Najpierw "Viessmann", teraz "Bosch", a nasi mogą pomarzyć...

Szanowni.

Premier ucieszył się tak niezmiernie z tego, że "Bosch" zrobi w Polsce fabrykę pomp ciepła za 1,2 mld PLNów i "da pracę" pięciuset Polakom, że aż wystosował list okazjonalny, w którym podkreślił, że owa fabryka (w Dobromierzu zresztą) przyczyni się do rozwoju regionu i skutecznej transformacji energetycznej kraju oraz zapewni wzrost innowacyjności gospodarki.

Być może przez gospodarską uprzejmość nie dodał, że dzięki temu w regionie krowy będą dalej dawać mleko a kury nieść jaja, zaś Słońce po staremu będzie wschodzić po właściwej stronie widnokręgu, ale to przecież rozumie się samo przez się (ciekawe kiedy p. Premier wreszcie się dowie, że tak naprawdę pompa ciepła jest w każdej lodówce, a wrocławski "Polar" produkował takie cuda na kiju za wczesnego Gomułki, kiedy Premiera jeszcze na świecie nie było).

Warto zauważyć, że kiedy "Viessmann" stwierdził, że zapędzi do roboty aż "czi tysiący robotniki", też przy pompach ciepła zresztą, to zasłużył aż na przyjazd Premiera, podczas gdy "Bosch", ze swoją skromną "pięćsetką" załapał się zaledwie na list pochwalny, z czego wynikać może, że gdzieś pomiędzy tymi dwoma wartościami przebiega granica opłacalności fatygi szefa naszego rządu, ale tak czy owak problemu bezrobocia w Polsce te cyfry nie zmienią.

To znaczy, wszyscy wiemy że bezrobocia w Polsce już nie ma i na tle takiej np. Hiszpanii, to w ogóle, ale chciałem zauważyć, że bezrobocie w Polsce ma również charakter ukryty, w postaci zatrudnienia na etacie za połowę minimalnej płacy za naszą zachodnią granicą. To znaczy, my tego tak nie odbieramy, ale nadfioletu też nie odbieramy, a on nie tylko istnieje, ale w dodatku potrafi nieźle opalić. Bezrobocie ukryte pod niskimi płacami dla odmiany daje nieźle popalić, czego najlepszym dowodem jest obecny przyrost naturalny.

Ale te wszystkie szczegóły, to tylko takie tam drobiazgi. Problem istotny sprowadza się do tego, że jednak "stronnictwo niemieckie" w Polsce nie tylko ma się dobrze, ale w dodatku jego sponsorzy też mają się dobrze, czego najlepszym dowodem jest uhonorowanie "Panzer Angeli" (wychowanki NRD) wysokim orderem niemieckim przez Prezydenta Steinmeiera (protegowanego Schroedera, desygnowanego na prezydenta RFN przez Angelę Merkel) Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi najwyższego stopnia i to zaraz po wizycie Stolza w Chinach.

Oczywiście to nie oznacza że Amerykanie zaprzestali operacji wymiany niemieckich elit z prorosyjskich na normalne, ale że zakorzenienie starych układów jest znacznie głębsze niż się spodziewali, to też i nic z tego tak z dnia na dzień być nie może.

No, ale nasi szwabscy wazeliniarze (zamaskowani jako zdecydowanie "prounijni") tego jeszcze nie wiedzą, więc szaleją, a jednym z przejawów walki o stołki i wygryzania Zjednoczonej Prawicy z jesiennych wyborów jest znakomicie rozegrana rozgrywka z wystawieniem ministerstw prowadzonych przez PiS na minę pod zbiorczą nazwą "zboże ukraińskie".

Oczywiście nie tylko o zboże chodzi, ale wszyscy chyba już o tym słyszeli, więc jako hasło określające zagadnienie chyba może być.

W czym rzecz. Otóż Premier wyznaczył w zeszłym roku pełnomocnika d/s tranzytu produktów ukraińskich, ale dał mu pełnomocnictwa tylko odnośnie Ministerstwa Rolnictwa, gdzie rolę szefa interesu grał W.Cz. p. Kowalczyk, nawet wicepremier i człowiek licznych talentów, acz skromnie ukrytych, pewnie przez nieśmiałość. Problem polegał zdaje się na tym, że wszystkie narzędzia niezbędne do zarządzania tym kryzysem spoczywały w Ministerstwie Aktywów Państwowych (p. Sasin, mam wrażenie że w jego fan-klubie próżno szukać ludzi premiera) oraz Ministerstwie Infrastruktury (p. Adamczyk, też bez szans na takie sympatie).

