Wokół sporu o TK – PiS musi zrobić krok w tył

W sporze o TK, PiS musi zrobić krok w tył, polegający na opublikowaniu ostatniego orzeczenia TK, ponieważ PiS nie jest w stanie wygrać teraz spotu o TK, ze względu na bardzo słabe karty w całej grze. Spór o TK został PiS – owi narzucony na warunkach określonych przez przeciwników politycznych partii Kaczyńskiego, dlatego ten spór cały czas trwa i eskaluje napięcie, a PiS nie ma żadnego dobrego wyjścia z sytuacji.

Z całą pewnością PiS nie może sobie pozwolić na niepublikowanie w Dzienniku Ustaw orzeczeń TK, ponieważ konsekwencją takiego działania będzie anarchizacja działania prawa w kraju. Fakty są takie, że TK  działa i będzie wydawał orzeczenia a trzech sędziów mianowanych przez PiS do TK nie bierze udziału w orzeczeniach TK. PiS nie jest w stanie zmienić powyższych faktów w najbliższym czasie. A nawet jeżeli, w jakiś sposób, trójka nominowanych sędziów przez PiS zacznie orzekać w TK, to tak czy inaczej, w TK będę mieli sędziowie mianowani przez PO, PSL i SLD. Więc, bez względu na przebieg wydarzeń, TK będzie starał się przeszkadzać w uchwaleniu ustaw proponowanych przez PiS.  Partia Kaczyńskiego musi się z tym faktem, po prostu, pogodzić.

Spór wokół TK wywołuje bardzo duże emocje polityczne w kraju i za granicą. Opinia Komisji Weneckiej oraz orzeczenie TK dostarczyło przeciwnikom politycznym PiS, bardzo dużo politycznej amunicji do ostrzeliwania rządu PiS. W kraju polityczna opozycja zwiera szeregi i przystępuje do organizowania dużych manifestacji politycznych. Za granicą narasta krytyka działań PiS, z groźbami jakichś negatywnych działań wobec Polski. Spór wokół TK nie jest warty politycznej ceny, jaką PiS musi płacić za trwanie na swoim stanowisku. Partia Kaczyńskiego powinna wybrać sobie lepszy czas i miejsce do kolejnej batalii o TK. Moim zdaniem, takim okresem czasu może być grudzień tego roku, czyli miesiąc w którym zakończy się kadencja prezesa Rzeplińskiego. Do tego okresu czasu, PiS będzie zdolny narzucić warunki gry o TK swoim politycznym przeciwnikom. Wtedy jest szansa na to, ze spór o TK w grudniu tego roku, PiS będzie w stanie wygrać.

Jestem przekonany o tym, że w sporze o TK racje prawne stoją po stronie PiS. Są mi znane opinie kilku prawników konstytucjonalistów, sporządzone na prośbę ministra sprawiedliwości, oceniające bardzo krytycznie TK i działania prezesa TK. Szkoda, że wspomniane opinie nie pojawiają się  częściej w przestrzeni medialnej. Jest dla mnie jasne, że polityczni przeciwnicy PiS, nie pozwolą partii Kaczyńskiego na wycofanie się z całego sporu z zachowaniem twarzy, poprzez jakieś kompromisowe ustalenia w całym sporze. PiS nie może liczyć na przychylność opozycji w tej kwestii.

Należy bardzo mocno podkreślić, że paradoksalnie rzecz ujmując, PiS może dużo skorzystać na zrobieniu kroku w tył, polegającego na opublikowaniu ostatniego orzeczenia TK. Jeżeli ten krok zostanie zrobiony przez PiS, to przeciwnicy polityczni w Polsce stracą argumenty do nieustannego atakowania rządu PiS. Więcej, pojawią się bardzo liczne głosy, pochwalające takie działanie PiS. Również środowiska zagraniczne stonują swoją krytykę działań  PiS, a nawet zaczną chwalić rząd PIS za racjonalne działania w całym sporze. Partia Kaczyńskiego nic nie straci na opublikowaniu orzeczenia TK, a może na tym bardzo dużo zyskać.

