Proporcje, mocium Petru!

"Super Express": - W sondażu IBRiS dla "Super Expressu" liderem sondażu poparcia dla ugrupowań politycznych jest Nowoczesna Ryszarda Petru. PiS spadł na drugie miejsce. Zaniepokojenie?

Ryszard Czarnecki: - Było też badanie, w którym ugrupowanie Petru ma dopiero czwarte miejsce - z poparciem 10 proc., przegrywając z PiS, PO, ruchem Kukiz'15. W związku z tym powiem: "miej proporcje, mocium Petru". Jeden sondaż jaskółki, zwłaszcza zimą, nie czyni.

- Ale w większości sondaży widać nie tylko wzrost dla Nowoczesnej, ale też tendencję spadkową PiS. I to na początku rządów, gdy zazwyczaj formacje rządzące zyskiwały. Zaszkodził spór o Trybunał Konstytucyjny?

- Nas wyborcy będą rozliczać za konkretne efekty naszego rządzenia, głównie te ekonomiczne. I na pewno nie pozwolimy na to, by Trybunał Konstytucyjny stał na przeszkodzie w realizacji naszych obietnic i projektów.

- Nawet życzliwi PiS komentatorzy oceniają, że ludzie wprawdzie fatalnie oceniają trzecią władzę i sądy, ale z awantury o TK nie rozumieją nic poza tym, że toczy się karczemna awantura. Czyli - zawodzi komunikacja?

- Nie widzę żadnych błędów po naszej stronie. Widzę natomiast dramatyczną dysproporcję medialną. Zarówno media publiczne, jak i duża część prywatnych są pasami transmisyjnymi opozycji. Dostrzegają tylko to, co wykrzykuje opozycja, nie zauważając naszych merytorycznych argumentów.

- Wróćmy do Ryszarda Petru. W większości badań jednak Nowoczesna zyskuje. Czy oznacza to, że zastąpi Platformę Obywatelską i stanie się główną siłą po liberalno-lewicowej stronie sceny politycznej?

- Przypomnę, że Palikot miał w wyborach 2011 r. 10 proc. w sondażach, potem urósł do 20 proc. Też mówiono, że to będzie alternatywa dla PO i PiS. W 2015 roku nawet nie znalazł się w Sejmie. Czy partia Petru przetrwa, nie jest oczywiste, bo dziś Platforma zajmuje się sobą, walką wewnętrzną o władzę. Po jej rozstrzygnięciu skupi się na rywalizacji z partią Petru. Ja bym świetlanej przyszłości dla Nowoczesnej jeszcze nie wieszczył.

*rozmowa dla „SE” (17.12.2015)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-12-2015 [09:55] - NASZ_HENRY | Link:

Petru tak jest POmpowany że odlatuje ;-)

Obrazek użytkownika Dwa grosze robola

18-12-2015 [16:19] - Dwa grosze robola | Link:

Odnośnie proporcji . Nowoczesny Petru=Nowoczesny Dyzma.