a co najgorsze skomentowana przez p. Gróbarczyka w następujący sposób: "...Pytany o doniesienia medialne, które wskazują, że w związku z nowymi przepisami istotnie wzrosną opłaty dla żeglarzy czy osób rekreacyjnie korzystających z jezior - podkreślił - że "dementuje te plotki"...", co dla ludzi którzy już dostali faktury wg. nowych stawek jest po prostu obrazą rozumu i fikcją do kwadratu.

Choćby opłaty za wjazd do stref "czystego transportu", ponownie wprowadzane boczną drogą przez nowelizację ustawy o biopaliwach i biokomponentach, gdzie znowu nie wyłączono z tych stref ciągów dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych/międzynarodowych, dzięki czemu taka np. Łomża wprowadzi myto za przejazd przez miasto i za dwa lata z nadmiaru pieniędzy będzie w autobusach miejskich zmieniać codziennie opony na nowe - dlaczego nikt o tym nie myśli, nie mówi, nie pokazuje. Może naprawdę chodzi o sprawdzenie ile ludzie wytrzymają, bo stopień wprowadzanej urzędowo do obiegu głupoty czy choćby tromtadrackiej fikcji (choćby ta nieszczęsna "Konstytucja dla biznesu") jest naprawdę porażający. 

Oczywiście jest jeszcze opcja, że sprawa stanowi zasłonę dymną np. do walnięcia po kieszeni "nadzwyczajnej kasty" (choćby w obszarze przechodzenia w stan czasowego spoczynku - "czasowego", bo pomiędzy aktywnością orzeczniczą a przejściem w wyczekiwany przez zarządców polskiego budżetu stan "wiecznego spoczynku") czy samorządów. No to wtedy już jest polityka, ale w obydwu wypadkach znamienne jest ukazanie wprost bardzo istotnego (i choć powszechnie znanego, to jednak raczej na zasadzie "tajemnicy Poliszynela") faktu "jednoosobowego sterowania Państwem" przez Pana Prezesa (!!!).

A to powoduje, że za powyższe działania urzędników, niekoniecznie z obozu "dobrej zmiany" polityczną odpowiedzialność bierze na siebie Pan Prezes...
 
Nie jest dobrze... 
 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

06-04-2018 [11:02] - Zygmunt Korus | Link:

Takim przykładem było wprowadzenie JPK; mamy zamiar łapać złodziei, ale nie poprzez wyspecjalizowane służby, tylko dajemy popalić wszystkim: http://naszeblogi.pl/49121-mor...
Teraz pójdą w ruch nowe obciążenia w postaci kas fiskalnych podłączonych do centralnego komputera. Orwell w czystej postaci.

Obrazek użytkownika mmisiek

06-04-2018 [13:10] - mmisiek | Link:

No wie Pan..., ogólnie wygląda na to, że według PiSu porządny obywatel nie powinien pracować na swoim tylko zależeć od budżetu i dobrej władzy, która "daje podwyżki". A jak jednak prywaciarz to pewnie złodziej - trzeba go tylko złapać i na to idzie cały wysiłek.
Ale już zabrać się za takie np. "fundacje"...o..., co to to nie. Z czego by wówczas żyła nasza polityczna "klasa" wraz z rodzinkami.
 

Obrazek użytkownika ruisdael

06-04-2018 [11:26] - ruisdael | Link:

Nie jestem zazdrosny o profity dla rządu, który pracuje dla dobra wspólnego, potrafię poświęcić się pro publico bono,  ale cholernie mnie wkurza (może to mściwy charakter?) ,że dużo się gada, powołuje komisje, a ŻADEN NIE PONIÓSŁ ŻADNEJ KARY!!! Oglądam od dawna Burego, atakujących złodziei i przekrętasów z PO, tych co to "zdali egzamin" i zostali awansowani po Smoleńsku itd (długo by wymieniać). I co? I...nic. I głównie dlatego tracę cierpliwość dla PiS (dla Dudy już straciłem). Próżne nadzieje, próżny trud (nie mam NIC przeciw jednoosobowemu sterowaniu państwem przez p. Prezesa-oby skutecznie wyplenić postkomunistyczną i homoliberalna zarazę).

Obrazek użytkownika Zunrin

06-04-2018 [17:27] - Zunrin | Link:

O to to to... W zasadzie całkowity brak rozliczenia poprzednich rządów. Pęd na stołki osób bez lub z miernymi kompetencjami. Karuzela ze zmianami we władzach spółek podległych państwu. Buble we wprowadzanym prawie. Można by jeszcze powymieniać parę rzeczy.

Obrazek użytkownika gajw

06-04-2018 [12:20] - gajw | Link:

Obawiam się, że to, w co przekształciła się "dobra zmiana" nieudolnością maskuje prawdziwe działania i cele. Lepiej było ze zgiętym karkiem przed niemcami (2007-2015) niż pod gęstą ulewą koszernego kału (grudzień 2016 - ...) Powtarzam tę jakże trafną kwintesencję "suwerennych" rządów III RP za  postem na wpolityce.

