Preambuła Nowej Konstytucji

“Cierpliwości!
Trawa z czasem zamienia się w mleko…”

Waldemar Łysiak

Dzisiejsza informacja nt. projektu nowej konstytucji, którą na Węgrzech chce przeforsować rządzący Fidesz uświadomiła mi, że od czasu do czasu powinienem informować Czytelników o tym, czym zajmuję się od blisko roku. Oto fragment mojego tekstu z grudnia ub. razem z projektem Preambuły do Nowej Konstytucji RP.

Drodzy Czytelnicy!

(...) od kilku już miesięcy, razem z grupą przyjaciół, pracuję nad projektem Nowej Konstytucji RP. Stoję bowiem na stanowisku, że “gruntowna zmiana polskiej sceny politycznej i tym samym odbudowa Polski może dokonać się jedynie poprzez uchwalenie Nowej Konstytucji! Uważam to za warunek sine qua non przeprowadzenia naprawy państwa, jego struktur, a także zmiany nastawienia obywateli.” Pracuję również nad powołaniem do życia nowego ruchu politycznego, którego nadrzędnym celem będzie zmiana Ustawy Zasadniczej naszej Ojczyzny. (...) O dalszych krokach, starcie strony internetowej i sprawach organizacyjnych będę Was na bieżąco informował. Póki co oddaję Wam projekt preambuły Nowej Kostytucji:

W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego

My, Naród Polski,

wspominając z wdzięcznością męstwo i wytrwałość ofiarnej walki pokoleń, które najlepsze wysiłki swoje sprawie niepodległości bez przerwy poświęcały, nawiązując do świetnej tradycji wiekopomnej Konstytucji 3 Maja,

do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej,

zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku,

złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie,

pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane,

pragnąc byt niepodległy, potęgę i bezpieczeństwo Matki-Ojczyzny oraz ład społeczny utwierdzić na wiekuistych zasadach wiary Katolickiej

pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność,

w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem,

ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej

jako prawa podstawowe dla państwa

oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, ładzie moralnym wynikającym z religii rzymsko katolickiej.