Jarosław Kaczyński i lejce prawicowego rydwanu

Publikuję wywiad ze mną, który przeprowadzony przez red. Mirosława Skowrona ukazał się w „Super Expresie”.

„Super Express”: Prezydentowi Dudzie ubył jeden wyborca, ale dla prawicy istotny. Szef „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz w związku z wymuszeniem dymisji ministra Macierewicza nie odda już na niego głosu.

Ryszard Czarnecki: Będę rozmawiał z moimi przyjaciółmi, prezydentem Dudą, z którym świetnie mi się pracowało w czasach europarlamentu, i Tomaszem Sakiewiczem, z którym świetnie mi się wciąż pracuje. Mogę podjąć się mediacji i doprowadzić do spotkania, na którym wyjaśnią sobie nieporozumienia. Tomaszowi zaś chciałbym polecić takie angielskie powiedzenie: „nigdy nie mów nigdy”.

„SE”: Tomasz Sakiewicz zapewne nie jest jedynym rozgoryczonym po rekonstrukcji. Mówi w rozmowie z „Do Rzeczy” , że dzwonią do niego ludzie z klubów „Gazety Polskiej” . To początek rozłamu na prawicy?

R.Cz.: Nie przesadzałbym jednak z podziałami na polskiej prawicy. Z nami jest trochę, jak z amerykańską Partią Republikańską. Bronimy ojczyzny, tradycji, konserwatywnych wartości, jednocześnie będąc za nowoczesną gospodarką i narodowym interesem. Ale broniąc tego, różnimy się między sobą co do taktyki, to naturalne. Dwaj polscy patrioci z dobrą wolą na pewno będą potrafili się porozumieć. Tym bardziej, że tej jedności chce nasz „naczelnik” czyli lider całego nurtu Jarosław Kaczyński.

„SE” I w ramach tej jedności zgodził się na dymisję ministra Macierewicza.

R.Cz.: Antoni Macierewicz był bardzo szanowanym i lubianym ministrem. Na pewno wielu Polaków żałuje, że przestał nim być. Wszyscy, którzy go szanują, wierzą jednak, że w nowej roli szefa komisji smoleńskiej odegra ważną rolę w wyjaśnianiu tragedii smoleńskiej.

„SE” jako minister też mógł tę rolę odegrać.

R.Cz. Mógł to autoryzować, ale nie mógł poświecić temu całego swojego czasu. Teraz wypełni tę rolę znakomicie.

„SE” Prezydent Duda miał się upierać przy tej dymisji do tego stopnia, że miał podobno nie zgadzać się na inne nominacje, jeżeli Macierewicz nie odejdzie.

R.Cz. Symbolem jedności i zwornikiem całego obozu niepodległościowego jest i pozostanie Jarosław Kaczyński. I to jest najważniejsze. I kiedy będzie trzeba, będzie potrafił wymusić jedność niezależnie od różnic. I wbrew temu, co się twierdzi, że ostatnie zmiany w rządzie i na prawicy to olbrzymi cios dla opozycji, bo mogą odebrać jej centrowy elektorat – to nie należy tejże opozycji grzebać. Do kolegów, którzy już triumfują apeluję o więcej pokory i niezapominanie, iż pomimo ewidentnie trudnej sytuacji Platformy bądź Nowoczesnej nie można przedwcześnie pogrzebać szans opozycji i nie można się dzielić i kłócić między sobą.

„SE” wielu wyborców i polityków obawiało się, że dymisja ministra Macierewicza może oznaczać powstanie jakiejś partii na prawo od PiS, jeżeli nawet nie powstanie, to czy wielu wyborców nie odbierze tej dymisji jako porażki Antoniego Macierewicza w starciu z prezydentem Dudą?

R.Cz. Nie chcę, żeby interpretować to jako porażkę …

„SE”: No, zwycięstwo to nie było...

Myślę, że prezes Kaczyński na tyle mocno trzyma lejce prawicowego rydwanu, że nie pozwoli na to, żeby ktoś poczuł się tu przegrany. I proszę zwrócić uwagę, że reakcja Antoniego Macierewicza pokazuje jego klasę. Potrafi grać dla drużyny, potrafi wesprzeć rząd i następcę. Pokazał, że interes Polski jest ważniejszy niż indywidualne ambicje

„SE” No cóż to każe zapytać, czy w takim razie prezydent Duda, ostro komentując pewne zachowania ministra Macierewicza, nie pokazał klasy i nie potrafił wznieść się ponad swoje ambicje?

R.Cz: Nie chcę, żebyśmy wystawiali takie cenzurki. Naprawdę w ramach prawicy mogą współwystępować różne osoby, nawet jeżeli miały wobec siebie zastrzeżenia. Podziały gubiły prawicę przez lata, ale potrafiła zmądrzeć.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

18-01-2018 [08:06] - ruisdael | Link:

Tere fere kuku, strzela baba z łuku...

Obrazek użytkownika Dorota M

18-01-2018 [11:53] - Dorota M | Link:

Tak sobie myślę, że jeżeli nie ma się nic do powiedzenia na dany temat, mówię tu o panu Czarneckim, to lepiej nie zabierać głosu. Mam dosyć pudrowania sytuacji.

Obrazek użytkownika xena2012

18-01-2018 [15:03] - xena2012 | Link:

Jak wiele słów trzeba wypowiedzieć,żeby nic nie powiedzieć.Panu Czarneckiemu ta sztuka udaje sie nad podziw.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-01-2018 [19:55] - zbieracz śmieci | Link:

Prezes wypuścił lejce z reki no i mamy pasztet i to zatruty a wysmażony przez nikogo innego jak pana protegowanego nowego ale przeszłością szefa MSZ-nie istnieje problem odszkodowań w stosunkach między Polska a Niemcami.! Prezes jednak musiał prostować!.
Nowy minister na miejscu Pana Szyszki swoje rządy zaczął od wywalenia z pracy Dyrektora Lasów Państwowych za to ,że bronił naszego dobra narodowego.
To ma byc dalszy ciąg dobrej zmiany czy prawie jawny powrót do władzy PO...!?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-01-2018 [20:24] - zbieracz śmieci | Link:

Czy Pan Macierewicz kłamie mówiąc ,że o dymisji dowiedział się od szcczerskiego gdy zaproszono go do pałacu ,łże mówiąc ,że nikt go wcześniej o tym nie raczył poinformować w tym Pan Prezes!?Całe szczęście ,że nim odebrał bumagę o odwołaniu jeszcze jako minister wręczył decyzję SKW ,że nie wyrażają dalej zgody na dostęp do dokumentów tajnych szogunowi notariusza.
Ja poczekam do kwietnia i wielu innych a jak dalej będzie tak jak teraz to zobaczycie co to znaczy gdy wyjdziemy na ulice.
Żona Markosa miaał 3 tys .par butów a darła na bosaka z pałacu gdy niezadowoleni zbliżyli się do niego...zapamiętajcie sobie to politykierzy.!

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

18-01-2018 [20:35] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Prezes jednak musiał prostować"
Co ma prostować? Program przejęcia władzy i utrzymania jej polega na rozdęciu socjalu. W sytuacji gdy rynek pracy w RP uzależniony jest od Niemców, prostowania Prezesa mają małą wartość.