Obrazek użytkownika mmisiek

06-04-2018 [12:39] - mmisiek | Link:

100% racji.
PiS zamiast zajmować się targowicą, agenturą i rzeczywiście naprawiać państwo znowu po swojemu zaczyna zwiększać opresję i wkurzać zwykłych ludzi.
Taki np. JPK dla mikrofirm, często jednoosobowych ledwo wiążących koniec z końcem, to jest pomysł, który mógł się narodzić tylko w jakiejś kompletnie oderwanej od rzeczywistości chorej głowie i u kogoś kto nigdy nie splamił się pracą na swoim. Albo pomysły wprowadzania kolejnych podatków, i to w sytuacji gdy z telewizora leje się propaganda jak to w budżecie jest cudownie. A z drugiej strony ludzie widzą na co te wyszarpywane im pieniądze są lekką rączką wydawane, np. przez pana Glińskiego. Nie tak to wszystko miało być.
W tych warunkach doprawdy trudno o podtrzymanie entuzjazmu.
 

Obrazek użytkownika Goral Supreme

06-04-2018 [12:55] - Goral Supreme | Link:

Miejsce na mapie ,ktore kiedys bylo Polskim Panstwem ,jest prywatnym poletkiem Sluzb i Biurokracji gdzie zwyczajny Polak jest zakladnikiem i niewolnikiem tychze wspomnianych..
Absolutnie NIC nie zalezy od NAS tutaj i teraz..
Oto cala Prawda o Polsce..

Obrazek użytkownika Dyletant2

06-04-2018 [13:30] - Dyletant2 | Link:

"Po prostu dla "łacińskiego" poczucia sprawiedliwości niedopuszczalne jest, aby ktoś sam sobie przyznawał nagrody w efekcie samooceny własnych dokonań (już abstrahując od rzeczywistej ich jakości) !!!"
---------------------------------------------------------------------------------------

Zanim autor przysiądzie do prezentacji swojego talentu pisarskiego, powinien sprawdzić, kto komu zwykle daje nagrody (i to nie u jakichś wydumanych łacinninków).
 

Obrazek użytkownika Obserwator_3

06-04-2018 [14:11] - Obserwator_3 | Link:

Ta cyferka "2" przy Twoim nicku to liczba porządkowa czy znak potęgi? Kontekst cytaty jednoznacznie wskazuje, że niedopuszczalne jest aby któraś władza sama sobie (jako ta władza właśnie) nadawała czy przyznawała nagrody, tak więc cytata nie dotyczy poszczególnych osób tylko "władz" w rozumieniu trójpodziału.

A co do oddziaływania takiego postępowania, no to dobrym przykładem jest choćby "nadzwyczajna kasta", wkurzająca ludzi do białości m.in. właśnie takim postępowaniem.

Już rozumiesz o co chodzi?

Obrazek użytkownika Jan1797

06-04-2018 [16:25] - Jan1797 | Link:

Oczywiście trwa rozpoznanie, skąd u „towarzystwa” powrót do środowiska słynnego z zaboru
środków z kont emerytalnych, bliskiego tym od pincet zwrotów w Krakowie i Haninych 2000.
Pozdrawiam serdecznie.
PS
https://www.fakt.pl/wydarzenia...  
Potrafi Pan rzetelnie się odnieść do tej informacji.
 

Obrazek użytkownika xena2012

06-04-2018 [17:36] - xena2012 | Link:

Bicie się w piersi bo ,,gubi nas brak pokory'' czy ,,nie jesteśmy wyczuleni na głos ludzi'' spowoduje zmianę w postawie ,,dobrej zmiany''?Przecież wsłuchiwanie prawdziwe i rzetelne zaowocowaloby refleksją i podjeciem działań.Co przynosi kazdy dzień? Buble prawne,ideologiczne rozwiązania,teczki, TW ,ustawy degradacyjne nikogo nie obchodzące,zmiany nazewnictwa ulic i pomniki i jakby tego bylo mało wmawia się Polakom,że te posunięcia to wyjscie naprzeciw ich oczekiwaniom. Gdyby naprawdę pochylono się nad naszymi oczekiwaniami ,przejrzano internet gdzie te oczekiwania są jasno wyartykułowane byłby to sygnał co trzeba zmienic ,poprawić,ulepszyć w sferze gospodarczej małych i srednich przedsiebiorstw,firm rodzinnych,w przepisach i ustawach.

Obrazek użytkownika xena2012

06-04-2018 [17:37] - xena2012 | Link:

Bicie się w piersi bo ,,gubi nas brak pokory'' czy ,,nie jesteśmy wyczuleni na głos ludzi'' spowoduje zmianę w postawie ,,dobrej zmiany''?Przecież wsłuchiwanie prawdziwe i rzetelne zaowocowaloby refleksją i podjeciem działań.Co przynosi kazdy dzień? Buble prawne,ideologiczne rozwiązania,teczki, TW ,ustawy degradacyjne nikogo nie obchodzące,zmiany nazewnictwa ulic i pomniki i jakby tego bylo mało wmawia się Polakom,że te posunięcia to wyjscie naprzeciw ich oczekiwaniom. Gdyby naprawdę pochylono się nad naszymi oczekiwaniami ,przejrzano internet gdzie te oczekiwania są jasno wyartykułowane byłby to sygnał co trzeba zmienic ,poprawić,ulepszyć w sferze gospodarczej małych i srednich przedsiebiorstw,firm rodzinnych,w przepisach i ustawach.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-04-2018 [18:43] - Marek1taki | Link:

