Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Austriackie gadanie

Ryszard Czarnecki , 22.01.2023
Tym terminem nasi przodkowie w XIX wieku określali czczą paplaninę. Po ostatniej wypowiedzi szefa austriackiego MSZ trzeba będzie do tego sformułowania wrócić. Nic się nie zmieniło – dalej pasuje jak ulał. Alexander Schallenberg, który zdążył już być przez pewien czas austriackim kanclerzem, urodził się w Szwajcarii, w Bernie i może dlatego ma inklinacje do bycia neutralnym w wojnie między Wschodem i Zachodem. Na konferencji prasowej na znanym francuskim uniwersytecie, a więc w kraju, który słynie z prorosyjskiego nastawienia, pokazał się jako symetrysta, który chce „zachowania proporcji”, gdy chodzi o reakcje na wojnę w Europie Wschodniej. To zabawne, jak Austriak zachowuje się jak szlachcic z I Rzeczypospolitej wołający „Miej proporcje, Mocium Panie”. Śmieszny pan z Wiednia z jednej strony mówi o suwerenności Ukrainy, a z drugiej strony chce dalszego przyznawania wiz wjazdowych dla Rosjan do Europy. A w perspektywie długoterminowej Rosja, jego zdaniem, ma dalej być stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Gdy reprezentacja Polski w piłkę nożną traci gola, nasi kibice śpiewają - skądinąd zawsze mnie denerwującą - frazę :  „Polacy! Nic się nie stało!”. Herr Schallenberg nie śpiewa, ale deklamuje: „Europejczycy! Nic się nie stało!”. Co tam wojna, co tam agresja, co tam imperialne plany, co tam ofiary cywilne. Słowem :żenada wiedeńskim sznytem.
 
Lubię sznycel po wiedeńsku, choć jest z jajkiem. Nie lubię jaj a’ la Schallenberg. To, co mówi, de facto sprzyja Moskwie. Nie obchodzą mnie jego intencje, bo jak mówi stare i dobre polskie przysłowie: „Dobrymi intencjami jest piekło brukowane”.
 
Swoją drogą nie ma Austria,  nieszczęsna spadkobierczyni CK Austro-Węgier, szczęścia do ministrów spraw zagranicznych. Jedna z jego poprzedniczek Karin Kneissl zaprosiła na swoje mocno późne wesele pułkownika Putina. Rosyjski prezydent obracał ją w tańcu ku radości austriackich fotoreporterów. Tytuł dawnego polskiego filmu „Pani minister tańczy” zyskał nowe znaczenie. A teraz masz Karin, entschuldigung, babo, placek. Herr Schallenberg bredzi, by znów użyć starego polskiego powiedzenia – niczym Imć Piekarski na mękach. W rzeczy samej męką jest słuchanie szefa MSZ z Wiednia. Ale pan Alexander S. był też kanclerzem. Oj, nasz zaborca (Austria brała udział w dwóch z trzech zaborów Polski) nie ma szczęścia do kanclerzy. Dwóch z jego poprzedników brało ruski żołd będąc we władzach rosyjskich firm: mowa o Christianie Kernie -socjaliście z międzynarodówki socjaldemokratycznej (tam, gdzie z Polski Nowa Lewica) oraz o Wolfgangu Schüsselu – z Austriackiej Partii Ludowej, członku Europejskiej Partii i Ludowej (tam, gdzie PO i PSL).
 
Austria: taki bogaty kraj, a taki biedny…
 
*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (20.01.2023)
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 478
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 991
Liczba wyświetleń: 8,138,068
Liczba komentarzy: 11,166

Ostatnie wpisy blogera

  • ONI NAPRAWDE WIERZA CZYLI RZECZ O FILIPINACH
  • PO CO KOMU G -7 ?
  • AMERYKA,AMERYKA...

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • sake2020, Szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha przekonuje ,że Karol Nawrocki stał się burzycielem wszystkich pozytywnych wspólnych osiągnięć. Jakie to te wspólne osiągnięcia? Twierdzi że polski prezydent…
  • paparazzi , Nie, że nie podoba, uwaga pod adresem pana jest czysto moja subiektywna oceną. Pana kultura i wiedza stoją na wysokim poziomie, ta przestroga ma zapobiec powielaniu schematów słowotoku jak u mjk1 co…
  • Marek Michalski, @Spike Wynika z tego, że nie wyciągamy wniosków z historii. Dlatego się powtarza.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności