O Jarosławie Kaczyńskim i Mateuszu Morawieckim

O J. Kaczyńskim i M. Morawieckim: „prezes PiS gwarantem równowagi"

"Super Express": - Co tu się wydarzyło? Hołubiona przez was Beata Szydło, którą lubią ludzie, nagle zostaje zmuszona do rezygnacji i oddania fotela premiera Mateuszowi Morawieckiemu. Ludzie tego nie rozumieją i nie wiem, czy rozumieją to sami politycy PiS.
Ryszard Czarnecki: - O rekonstrukcji rządu, w tym wymianie premiera, mówiło się od kilku miesięcy. Dlatego w żadnym razie nie może to być niespodzianka. Niespodzianką może być to, że nie Jarosław Kaczyński, ale Mateusz Morawiecki zostaje nowym szefem rządu.
- Nie? Jeszcze pod koniec października pani premier przekonywała, że to ona dokona rekonstrukcji, a nie ją będą rekonstruować. Ministrowie zostają, a ona musi odejść.
- Teraz złożyła rezygnację i co mogę oficjalnie potwierdzić, będzie wicepremierem ds. socjalnych i nadal gra w biało-czerwonej drużynie. Tandem Szydło-Morawiecki będzie dalej działał. Teraz jako Morawiecki-Szydło. Możemy więc mówić o twórczej kontynuacji.
- Tyle że degradujecie panią premier. Konia z rzędem temu, kto wyjaśni, czym sobie na to zasłużyła.
- Niech pan już kupuje dla mnie tego konia z rzędem, bo już to wyjaśniam. Pani premier złożyła rezygnację, będzie dalej w rządzie na stanowisku wicepremiera. Mówienie o degradacji to, proszę wybaczyć, jest obraźliwe dla ludzi, którzy pełnią tę funkcję w tym rządzie. To jej wybór i jestem przekonany, że będzie osobą grającą zespołowo. Używając metafory sportowej, grający trener Jarosław Kaczyński dokonał zmiany w ustawieniu. Do tej pory pani premier grała w ataku, a premier Morawiecki w pomocy. Teraz zamienią się pozycjami.
- Mówi pan, że to wszystko osobista decyzja pani premier. Jakoś trudno mi uwierzyć, że sama z siebie wycofała się do drugiej ligi.
- Pani premier działa w zespole. Przypomnijmy, że to Jarosław Kaczyński uczynił ją wiceprezesem PiS. To on zdecydował, że będzie szefem sztabu wyborczego Andrzeja Dudy i to on powierzył jej funkcję premiera. To premier Kaczyński od lat wspierał jej karierę polityczną i nie można mówić w tym kontekście o wymuszonej degradacji. A ponieważ rozstała się z funkcją premiera w pięknym stylu, to moim zdaniem zagwarantowała sobie - znów wrócę do języka sportowego - pole position przy następnym rozdaniu. Nawet w kontekście najwyższych funkcji państwowych.
- Premier zawsze przekonywała, że nie jest malowanym premierem, ale pan tu przekonuje, że zawsze zależała od łaski i niełaski Jarosława Kaczyńskiego.
- Nie była malowanym premierem. Była premierem realnym. Oczywiście, nie zarządzała jednoosobową spółką. PiS zdecydowało, że będzie premierem. Teraz PiS razem z Beatą Szydło postanowili, że będzie wicepremierem. Uważam, że wszystko jeszcze przed nią.
- Wspomniał pan, że niespodzianką jest to, że Jarosław Kaczyński nie został premierem. Czemu się na to nie zdecydował i posłał w bój Mateusza Morawieckiego?
- Premier Kaczyński jest z jednej strony przewidywalnym politykiem. I to dobrze. Z drugiej, potrafi zaskoczyć. I to też dobrze. Źle bowiem, kiedy polityk jest przewidywalny aż do bólu. Właśnie teraz zaskoczył. I co bardzo ważne, decyzja, kto zostaje premierem, jest pewnym sygnałem.
- I jaki to? sygnał?
- W drugiej połówce naszej kadencji będziemy stawiali jeszcze bardziej na rozwój, gospodarkę i tworzenie miejsc pracy. Ale nie jako alternatywę dla spraw społecznych, ale ich uzupełnienie.
- Morawiecki sam sobie ułoży rząd? Czy mu ministrów narzucicie według klucza frakcyjnego?
- Skład rządu to zawsze wypadkowa koncertu życzeń premiera i oczekiwań Jarosława Kaczyńskiego oraz ugrupowania politycznego. Mówię o tym, żeby podkreślić, że ani premier Szydło nie była stuprocentowo samodzielnym bytem politycznym, ani nie będzie nim Mateusz Morawiecki. Tak działa polityka i demokracja.
- Polityka to też konflikty wewnętrzne. Nominacja Morawieckiego nie sprawi, że się pisowskie frakcje między sobą pozabijają? Wiemy, że nowego premiera PiS nie lubi.
- Lubią go. Proszę nie demonizować Mateusza Morawieckiego.
- Demonizuję aktyw partyjny.
- Gwarantem równowagi w PiS jest Jarosław Kaczyński, który nie pozwala na walki frakcyjne i realizację osobistych ambicji. Tym gwarantem był, jest i będzie.