Ludzie są zdezorientowani i zobojętniali skoro panuje powszechna pedagogika wstydu. PiS się na tej niwie zaorał w tym roku od wymiany rządu, przez współudział w żydowskiej nagonce na Polskę, po obecny drobiazg taktyczny. Pewnie są z tego profity w polityce poprawności. Zobaczymy jaki profit będzie miała z dobrej zmiany Polska. Czy dokonana zostanie skuteczna reforma sądownictwa? Czy da się zreformować mentalność sędziów by stosując przepisy nie byli do nich przypisani, lecz używali ich dla osiągnięcia sprawiedliwości?
Czy znajdzie się prokurator, który jawnie antypolską propagandę skieruje do sądu, i czy sąd nie będzie udawał Greka w sprawie jak.:
http://www.bibula.com/?p=100926
Nawet rzekomo reakcyjna "Bibuła" ulega politycznej poprawności ograniczając wątek propagandowy do homoseksualizmu, chociaż trafnie dostrzega antykatolicyzm w symbolu chleba. Pomija propagandowe uwiarygodnienie uchodźców, multikulturowości i islamu na tle ambiwalencji w stosunku do homoseksualistów wynikającej z dysonansu między tolerancją a akceptacją. Tym bardziej na tle propagandy tzw. małżeństw i tzw. adopcji. Uwiarygodnienie uchodźców jest elementem wojny hybrydowej z udziałem rzekomych uchodźców różnych ras i głoszących się muzułmanami. To są sprawy dla wywiadu, prokuratury i sądów obecnie nie działających skutecznie nie tylko z powodów organizacyjnych, ale z powodów ideologicznych.
Czy w wyścigu propagandowym PiS dobiegnie do mety? I w jakich barwach?

Obrazek użytkownika Jan1797

07-04-2018 [12:34] - Jan1797 | Link:

@Marek1taki

-Zobojętniali na własne bezpieczeństwo, na cichą relokację wspieraną częściowo przez samorządy
na bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, żywo dyskutują w egzaltacji podjudzani przez bł.znów?
-Decyduje się sprawa lidera EŚ i w tym momencie weto pałacu gdy liderzy Pribałtiki w US (oś uwagi)?
Proszę spojrzeć za południową granicę i obozy pozbawionych azylu na zachodniej.
„Towarzycho” zamknęło usta pro państwowcom, (rozmyty, t. euroislam) a o rządzie dyskutują anemicy
lub trolle o osiągnięciach, „tu byłem".
Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

06-04-2018 [23:34] - rolnik z mazur | Link:

Gdybym nie wiedział, że to ignorancja to bym pomyślał, ze zdrada. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Michael5

07-04-2018 [13:15] - Michael5 | Link:

Pierwsza kwestia - łacińskie poczucie sprawiedliwości - dokładnie tak. Moim zdaniem - gdyby przyznano nagrody wyłącznie wiceministrom - ekspertom, którzy nie zasiadają w Parlamencie to nie byłoby w ogóle problemu (opozycja trochę by pojazgotała, ale to wszystko). 
Druga kwestia - zjawisko, które szeroko nazwałbym "inercją systemu" - z jednej strony "nasi ludzie" - prezes Kaczyński, ministrowie, politycy, których szanujemy i którym wierzymy, a z drugiej strony - ludzie na niższych szczeblach, którzy odpowiadają za szczegółową realizację wyznaczonych ramowo zadań. I tu jest problem. Z faktu, że jestem człowiekiem ideowym, patriotą który chce dla Ojczyzny jak najlepiej nie wynika wprost fakt, że będę potrafił stworzyć konkretny przepis, który tu i teraz poprawia sytuację konkretnej grupy ludzi w mojej Ojczyźnie. Tym bardziej, że chodzi o dużą liczbę ściśle określonych przepisów. Ponadto rządzący siłą rzeczy posiłkują się zasobami systemu urzędniczego, który "wykrystalizował się" w III RP - stąd odrealnienie, brak postrzegania personalistycznego, umiłowanie biurokracji i awolicja (słynne urzędnicze - "nic się nie da zrobić"). Poza tym sprawować władzę też się trzeba nauczyć, a ludzie ze "Stronnictwa Patriotycznego" (tu szerokie pojęcie, mam na myśli Zjednoczoną Prawicę ale też np. Wolność i Suwerenność Kornela Morawieckiego oraz niektórych ludzi ruchu Kukiz15) tak naprawdę dopiero teraz uczą się sztuki sprawowania władzy. 
Dlatego potrzeba z jednej strony cierpliwości, ale z drugiej strony - życzliwego wytykania błędów. Naszą władzę (poprzednia władza nie była władzą naszą) mamy obowiązek szanować, wspierać (bo inaczej ją utracimy), ale nie "kochać ślepą miłością".