Rura rurą a gaz gazem, tj. z groźną miną damy Niemcom ciała?

Szanowni.

Jak powszechnie wiadomo (choćby po NordStream 1 i 2), zgodnie z regulacjami "europejskimi" operator rurociągu gazowego nie jest i nie może być właścicielem surowca, gdyż świadczy tylko usługi dla podmiotów operujących na rynku gazowym.

Trzeba trafu, że mamy następującą sytuację:
1. Niemcy ściągają gaz skądkolwiek, wypełniając magazyny przed zimą (podobno na wczoraj mieli już jakimś cudem 85% zapełnienia), w tym z Norwegii, gdzie tryumfalnie obwieścili zakup potężnej ilości gazu, której w żaden sposób wiaderkami nie przewiozą do siebie;
2. polska gospodarka jest tak silnie podległa pod niemiecką jako podwykonawca i dostawca taniej siły roboczej, że "pomyślność Niemiec, programem Polski", przynajmniej w sferach rządowych skupionych wokół W.Cz. p. Premiera, więc "co jest dobre dla Niemiec, jest dobre dla Polski" i tego się rozpaczliwie różne tam urzędniki trzymają;
3. mamy właśnie oddawany do użytku rurociąg BalticPipe, na wypełnienie którego Polska podobno nie ma zakontraktowanej wystarczającej ilości gazu (PGNiG oficjalnie mówi o trwających negocjacjach , więc pewnie tak jest);
4. W.Cz. p. Anna Moskwa oznajmiła z miesiąc temu, że o żadnej solidarności gazowej z Niemcami mowy nie ma i nie podzielimy się z nimi gazem za nic w świecie;
5. Nasze zdolności magazynowania gazu odpowiadają gdzieś trzymiesięcznemu zapotrzebowaniu, niemieckie są znacznie większe - w liczbach bezwzględnych wyglądało to tak, że kiedy Niemcy mieli wypełnione coś 25% magazynów (? szczegółów nie pamiętam, ale dane liczbowe są w sieci), to mieli tego gazu zgromadzone tyle co my z 90% wypełnieniem;

Jak połączymy kropki, to nasuwa się pytanie, czy p. Piotr Naimski poleciał ze stanowiska ze względu na brak gazu z Norwegii czy na niezgodę na użycie niewykorzystanej pojemności BalticPipe do transportu kupionego przez Niemców w Norwegii gazu do ich magazynów?

Sprawa jest bardziej złożona, ale pytania są boleśnie proste - np. skoro Niemcy chcą wziąć Europę za pysk przy pomocy gazu, a działają rączka w rączkę z Rosją Putina (jeżeli nie pod jej dyskretne dyktando), to na czyją ostatecznie korzyść działają polscy urzędnicy administracji rządowej? Czy rzeczywiście im chodzi o troskę o niemieckie firmy w naszym kraju? Bo o polskie to na pewno nie, ale czy w tle nie majaczy się aby sylwetka chorego niedźwiedzia?

 
Tak tylko pytam, bo nie wiem...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika juur

31-08-2022 [10:01] - juur | Link:

Naimski obnażył działania rządu i PMM. Chyba nie ma wątpliwości jakie to szyją nam buty nasi wybrańcy.
https://twitter.com/1972tomek/...
Takiego draństwa  nie da się usprawiedliwić.
Tusk, wyjątkowo obrzydliwa persona w porównaniu to przedszkole i to grupa młodsza i tak dla przypomnienia od 2014 jest poza rządem.

Obrazek użytkownika Czesław2

31-08-2022 [10:18] - Czesław2 | Link:

To czemu wywalił dziennikarkę, która chciała te niby szwindle upublicznić? Coś się kupy nie trzyma. Przytaczać opinię rusofila Sommera to jaja.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

31-08-2022 [10:43] - rolnik z mazur | Link:

@ Obserwator

" To niedobra jest" dociekać prawdy.
Zima pokarze. Pzdr 

Obrazek użytkownika Obserwator_3

31-08-2022 [10:51] - Obserwator_3 | Link:

Zaprawdę "netopsze, bahrdzo netopsze"...

Obrazek użytkownika Jan1797

31-08-2022 [11:33] - Jan1797 | Link:

.

