Nie bierz, jak dają!

Kiedy dziadek u sąsiadów i inni starsi mieszkańcy podwarszawskiej wsi zaczęli dostawać rentę unijną, wszyscy wokół nie posiadali się ze zdumienia. No naprawdę, ktoś coś daje? I mamy w to wierzyć? Nie takie było wielopokoleniowe doświadczenie tych stron. Jak pamięcią sięgnąć, każdy im odbierał. Czy zaborca, czy przedwojenny właściciel, czy państwo ludowe. A jeżeli nawet ktoś obiecywał, że coś da, to nie dotrzymywał, a jeżeli cokolwiek w końcu dał, czy rząd, czy gmina, czy sklep, czy ktokolwiek inny z miasta, to albo za łapówkę, albo potem w dwójnasób odbierał. Żywa była jeszcze pamięć tzw. dostaw obowiązkowych zboża i trzody, zniesionych dopiero przez Gierka. Co tam dało się im odstawić z tych produktów, rodzinie ledwie kęs zostawał! Ile mogły urodzić te 3-4 hektary piachu z reformy rolnej, tyle że kartofli się nasadziło, żeby rodzina zimą nie głodowała i okrągły rok jadło się te kartofle i kapustę omaszczoną słoniną z uchowanego świniaka; UB przychodziło i zabierało, w mieście mało kto wiedział, jak to wygląda.

Ale czasy się znowu zmieniły. Unia zaczęła dawać renty gdzieś tak chyba w końcu lat dziewięćdziesiątych. Zachęcają, mówiły okoliczne wsie, żeby potem nas obedrzeć. Z drugiej strony grosze bo grosze, ale renty państwowe były tak niskie, że w końcu dziadki się załamały i brały unijne, przynajmniej na zapłacenie prądu starczało i dla wnuków na autobus do szkoły. „Ja spłacać nie będę, bo i tak nie dożyję, jak będą zabierać” – cieszyli się starzy.
Unia dawała też dopłaty do hektarów. W to już nikt nie wierzył, stukał się w głowę. Cudów nie ma, zabiorą trzy razy tyle. Chodziłam po wsi i do ochrypnięcia zapewniałam, że spokojnie mogą brać te dopłaty, nie rośnie im żaden dług. Do ochrypnięcia też zachęcałam wcześniej do głosowania na listę „Solidarności”, a potem uciekałam przed kłonicami, jak w początku 1990 inflacja wynosiła 600 procent.

Powoli robiło się lepiej, a może inaczej. Unia na dawała na różne cele, Polska wpłacała składkę do unijnej kasy. Pracy nie było, za to wszystko było w sklepie. Pilnowało się kur po domach, drewno z lasu się przywoziło do palenia. W miasteczku robiło się za 2-3 złote na godzinę bez ubezpieczenia, ale najczęściej żadnej pracy nie było. Daleko w lesie pojawiły się pocięte karoserie z kradzionych samochodów. Sklepowa dawała na zeszyt, spłacało się pierwszego z dziadkowej renty. Ludzie cięli nocami las, piły pracowały aż miło, żyli ze „zwrotu” palet do wielkich magazynów, nikt tam nie patrzył, że to nowe. Żałowali, że autostradę rząd puścił za lasem, lepiej, żeby szła przez środek wsi, tutejsi dostaliby forsę za wykup ziemi.
A potem zrobiło się za dobrze, jak mówili ci, co pamiętali PRL. Pola nieobsiane, bo po co, i tak Unia dopłaty daje, a na dzieci rząd daje, dopłaca do prądu. Krowy sprzedane, samochody kupione, chce się jeździć po weselach i pogrzebach, kto to będzie doił i wyprowadzał na łąki, w sklepie jest mleko w kartonach. Pomarły dziadki, którym nie mieściło się w głowie sprzedać ostatnią krowę i do końca swoich dni się o nie troszczyli. Zakład we wsi zapisał pracowników na zusy, bo już takie prawo wprowadzili, młodzi dobrze zarabiają w wielkich zagranicznych magazynach zasłaniających widok na brzeźniaki i las sosnowy. Dom wyremontowany, ocieplony za unijne, kostka położona, żelazne płoty, elegancko, pizzę na telefon się zamawia.
W tym roku po wyborach wsie podzieliły się. Starsi zaniepokojeni, co będzie dalej z Polską. Jak to możliwe, zlikwidują ten Turów, co daje pracę 7 tysiącom ludzi a prąd trzem milionom? Znowu będą wszystko prywatyzować? Czy wrócą niedawne w końcu czasy bezrobocia, ciężkiej pracy za grosze, bez końca? Niektórzy już tej jesieni obsiali pole, co swoje to swoje. Czy Niemce w końcu coś nam wypłacą za tych wywiezionych w wojnę, za te rabunki, o, tu kończyło się pole Niemca, u którego Polacy pracowali za miskę cienkiej zupy.

