Nowości i sensacje kalendarza żużlowego 2023

Zapełnia się kalendarz żużlowy na sezon 2023. Zarówno ten międzynarodowy, jak i krajowy. Dziś sporo całkiem nowych informacji - wiele z nich właśnie teraz pierwszy raz ujrzy światło dzienne. Najpierw jednak jeden jedyny komentarz. Chodzi o Speedway Grand Prix: nie ma Australii - a jest Łotwa. Nowy promotor poszerza geografię „czarnego sportu” w sposób dość skromny, biorąc pod uwagę, że to już drugi jego sezon. Cóż, nadzieje związane z Amerykanami (i Francuzami ) były wielkie. Nadzieja wszak umiera ostatnia...
W żużlowej agendzie na przyszły rok planujemy Mistrzostwa Europy Par, prawdopodobnie w Opolu. W tym sezonie odbyły się one poza naszym krajem - w Danii. Z kolei Indywidualne Mistrzostwa Europy U-19 zaplanowaliśmy w Gorzowie Wielkopolskim. To kolejna impreza dodatkowo .dla Polski w porównaniu z sezonem 2022: wówczas bowiem IME U-19 miały miejsce na Węgrzech w Nagyhalazs.
Żużlowe Mistrzostwa Świata na Długim Torze zmienią prawdopodobnie lokalizację - ale wewnątrz Rzeczypospolitej. Przez ostatnie trzy lata odbywały się one w Rzeszowie - zapewne w roku 2023 zagoszczą w Ostrowie Wielkopolskim. Podobna, choć nieco inna sytuacja jest w przypadku Mistrzostw Europy na Żużlu na Lodzie. I one odbywały się trzy lata z rzędu w Tomaszowie Mazowieckim, choć w ubiegłym sezonie turniej półfinałowy również odbył się w Polsce - w Sanoku. I tak dobrze wypadł, że poważnie przymierzamy się do przenosin z Łódzkiego na Podkarpacie (w Polsce będzie tym razem jeden turniej - finałowy)... I to już niedługo - bo w lutym. Będą to dwa turnieje: w sobotę i niedzielę. Suma punktów zdobyta w taki weekend zdecyduje o podziale medali w ME w „ice-speedwayu”. Kiedy? Ostatni weekend lutego.
W naszym kraju odbędą się też Drużynowe Mistrzostwa Europy. Chodzi o półfinał „A”. Za wcześnie jednak na informacje o konkretnej lokalizacji.
Indywidualne Mistrzostwa Polski: znów trzy turnieje, znów Krosno i Rzeszów. Jednak Grudziądz zapewne zostanie przez dawną polską stolicę - Gniezno. Kolejność będzie prawdopodobnie następująca: początek na Podkarpaciu - Rzeszów, środek w Wielkopolsce i koniec znów na Podkarpaciu, czyli u absolutnego beniaminka Ekstraligi - na stadionie krośnieńskich „Wilków”.
Z kolei Mistrzostwa Polski Par Klubów powędrują z Poznania do Rzeszowa. To kolejna przeprowadzka MPPK były bowiem już np. w Ostrowie Wielkopolskim (dwukrotnie), Gdańsku, Grudziądzu czy  Bydgoszczy. 
Wreszcie inauguracja sezonu żużlowego w Wielkopolsce: mecz PSZ - Gwiazdy Ligi (koniec marca - początek kwietnia).
Oczywiście wszystkie te imprezy, zarówno w latach ubiegłych, jak i w przyszłym odbywały się i odbędą się pod moim Patronatem Honorowym.
 
*tekst ukazał się na portalu interia.pl (21.11.2022)