Czy to osobiście pp. Sasin i Adamczyk lekceważyli prośby pełnomocnika o konkretne działania, nie mam pojęcia, ale skoro nad człowiekiem z troską pochyla się "Wirtualna Polska", to znaczy że jego suplikacje do Premiera o interwencję na szczeblu rządowym (o ile były) mogły być systemowo wrzucane w KPRM za szafę, być może w oczekiwaniu że problem tak nabrzmieje, aż skutki wysadzą z siodła zarówno p. Sasina jak i Adamczyka, a że siew jest na wiosnę, zaś żniwa tuż przed wyborami, no to wspomniane skutki i ich terminy były stosunkowo łatwe do przewidzenia - szczególnie że podobno pełnomocnik prawie rok temu o nich uprzedzał (i pewnie ma na to kwity).

Zresztą pal sześć nasze lokalne problemy, istotniejsze jest przecież wbicie klina pomiędzy Polskę a Ukrainę, co załatwiono od ręki zakazem tranzytu (na szczęście już podobno dogadanym z Ukraińcami).

No po prostu majstersztyk - za jednym strzałem utrata części elektoratu PiS na wsi, podważenie pozycji "PiSowskich" ministrów, podkopanie relacji polsko-ukraińskich i to wszystko z błogosławieństwem "wp.pl", jak wspomniano, pochylającej się z troską nad lekceważonym pełnomocnikiem Premiera (co prawda już byłym, ale aktywnie biorącym udział w różnych marszach etc.).

Nic dziwnego że na nic już nie ma czasu i "Bosch" musiał się zadowolić listem pochwalnym, a nie odwiedzinami.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że kiedy świeżo powołany minister obrony Chin poleciał do Moskwy, przyjął go nie tylko Szojgu (co byłoby "po czinu"), ale także osobiście Putin. To powinno dać do myślenia zwolennikom teorii o równości obydwu stron, lub nawet dominacji Rosji. Uwierzę kiedy Szojgu w Pekinie będzie przyjmowany przez Prezydenta Xi, choć osobiście sądzę, że dlatego się tam nie wybiera, bo nie chce doświadczyć powitania jakie spotkało byłą minister obrony Niemiec, obecnie szefową Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen (i tak dobrze, że czekał na nią ktoś przy bramce, a nie dopiero na postoju taksówek, bo mogłaby się po tym lotnisku błąkać do dziś).

Stąd pewnie to przeorientowywanie się elit niemieckich na Chiny, a tu, panie, siurpryza taka, że szefowa niemieckiego MSZu naobrażała Chińczyków u nich w domu, co może się dla niektórych kiepsko skończyć - to znaczy, ona nie wie że ich naobrażała, jak to niemiecki minister spraw zagranicznych czy też, szerzej ujmując, niemiecka dyplomacja, chyba szlifująca kindersztubę na "Oktoberfestach".

Oby Amerykanie zdążyli z tą wymianą...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

19-04-2023 [23:14] - u2 | Link:

"czi tysiący robotniki"

Czyli tropisz żydowski spisek w Niemczech i w Polsce ? :-)

Obrazek użytkownika smieciu

19-04-2023 [23:21] - smieciu | Link:

Niemcy podeszli ostro do Chińczyków. Skoro to jest nie tak to na jakich ma ich wymienić Biden?
Jakie to zaufanie pokładasz w prezydencie USA, czym tak cię urzekł?

Wracając do zboża to rzecz ma różne oblicza. Premier mógł przymykać oko gdyż tańsza żywność jest bardzo ważna dla ... wyborcy PiS. Oraz szefa banku centralnego, który ustala stopy procentowe, które uderzają w ... kolejnych wyborców PiS.
Po drugiej stronie są rolnicy... też wyborcy PiS, których, pewnie założono, jakoś się przekabaci.
Plan nie był taki bez sensu.
Ale Sasin i spóła też postanowili skorzystać. Dlaczego mieliby tego nie zrobić? Czy tylko stronnictwo ... Bidena (w ramach PiS) ma czerpać korzyści z politycznych gierek za które i tak zapłacimy my wszyscy?
 

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2023 [06:41] - Czesław2 | Link:

Gdzie była ta tańsza żywność, bo nie zauważyłem. Całe zyski do lidla pojechały.

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [04:59] - jazgdyni | Link:

@Obserwator

Cześć Janku

Może to wiesz, a może nie, że słynny niemiecki Bosch, nie jest już szkopską własnością i powodem do dumy. Właścicielem dzisiaj jest jedna z dwóch największych na świecie super-korporacji - Black Rock, albo Vanguard.
Czy więc jest to ciągle szkopska inwestycja, czy amerykańska?

pozdrawiam 

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2023 [06:46] - Czesław2 | Link:

Rozwój regionu ( Niemiec lub USA) będzie polegał na tym, że 500 ludzi  w Polsce będzie wykonywało przez kilka godzin powtarzalne ruchy małpy.

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2023 [07:51] - Czesław2 | Link:

Najlepsze jest to, że te firmy w ramach EKO dostają potężne wsparcie uni. Tylko nie Kospel i Defro. Dlaczego? Tego tłumaczyć nie trzeba.