A młodzi się śmiali i jechali po wsiach głosować na nowoczesnych, bez obciachu, mądrzejszych, pięknie ubranych jak z telewizji, z furami nie z tej ziemi.
No i przyszedł nowy rząd, z telewizji. Ubekom ma wrócić straty, kary na nich nie było i nie będzie. Komisję o szpiegach rosyjskich sejm rozwiązał w dwa tygodnie. Mówią, że Orlen sprzedadzą, bo już bankrutuje, chociaż parę tygodni temu kwitł. Postawią za to wiatraki. Dużo, całe farmy. Unia daje na to miliardy a towar, używany, dadzą Niemce. Prąd będzie za darmo, mówią młodzi. No nie dadzą, tylko sprzedadzą, mówią starsi, po uszach ci będą hałasem szorowały, i gdzie to będą tu stawiać pod nosem?
W projekcie ustawy małe zdanka o „celu publicznym” farm wiatrowych. Jasne, prąd ważny dla wszystkich. W ustawach gospodarczych stoi, że na „cel publiczny” można wywłaszczyć właścicieli.
 
 
                        Nie bierz jak dają!   
                       Felieton dla "Gazety Gdańskiej" z 1 grudnia 2023

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

07-12-2023 [20:52] - sake3 | Link:

Jak na razie dają tylko obietnice z których zresztą się wycofują.No marszałek obiecuje popcorn,ale chyba trzeba go nabyc we własnym zakresie.Zapewne tylko jedną obietnicę dotrzymają-zemstę,rozwiązania siłowe,rozliczenia i więzienia w formie igrzysk dla suwerena z wdzięczności za poparcie.Dziękujemy,naprawdę to wzruszająca troska o nasze samopoczucie.Jestem ciekawa kiedy paniusia Henning po swoich machlojkach dostała kwiaty i pewnie coś od wdzięcznych lobbystów znowu zmieni cichcem w projekcie 500m na 300m a może i mniej.Trzeba przypomnieć,że za zwrot ,,lub czasopisma;;pani Jakubowska pożegnała się z karierą.kilka lat temu.TU robi się publicznie ,z tupetem i arogancją poprawki na własną rękę.Co jeszcze dają?  Pewność,że żadne obietnice z wyjątkiem aborcji i in vitro nie będą dotrzymane..

Obrazek użytkownika Jabe

07-12-2023 [21:54] - Jabe | Link:

Och, gorycz!

Obrazek użytkownika u2

07-12-2023 [22:23] - u2 | Link:

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

09-12-2023 [22:43] - Teresa Bochwic | Link:

Dziękuję!

Obrazek użytkownika u2

09-12-2023 [22:45] - u2 | Link:

Pani Tereso, cała przyjemność po mojej stronie. Proszę nie zaniedbywać nas nerwowych nerdów na NB :-)

Obrazek użytkownika Darek65

08-12-2023 [08:31] - Darek65 | Link:

Szperając po internecie znalazłem ciekawy artykuł, który potwierdza tylko to, co myślę. Nie mamy wpływu na geopolitykę, ale wiele możemy zmienić u siebie. Niestety, nasza klasa polityczna jest, jaka jest. - https://forsal.pl/gospodarka/a...

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2023 [08:58] - Czesław2 | Link:

Tylko, że specjaliści IT są głównie zatrudniani do reklamy, ataków hakerskich ( i obrony przed nimi). Procent pracujących w przemyśle dla produkcji nie jest duży. technologię mamy z zewnątrz.