*wywiad dla „Super Expressu” (09.12.2017)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

10-12-2017 [08:19] - Jabe | Link:

Mówienie o degradacji to, proszę wybaczyć, jest obraźliwe dla ludzi, którzy pełnią tę funkcję w tym rządzie. – O odwrocie nie może być mowy. Pani premier wycofała się na z góry upatrzone pozycje.

To jej wybór i jestem przekonany, że będzie osobą grającą zespołowo. Używając metafory sportowej, grający trener Jarosław Kaczyński dokonał zmiany w ustawieniu. – To czyj, od licha, był ten wybór?

Teraz zamienią się pozycjami. – Dotąd Mateusz Morawiecki był superministrem od wszystkiego. Teraz Beata Szydło będzie ministrem od niczego.

A ponieważ rozstała się z funkcją premiera w pięknym stylu – Szczerze mówiąc, styl miał mieszane recenzje.

Obrazek użytkownika adarus2

10-12-2017 [08:48] - adarus2 | Link:

Za co ją odwołaliście? Za to, że Polakom zaczęło się żyć lepiej?

Obrazek użytkownika xena2012

10-12-2017 [10:32] - xena2012 | Link:

No,styl i rezyseria tego odejścia w ,,pięknym stylu'' budzi niestety raczej niesmak a nie zrozumienie gadek o biało-czerwonej drużynie,innych zadaniach.Wypadło niestety tak,że to opozycja usunęła panią premier w wotum nieufności ,tak bowiem głupio dobraliście sobie czas jej dymisji.W tej drużynie pan Morawiecki nie był niczym krępowany w swoich decyzjach ministerialnych i współpraca z premier Szydło mogła się toczyć bezkolizyjnie więc dlatego dla nas jest to niezrozumiały spektakl. I wyglada na to że z ambicjami w tle.Bardzo słabo oceniacie ludzi wciskajac takie gadki. 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-12-2017 [12:24] - zbieracz śmieci | Link:

To wymachiwanie bielą i czerwienia to juz pan przerabiał w samoobronie nosząc zwis w tych kolorach i nie przeszkadzal ogólnie znany fakt ,że Lepper i samoobrona to wynalazek wsioków.
Morawiecki a raczej tandem rodzinny tez na ustach antykomunizm ,Polska ale to nie przeszkadzało podczepić sie juniorkowi jako doradca tuska i nic nie miał przeciwko senior ,wązniejsze było liczenie na kariere synka niz takie pierdoły jak działanie antypolskie i pospolite złodziejstwo towarzystwo w które chciał wejść.
Ci sami ludzie co pana wyciagneli z niebytu po upadku samoobrony wystawili teraz Morawieckiego a jak w mieście mówią to tak .zwany układ z miasta Wrocław ponad podziałami.
Pieją z zachwytu i pod niebiosa wynoszą Morawieckeigo ci co maja w tym swój interes a to może jakaś spółeczka w nagrode czy gdzies w ministerstwie fucha ,no nie dla siebie oczywiście ale bliskich to sie też ma.
Morawiecki na premiera bo on pomoże w sporze z PE gdy z jest znany w Europie i swiecie jako wybitny finansista i bankier -te znajomości wystarczyły na prezesa banku w kraju zdobytym i bedącćym kolonią gdzie wszystko można ,mozna wszystko booni nas nawet nie uznają   jako części Europy ,[Turcja ,Afryka Północna,Izrael to pełna gęba kraje europejski]a WBK Bank Zachodni nie działał inaczej jak inne banki ,maksymalizacja zysków i wywóz ich do centrali i prezes słuo to wykonywał.
Chciałbym jsie dowiedzieć jakie usługi jako bankier kriszy zaproponował a u Sowy dokładnie był taki sam jak inni nagrani.