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [09:49] - spike | Link:

Widziałeś kiedykolwiek fabrykę np. samochodów? ten przemysł jest chyba najbardziej zrobotyzowany, ale na końcu w każdej fabryce na świecie te "małpy", składają je w całość,, nie wiem czemu zakładasz że nie będą tam pracować polscy inżynierowie, nadzorujący roboty, jak i te "małpy", masz jakieś problemy ?

Mam krewnego pracującego w niemieckiej firmie, będąca częścią dużej międzynarodowej firmy, którą poza samym szefem, w całym zakładzie pracuje polska załoga, a produkcja idzie na cały świat.

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2023 [10:18] - Czesław2 | Link:

Pracowałem 15 lat w fabryce Fiata w Tychach i fabryka była zautomatyzowana maksymalnie w 50%. Większy stopień automatyzacji jest kompletnie nieopłacalny.. To zdecyduj się, na czym ten postęp polega. Albo fabryka jest zrobotyzowana, i te 500 osób to urzędnicy wprowadzający rozwój ( sprawozdania z produkcji i reklama ), albo nie jest i te 500 osób to ludzkie roboty wprowadzające rozwój. Technologia jest obca, a inżynier pilnuje tylko powtarzalności produkcji.

Obrazek użytkownika tricolour

20-04-2023 [10:23] - tricolour | Link:

@spike

I ta produkcja na cały świat idzie z niemieckiej firmy, która na tym zarabia, rozwija technologie, kontakty biznesowe, biura konstrukcjyjne. Bo nie wspominasz, że z Polsce jest know-how tylko produkcja czyli potrzebna była prosta siła robocza. Te roboty polskie były? A komputery? A narzędzia?

Nawet się nie zreflektowałeś (na tym polega wasza "patriotyczna" ślepota) jak gładko ci przeszło "niemiecka firma w której pracują sami Polacy". Bo ci Polacy pójdą potem na zakupy do niemieckiego Lidla czy Kauflanda (jak nasz nieodżałowany u2) i oddadzą niemcowi pieniądze, które u niemca zarobili. Albo dumnie kupią sobie mercedesa.

Arbeit macht frei.

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2023 [10:45] - Czesław2 | Link:

W 100% opisałeś obrót kapitału na terytorium Polski.

Obrazek użytkownika tricolour

20-04-2023 [10:51] - tricolour | Link:

@czeslaw

Tak, dlatego mnie nienawidzą, bo im wytykam obłudę: narzekać w necie na niemca, któremu codziennie liżą dupę.

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-04-2023 [11:21] - Pani Anna | Link:

A w niemieckiej fabryce w Niemczech Polak nadzoruje, ale co najwyżej czyszczenie posadzek. 

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [11:50] - u2 | Link:

Trzeba było się lepiej języka nauczyć trollu. Byś nie jęczał, że teraz nadzorujesz szorowanie posadzek :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-04-2023 [12:15] - Pani Anna | Link:

Ub, tobie psychopato nikt nie powierzyłby nawet czyszczenia kibli. Zwłaszcza w Niemczech.

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [15:08] - spike | Link:

Gdyby twoja głupota @aniu z łonowego wzgórza, mogła latać, mogłabyś otworzyć własne linie lotnicze :))))))

a przy okazji, znam parę osób, które prowadzą polską firmę w Niemczech, jak takich, którzy piastują kierownicze stanowiska, a dwóch znajomych, na początku pracowali fizycznie, ale okazało się, że to "bystrzaki", dostali własne biuro i tylko szukają co można udoskonalić w produkcji, pensję mają kierowniczą, a nawet więcej mają wolnego czasu, nikt ich nie kontroluje, trwa to wiele lat, widać się sprawdzają, a wiem że firmy są zadowolone, skoro ich nagradzają.

PS. Wy V kolumno, zawsze podkreślacie swoją nienawiść do Polski i Polaków, uważacie za jakiś głupków, a sami nimi jesteście, paradoksem jest, że obcy uważają inaczej, niech was Piekło pochłonie.

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [15:24] - u2 | Link:

podkreślacie swoją nienawiść do Polski i Polaków

Z tego co piszą na NB to są oni bandą nieudaczników i zbiorem porażek życiowych. Oskarżają o swoje niepowodzenia Polskę, bo zapewne stąd wystartowali. A trzeba było się więcej uczyć. Fachowiec jest wszędzie poszukiwany, zwłaszcza ze znajomością języka. Ostatnio poznałem gostka w sieci, który przeprowadził się z rodziną do Rajchu parę ładnych lat temu i twierdzi, że nic nie umie, ale zarabia 3-4k ojro i spokojnie utrzymuje rodzinkę. W Polsce by tak nie mógł. :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-04-2023 [17:24] - Pani Anna | Link:

@spike/łonowy dziadek
A ja znam kogoś,  kto ma brata, ktorego szwagier był  w Ameryce...
Jacy "wy" jesteście głupi,  to aż  mi was nie żal.  Dochrapali się w Niemczech " kierowniczego" stanowiska. Pewnie jako portierzy na nocnej zmianie, to i własne biuro mają. Znam Niemcy na wylot, wiele lat tu mieszkałam zaraz po studiach  i powiem ci, łonowy dziadku, że  prawdziwe kierownicze stanowisko, to Polak może  "piastować ", ale taki urodzony  w Niemczech w  trzecim pokoleniu. Wyjątkiem są lekarze, stomatolodzy i pielęgniarki. No i zawsze można sobie założyć firmę sprzątającą,  to też się będzie "kierownikem". Łonowy dziadku, Niemcy wszystko co najlepsze trzymają dla siebie,  a wszystkich obcych mają w głębokiej pogardzie, a już zwłaszcza wiecznie płaszczących się przed nimi Polaków. Tych wszystkich "magistrów " pracujących jako taksówkarze, konserwatorzy powierzchni plaskich, w magazynach i na budowach. A jeżeli komuś się zdaje, że 3/4 tys E w Niemczech na utrzymanie rodziny to dużo,  to znaczy, że g... wie. Tak łonowy dziadku, trzeba się gdzieś ruszyć że swojego grajdola, przekonać się  na własne oczy, żeby wiedzieć coś o świecie. 

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [18:40] - u2 | Link:

3/4 tys E w Niemczech na utrzymanie rodziny to dużo,  to znaczy, że g... wie

Nie napisałem, że 3-4k ojro to dużo, ale że wystarcza głupi trollu z Niemiec. Polacy to zaradni ludzie i nie jęczą jak ty :-)

Wyjątkiem są lekarze, stomatolodzy i pielęgniarki.

Czyli ty pielęgniarka głupi trollu ? Od kiedy pielęgniarki to kadra kierownicza w Niemczech ? :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-04-2023 [20:12] - Pani Anna | Link:

@ubek
Masz ty w ogóle jakieś życie,  kretynie,  poza NB? Ty nawet w kiblu czytasz i komentujesz. Może i dobrze, domownicy, (o ile taki ktoś ma kogokolwiek) przynajmniej nie muszą cię oglądać,  glupi trollu. Pielęgniarka, debilu z księżyca wzięty  może być  pielęgniarką oddziałową,  czyli szefową innych pielęgniarek. Pielęgniarki oddziałowe podlegają głównej pielęgniarce. To jest kadra kierownicza, trollu. Każdy szpital ma taką. 

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [20:20] - u2 | Link:

Pielęgniarki oddziałowe podlegają głównej pielęgniarce. To jest kadra kierownicza

Czyli głupi trollu, uważasz się za kierownika pielęgniarek. Ile wyciągasz miesięcznie na rękę głupi trollu jako kierownik pielęgniarek ? :-)

PS. Oddziałowa to tylko osoba funkcyjna, nie decydująca o leczeniu pacjentów, ale wykonująca polecenia lekarzy. Czyli w leczeniu kierownikiem jest lekarz. Co nie oznacza, że lekarz jest kierownikiem np. w szpitalu. Lekarz ma przełożonego w postaci ordynatora. Dopiero ordynator jest prawdziwym kierownikiem. To są proste sprawy i znane nawet dzieciom :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-04-2023 [09:09] - Pani Anna | Link:

@ubek 
Szef ochroniarzy  w markecie też nie decyduje o sprzedaży,  a jest szefem. Myślę,  że wy tu prawi patrioci pełnicie taką samą rolę jak ten oszołom Hadacz od krzyża, żeby doszczętnie skompromitować środowisko prawicowe. Co się niestety udaje, sądząc choćby po "popularności " tego forum i innych podobnych. Głupi postubecki trollu.
 

Obrazek użytkownika u2

21-04-2023 [09:24] - u2 | Link:

Szef ochroniarzy  w markecie też nie decyduje o sprzedaży,  a jest szefem

Ale, ale głupi trollu, nie jest kierownikiem marketu. Jest wynajęty przez kierownika do ochrony.

Tak jak hadki hadacz jest wydmuszką wiadomych służb do wyświetlania we WSI i podobnych merdiach :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-04-2023 [09:32] - Pani Anna | Link:

@ubek
Robisz z siebie jeszcze wiekszego idiote niż jesteś,  calkiem jak Hadacz. Nie masz innego zycia niż to zlecenie na NB, co? W kiblu chociaż byłeś,  czy siedzisz przed kompem w pampersie, jak kasjerki za Balcerowicza. Głupi trollu, cienko tam u twoich z kadrami musi być,  no ale standard w Polsce się poprawił,  nie każdy przyjmie takie g...

Obrazek użytkownika u2

21-04-2023 [09:45] - u2 | Link:

w pampersie, jak kasjerki za Balcerowicza

Sądzisz głupi trollu, że teraz kasjerki siedzą bez pampersów ? :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-04-2023 [10:03] - Pani Anna | Link:

@ubek 
Sprawdzaliście,  Hadacz? Albo macie w rodzinie, stąd ta pracowitość na forum. Starajcie się Hadacz, już 10.00, a wy dopiero 20 komentarz piszecie?