Obrazek użytkownika Darek65

08-12-2023 [09:25] - Darek65 | Link:

Korea, Chiny też tak zaczynały. Pamiętasz, od jakiego projektu zaczęła się kariera koreańskiego przemysłu samochodowego ? Kupili licencję na Opla Kadeta. Zobacz, w jakim miejscu są dzisiaj.

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [09:29] - u2 | Link:

"To jedna z największych zbrodni ustępującej władzy: oto przed Polską otwarło się okno cywilizacyjnych możliwości, a oni zrozumieli to dosłownie: jako szansę na zarobienie pieniędzy, jakich nigdy by nie zarobili na wolnym rynku. Jaka jest wartość „specjalisty z PiS” lub „eksperta od ojca Rydzyka”?"

Po tym krótkim cytacie widać co myśli Darek65 i der łonet żydka Węglarczyka sprytnie ukryty pod nazwą forsa forsa :-) :-) :-)

PS. Widać że der łonet przebiera nóżkami aby przejąć te bogactwo skarbu państwa, które wypracowali ludzie kojarzeni z PiS i ze Zjednoczoną Prawicą. Dla takich jak żydek Węglarczyk oraz "Darek65" liczy się ile można forsy zdobyć od nas gojów.

Obrazek użytkownika Darek65

08-12-2023 [10:03] - Darek65 | Link:

To dotyczy nie tylko PIS-u, ale większości partii politycznych. Chciałem tylko pokazać mechanizm. Ja jestem Polakiem i mieszkam w Polsce. Ty może i jesteś gojem, jak tak się sam nazywasz, mieszkasz w Bolanda. Chyba mamy ze sobą mało wspólnego.

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [10:23] - u2 | Link:

Widać u ciebie symetryzm, ale to PiS i Zjednoczona Prawica podwoiła wpływy do budżetu przez 8 lat. Żadne inne ugrupowanie tego nie osiągnęło. Nigdy nie było na nic kasy.

https://wybrzeze24.pl/dlaczego...

A zatem dlaczego głosuję na PiS?

Oczywiście, nie jest to żadna partia moich marzeń. Takowych w polityce po prostu nie ma. [...]

Po pierwsze głosuję na PiS, bo mówiąc kolokwialnie, ”dowozi on tematy” i realizuje obietnice! Bo dokonali niemożliwego: znaleźli setki miliardów złotych na 500plus, 300plus, 13-tą i 14-tą emeryturę, kolejne tarcze antykryzysowe, przekopanie Mierzei Wiślanej, unowocześnienie polskiej armii, realizację gazociągu Baltic Pipe, przekopanie tunelu do Świnoujścia, zwiększenie finansowania ochrony zdrowia o grubo ponad 50%, dzięki czemu płace lekarzy i pielęgniarek znacząco wzrosły i przestali oni wyjeżdżać zagranicę, a wręcz zaczęli wracać do kraju.

Po drugie, bo uszczelnili system podatkowy, skutecznie pokonali mafie VAT-owskie, zwiększyli wpływy do budżetu, m.in. z podatków CIT i PIT, nie zwiększając przy tym ich wysokości, nie zwiększyli polskiego zadłużenia, a wręcz poprawiając jego strukturę, np. poprzez zmniejszenie zadłużenia zagranicznego, bo zwiększyli 2-krotnie rezerwy walutowe i trzykrotnie rezerwy w złocie Narodowego Banku Polskiego. W tym czasie polskie PKB wzrosło o ponad 30%, spadło bezrobocie i wzrosły płace, w tym szczególnie płaca minimalna. Podjęto też wiele strategicznych projektów, rozwinięto energetykę słoneczną, czy też zapewniono Polsce bezpieczeństwo energetyczne, co okazało się kluczowe w czasie wojny w Ukrainie. Tych wszystkich osiągnięć, nawet przy wybitnej niechęci do PiS-u nie da się zanegować. Oczywiście były też rzeczy, których nie udało się skutecznie zrealizować, np. reforma systemu sprawiedliwości. Jednak, mimo to Polska jest obecnie niesłychanie szybko rozwijającym się i bezpiecznym krajem, w którym po prostu dobrze się żyje. Przyznał to niedawno jeden z polityków opozycji, a ja wielokrotnie słyszałem to z ust swoich zagranicznych gości. A mimo to Polacy mają w sobie jakiś dziwny gen skłonności do wiecznego niezadowolenia i narzekania, często wbrew oczywistym faktom. Odwiedzałem wielokrotnie Czechy, Słowację czy Węgry i mogę potwierdzić, że pomimo niejednokrotnie lepszych wskaźników makroekonomicznych ludziom w tych krajach żyje się biedniej.

