POCZTÓWKA Z KAZACHSTANU

Wysyłam ten tekst z Astany - stolicy 9, co do wielkości terytorium państwa świata. Państwa mającego sytuację geopolityczną w jakiejś mierze podobną do... Polski! My mamy historyczne wyzwanie być pomiędzy Rosją a Niemcami. Kazachstan natomiast jest zmuszony egzystować między Rosją (też) a Chinami. Nam i im łatwo nie jest.
 
Jestem w państwie Kazachów po raz 12. Pierwszy raz byłem tu równo trzydzieści lat temu - jako wiceminister kultury i sztuki jeszcze w rządzie Hanny Suchockiej (!). To był inny kraj niż teraz pod każdym względem. Pamiętam moje spotkania z dwoma wiceministrami - moimi odpowiednikami. Jestem był z resortu edukacji, drugi - kultury. Obaj Rosjanie. Obaj pili wódkę na śniadaniu o 10 rano. Jakby wyjęci ze stereotypu o „Ruskich”. Ale nie chodzi o obyczajowe „michałki”. Chodzi o politykę. Sytuacja, w której parę lat po uzyskaniu niepodległości – z resztą, co charakterystyczne, Kazachstan był ostatnią republiką dawnego Związku Sowieckiego, który „wybił się na niepodległość” - szefami resortów co prawda są rdzenni Kazachowie, ale ich zastępcami i osobami faktycznie pociągającymi za sznurki są Rosjanie, była znamienna. Przypominała ona do złudzenia sytuację w czasach ZSRS, gdy pierwszymi sekretarzami Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego byli zawsze „tutejsi”, ale ich zastępcami i faktycznymi szefami (przeważnie) Rosjanie. Jednak krok po kroku Kazachowie pod przywództwem Nursultana Nazarbajewa (niegdyś też „genseka”, czyli I sekretarza kompartii w tej środkowoazjatyckiej republice ZSRS, a potem 2,5 dekady prezydenta już niepodległego państwa) - przeprowadzili stopniową „kazachizację”, czyli czystkę wśród Rosjan na wysokich stanowiskach w to miejsce wprowadzając „swoich”, czyli etnicznych Kazachów. Teraz Rosjanie z kazachskimi paszportami stanowią wciąż ok jednej piątej mieszkańców (żyją zwłaszcza w graniczącym z Rosją Kazachstanie Północnym), ale na stanowiskach w administracji państwowej i regionalnej jest ich nieproporcjonalnie mniej.
Astana to nowa stolica. Gdy byłem tu pierwszy raz w 1993 roku, stolica była w Ałma-Acie, jak mówili Rosjanie czy też w Ałmatach, jak oficjalnie nazywali ją Kazachowie. Wtedy przypominała prowincjonalne miasto wojewódzkie w Polsce tyle, że dwadzieścia lat wcześniej. Teraz nowa - już od ćwierć wieku - stolica olśniewa nowoczesną architekturą. Centralne miasto największego kraju Azji postsowieckiej zostało zbudowane od podstaw - a to zawsze jest marzeniem architektów.
Politycznie Kazachstan powoli, niespektakularnie oddala się od Moskwy. Widać to po napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Jednak żeby być tu całkiem uczciwym - Rosja wykorzystuje kraj Kazachów to reeksportu swoich towarów, łamiąc w ten sposób, czy obchodząc w atłasowych rękawiczkach - sankcje Unii Europejskiej. Astana przymyka na to oczy, bo na tym ewidentnie zarabia.
Napisałem o bardzo dużej tutejszej mniejszości rosyjskiej. Są też resztki niegdyś olbrzymiej niemieckiej - tu wywożono między innymi Niemców nadwołżańskich. Zdecydowana większość Niemców stąd została stąd zabrana w wyniku zorganizowanej akcji państwa niemieckiego. Polacy mieli mniej szczęścia: odrodzona Rzeczpospolita niechętnie patrzyła na masowy przyjazd rodaków z głębi dawnego ZSRS. Kiedyś naszych było tu 60 tysięcy. Część zmarła, część wróciła czy raczej przyjechała na stałe do Polski - ojczyzny przodków, część - o zgrozo! - wyemigrowała do... Rosji, uciekając przed „kazachizacją”, a nie mogąc dostać się nad Wisłę, skuszona świetnymi ofertami Putina dla obywateli dawnego ZSRS i ich zstępnych (mieszkanie w mieście i pół roku średniej pensji po przyjeździe lub dom na wsi i roczna pensja dla tych, co osiedlą się poza miastem).

Dziś naszych rodaków jest tu „tylko” 38 tysięcy. I warto o nich pamiętać !
 
*tekst ukazał się na portalu wprost.pl (20.11.2023)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-11-2023 [17:17] - NASZ_HENRY | Link:

Kultura i Komunikacja

Pan taki zalatany to pomogę gratis. Jak postępować z trollami na blogach? Można z nimi dyskutować i nawracać, można nie karmić czyli przemilczać oraz można też wyrzucać. Wyrzucać aby usprawniać komunikację trzeba kulturalnie rzecz jasna😎
 

Obrazek użytkownika sake3

20-11-2023 [17:37] - sake3 | Link:

@NASZ-HENRY.....A jeżeli troll jest niekulturalny (przeważnie tak bywa) to też trzeba z nim postępować kulturalnie? Jeśli tak to narażamy się na ryzyko choćby takie,że jesteśmy chorzy psychicznie, tępymi tłukami zacofani i niewykształceni,pustymi afrykanskimi dzbanami albo skrzyżowaniem k...wy z osłem'' To co wujcio dobra rada w takich przypadkach proponuje jako antidotum?

Obrazek użytkownika u2

20-11-2023 [18:09] - u2 | Link:

Europoseł Czarnecki tołkował na NB, że onegdaj uczestniczył w pyskówkach internetowych, w ognistych wojenkach, tzw. flejmach po polsku. Ale w końcu zrozumiał, że nie tędy droga i zaprzestał tej bezowocnej bijatyki. Można wiele razy tołkować dla trolli, ale one i tak będą powtarzać swoje złośliwości. Trolle tak mają, są złośliwe z natury i już. To są proste sprawy :-)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-11-2023 [18:26] - NASZ_HENRY | Link:

Wujek dobra rada

@sake ... na początek, napisz kulturalnie do @admina żeby tępego, nie kulturalnego trolla zamknął w lochu do końca świata i na jeden dzień dłużej 🌼
 

Obrazek użytkownika sake3

20-11-2023 [18:52] - sake3 | Link:

No to zrobi się prawie pusto na NB jak admin przychyli się do mojej prośby .

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-11-2023 [19:52] - NASZ_HENRY | Link:

Nic się nie bój

Szybciej trolle zamkną @admina w celi++ niż on trolle w lochu 😉