Szwedzki rabunek, szwedzki wstyd

Minister spraw zagranicznych jednego z trzech najbogatszych krajów UE - Szwecji Anna Linde chyba uznaje za własną zasadę Rosji Sowieckiej sankcjonowania grabieży. Komunistom chodziło o rabowanie wrogów klasowych, szefowej rządu ze Sztokholmu – o rabowanie dawnych wrogów Szwecji. Odrzucenie przez nią propozycji jednego z posłów opozycji z partii Szwedzcy Demokraci (Bjoern Soeder), która jest razem z PiS w tej samej grupie politycznej Europejscy Konserwatyści Reformatorzy w Parlamencie Europejskim, jest de facto przyznaniem: „Tak, Polsko, ukradliśmy Wam dobra kultury, ale Wam ich nie zwrócimy”. Na najprostsze pytanie: „A dlaczego nie oddacie?” – szwedzka minister odpowie zapewne: „Bo nie.”.

Oczywiście stanowisko Sztokholmu jest całkowicie sprzeczne z traktatami międzynarodowymi, ale to nic nie obchodzi ani szwedzkiego króla, ani szwedzki rząd.

Ktokolwiek był przed pałacem królewskim w Sztokholmie musiał zauważyć tam stojące brązowe lwy. Skąd się tam wzięły? W czasie „Potopu” zostały przez Szwedów zrabowane z Warszawy, gdzie stały przed pałacem Kazanowskich. Pierwsze wydanie rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” też zostało ukradzione przez naszych północnych sąsiadów (przez morze) i do dzisiaj jest w bibliotece słynnego uniwersytetu w Uppsali.
Wspomniałem traktaty międzynarodowe, które przecież jednoznacznie regulują tę kwestię. Jednak sami Szwedzi podpisali traktat dwustronny z Polską, gdzie dobra nam zrabowane obiecali zwrócić. Chodzi o Traktat Oliwski sprzed... 320 lat. W artykułach siódmym i dziewiątym tegoż Szwecja zobowiązała się zwrócić ukradzione nam dobra państwowe, prywatne i kościelne, choćby jedną z najbogatszych bibliotek w Europie – Bibliotekę Warmińską, którą stworzyli jezuici oraz księgozbiór z Fromborka z dziełami wspomnianego już tu Mikołaja Kopernika.

O jaki jeszcze dobra kultury chodzi? Otóż Szwedzi ograbili kilkadziesiąt polskich miast i zamków, w tym naszą stolicę i Zamek Królewski aż osiem razy ! Spustoszyli też setki kościołów ,w tym Kościół Mariacki w dawnej stolicy - Krakowie. Obrabowali Wawel – ich dowódca generał Wirtz osobiście odrywał z trumny św. Stanisława srebrne blachy. Ba, jak pisał kiedyś Grzegorz Łyś, wawelską trumnę polskiego króla Władysława IV zniszczono tylko po to, aby… wyciągnąć z niej dwa srebrne gwoździe !  
Od 115 lat kwestia zwrotu dóbr kultury jest uwzględniana w traktatach międzynarodowych. Począwszy od Konwencji Haskiej przez Traktat Wersalski ,Traktat z Trianon po Traktat Ryski. Na podstawie tego ostatniego Rosja Sowiecka oddała nam 400 tysięcy książek i 16 tysięcy rękopisów, co było mniej więcej połową tego, co wcześniej zrabowała Rosja Carska. Szwedzi też oddali, tyle że raptem… trochę książek księciu Adamowi Czartoryskiemu oraz, wcześniej, paręnaście skrzyń dokumentów przekazanych delegacji króla Jana Kazimierza.

Szwedzki polityk, który upomniał się o zwrot Polsce „Statutu Łaskiego” argumentował, że nasz kraj jako pierwszy poparł akces Szwecji do NATO. Sztokholm, jak widać, ma to w nosie. Wstyd tak wielki , jak wielkie jest szwedzkie terytorium…
*tekst ukazał się na portalu niezlaezna.pl (29.07.2022)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

03-08-2022 [18:06] - sake3 | Link:

Bo Polska jest od dawania i oddawania a nie od dostawania czegokolwiek panie pośle.

Obrazek użytkownika u2

03-08-2022 [19:12] - u2 | Link:

Jak coś politycy chcieli ugrać na akcesie Szwecji do NATO to powinni się targować jak Turcy. Tuszę jednak, że po nieuniknionej wojnie światowej Szwedzi i tak nam oddadzą po dobroci :-)

Obrazek użytkownika Pers

03-08-2022 [19:16] - Pers | Link:

@u-bucik
//Tuszę jednak...//
ŁoMatko...
Potrafisz "tuszyć"?...
Niesamowite.

Obrazek użytkownika Pers

03-08-2022 [18:55] - Pers | Link:

Jestem teraz w szwedzkiej części Laponii.
Lapończycy nic nie zabierają (kradną) tylko co ro roku prezenty rozwożą po całym świecie.
W tym roku do Polski trafi wiele sań wypełnionych chrustem.
Trenuję renifery, które będą to ciągnąć.

Obrazek użytkownika sake3

03-08-2022 [20:15] - sake3 | Link:

@Pers.....Może przybędzie Pan raczej na reniferze niczym Tusk na białym koniu? Tak przy okazji przepraszam za wczorajszy wpis dialogowy.To nie było fair,grubo nie fair z mojej strony.Chciałam tylko  zeby Pan się przekonał na własnej skórze jak to przykro wbijać innym szpilę.