Po trzecie głosuję na PiS, bo nie akceptuję, gdy gardzi się innymi, szczególnie tymi słabszymi, którym w życiu gorzej się powiodło.

[...]

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

08-12-2023 [10:39] - NASZ_HENRY | Link:

[...]

Po czwarte i co jest niesłychanie ważne, głosuję na PiS, bo nie rozumiem jak można oddać władzę nad krajem politykom, którzy tak głęboko i fundamentalnie przez wiele lat mylili się odnośnie polityki zagranicznej i polskiego interesu narodowego, którzy patronowali współpracy polskich służb z rosyjskim wywiadem mimo wiedzy, jakim krajem jest Rosja, którzy nie zrobili wszystkiego by uczciwie i w pełni wyjaśnić co zdarzyło się pod Smoleńskiem.

Po piąte, bo współczesny świat jest niesłychanie złożonym mechanizmem o znacznym stopniu nieprzewidywalności i rządzą nim potężne interesy. Tak samo zresztą dzieje się w Unii Europejskiej, gdzie swoich narodowych interesów trzeba twardo bronić, a nie bezmyślnie brać stronę silniejszych, tym bardziej, że na naszych oczach Komisja Europejska usiłuje narzucić słabszym krajom poza traktatowe zobowiązania. I nie chodzi o żadne wychodzenie z Unii, jak usiłuje straszyć opozycja, tylko właśnie o twardą walkę o własne interesy i biznesy, co jest gdzie indziej akceptowaną normą, bo kapitał ma swoją narodowość wbrew temu, co usiłowano nam przez lata wmówić.

I po szóste, głosuję na PiS, bo widzę ile się w ciągu ostatnich 8 lat zmieniło: w polskiej ochronie zdrowia, w polskich szpitalach, na polskich drogach i to bez bankructw polskich przedsiębiorców. I tego wszystkiego dokonano bez wyprzedaży polskiego dziedzictwa, np. Polskich Nagrań, i majątku narodowego, w tym szczególnie spółek o charakterze strategicznym, niejednokrotnie poniżej ich wartości.

Od naszego wyboru naprawdę zależy bardzo wiele, a w pierwszym rzędzie zależy od niego przyszłość Polski. Od nas bowiem zależy czy pójdziemy w stronę dumnej i twardo, a niekiedy boleśnie, ale ambitnie, walczącej o swoją pomyślność (wbrew wielu trudnym wyzwaniom) „Poland”, czy też będziemy popierać politykę „”letniej wody w kranie” i zaakceptujemy potulnie rolę europejskiej prowincji zależnej od innych potężniejszych sąsiadów, czyli koncepcji „PO-Land”. Tylko tyle i aż tyle!

Całość:

https://wybrzeze24.pl/dlaczego-nie-zaglosuje-na-tuska/prof-piotr-czauderna-nie-akceptuje-gdy-gardzi-sie-slabszym

Piotr Czauderna 😉
 

Obrazek użytkownika Darek65

08-12-2023 [11:15] - Darek65 | Link:

OK, w wielu sprawach się z Wami zgadzam. Jednak można było zrobić wiele więcej. Przyznacie tez sami, że nepotyzm, to nie jest obce zjawisko dla PIS-u. Niestety. I tych kwiatków jest całkiem sporo. I nie wyjeżdżajcie mi z z Tuskiem, bo ja na niego nie głosowałem i nie jego rozliczam.

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [11:22] - u2 | Link:

Jednak można było zrobić wiele więcej.

Przecież ty "Darek65" jesteś od kuń-fy. Dla ciebie więcej znaczy więcej do kieszeni oligarchów, a reszta frajerów ma na oligarchów zaiwaniać. Taki typowy naganiacz oligarchów jesteś.