Obrazek użytkownika u2

21-04-2023 [10:23] - u2 | Link:

Sprawdzaliście

A ty głupi trollu skąd wiesz ? :-)

Obrazek użytkownika paparazzi

20-04-2023 [22:53] - paparazzi | Link:

Najjaśniejsza Pani Anno , po prostu nie jesteśmy tak dobrzy w oszukiwaniu.

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [15:10] - spike | Link:

@tri, ciebie to niejeden koń musiał skopać, stąd ten niedorozwój umysłowy.

Obrazek użytkownika tricolour

20-04-2023 [16:54] - tricolour | Link:

@spike

Ty to prawdziwwy polak jesteś. Zamiast odnieść się merytorycznie, to stać cię tylko na twoją polską nienawiść. To właśnie dlatego będziesz utrzymywał niemca do końca swoich dni (chyba, że cię z Unii wywalą, to wtedy będziesz zaiwaniał na ruska) i żarł ukraińskie zboże techniczne oraz jeździł golfem sklejonym z dwóch lub trzech padalców. Bo taki sam nienawistny niedorozwój umysłowy, jak ty, ma cię w dupie i dla kilku złotych zarobku zabije cię w złomie jeśli nie zdechniesz wcześniej od trującego - dla jeszcze większego zarobku - chleba.

Tak to wygląda, przyjacielu. To dla takich prawdziwych polaków trzeba fotografować auta przy przeglądzie, bo kłamcy i krętacze jesteście. Trzeba więzieniem grozić za cofanie liczników. Gdybyś nie był zakłamany, to może byś coś z tym mógł zrobić, ale ty modlisz się jedną ręką, a kradniesz i kłamiesz - w przenośni - drugą w tym samym czasie. Dlatego zawsze będziesz pracował na obcego - jak twój kolega U2 pisze - pojechał ktoś do niemiec i może utrzymać rodzinę, bo w Polsce by nie mógł. Dureń jeszcze się z tego cieszy, że nie możecie utrzymać swych rodzin...

Zastanów się nad tym zanim wywalą z Unii, bo potem tylko Sybir i lufa przy skroni.

Obrazek użytkownika tricolour

20-04-2023 [16:59] - tricolour | Link:

@spike

Tak to wygląda w praktyce:

https://wiadomosci.wp.pl/nacia...

Naciągać rodziców chorych dzieci i jeszcze być hołubionym. Gratuluję moralności.

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [18:30] - spike | Link:

@tri
ty to sobie moralnością dupy nie wycieraj, nie masz o niej pojęcia, rozlicz swojego Owsika z puszek, potem czepiaj się innych, osobiście nie mam nic by takich ścigać, jeżeli oszukują.

mi wytykasz moralność ćwoku, jakbym miał coś z tym wspólnego, nie będę czytał brukowca, to twoja domena, sam nie potrafisz myśleć, powiedz jedno bęcwale, ci ludzie mają zarzuty prokuratorskie ???
Idź kury szczać wyprowadzić :)))))))))))))))))))))
Co do obcego kapitału, to powinieneś wiedzieć, że jesteśmy w UE, więc nie możemy sąsiadom zabronić w Polsce robić interesy, tym bardziej, jeżeli sami do tego nie mamy pieniędzy, czy technologii, bo wiele firm twoi rozkradli wyprzedając je obcym jak komuchy, czy Tuskobolszewicy, obecny rząd, choć nie najlepszy, ale odkupuje sprzedane firmy, rozwija je, aaaaa nie ma sensu durniowi tłumaczyć, nie zrozumie.

Obrazek użytkownika tricolour

20-04-2023 [21:38] - tricolour | Link:

@spike

Tak, przyjacielu, jak długo będziesz odzywał się do mnie jak szmata, tak dlugo byle niemiec będzie sobie wycierał tobą dupę, a ty będziesz musiał być jeszcze uśmiechnięty. Taka jest rola szmaty i tak samo traktuje cię twój rodak sprzedając nówkę nieśmiganą, niemiec płakał jak sprzedawał...

I najwyższy czas to zrozumieć. To ty swoim zachowaniem wyznaczasz standardy zachowania wobec ciebie więc na razie jesteś zerem.

Ale możesz to zmienić.

Obrazek użytkownika paparazzi

20-04-2023 [19:53] - paparazzi | Link:

Trico, zaraz , zaraz czy to czasem firma Volkswagen nie fałszowała spalin wydechowych. Dopiero w USA ich złapali. A o karach jakie zapłacili sam dopisz. A o innych fałszerstwach jak zatajanie napisu Made in China słyszałeś?

Obrazek użytkownika tricolour

20-04-2023 [23:15] - tricolour | Link:

@papa

Człowieku, szanuj się trochę - z faktu, że w lesie stoją tirówki (a stoją) nie wynika, że wolzwagen jest bez skazy.