Obrazek użytkownika Jan1797

31-08-2022 [11:33] - Jan1797 | Link:

Dzień dobry, Obserwator_3 
Co by tu jeszcze (poprawny bezokolicznik) wymyślić, to forma dokonana ;) Cóż, jeżeli nie napastliwie, a przy tym logicznie, to prawo do rzeczowej krytyki słuszne. Zwłaszcza gdy dokonania dzisiejsze w dywersyfikacji od całokształtu łącznego wszystkich poprzedników większe:) Że mogą sąsiedzi zaju…?, no nie wiem, też im nie ufam. Brakowało mi autorze Twego słowa w sprawie Odry, bo jak słyszysz do dzisiaj nie mogą lewi uwierzyć, że szczęściem da Odry Wody Polskie zarządzały, a rząd wsparł. I że z deszczem zza Odry spaść mogło? nie uwierzą, bo… Czas im dzisiaj ‚wymyślać 23' Tymczasem wędkarzy z Europy u nas przybyło, a pamiętam w dzieciństwie łowiłem z nimi za przewodnika szczęśliwie i skutecznie. E, hej dawno i nieprawda;) 

Obrazek użytkownika sake3

31-08-2022 [13:51] - sake3 | Link:

Może lepiej te groźne miny zauważyć patrząc na mowę ciała polityków opozycji i europosłów.Dodatkowo wysłuchać ich groźnych słów wobec Polaków a słodkich słówek i minek w stosunku do Niemców i UE.Nie słyszałam by odpowiedzialnych za obecną sytuację Timmermansa czy Verhofstadta ktoś oskarżał chocby słowem.Oni nie powinni już stanąć przed trybunałem?

Obrazek użytkownika tricolour

31-08-2022 [14:30] - tricolour | Link:

@sake

No i po tej wypowiedzi wyraźnie widać, o czym pisalem wcześniej: zero argumentów i próba odwrócenia uwagi jakimś timmermansem.

Jest Pani produktem telewizora: nie myśleć tylko powtarzać gotowce - na brak gazu odpowiadać rtęcią.

Gdy zabraknie rozruszników serca, to w telewizorze powiedzą, że mamy za to urodzaj na kasztany.

Obrazek użytkownika sake3

31-08-2022 [14:41] - sake3 | Link:

@Tricolour....Mam nadzieję,że nie zabraknie jednak rozruszników serca,bo w listopadzie kończy mi się zywotność pierwszego i chyba go nie zastąpie kasztanami  o których się dowiem z telewizora.Nawiasem mówiąc dobrze jest telewizor oglądać,należy tylko szukać by znaleźć sobie coś ciekawego. Może to i głupie co teraz Panu piszę ,ale na głupią wypowiedź należy wystosować przynajmniej równie głupią...... .

Obrazek użytkownika tricolour

31-08-2022 [15:41] - tricolour | Link:

@sake

Tym się różnimy, że ja na glupią wypowiedź wolę wystosować mądrzejszą, by głupota się nie rozmnażała. Proszę:

https://biznes.interia.pl/gosp...

Będziemy gotować obiady na rtęci? Nawozy bedziemy produkować z rtęci?

A najlepsze, że zaraz po krytyce Niemców, na kolanach poprosimy ich o gaz. Także rosyjski. Niemcy i ruscy dwa razy zarobią, a my wiosną znów wstaniemy z kolan.

Obrazek użytkownika sake3

31-08-2022 [16:06] - sake3 | Link:

@Tricolour....Az tak czarna wizja po skrytykowaniu Niemiec? Czyli krytykować ich już nie wolno,czyż nie to chciał Pan powiedzieć? Myślę że raczej nie należy się posiłkować wiedzą z Interii. Wcale Pańskiej wypowiedzi nie uważam za madrzejszą od Pańskiej pierwszej może tylko jak zwykle niemerytoryczną.Wymaga Pan argumentów a sam zamiast je podać wysila się na złośliwości.Jakież to typowe dla Polaków pod urokiem Tuska. 

Obrazek użytkownika tricolour

31-08-2022 [16:29] - tricolour | Link:

@sake

Czyli gdy w Interii piszą o ukraińskich sukcesach, to też nie należy się posiłkować wiedzą z Interii? Czy tylko wtedy nie należy się posiłkować gdy niewygodnie?