W dodatku oligarchom jest dobrze tak jak jest. Wszelakie strategiczne inwestycje im nie na rękę. Oligarchowie lubią dymać takich jak ja frajerów.

Obrazek użytkownika Darek65

08-12-2023 [14:13] - Darek65 | Link:

Jesteś głupi, jak stołowa noga. I te Twoje chore urojenia i insynuacje. To posłuchaj sobie Romana Kluski, może Ci się oczy otworzą.
https://www.google.com/search?...

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [14:38] - u2 | Link:

Jesteś głupi, jak stołowa noga.

Zaś ty mądry, oj mądry. Głupiec nie dostrzega swojej głupoty, a mądry dostrzega i nie uważa innych za głupców. Roman Kluska to kolejny przykład, że ty wolisz się wysługiwać oligarchom, którzy mają mnie za frajera, którego należy dymać. Nigdy nie piszesz co należy zrobić, tylko uprawiasz krytykanctwo Zjednoczonej Prawicy, że robi wszystko źle. Roman Kluska to nie epoka PiS i Zjednoczonej Prawicy. Widać że masz wyjątkowo złą wolę wobec Polski jak wszyscy kuń-fiarze.

Obrazek użytkownika Darek65

08-12-2023 [15:03] - Darek65 | Link:

Roman Kluska, to oligarcha? Zawsze zwracam uwagę, co należy zrobić. Tylko, jak padają argumenty, to nie umiesz się do nich merytorycznie odnieść. Wolisz insynuacje w stylu, jesteś od Tuska, jesteś od kunfy. Puściłem link do wywiadu z nim, bo on dokładnie mówi to, co ja bym powiedział. Nie uprawiam krytykanctwa, jak już, to zwracam uwagę na to, co można by było zrobić. W poprzednim wpisie napisałem, że z wieloma rzeczami się zgadzam. Tylko trzeba umieć czytać ze zrozumieniem. No właśnie, Roman Kluska, to nie epoka PIS-u. To jaka to epoka? No właśnie, dla takich ludzi brakło miejsca w PIS-ie.

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [15:31] - u2 | Link:

Puściłem link do wywiadu z nim, bo on dokładnie mówi to, co ja bym powiedział.

Tutaj jest dyskusja do artykułu p. Bochwic. Nie zawsze klikam w twoje linki. Jak masz coś do przekazania to poprawnie zacytuj. Nie czytam w twoich myślach, nie jestem telepatą. Roman Kluska to zamierzchła przeszłość, obecnie wolę przeczytać wywiad z p. Ryszardem Florkiem z Fakro, który mówi jak jest naprawdę za Dobrej Zmiany w wielkim biznesie, a nie jak ściemniają niemieckie kundelki.

Obrazek użytkownika sake3

08-12-2023 [14:53] - sake3 | Link:

@u2......Wracamy na stare ścieżki.Nepotyzm to zapewne wg niektórych wizytówka PiS.No to spójrzmy na samorządy gdzie całe rodziny kacyków z PSL.czy PO usadowiły się na wygodnych i dpżywotnich stołkach .Spójrzmy na ,,kancelarię'' posła Neumanna który zapowiada obronę każdego i za każdą zbrodnię byle był z PO.No ale na NB przyjęte,że o Tusku i jego formacji można pisać tylko pozytywnie albo wcale.Wskazane natomiast dalsze walenie w PiS.Może dlatego aby ,,igrzyska'' były efektowniejsze i mniej się zajmowano ,,dokonaniami'' Koalicji Oszustów. 

Obrazek użytkownika Darek65

08-12-2023 [15:05] - Darek65 | Link:

Przecież walisz w Tuska bez opamiętania. Ktoś Ci broni ? Napisałem, że i PIS nie był wolny od nepotyzmu. Co nie znaczy, że inni są wolni. Czy się mylę ?

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [15:36] - u2 | Link:

Czy się mylę ?