PiS potrzebuje racjonalnych i rozsądnych działań wokół sporu o TK, pozbawionych  emocji i politycznej zaciekłości. Upór PiS w sprawie niepublikowania orzeczeń TK  jest nieracjonalny i nierozsądny, szkodliwy nie tylko dla PiS, ale też dla polskiego państwa i obywateli naszego kraju. Mam nadzieje, że rozsądek i racjonalizm liderów PiS, jeszcze raz pokaże swoją  pozytywna stronę, co tylko może pomóc PiS i środowiskom prawicowym w naszym kraju.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

12-03-2016 [11:25] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Jeżeli się odmawia prawidłowości ostatniego "orzeczenia TK" - i nie bez mocnych podstaw - nie można go publikować, bo to nie byłoby "drobne ustępstwo" tylko totalna kapitulacja. W tym momencie TK się zdelegalizował i jest tylko gronem przebierańców, trzęsącym się przed odpowiedzialnością za popełnione złamanie konstytucji i ustaw. I tak ich trzeba trzymać, póki nie zmądrzeją.

Wiara, że jakiekolwiek ustępstwo sprawi, że "przeciwnicy polityczni w Polsce stracą argumenty do nieustannego atakowania rządu PiS" jest naiwna: przeciwnicy polityczni zainteresowani sa jedynie całkowitym usunięciem rządu PiS i Prezydenta. Przecież to deklarują od samego początku, udawanie, ze się tego nie słyszy, jest niepoważne.

Przeciwnie - należy przejąc inicjatywę i stanowczo przyspieszyć reformy. Natomiast niewątpliwie należy poprawić przekaz medialny do obywateli i spacyfikować frakcje wyrywające sobie rózne działki.

Istota sprawy polega na tym, że PiS otrzymało od narodu mandat do radykalnych zmian. Jeżeli się "po prostu pogodzi" z tym, ze zmian "nie da się zrobić", to nie dostanie następnej szansy.

Obrazek użytkownika Antoni Konieczny

12-03-2016 [14:45] - Antoni Konieczny | Link:

Konsekwencje nie publikowania orzeczenia TK są dla PiS coraz bardziej poważne. Opozycja w kraju otrzymała amunicję do nieustannego ostrzeliwania rządu premier Szydło oraz organizowania manifestacji ulicznych. Można się spodziewać, że w ślad za tymi akcjami, spadnie poparcie dla PiS wśód wyborców. Wzrasta presja zewnętrzna na rząd premier Szydło, co też będzie miało swoje konsekwencje polityczne.

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

12-03-2016 [18:32] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Konsekwencją opublikowania "orzeczenia TK", obciążonego ewidentną wadą prawną (wydanego ze złamaniem obowiązującej ustawy o TK, której TK - wedle Konstytucji - podlega), będzie anulowanie ładu prawnego z konstytucją na czele, oraz zablokowanie jakichkolwiek ustaw reformatorskich w przyszłości. A jeśli PiS nie przeprowadzi reform - nie będzie co zbierać nie tylko z PiS-u, ale również z Polski, bo rządy PO doprowadziły ją do strukturalnej zapaści ("państwo polskie istnieje teoretycznie" to jest w pełni poprawny opis rzeczywistości). Na razie TK sam się zablokował i otworzył szansę na szybkie posunięcia reformatorskie.

"Opozycja w kraju otrzymała amunicję do nieustannego ostrzeliwania rządu premier Szydło oraz organizowania manifestacji ulicznych" - Pan chyba żartuje, to dotychczas opozycja nie ostrzeliwała nieustająco rządu i nie organizowała manifestacji? Przecież za "amunicję" mogła posłużyć nawet sprawa Bolka, a to znaczy, że gotowi są strzelać z każdego kija.

"Wzrasta presja zewnętrzna na rząd premier Szydło, co też będzie miało swoje konsekwencje polityczne" - oczywiście, ale wiara, że rzeczywistym powodem tej presji jest urażone ego najwyższego ajatollaha Rzeplińskiego, to smutna naiwność. Nietrudno zauważyć kraje, które mają znacznie poważniejsze, a przede wszystkim realne problemy z praworządnością, a jednak nie podlegają żadnym naciskom tego rodzaju. No i teraz zgaduj-zgadula dla szanownego Pana - dlaczego do Polski Departament Stanu przysyła swoich baskaków, żeby przywołali nas do porządku, a do Turcji np. nie?

a) bo do Turcji baskakowie mają za daleko,
b) bo w Polsce zagrożone są interesy amerykańskich koncernów i ustabilizowany układ wpływów politycznych,
c) bo baskakowie lubią łowić ryby w Wiśle.

Obrazek użytkownika OLI

12-03-2016 [11:26] - OLI | Link:

Na wsi, gdzie mieszkam, na takie wywody powiedzieli by mi: "Starzyście, a głupiście"

Niczego nie ujmując Pańskiej wiedzy, kulturze wypowiedzi, et cetera - mówi Pan słowo w słowo dokładnie to, za co w szkole dają piątki prymusom. Za literalne powtarzanie wykładu, który już jakiś "autorytet" wygłosił przed Panem.