A przecież to nie są słowa Interii tylko prasy niemieckiej, która już teraz sika ze śmiechu z idiotów zza wschodniej granicy, którzy dalej negocjują z Norwegami gaz, który w całości wykupili Niemcy. Negocjują to, czego już nie ma.

Pani dopiero wtedy zrozumie gdy na własnej skórze się przekona. Do tego czasu będzie partyjnym wyznawcą. Typowy produkt telewizora, niczym się nie różniący od ruskiego durnia wpatrzonego we władzę z uwielbieniem. Z tym, że bolszewicki kretyn jest o tyle lepszy, że on realnie nie ma wyboru i za krytykę może stracić życie. Więc musi włazić władzy do tyłka ratując skórę. Pani włazi bez wazeliny z ochoty, mając inne alternatywy, choćby taką, by nikomu nie włazić.

I to w zasadzie wszystko, droga Pani, historia zatacza koło i niczym się Pani nie różni od tych wielbiących PZPR - oni także mieli na tacy podane to, o czym nie mieli myśleć.

Pozwoli Pani, że wrócę do tematu gazu za czas jakiś. Na przykład gdy go nam zabraknie. O, proszę, nie z Interii:

https://businessinsider.com.pl...

Obrazek użytkownika sake3

31-08-2022 [17:08] - sake3 | Link:

@tricolour.....Ulżyło Panu po tych wszystkich inwektywach wobec mnie? No to się cieszę ,bo dobre samopoczucie bliźnich nawet kiedy mi ubliżają jest podstawą do radości. Ja nie jestem partyjnym wyznawcą bo w żadnej partii nie jestem,do bycia działaczem również się nie nadaję.Moje zainteresowania koncentruja się na czymś zupełnie nie związanym z polityką.Jestem po prostu zwolennikiem PiS-u i to tyle.Ne wiem jak potocza się sprawy polskie widząc dynamikę wydarzeń,ale jedno wiem na pewno-nikogo nie krytykuję,nie obrzucam inwektywami,nie próbuję zmieniać,ani szkolić.Każdy ma swój punkt widzenia który może się zmienić,albo pozostać.Z pewnością nie zamierzam zachować się wobec kogokolwiek z taką pogarda jak Pan wobec mnie .

Obrazek użytkownika HenrykH.

31-08-2022 [20:52] - HenrykH. | Link:

Nie bardzo rozumiem Pani starania o to żeby ten 'pan' coś zrozumiał.Sam napisał o wazelinie i tyłku ,On wlazł już ta głęboko że innego widoku nie  ma .

Obrazek użytkownika sake3

31-08-2022 [21:37] - sake3 | Link:

@HenrykH.......Ja rozumiem tylko tyle z paplaniny pana @Ticolour, że zawołanie Tuska ,,potrzebujemy wojowników do walki, poleją się łzy pisowców,będziemy wycinac konserwatystów z list wyborczych''  tak bardzo wziął sobie do serca,że postanowił stac się tym wojownikiem,a że padło na mnie,no cóż.po prostu przyznałam się że jestem zwolennikiem PiS-u wiec do odstrzału nadaję się jak ulał. Może tusk go ucałuje,albo poklepie po pleckach,a to ci splendor czeka Tricoloura.

Obrazek użytkownika tricolour

01-09-2022 [08:23] - tricolour | Link:

@sake

A teraz bardzo proszę, by Pani powiedziała, kiedy to ja sie wypowiadalem o Tusku?

Oczywiście bedzie tak, jak z tymi szczegółami dotyczacymi "tych innych".

To kiedy mówiłem o Tusku? I co mówiłem?

Obrazek użytkownika sake3

01-09-2022 [08:55] - sake3 | Link:

@Tricolour........Nawet Pan nic nie zrozumiał z tego co pisałam o  apelu Tuska. Pan o Tusku istotnie nie mówił, Pan go po prostu wspiera sercem i duszą w tym jego zagrzewaniu do boju. Pan chce być tym wojownikiem ,który będzie walczył o świat widziany wybałuszonymi oczami Tuska, Pan będzie walczył z PiS-em a nawet z jego zwolennikami z takimi jak ja, bo to kobieta więc to najłatwiej bo bluzgami sie nie odwinie. Na razie walczy Pan słownie a potem się zobaczy,prawda? Już Pan zaczął------produkt telewizora nie różniący się od ruskiego durnia,bolszewicki kretyn,włażąca do tyłka bez mydła.....Przeciez te wszystkie czułe słówka skierował Pan do mnie,przypuszczam nawet że nie całkiem na trzeźwo.Jeszcze czegoś Pan nie rozumie? Na Campusie nie powiedzieli? Od tego właśne się zaczyna-od pogardy ostentacyjnie okazywanej,od poniżania nieznanej osoby którą Pan uznał za przeciwnika .Widzę jak ta sytuacja w Polsce się rozkręca ,słyszę wrzaski Tuska,z niedowierzaniem przyjmowałam teksty,groźby wygłaszane na Campusie i widzę,że Pan jest produktem tego Campusu.