Obrazek użytkownika OLI

10-12-2017 [19:11] - OLI | Link:

Na Frondzie znalazłam następujący komentarz:

"Szydłowa była dobra dla PIS, ponieważ dość dobrze prezentowała sie w oczach takich prostych, dobrych polaków, dała większe miskę, by ten elektorat siedział cicho by JK mógł realizowac narzucone mu obowiązki wynikające z polityki.
Teraz te wszystkie zmiany mają nabrać przyspieszenia, chodzi o to aby jak najwięcej i jak najszybciej powiązać finanse polskie, gospodarkę z potężnymi korporacjami globalnymi, polską złotówkę uzależnić od światowych mafii finansowych, tak by w sprawach ekonomii i gospodarki lokalny Rząd w Polsce nie miał nic do powiedzenia czyli realizacja wyprowadzania Polski z Polski na rzecz światowej mafii.
Wystarczy posłuchać nagrań u Sowy gdzie Morawiecki i Jagiełło są uzależnieni od ich mocodawcy Fogelmana. teraz Morawiecki ma anioła stróża Danielsa. To są efekty działań słupa Kaczynskiego, czyli wyprowadzania Polski z Polski."

http://www.fronda.pl/a/ryszard...

Znajduje w sieci wiele podobnych komentarzy, ten mi się wydał najbardziej skondensowany. Koresponduje on jak najbardziej np. z wypowiedzią Stanisława Krajskiego (dawałam już ten link na NB, ale tutaj chodzi o sam początek nagrania):
Dr Stanisław Krajski - Morawiecki, Zalewska, Gliński i Gowin-ciekawe postacie.
https://www.youtube.com/watch?...

Nakłada się ta wypowiedź na opinię Coryllusa/Maciejewskiego ( który często jest zaliczany w poczet bajkopisarzy, co jednak nie musi oznaczać, że nigdy nie ma racji):
"Lejb Fogelman nowym królem Polski"  (grudzień 2016 rok)
https://coryllus.pl/lejb-fogel...

Dramat trzeźwych entuzjastów 2 (8 grudzień 2017 rok)
https://coryllus.pl/dramat-trz...

Jeśli oni wszyscy się nie mylą, to nasza rola kończy się na tym, że sobie od czasu do czasu chodzimy na wybory.

Obrazek użytkownika Dorota M

10-12-2017 [20:36] - Dorota M | Link:

Zastanawia mnie dlaczego Krajski wymienia także min. Zalewską. To że ona mi sie nie podoba, w programie nauczania, nie eliminując gender ze szkół, to myslałam, że jest to moja odosobniona opinia.Wracając jednak do Fogelmana, to komentujący ten artykul mocno przesadził, posądzając JK o agenturalność i zdradę. Komitywa z towarzystwem finansjery "naszych", jest raczej bliższa pałacowi na Krakowskim Przedmieściu a jego zbytnia pewność siebie i zawłaszczanie premiera, wskazuje na reżyserowanie tych zmian. 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-12-2017 [22:34] - zbieracz śmieci | Link:

