MILCZENIE O MOŁDAWII, MOWA O IGRZYSKACH

Ani słowa o Kiszyniowie! Moje teksty czytają także Damy, a nie tylko Huzary zatem o tym, co działo się w meczu Biało-Czerwonych nie napiszę, bo musiałbym przeklinać, a Damy na przekleństwa nie zasługują. Nie będę też cytował tego, co mówią kibice- bo uszy więdną. Wolę pokłonić się sportowcom, którzy zarabiają setki razy mniej niż futboliści, a którzy wykazują od nich większą wolę walki, odwagę i dzielność, dzięki czemu możemy wysłuchiwać „Mazurków Dąbrowskiego” i oglądać polską flagę na maszcie podczas rozgrywanych po raz pierwszy w UE Igrzyskach Europejskich. Bo przecież to polskie kajakarki trzęsą wodnym światem, a nie nasi piłkarze światem futbolowym. To Polki między sobą rozstrzygają złoty i srebrny medal IE we wspinaczce na czas. Przy czym wygrywa Natalia Kałucka, która ma w jednym oku widzialność 10%, a mimo to miała już w swoim czasie złoto mistrzostw świata, a teraz – rok przed Paryżem – triumfuje w dyscyplinie, która staje się polską specjalnością. Wszak na drugim miejscu plasuje się wielokrotna rekordzistka świata Aleksandra Mirosław, którą oklaskiwałem w Tokio przed rokiem i też na igrzyskach, ale olimpijskich. Serce rośnie.

Albo nasi miotacze-ci nie pękają. W rzucie młotem złoto IE zdobył mistrz olimpijski Wojciech Nowicki, a w rzucie dyskiem brąz Robert Urbanek. A ja myślę sobie, że może szkoda, że w kadrze piłkarskiej nie ma Kamila Glika, wojownika nad wojowników, który nigdy w meczu reprezentacji Polski tęż nie pękał nogi. Cóż, to niestety nie tylko ból głowy Fernando Santosa, ale także mój, kibica Czarneckiego oraz kibica Kowalskiego, kibica Nowaka itd. To już wolę popatrzeć, jak piękne, szybkie i młode polskie dziewczyny podbijają Stary Kontynent biegając najszybciej ze wszystkich. Pokazać warkocz przeciwniczce – to coś, co lubią mistrzynie. Ewa Swoboda- najszybsza w Europie na 100 metrów, a jeszcze wyprowadziła sztafetę 4x100 na srebrny medal - ma jeszcze do pokazania tatuaże. Piłkarze też mają tatuaże – ale nie wygrywają. Drobna różnica. Na 100 metrów na płotkach - złota Pia Skrzyszowska. Na 400 metrów srebrna Natalia Kaczmarek –o takich medalach nasi piłkarze mogą tylko pomarzyć. No, chyba że mają 17 lat i chce im się zasuwać tak, że aż miło patrzeć: nasza reprezentacja U-17 medal mistrzostw Europy zdobyła. Część tych chłopaków pewnie jeździ na treningi tramwajami, ale serce do walki ma większe niż ci, którzy mają w garażu wypasione limuzyny, którymi mogą krążyć między sporą liczbą swoich apartamentów.

Sorry, ale mi się ulało. Ta porażka w kraju, który był polskim lennem – Wołoszczyzna! – gdy Rzeczypospolita miała milion kilometrów kwadratowych i była największym państwem w Europie zabolała tym bardziej że wcześniej nasi ograli u siebie Niemców, a to zawsze smakuje szczególnie i zaostrza apetyt. Dlatego wole oglądać triumfy Biało-Czerwonych na Igrzyskach Europejskich albo siatkarki, które liderują w globalnej Lidze Narodów...

*tekst ukazał się w „Polska Times” (26.06.2023)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

27-06-2023 [16:40] - NASZ_HENRY | Link:

Jak pan mógł
panie pośle, pomylić Mołdawię i Wołoszczyznę 😉

Oraz takie babole sadzić:
Mołdawia to w latach 1387-1497 lenno Korony Królestwa Polskiego
a milion kilometrów kwadratowych to miał RON za Zygmunta III Wazy w XVII wieku.
Sorry Henry, ale mi się ulało. 😉

Obrazek użytkownika u2

27-06-2023 [17:04] - u2 | Link:

pomylić Mołdawię i Wołoszczyznę

Tu i tu dominuje język rumuński. Są realistyczne plany zjednoczenia Mołdawii i Rumunii. Historycznie rzecz biorąc Wałachia, Wołoszczyzna to Rumunia i Mołdawia.

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

27-06-2023 [18:57] - Eugeniusz Kościesza | Link:

Znów bzdety ZChN-owca , który zamiast pisać- jako będąc kompatybilny w temacie o korupcji w parlamencie UE i III RP  -podszywa się to za „prawicowca” to „sportowca”-ośmieszając i siebie i wystawiający go PiS!
Pamiętacie ZChN-wiec, to  też ubek i choćby jako kaleki „sportowiec” – z tow Niesiołowskim , tow Chrznowskim, jak i niniejszym towarzyszem , którzy swymi nienawistnymi bzdetami tak podgrzewali ten marionetkowy teatr „okrągłostołowy” w transmitowanym jeszcze wtedy przez TV parlamencie. Wszystko  -aby tylko istoty utrwalenia PRL w 3-ciej RP  jako chazaraskiej koncepcji UW- nie naruszono i maksymalnie obrzydzić ogółowi Polaków Kościół  !

Obrazek użytkownika u2

27-06-2023 [19:04] - u2 | Link:

podszywa się to za „prawicowca” to „sportowca”

Bez przesadyzmu drogi Eugeniuszu, europoseł Czarnecki jest sobą, pod nikogo się nie podszywa. Można go nękać za rzekomo błędnie rozliczone kilometrówki, ale ja go cenię za znajomość sportu nie tylko żużlowego. Co do ZChN i Samoobrony to jednak oceniam te ugrupowania pozytywnie. Więc przynależność europosła do nich nie hańbi, tylko świadczy o jego konserwatyzmie i obronie polskiej sprawy.