Oczywiście że celowo wprowadzasz w błąd nie podając żadnych przykładów nepotyzmu Zjednoczonej Prawicy. Nepotyzm to cecha wyróżniająca pełomafii, o czym pisze sake3. W samorządach opanowanych przez pełomafię aż roi się od rodzinnych koneksji i prywatnych folwarków. Gdyby nie wpadali notorycznie w długi to ok, nie miałbym zastrzeżeń, ale te klany żerują na budżecie samorządów, czyli bezpośrednio żerują na mieszkańcach,

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

08-12-2023 [15:56] - Alina@Warszawa | Link:

Na tym polega propaganda i manipulacja, żeby mówić niby prawdę, ale bez zachowania proporcji.
Ot na jeden szwindel PiS przypada 1000 szwindli PO, ale to o tych PiS-owskich trąbią 2000x wszystkie media, bo gawiedź ma mieć wdrukowane w resztki móżdżków, że PiS to oszust, a w PO żyją same dziewice niemieckie
, które nigdy nie kradły, nie zamordowały prezydenta RP, nie miały żadnych afer AmberGold, ani żadnych innych kiedy rządziły w latach 2007-2015.

Te same media nie przypominają, że większość europosłów PO wysłanych przez Donalda T. do UE, to członkowie nieboszczki PZPR, o wyjątkowo wrednym rodowodzie. Nie mówią też, że R. Bąkiewicz złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia zdrady państwa przez wszystkich europosłów, którzy 25.10.2023  głosowali za zmianą traktatów unijnych.

Obrazek użytkownika sake3

08-12-2023 [16:20] - sake3 | Link:

@u2......O nepotyzmie  najlepiej świadczą sondaże.Zawsze mało korzystne dla PSL,ale w czasie wyborów samorządowych zawsze PSL ma zdecydowanie więcej procentów.Nie z powodu oszustwa ale własnie  z nepotyzmu.Tam całe klany głosują na siebie.Nawet jeżeli PSL oddaliło się od wsi,,gmin powiatów i jej problemy partii nie obchodzą to właśnie ci usadowieni na posadach zagłosują na nią.W końcu głosują na swoje fotele do utrzymania.  

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [17:15] - u2 | Link:

w czasie wyborów samorządowych zawsze PSL ma zdecydowanie więcej procentów.Nie z powodu oszustwa ale własnie  z nepotyzmu

Samorządy organizują lokale wyborcze. Do komisji trafiają różne ich po-ciotki. Im zależy na skręceniu wyników wyborów na ich korzyść.

Obrazek użytkownika spike

08-12-2023 [12:12] - spike | Link:

@Henry
głosować sobie można rękoma a nawet nogami, a i tak wszystko zależy od tego co liczy głosy.
PKW już stwierdza, że referendum jest ważne, ich bojkotowanie i łamanie prawa przy urnie, "nie miało wpływu na wynik głosowania".

Jak ktoś coś ukradnie niewielkiej wartości, to kary nie będzie, ale oszustwo nawet niewiele warte, jest ścigane i karane z urzędu,
Oszustwo wyborcze jeszcze nie było ukarane, choćby było "niskiej wartości" bez wpływu na wynik wyborczy.

Przekręt z "turystyką wyborczą", jak piszą co wiedzą, miał wpływ na liczenie głosów, pewnie też SN uzna, że tak uzyskane "lewe głosy" (chyba 600-800 tys.) nie miało wpływu na wybory, winni i organizatorzy tego przekrętu nie poniosą kary, więc teraz bez problemu będą dalej kombinować, bo kto ich ukarze ?

Obrazek użytkownika tricolour

08-12-2023 [12:52] - tricolour | Link:

@spike

Było nie siedzieć na dupie tylko wzorem prezesa uprawiać turystykę wyborczą. 

Chcącemu nie dzieje się krzywda.

Obrazek użytkownika spike

08-12-2023 [13:45] - spike | Link:

@tri
jakby inaczej, "oszust zawsze będzie krzyczał łapać oszusta",
widać uczciwość dla was to naiwność albo głupota.
W przeciwieństwie do was, ja wolę stracić, niż się wzbogacić na czyjeś krzywdzie.
 