No to juzwszystko jasne ,Pan Prezes agenciakiem i w tym momencie tracimy jedyny punkt oparcia a bez bez tego oparcia żadna dzwignie nie jest potrzebna aby ruszyć ten zgniły układ.
Pani Premier Szydło to tylko od dawania do michy bo tez agentka a ja myslałem ,że to dzieki niej Polacy poczuli sie podmiotem we własnym kraju i odzyskali spokój .
Chcesz powiedziec ,że to wszystko matrix,życie w ułudzie .
Co maciejewskiemu w duszy gra to znam az za dobrze z salonu 24 i nie byłaby to laurka  gdym chciał co myśle o nim napisac ale mi sie nie chce.
Jak już tak przwejmujesz sie opiniami pisanymi na frondzie to może nie wiesz ,że właścicicielem jest młody wildstein któremu tatko kupił .
Skoro tak lubisz wieszczenia to w dziale "opinie" wpisz w okienko dwa nazwiska Lichocka I Rymkiewicz,niewiele z tego wieszczenia wyszło ale zawsze lepiej znać co myusli taki Rymkiewicz szczerze nienawidzacy PIS ,że wolą Herberta a nie jego ale jakoś Herbert nie popierał komunizmu a rymkiewicz i owszem i nigdy nie powioedział ,że to było złe.
Wywiad nie wywiad Lichockiej z rymkiewiczem o jego książce która wydał i zapewne sporo ludzi ją kupiło bo ma swoich zwolenników to dobry materiał jak perspektywicznie prowadzić politykę ogłupiania pod pozorem troski.
Dudaczewskiemu odebrało rozum w najbardziej odpowiednim momecie bo publicznie i w świetle fleszyale troche zmienie treśc wypowiedi skierowanej do Morawieckiego-załatwiłem ci budę ale jeden koniec łańcucha masz na szyji a drugi mam w swoim ręku.
Lepszej rekomendacji w zyciu nie słyszałem już na poczatku startu -nie wiem czy o to chodziło akurat Morawieckiemu.
Ja nie mam kópoty i nigdy nie miałem z Pania Premier natomiast oni dzis maja bo czego jak czego ale nigdy sie nie spodziewali ,że wybierze pozostanie w rządzie.
Pani Premier ,Panowie Macierewicz,Kamiński,Ziobro to potega i zaplecze w głosach.
Podpisze dudaczewski ostawy o KRS i SN to zobaczymy .
 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-12-2017 [23:26] - zbieracz śmieci | Link:

PS.Książka rymkiewicza poszła na rynek tuż przed wyborami w 2015 roku gdy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały,że PIS wygra .
Ile głosów PIS stracił...!?

Obrazek użytkownika Jabe

11-12-2017 [10:57] - Jabe | Link:

jakoś Herbert nie popierał komunizmu a rymkiewicz i owszem i nigdy nie powioedział, że to było złe. – Zmieszać z gównem każdego, kto nie jest bezmyśnym fanatykiem. Cytat: poeta miał odwagę zmierzyć się i skrytykować siebie samego, własną młodość, z bezwzględnością [...]

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-12-2017 [12:54] - zbieracz śmieci | Link:

Jakoś z jego ust niktb wyrażenia skruchy nie słyszał a cytat to kogoś innego.
CHcesz się zanurzyć w szambie to przeczytaj sobie co rymkiewicz życzy PIS,Prezesowi i nie tylko w tym wywiadzie ,tyle jadu i nienawiści nie spotkałem nawet u najbardziej zaciekłych komuchów a wwszystko z zemsty ,że nie dostał kasy odPIS na proceds jaki toczył.
To wszystko jest w tym wywiadzie i knidze jaka spłodził ,ty go zrozumiesz stepowa zmarżlino.

Obrazek użytkownika Jabe

11-12-2017 [13:38] - Jabe | Link:

Czego Rymkiewicz życzy PiS?

Obrazek użytkownika Jabe

11-12-2017 [13:37] - Jabe | Link:

No skoro krytykuje, to nurza się w szambie. Skąd wiesz, Zbieraczu, że nie wyraził skruchy ustami? A czy słyszałeś, żeby słowa skruchy padły z ust tego prokuratura, co to jest teraz awangardą dobrej zamiany?

Obrazek użytkownika OLI

11-12-2017 [16:04] - OLI | Link:

@ zbieracz śmiec Nie denerwuj się. Szukam, czytam, i nie umiem pojąć tej gry JK, która logicznie rzecz biorąc - nie wygląda na tryumf. Zapewne dlatego tak wielu doszukuje się w tych wydarzeniach drugiego dna.
Ciekawe, a zarazem niezwykle smutne wyjaśnienie daje Sumliński u Roli ( nie mam zaufania do dziennikarstwa Roli, ale na tym nagraniu ważne jest to, co mówi Sumliński).
Gdyby to miało się okazać prawdą - jesteśmy na takim zakręcie, że możemy wylecieć w kosmos i nie wrócić. Coś się może bezpowrotnie kończyć, i nie ma mądrego, kto by potrafił odgadnąć, co będzie, jeśli będzie.

Sumliński u Roli o kulisach wyboru Morawieckiego na premiera RP przez Kaczyńskiego! Szokujące INFO!

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika kat

10-12-2017 [22:03] - kat | Link:

Panie Czarnecki ktoś Pana skrzywdził?Taki zły dotyk POlityki? Pieprzysz pan ..... durnoty..... może czas wrócić do Sssssssamoobrony?