Sztuczna inteligencja w polskim rządzie

W.Cz. p. Premier Mateusz Morawiecki zażartował dziś bodaj na "Twitterze", że w dobie postępującej cyfryzacji nadeszła pora, aby do rządów w Polsce dopuszczona zastała "sztuczna inteligencja" i że kroki w tym kierunku poczynił itd.

Szczerze powiem, że "Prima Aprilis" "prima aprilisem", ale zadumałem się głęboko nad tą propozycją, która mnie dopadła akurat w trakcie lektury komentarzy do zarządzenia, nakazującego prezesom Zarządów spółek prawa handlowego podpisywać sprawozdania finansowe za rok 2022 do 31 marca 2023 r., podczas gdy do sporządzenia sprawozdania wymagany jest właściwie bilans za rok poprzedni i dane podatkowe z CIT8, które to dane należy przygotować do 30 czerwca 2023 r.

Sprawa jest od lat wałkowana w Ministerstwie Finansów, ale jak na razie nikt nic z tym nie robi, a przecież stawia się w ten sposób prezesów (odpowiadających, było-nie było własnym majątkiem) w pozycji klientów różnych "wróżów Jerzów", no bo konia z rzędem temu, kto na koniec marca będzie wiedział co wyjdzie w księgowości na koniec czerwca, a zrobienie księgowości na koniec marca to jest jak na razie zadanie niemal niemożliwe do realizacji.

Dawniej to można było "rzeźbić swobodnie", ale teraz trzeba sprawozdanie finansowe podpisać ePUAPem w terminie, więc niby umarł w butach, choć, jak znam życie, to pewnie nasi spece od IT coś tam wymyślą.

Niemniej słowa Pana Premiera mocno zagrały na napiętych jak struna nerwach w mojej duszy, bo - szczerze mówiąc - nie jestem pewien, czy ta "sztuczna inteligencja" w rządzie to nie jest jakieś rozwiązanie.

Co prawda też jest nieludzka, ale przynajmniej logiczna i niesprzeczna...

Więc to w końcu "prima aprilis" czy światełko nadziei?  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

02-04-2023 [08:32] - Ijontichy | Link:

Czy sztuczną inteligencję można nauczyć,zaprogramowac kłamania i oszukiwania narodu?
Bo ta naturalna już osiągnęła mistrzostwo.