Obrazek użytkownika Darek65

08-12-2023 [14:22] - Darek65 | Link:

@spike
Już to wielokrotnie pisałem, było 8 lat na zmiany w prawie wyborczym. Choćby, jak w Czechach, wybory dwudniowe. Nie byłoby stania po 21:00, bo o tej godzinie system zostaje centralnie wyłączony i zapraszamy kolejnego dnia. Zrobienie centralnej bazy wyborców. Głosuj, gdzie chcesz, bez żadnych zaświadczeń, bo na podstawie PSL zaznaczamy, że już głosowałeś i nigdzie już nie zagłosujesz. Jedna lub dwie kamerki w lokalu wyborczym. Karta do głosowania, która jest drukiem ścisłego zarachowania. I przede wszystkim jasne przepisy wyborcze, które określałyby zasady wydawania kart do głosowania i referendum. Takie, to trudne? Jak trudne, to teraz nie płakać, że było, jak było.

Obrazek użytkownika tricolour

08-12-2023 [15:17] - tricolour | Link:

Nie było też żadnych oszustw. Te osiemset tysięcy głosujących poza miejscem zamieszkania to studenci. Dziady i partyjne bezmózgi poleciały z samego rana po porannym oddaniu moczu. Żeby mieć już to razem za sobą.

Obrazek użytkownika Darek65

08-12-2023 [15:24] - Darek65 | Link:

TRI
Zakładając, że liczysz się oszustwami wyborczymi, to coś w tym kierunku starasz się zrobić. Tym bardziej, że masz możliwości. Jeśli nic nie zrobiłeś, to do kogo pretensje ?

Obrazek użytkownika tricolour

08-12-2023 [16:39] - tricolour | Link:

@darek

Tym partyjnym lizusom najzwyczajniej do głowy przyjść nie może, że przegrali wybory. Nie z KO czy trzecią nogą tylko ze wszystkimi, bo ludzie rzygają i srają na PiS za lata szyderstw bez trybu. Nadeszła dobra zmiana: moja sraka jest lepsza niż twoja.

A teraz stare lenie staną przed komisjami i do pierdla.

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [17:22] - u2 | Link:

Niemiecki kundelek ujada i ujada, aż wścieklicy dostał.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

09-12-2023 [22:55] - Teresa Bochwic | Link:

Upraszam o zmianę słownictwa na moim blogu

Obrazek użytkownika u2

09-12-2023 [23:44] - u2 | Link:

Pani Tereso, mądremu biada. Kolejna wojna ante portas. Ich nic nie przekona że Peace jest lepszy od Wojny, którą już kilka razy przerabialiśmy.

Obrazek użytkownika Ryan

08-12-2023 [10:11] - Ryan | Link:

Sondaż Rzeczpospolitej(sic): Jakim premierem będzie  Tusk?
Czytelnicy zagłosowali
10,1% - znakomity
21,0% - dobry 
22,1% - przeciętny 
11,4% - zły, 
30,4% - fatalny

Kompletna klęska zanim jeszcze objął funkcję. Jak to się ma do wyników skręconych wyborów?

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2023 [10:43] - Czesław2 | Link:

Nijak, wiarygodnoć sondażu i wyborów taka sama.

Obrazek użytkownika spike

08-12-2023 [21:29] - spike | Link:

Jakby rolnicy mieli krowy, świnie etc. to by można zbudować biogazownie, a tym gazem zasilać generator prądu, na gospodarstwo dużego nie potrzeba, sam się zastanawiam, jak POlszewicy uwolnią ceny prądu, jaki byłby koszt gazu do takiego generatora kilka kW, sam generator tak drogi nie jest :)

Zadanie domowe dla @tri, zamiast tracić czas na łódki z dymanej gumy i sklejki, by kilka razy w roku popływać, to pomyśleć o alternatywnym zasilaniu domu, a nie głupoty na NB wypisywać :)

Obrazek użytkownika spike

08-12-2023 [21:33] - spike | Link:

Jakby rolnicy mieli krowy, świnie etc. to by można zbudować biogazownie, a tym gazem zasilać generator prądu, na gospodarstwo dużego nie potrzeba, sam się zastanawiam, jak POlszewicy uwolnią ceny prądu, jaki byłby koszt gazu do takiego generatora kilka kW, sam generator tak drogi nie jest :)

Zadanie domowe dla @tri, zamiast tracić czas na łódki z dymanej gumy i sklejki, by kilka razy w roku popływać, to pomyśleć o alternatywnym zasilaniu domu, a nie głupoty na NB wypisywać :)