I albo Pan niewiele rozumie z polityki, albo nie interesuje Pana, jak działa przepisane przez Pana lekarstwo.

Obrazek użytkownika JAMS

12-03-2016 [11:34] - JAMS | Link:

Czy to naprawdę tak trudno zrozumieć, że rząd nie może łamać obowiązującego prawa?
Czy stosowanie się do obowiązującej ustawy podlega kompromisom?

z poważaniem JAMS

Obrazek użytkownika general

12-03-2016 [12:12] - general | Link:

PiS nie musi robić żadnego kroku w tył. Przeciętny obywatel ma głęboko gdzieś TK. Czas gra tu na korzyść obecnemu rządowi. Sprawa z Trybunałem sama się rozwiąże, kiedy kadencje sędziów nominowanych przez PO-PSL się zakończą.

Obrazek użytkownika harakiri

12-03-2016 [12:49] - harakiri | Link:

Co ma TK do archaizacji prawa. Przecież to nie TK adaptuje prawo do bieżących potrzeb tylko sejm wydając potrzebne ustawy. TK ma tylko sprawdzić czy te ustawy nie kolidują z konstytucją. Że TK nie jest zdolny do wydawania takich opinii, w każdym razie w obecnym składzie, to właśnie udowadnia

Obrazek użytkownika marco.kon

12-03-2016 [12:41] - marco.kon | Link:

TOTALNA BZDURA - ANI KROKU WSTECZ.
Spokojnie, nic złego się nie dzieje. Opozycja, Komisja Wenecka, Komisja Europejska, Rada Europy i Parlament Europejski nie znają natury Polaków. Im większe naciski tym większy opór. Nic nie zmieni się w Polsce po myśli wymienionych do czasu wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Ja i większość Polaków głosowaliśmy na Dudę - przeciwko Komorowskiemu, w wyborach parlamentarnych głosowałem na PiS przeciwko PO/PSL, w następnych wyborach zagłosuję tak samo, chyba że na Prezydenta startował będzie Kowalski a Narodowcy Rzeczpospolitej Polskiej wystawią listy wyborcze do parlamentu. Jak dotychczas nie stało się nic takiego co mogłoby zmienić nasze decyzje wyborcze. Żaden majdan przygotowywany przez Schetynę nic nie zmieni. Do czego może doprowadzić polski majdan ? Do wojny domowej ? Nie, wojny domowej nie będzie . 90 % Polaków chce żyć w spokoju, utrzymywać rodziny, dbać o przyszłość swoją i swoich dzieci. Raz na 4 lata wybierać partię rządzącą a raz na 5 lat swojego Prezydenta. Tych którym nie podoba się demokracja w ramach której stracili władzę, synekury i przywileje jest tylko ok 3 milionów. Niech tworzą sobie majdany, marsze protestacyjne zmierzające donikąd.

Obalenie rządu PiS bez wyborów jest nie możliwe w demokratycznej Polsce i Unii Europejskiej. Rząd PiS sam nie ustąpi. Przegrana PO/PSL nie była dla nich zaskoczeniem, oni już w 2014 (po taśmach prawdy) wiedzieli że PiS ma ponad 40 % poparcia Polaków. Liczyli że uda się im sfałszowanie wyborów, tak jak samorządowych ale dzięki Komitetom Kontroli Wyborów okazało się to nie możliwe.
ps TK to ostatni bastion PO/PSL. Już długo nie pociągnie. Najwyżej do czasu odejścia Rzeplińskiego. Nowego Przewodniczącego TK wybierze Prezydent Andrzej Duda. Czas bardzo szybko biegnie.

Obrazek użytkownika Antoni Konieczny

12-03-2016 [14:41] - Antoni Konieczny | Link:

Rząd PiS nie upadnie w wyniku demonstracji ulicznych. Zakładam, ze PiS będzie rządził całą 4 letnią kadencję.
Zgadzam się z tym, że Polacy poddani presji z zewnętrz, skupią się bardziej z PiS. Wojny domowej nie będzie.
PO/PSL mają jeszce kilka bastionów, jak prezes Sądu Najwyższego czy władza w samorządach lokalnych i prezydentów miast.
Nowego prezesa TK, będzie wybierał prezydent RP, ale spośród dwójki kandydatów zaproponowanych przez sędziów TK, więc łatwo nie będzie.