Obrazek użytkownika tricolour

01-09-2022 [12:16] - tricolour | Link:

@sake

Oczywiście, że na trzeźwo, celowo i dosadnie. Bo moim zdaniem to o niebo lepiej niż tak jak Pani, delikatnie, zawoalowanie i półsłówkami.

Bo na trzeźwo, celowo i dosadnie produkuje się marcedesy, beemki, leopardy i inne siemensy, a delikatnie i zawoalowanie zleca produkcję polskiego samochodu elektrycznego niemieckiej firmie i po cichu zasypuje kopalnie, by importować węgiel.

Obrazek użytkownika sake3

01-09-2022 [13:21] - sake3 | Link:

@Tricolour......Trzeźwo,celowo i dosadnie nie znaczy że musi być chamsko.U Pana niestety jest chamsko widać inaczej Pan nie potrafi..Nie tak przywykłam dyskutować i sama też tak jak Pan się nie zachowuję.

Obrazek użytkownika tricolour

01-09-2022 [08:27] - tricolour | Link:

@Henryk

Oczywiste jest, że nie rozumiesz. Malo tego - nie masz nawet odwagi zwrócić się do mnie tylko zaslaniasz się kobietą.

Rycerz z ciebie i honor.

Obrazek użytkownika HenrykH.

01-09-2022 [11:49] - HenrykH. | Link:

Nie rozumiem Pani Sake.Do Pana nie zaglądam ,za głęboko Pan się na wazelinie wcisnął.Nie moje klimaty.

Obrazek użytkownika Tomaszek

31-08-2022 [22:36] - Tomaszek | Link:

" gaz, który w całości wykupili Niemcy". Tak i go U-botami bedą wozili albo Nord Streamem sobie puszczą do ruskich . Puknij się w hułałeja  jełopie . Gaz jest . tylko rury brak . Bo tego co mają to nawet na porządne pierdzenie nie starczy ,

Obrazek użytkownika tricolour

01-09-2022 [12:18] - tricolour | Link:

@Tomaszek, cytuję:

Już w I półroczu Niemcy ograniczyli udział Rosji w imporcie gazu do ok. 26 proc. w porównaniu do 55 proc. w całym roku ubiegłym. To przede wszystkim zasługa dostaw z Norwegii, z którą łączą naszych sąsiadów trzy rurociągi o łącznej przepustowości niemal 60 mld m sześc. rocznie i która – według agencji AFP – odpowiada obecnie za ponad 30 proc. niemieckich dostaw (a oprócz tego m.in. spotowych zakupów LNG realizowanych przez porty holenderskie). Na początku tygodnia Oslo zapowiedziało utrzymanie maksymalnego możliwego eksportu gazu do Niemiec. Nie jest jasne, jak wpłynie to na wysiłki, by zapełnić polski Baltic Pipe, który ma rozwinąć 100 proc. swoich możliwości przesyłowych do końca roku. Rurociąg ten poza ok. 3 mld m sześc. gazu z wydobycia własnego PGNiG na szelfie norweskim może dostarczać surowiec od innych producentów. Polska spółka może być zmuszona rywalizować o surowiec i przepustowości rurociągowe, ponieważ Baltic Pipe stanowi odnogę magistrali Europipe 2, łączącej Niemcy ze złożami norweskimi.

Tak więc Tomaszku, to nasza rurka jest częścią tego, co idzie do Niemiec...

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-09-2022 [19:16] - Tomaszek | Link:

Mają opcję na max 30 procent zapotrzebowania , resztę sobie cyklonem B uzupełnią . Fano jest . A 70 procent to se bulbony podwodne będą puszczać . Takie ładne jak piardy w wannie , tylko miliardy razy większe . Może jakaś turystyka sie rozwinie ?
Aha 
A cytujesz to za kim ? 
I tak nie sprawdzę bo agitek Hitlera tfu Scholza nie czytam .