Premierzyca zapowiadała uczciwość, a jest taki sam budel jak za PO. Zresztą jej syn pokazał jak pycha kroczy przed upadkiem.

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [09:40] - spike | Link:

"(ciekawe kiedy p. Premier wreszcie się dowie, że tak naprawdę pompa ciepła jest w każdej lodówce, a wrocławski "Polar" produkował takie cuda na kiju za wczesnego Gomułki, kiedy Premiera jeszcze na świecie nie było)."

- to mnie rozbawiło, czyli takie pompy ciepła z lodówki, mógł Polar swobodnie stosować do ogrzewania domów ????
to tak jakby producent motorowerów mógł z powodzeniem produkować samochody, w końcu jeden jak drugi wynalazek stosuje silniki spalinowe, działające na tej samej zasadzie.

Tak poważniej, w czym problem, że w jednej fabryce był premier, a w drugiej nie, czy problemem jest brak produkcji polskich pomp ciepła.

Z końcem II WŚ, Amerykanie zgarniali speców od rakiet, i innych specjalności, Ruskim został tylko personel techniczny, który je składał, w konsekwencji Ruskie pierwsi wystrzeli rakietę w kosmos i to z Gagarinem na pokładzie, jak też tuż po Amerykanach weszli w posiadanie broni jądrowej.

Widać to zasadę znaczenia słów, szklanka może być do połowy pełna, lub do połowy pusta, niby jest to samo, ale wydźwięk znaczenia różny.

Obrazek użytkownika Obserwator_3

20-04-2023 [10:00] - Obserwator_3 | Link:

Może tak - jak się ustawi lodówkę w kuchni i ją uruchomi, to temperatura w kuchni WZRASTA (nawet takie pytania były kiedyś na egzaminach z fizyki), więc owszem, "pompy ciepła" z lodówki (czyli sprężarki), mógł Polar swobodnie stosować do ogrzewania domów.
W sumie jest to proste co do schematu działania urządzenie, gdzie czynnik roboczy naprzemiennie jest sprężany w jednym miejscu (oddając ciepło) i rozprężany w innym (pobierając ciepło), a cała reszta to trochę mechaniki no i właściwości czynnika, bo to rzutuje na sprawność.

No a w Polsce istnieją polscy producenci pomp ciepła, np. firma VASTI (vasti.pl), należąca do "Mączka Group" (pierwszy z brzegu, akurat wczoraj się zetknąłem), ale jakichś specjalnych pieszczot to raczej nie doznają...

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2023 [10:25] - Czesław2 | Link:

Pierwsze pompy ciepła z kompresorami solidnie wykonane wytrzymały kilkanaście lat pracy. Ale tak nie może być. Będzie tak, jak z AGD, po gwarancji na złom. Pierwsze awaria elektroniki po 5 latach i okaże się, że już nowy model, procesory sterujące i falowniki do kompresorów niekompatybilne, z nowym firmware. Przecież pracowałem w przemyśle i dokładnie wiem, na czym tam biznes polega.

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [11:03] - spike | Link:

Owszem, ale bądźmy poważni, agregat z lodówki nie ogrzeje całego domu, pompa ciepła do ogrzewania jest o wiele bardziej skomplikowana niż lodówka, nie mówiąc o gabarytach, mocy itd.
Nie znam firmy VASTI. więc nie mam zdania względem Boscha, bo nie o to chodzi.

Kiedyś się zastanawiałem, dlaczego podobnego rozwiązania "lodówkowego" nie zastosowano w samochodach, bezawaryjność agregatów lodówkowych jest o wiele mniejsza niż samochodowych, układ jest hermetycznie szczelny, są lodówki które pracuje bezawaryjnie i napełniania kilkadziesiąt lat, w samochodach nawet co roku trzeba je nabijać gazem.

Kiedyś oglądałem prezentację pewnych wynalazków, był gość który wynalazł nowatorski system chłodzenia, bez gazu, bez części ruchomych, wykorzystywał dźwięk, ale jakoś o nim nie słyszę, może to blokada lobby, lodówkowego, samochodowego itp.

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2023 [11:08] - Czesław2 | Link:

W lodówce cały obieg czynnika jest hermetyczny, lutowane połączenia. W samochodzie przewody na złączkach i opaskach zaciskowych.

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [13:23] - spike | Link:

Nie połączenia przewodów są problemem, a sam kompresor nie jest szczelny, szczególnie od strony wałka napędu kompresora, pomijam nieszczelności chłodnicy z powodu erozji.

Jakby kompresor był hermetycznie zamknięty w układzie, jak w lodówce, to by układ pracował "wieczność". Kiedyś z kompresora lodówki budowałem kompresory powietrza, są niesamowicie mocna, komuś rozerwał zbiornik ciśnieniowy, bo zapomniał go wyłączyć, a nie miał presostatu, kompresor b.cicho pracuje.

