Scholz kocha Sienkiewicza

W czasie pobytu w Oxfordzie (jakoś Radka Sikorskiego nie spotkałem) sprawdziłem w prestiżowej bibliotece uniwersyteckiej , w której jest wszystko, jacy są najpopularniejsi polscy autorzy. Na pierwszym miejscu był piszący po angielsku polski historyk Józef Garliński, na drugim Sienkiewicz, na trzecim Lem.
Gdyby o taką klasyfikację zapytać kanclerza Olafa Scholza, na pierwszym miejscu postawiłby pewnie Henryka Sienkiewicza, szczególnie eksponując „W pustyni i w puszczy”. Mam takie wrażenie ,graniczące z pewnością, śledząc poczynania kanclerza Niemiec iż wzorem dla niego wydaje się być Murzynek Kali, który na przykładzie krów przedstawił wykładnię co jest dobre, a co jest złe. U szefa rządu w Berlinie krowy zostały zamienione przez imigrantów: jeżeli Niemcy po inwazji imigrantów na Lampedusę wycofują się z „mechanizmu solidarnościowego” oraz zapowiadają zawieszenie Strefie Schengen – to dobrze. Jak Polska od 2015 roku skutecznie broni się  przed imigrantami – to bardzo źle! Solidarność europejska według Scholza jest dobra, gdy trzeba przyjmować imigrantów od krajów, które prowadziły „politykę otwartych drzwi”. Ale solidarność europejska jest już zła, gdy chodzi o Nord Stream, bo tutaj Niemcy mogą robić, co chcą.
Tyle że sienkiewiczowski Kali budził sympatię, a Scholz - wręcz przeciwnie.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (27.09.2023)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

29-09-2023 [08:12] - u2 | Link:

najpopularniejsi polscy autorzy

A przypadkiem nie Joseph Conrad aka Józef Korzeniowski ?