Obrazek użytkownika marco.kon

12-03-2016 [21:02] - marco.kon | Link:

Ze zgniłym kompromisem będzie łatwiej ? Komu ?

Obrazek użytkownika Marek1taki

12-03-2016 [13:09] - Marek1taki | Link:

@autor
Prawdy się nie negocjuje. O fakty się nie targuje. Przynajmniej u nas w Europie. Co innego "Zachód" - oni są inną cywilizacją.

Obrazek użytkownika Antoni Konieczny

12-03-2016 [14:35] - Antoni Konieczny | Link:

Racje w sporze wokół TK sa podzielone. Ale to PiS ponosi odpowiedzialność za polskie państwo, a nie PO czy Nowoczesna. Jeżeli PiS nie będzie publikował orzeczeń TK, to dojdzie do anarchizacji prawa w naszym kraju.

Obrazek użytkownika jdj

12-03-2016 [13:28] - jdj | Link:

To PO i Rzepliński (OFE) ucieka przed aferami i chcesz zwiększyć dystans i dać im jeszcze fory? To zła rada, a pewnie i przewrotna.

Obrazek użytkownika Celarent

12-03-2016 [13:43] - Celarent | Link:

Nie bardzo rozumiem, w jaki sposób PiS może na tym skorzystać. Proszę Pana to nie jest spór na argumenty a spór dla sporu. Jeśli PiS opublikuje to orzeczenie, cofa się we wszystkim, co do tej pory w tym sporze uzyskał. Może od razu rozpisać wybory. To równia pochyła. Oni nie odpuszczą póki nie przejmą władzy lub przynajmniej nie odzyskają spokoju w swojej strefie wpływów. TK do niej zalicza się w pierwszym rzędzie. Ma Pan tok myślenia przyzwoitego człowieka. Niestety, nie z przyzwoitymi ludźmi ma Pan do czynienia. To nie wypali.

Obrazek użytkownika marsie

12-03-2016 [13:58] - marsie | Link:

PiS musi zrobić krok w tył?! A jest tam w tym Glasgow jakiś porządny lekarz?

Obrazek użytkownika Antoni Konieczny

12-03-2016 [14:32] - Antoni Konieczny | Link:

Jakiś kompromis w sprawie TK jest jednak potrzebny.

Obrazek użytkownika marco.kon

12-03-2016 [21:01] - marco.kon | Link:

Komu ?

Obrazek użytkownika twardek

12-03-2016 [14:58] - twardek | Link:

Ponieważ ciężko Pan oberwał, więc ja już nie będę swojego dokładał. A ręka mnie świerzbi...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-03-2016 [15:34] - NASZ_HENRY | Link:

Najpierw dwa kroki do przodu ;-)

Obrazek użytkownika Gniewko

12-03-2016 [16:33] - Gniewko | Link:

Co za banialuki pan opowiada. PiS wystarczy, że przeczeka i sytuacja się sama rozwiąże, po wyborze następny sędziów. Poza tym Targowica nie ma zamiaru iść na kompromis, tak że nie ma o czym rozmawiać. Targowica chce przejąć rządy.

Obrazek użytkownika nieprzekupny

12-03-2016 [17:38] - nieprzekupny | Link:

Ale Pan jest naiwny ? Przecież jak by rząd ustąpił w w sprawie trybunału to o IV RP możemy zapomnieć.Trybunał uwalał by każdą ważniejszą ustawę PISu. Rząd by nie mógł rządzić. Tego Pan chcesz ? Widzę,że nie wie Pan o co toczy się walka.Wielką naiwnością jest też sądzić że gdyby PIS opublikował orzeczenie ajatollaha Rzeplińskiego jako wyrok,to zagranica i opozycja rządowi by odpuściła,dopiero wtedy opozycja by triumfowała i dostał by paliwo do wzmożenia walki z rządem,widząc jakie osiąga sukcesy.Nie można ustąpić im nawet na pół kroku inaczej czeka nas równia pochyła i koniec marzeń o naprawie Polski na długie lata.Musimy wszelkimi możliwymi sposobami wspierać rząd,żeby wytrzymał ten ostrzał,a nie jak Pan siać defetyzm.

Obrazek użytkownika HenrykInny

12-03-2016 [21:05] - HenrykInny | Link:

Co za bzdety !!!.

Obrazek użytkownika stokolesny

12-03-2016 [23:18] - stokolesny | Link:

ani jednego kroku w tył, albowiem każdy krok w tył to samobójstwo pozdrawiam myślących