Agregat lodówki jest w samochodzie by musiał być sporej mocy, lodówkowy za słaby, w samochodzie włączamy chłodzenie i jest prawie natychmiast, w lodówce to trochę trwa, a i zasilanie kompresora jest istotne, w układzie hermetycznym jak w lodówce, by musiał być zasilany prądem, w samochodzie napęd jest mechaniczny, no i konstrukcja układu inna.

Obrazek użytkownika Es

20-04-2023 [15:58] - Es | Link:

Rozwojowi technologicznemu kraju, innowacyjności i rodzimej produkcji morawiecki poświęcił 
mnóstwo prezentacji i wypowiedzi. Nie zetknąłem się jednak z dowodami jakiejkolwiek aktywności dla zapewnienia ich finansowania. A przecież gdy podpisuje się kolejne zgody na pseudoklimatyczne ekstrawagancje, to trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie kto dostarczy technologię i gotowy produkt, które spełnią nowe wymagania, a też i w konsekwencji kto je sfinansuje i zbierze zyski. 
Pompy ciepła, klimatyzatory  to nie promy kosmiczne. To urządzenia proste, z którymi poradziłby sobie każdy krajowy producent sprzętu agd- nawet jeśli konieczne byłoby odkupienie udziałów w nich od obcego kapitału za pieniądze z rozproszonego rynku (free float).Proces przygotowania produktu, atestyi dopuszczenia, zapewnienie serwisu gwarancyjnego- to wszystko jest do opanowania krajowymi zasobami.  Łatwiej jednak mydlić ludziom oczy " sukcesem" otwarcia kolejnej obcej montowni, niż potraktować serio własne górnolotne wypowiedzi.  Premier nie wyjawił jak mniemam przy okazji jaki  w inwestycji jest udział finansów publicznych i jaki jest okres zwolnień podatkowych? 

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2023 [17:20] - Czesław2 | Link:

Widać, takie są rozkazy

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [18:40] - spike | Link:

@es
Jak ja uwielbiam podobne teksty, nic oficjalnie nie wiadomo, ale i tak wszyscy już wiedzą, że rząd nadstawił się do dymania.
Jeżeli to takie proste, to jaki problem samemu uruchomić fabrykę, Ukraińców zatrudnić do montowni.

Czy jest w Polsce firma produkująca pompy ciepła do ogrzewania domów ???
Tylko naiwny może domniemać, że sobie kupi licencję, albo pozyska obcy kapitał, czegoś, co daje spore zyski, jest to możliwe, jeżeli posiada się lepszą technologię, wtedy udostępnia się starszą, która i tak będzie "wygaszona".

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [21:25] - spike | Link:

Pytałem, bo temat nie dla mnie, nie mam domu (moi nie chcieli, mieszczuchy).

Widzę podaną jedną firmę, a gdzie te "sporo", sporo to owszem instaluje, więc dlaczego o tej firmie nie słychać, jak o zagranicznych, jak są tak niewielkie, to z czym do ludzi, o trochę powagi proszę, dlaczego nie chcą "wypłynąć na wielkie wody", brak odwagi, czy zarabiają na tyle dobrze, że żyją sobie dostatnio, nie marzą być w czołówce producentów.

Jak będą konkurencyjni, to powinni wygryźć konkurencję, ale to duży wysiłek, nie każdy potrafi, więc obcy tu zarabiają, bo jest nisza i nie ma co się dąsać, jakby inwestowali w innych krajach naszego bloku, to byłby płacz, że Polskę omijają, rząd do wymiany :)))))

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [21:31] - u2 | Link:

dlaczego o tej firmie nie słychać, jak o zagranicznych

Skoro wyskakuje jako pierwsza w wyszukiwarce Google to jednak słychać. Biznes musi sie opłacać, nikt nie będzie dopłacać do niego. Co prawda w Szkocji dla moich krewnych państwo zainstalowało pompę ciepła i ponosi wszelkie koszty z jej utrzymaniem. Pisałem już o tym. Szkoci są niezwykle oszczędni, więc pompy ciepła to nie wymysł, czy fanaberia, tylko to się opłaca nawet jak rząd dopłaca.

Obrazek użytkownika Es

20-04-2023 [22:07] - Es | Link:

@spike czy słyszałeś o czymś takim jak kapitał inwestycyjny? Słyszałeś może o wydatkach na rozwój technologii? Słyszałeś o kosztach opracowania produktu? Itd. To teraz zapytaj premiera ile dołożył do jednej czy drugiej obcej fabryki i dlaczego nie może dołożyć do kosztów funkcjonowania firmy rodzimej. Udowadniasz że jesteś jednym z oszołomów, którzy łatwo łykną bajki o milionie elektrycznych samochodów elektrycznych i nie zapytają dlaczego w czasie opowiadania tych bajek renomowana polska firma elektrycznych autobusów nie znajduje pomocy w zgromadzeniu kapitału na rozwój w wyniku czego ląduje w portugalskich rekach.
"Nic nie wiadomo..." Zabawne . Wiadomo, że zwolnienia z podatków i udział funduszy państwowych, czy regionalnych to jest praktyka wieloletnia, bez ktorej inwestor nawet palcem w nosie nie podlubie. 
No i wiadomo rowniez, ze niepotrzebne nam nic swojego, bo inni juz to mają. Niepotrzebny nam wlasny sklep, bo niemiec albo francuz sam go dla nas wybuduje. Prawda?

