Nowa konstytucja przed końcem kadencji. Albo…

Nie znoszę czczych fantasmagorii. Ale gdy rzeczywistość daje podstawy, czemu by sobie nie pofantazjować? Miło przewidywać nieprzewidywalne, widzieć korzystne scenariusze, kiedy nagle stają się możliwe. Takim scenariuszem, możliwym, choć trudno w to uwierzyć, może być ustanowienie nowej konstytucji jeszcze w tej kadencji.
 
Przy okazji forsowania zmian w sądownictwie w parlamencie i pozornej wolty Prezydenta, objawiło się kilka rzeczy. Zacznijmy od oczywistości. Potwierdziła się, ograniczona wprawdzie, ale gotowość Ruchu Kukiza do rozmów o zmianach ustrojowych. Oczywista jest też bezradność i indolencja opozycji totalnej. Odgrywanie dokładnie takiego samego scenariusza, jak w grudniu, z nadzieją, że tym razem przyniesie inne skutki, jest dowodem zbliżającego się bankructwa. Pełzająca klęska „mord zdradzieckich i kanalii” i „łobuzów politycznych”, jak zostali określeni, to wiadomość wielce wesoła. A i w wesołych podrygach się odbywa, z czego kolejny powód do śmiechów. A wybuch Kaczyńskiego świadczy o jego osobistej determinacji.
 
Ważny, choć nie tak oczywisty był chocholi taniec w PSL-u. I to ten, nieco w tle się odgrywający kontredans, pchnął mnie do myśli, że jeszcze w tej kadencji może udać się zebranie 2/3 głosów za nową konstytucją. Kiedy prezydent Andrzej Duda zaskoczył propozycją wyboru sędziów KRS większością sejmową 3/5, matematyka parlamentarna wskazywała, że są do tego potrzebne głosy Prawa i Sprawiedliwości, Ruchu Kukiza i 10 posłów niezależnych. Wówczas z Polskiego Stronnictwa Ludowego odeszła Andżelika Możdżanowska. To najbardziej popularna posłanka tej partii. Przekonała najwięcej wyborców jeszcze zanim zaczęła pracę w komisji Amber Gold. Szef PSL-u Władysław Kosiniak-Kamys, choć zapowiadał to od czerwca, wniosek za odwołaniem ministra rolnictwa złożył właśnie w tym momencie. Po kilku chwilach z podkulonym ogonem odwoływał ten wniosek z mównicy. Co się stało w kuluarach, że przyparty do ściany tak skromnie się wycofał?
 
Jeżeli podliczyć głosy PiS-u, K’15, PSL-u i posłów niezależnych, wciąż brakuje 14 szabel do uzyskania większości konstytucyjnej. Czy wśród starych, wygłodniałych lisów z Platformy Obywatelskiej, oderwanych od intratnych synekur, nie znalazłoby się tylu? Mało prawdopodobne, ale jeśli przy bankrutującej postkomunie nie będą mieć nadziei na ponowny wybór? Ktoś nie przyjdzie, ktoś pomyli guziki… I rok 2019 Polska skończy z nową ustawą zasadniczą…
 
Hah! Fantasmagorie! Ale przy dobrych kartach w twardej grze… Scenariusz arcytrudny, ale przecież nie takie rzeczy widziała historia! Przy powolnym docisku i otwarciu na obywateli, imć Jarosław jest w stanie do takiego rozdania doprowadzić. Warto na to zagrać. Alternatywą jest pozbieranie się obozu postkomunistów.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

23-07-2017 [16:16] - Jabe | Link:

Po co zmieniać konstytucję? Bo ta rytualnie nieczysta? Czyli wystarczy uchwalić tę, co jest. Nawet PO z Nowoczesną mogłyby przyklasnąć, gdyby nie wojna totalna.

To Paweł Kukiz wypłynął na głoszeniu potrzeby zmian ustrojowych, przy ostentacyjnym braku zainteresowania ze strony PiS-u.

Tak czy owak, rozmów o zmianach ustrojowych brak. Pański wpis też niczego w tej mierze nie wnosi.

A co do PSL, oni od początku wykazują chęć współpracy. Mają wielu bardzo wprawnych patriotów, którzy z pewnością chętnie i sprawnie zagospodarują synekury. Cośtam się zaczyna kruszyć, być może właśnie dlatego, że nie mają okazji. Gdy ją dostaną, szybko wysforują się na czoło Dobrej Zmiany™.

Obrazek użytkownika michnikuremek

23-07-2017 [19:46] - michnikuremek | Link:

Dobre.... Dziecko - 1 września rozpoczyna się rok szkolny.... :D To tylko 5 tygodni....
Konstytucja napisana przez zapijaczonego postkomunistę i starego stalinowca nie jest warta, by nawet na nią splunąć.....
"Patriotów" z PSL taktownie przemilczę...... :D :D
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-07-2017 [18:52] - Marek1taki | Link:

"Potwierdziła się, ograniczona wprawdzie, ale gotowość Ruchu Kukiza do rozmów o zmianach ustrojowych."
Prezydent wniósł poprawkę zgodną z intencjami Kukizowców i nie zagłosowali za tak poprawioną ustawą. To jest obstrukcja i tym się Kukiz różni od PONowoczesnej i PSLu, bo tamte są destrukcyjne.
O Konstytucji trzeba debatować równolegle do bieżących spraw. Można taką debatę prowadzić w trybie referendalnym, po jednym temacie i w sprawach zasadniczych. Na razie debatują propagandyści mediów jawnie lub skrycie destrukcyjnych, a szkolnictwo swoje sączy młodzieży by stali się świadomymi wyborcami.