Obrazek użytkownika angela

31-08-2022 [14:07] - angela | Link:

Obserwator "obserwuje", jak Tusk co wypatrywał rtęci, a wredny rząd mu tę wytęsknioną rtęci zakosił.
Nawet Niemcy równie wrednie z Marawieckim współpracują i żadnej rtęci nie znaleźli. 
I jak tu żyć, jak nic nie wychodzi, jedyne wyjście, to przy pomocy pożytecznych idiotów, 'dzielić włos na czworo', a nuż coś się do PiS owców przyklei.

Obrazek użytkownika spike

31-08-2022 [15:29] - spike | Link:

Mi się to jakoś "kupy nie trzyma", budować rurociąg bez uzgodnienia ile go będzie tłoczone, to jakaś aberracja, ktoś tu konfabuluje, jedynie co można by się domyślać, to negocjacje odnośnie większej niż zakontraktowano ilości gazu, w związku z kryzysem.

Obrazek użytkownika Czesław2

31-08-2022 [15:37] - Czesław2 | Link:

Część rurociągu w Dani jest jeszcze niegotowa, tłoczenie ma być już istniejącą równoległą nitką. Ile tam jest wolnego miejsca, nie wiem. Rozdział operatora rurociągu od właścicieli gazu wprowadzono niedawno, żeby ruskim za dobrze nie było. Więc teoretycznie, gdy zapłaci odpowiednio, całą przepustowość może wykupić niemiecki odbiorca gazu zgodnie z wolnym rynkiem i pomocą sąsiedzką.

Obrazek użytkownika spike

31-08-2022 [16:58] - spike | Link:

Z powodu "operatora gazu" wstrzymano przepływ gazu NSII, w zarządzie operatora jest też Polska. Różnica jest taka, że rurociągi NS są inwestycją prywatną, a nasz rurociąg panstwowy, więc nie wiem czy podlega "operatorowi gazu", a do tego są umowy rządowe, nie prywatne.

Obrazek użytkownika spike

31-08-2022 [17:06] - spike | Link:

Sądzę, że z powodu NSII, czyli jego wstrzymania, Putin się wściekł, bo liczył, że tym uzależni całą UE od swojego gazu i będzie bezkarnie szantażował wszystkich i będzie mógł spokojnie napaść na kraje, które Rosji podlegały, więc przyspieszył realizację swoich planów atakiem na Ukrainę. Jakby UE była jednością, to już Putin dawno powinien przegrać wojnę, ale kolaboracja historycznego kolaboranta jak Francja i ich sojusznik Niemcy w zdradzie, Putin jeszcze dycha. Rosja powinna być odizolowana od świata zachodniego.

Obrazek użytkownika Pers

01-09-2022 [05:04] - Pers | Link:

@spike
//Rosja powinna być odizolowana od świata zachodniego.//
To już się stało.
Dlatego każą na zbierać chrust i kąpać się raz na tydzień.
A Rosja zarabia dwa razy więcej :))

Obrazek użytkownika Czesław2

31-08-2022 [17:20] - Czesław2 | Link:

Nie ma czegoś takiego, jak umowy rządowe. Jest prawo unijne. Polska nie ma nic do gadania.

Obrazek użytkownika spike

31-08-2022 [20:41] - spike | Link:

A to ciekawe, czyli co, nie Polska zawierała umowę na budowę rurociągu i na dostawę gazu, wszystko załatwiała Unia ???
Pawlak też nie podpisywał kontraktu na gaz z Rosji, tylko UE, więc niesłusznie go oskarżają, tylko dlaczego Unia interweniowała w tej sprawie, dzięki temu zmieniono umowę na naszą korzyść.

Obrazek użytkownika u2

31-08-2022 [20:57] - u2 | Link:

Polska wygra tak czy siak, jesteśmy skazani na wygraną :-)

Obrazek użytkownika Pers

01-09-2022 [05:05] - Pers | Link:

@u-bucik
Jedyna rzecz, która łączy cię z Polską to pesel.

Obrazek użytkownika spike

01-09-2022 [13:12] - spike | Link:

Polska wygra, pod warunkiem że podobni do nijakiego Persa Polski nie zawłaszczą.