Obrazek użytkownika spike

21-04-2023 [11:32] - spike | Link:

Jak wy POlszewicy jesteście oblatani, poprzednie rządy prosili by się firmy zgłaszały o dotacje, bo forsy jest jak lodu :))))))))))))))
tylko że Rostowski rozwiał wszelkie wątpliwości "Piniędzy nie ma i nie bedzie".

W omawiany przypadku Bosch inwestuje mld zł, czy ma pomoc państwa nie wiem, wiesz to się pochwal, a nie z góry zakładaj, bo konfabulujesz jak Tusk.

Wymienione środki pieniężne są, ja też kiedyś mogłem z nich skorzystać, ale Premier do mnie nie dzwonił z prośbą bym się zgłosił.
Nim coś napiszesz, zastanów się 10 razy, nie idź drogą Tuska.

PS. Dlaczego opozycja milczy w tej sprawie, że rząd rozdaje kasę obcym, a nie swoim ?

Obrazek użytkownika Es

21-04-2023 [14:01] - Es | Link:

Dlaczego opozycja milczy w tej sprawie..." zastanów się 10 razy zanim napiszesz... chyba, że lubisz rozbawiać ludzi. A jesli tak to w porządku.

Obrazek użytkownika Jan1797

20-04-2023 [21:04] - Jan1797 | Link:

??
Rzeczywistość,
Każdy technik czy inżynier, który gram rozsądku zachowa zapyta o koszt eksploatacji po pięciu i dziesięciu latach, a wybiera tak jak dotychczas. Proszę; 
W Polsce każdego roku wzrasta liczba instalacji ogrzewania domu przez pompy ciepła.

Pompy ciepła producenci ranking
Pompy ciepła Vaillant.
Pompy ciepła Buderus.
Pompy ciepła Hewalex.
Pompy ciepła Kaisai.
Pompy ciepła Danfoss.
Pompy ciepła Fujitsu.
Pompy ciepła Dimplex.
Pompy ciepła Hitachi.

Obrazek użytkownika spike

20-04-2023 [21:42] - spike | Link:

Tauron namawia swoich klientów na pompy ciepła i powiązane z nimi panele PV. Znajomy ma taką instalację, pytałem czy zadowolony, twierdzi że tak, ale instalacja nowa, więc pewnie nie bilansował jej, na liczbach i pompach się nie zna, ale jest dobrym mechanikiem samochodowym, ale 2+2 jeszcze potrafi, zapytam za jakiś czas.

Kiedyś oglądałem dok. o odbudowie jakiegoś budynku publicznego, zniszczonego przez huragan - USA.
Do ogrzewania i chłodzenia wykorzystano pompę ciepła, z tym, że zastosowano do niej jako wymiennik głęboki odwiert, w którym temp. jest stała cały rok, wynosi 10 st.C,
Zimą powietrze z budynku tam jest podgrzewane do 10 st.,a pompa ciepła tylko dogrzewa do temp.22 st., w lecie nagrzane powietrze tam się chłodzi.
Do ocieplenia budynku wykorzystano celulozę z makulatury, czymś wzbogaconą, by nie było robali.
Projekt od "pomysłu do przemysłu" realizowali studenci.

Obrazek użytkownika Jan1797

22-04-2023 [16:04] - Jan1797 | Link:

Do ogrzewania i chłodzenia wykorzystano pompę ciepła, z tym, że zastosowano do niej jako wymiennik głęboki odwiert, 
@spike 
W gronie znajomych kolejne rodziny zastanawiają się nad instalacją pompy ciepła, pytają o wsparcie państwa i samorządu. Czekam na projekty pomp ciepła wspierające instalacje c.o. w budynkach wielorodzinnych, najlepiej wieloetapowe. Wspólnota wzięła na swoje barki instalacje c.o., budynek jest ocieplony, teraz kolej na fotowoltaikę i pompę ciepła. Trzeba przeć do przodu, planować i realizować.
Pozdrawiam ,Jan 
W opublikowanym właśnie zestawieniu Polska zajęła pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży rok do roku. https://smoglab.pl/rekordowy-r...
Ogrzewanie budynków wielorodzinnych pompami ciepła;
Szacunkowy koszt ogrzewania i przygotowania c.w.u.:
gruntowe pompy ciepła: 41.098 zł rocznie
powietrzne pompy ciepła: 54.797 zł rocznie
kocioł gazowy: 67.945 zł rocznie
kocioł olejowy: 118.405 zł rocznie
https://www.instalacjebudowlan...