Dwa szczyty, czyli złe wieści dla Kijowa

Co wynika z dwóch ubiegłotygodniowych międzynarodowych szczytów politycznych ? Ze szczytu G-7 w bawarskim zamku Elmau nie wynika dokładnie nic. Podjęto jedynie ciekawą, ale bardzo niekonsekwentną próbę zneutralizowania (o rozbiciu trudno mówić) krajów wchodzących w skład BRICS. Na strukturę tę składają się Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki. Zaproszono wiec na szczyt do RFN dwa państwa z tej piątki, czyli Indie i RPA. Taka próba odciągania obu państw od wpływów rosyjsko-chińskich. Nie zaproszono jednak trzeciego państwa tworzącego BRICS obok New Delhi i Kapsztadu/Pretorii - czyli Brazylii. Powód jest prosty. Prezydentem tego największego kraju w Ameryce Łacińskiej jest Jair Bolsonaro, twardy prawicowy polityk. Za bardzo prawicowy jak na salony G-7. W ten sposób gospodarze, czyli Niemcy pokazały, że ideologia jest ważniejsza od prób ograniczania wpływów Moskwy oraz mocarstwa, które mają ją wspierać, czyli Chińskiej Republiki Ludowej.

Poza tym nie jestem w stanie powiedzieć o szczycie G-7 nic więcej - już po paru dniach od jego zakończenia.

Szczyt w Madrycie zapowiadany był buńczucznie jako przełomowy. Należy ocenić go pozytywnie w paru aspektach. Po pierwsze plusem jest zerwanie z traktowaniem Rosji przez NATO jako partnera. W ten sposób przekreślono porozumienie zawarte przez Organizację Paktu Północnoatlantyckiego z Federacją Rosyjską, zawarte przed dwunastoma laty.
Drugim plusem jest polityczne „klepnięcie” członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. Plusem numer trzy jest decyzja o zwiększeniu liczby żołnierzy USA w Polsce, a przede wszystkim o ulokowaniu tu jednej z kwater Paktu, a co za tym idzie szeroko rozumianej kadry dowódczej (to setki ludzi). W ten sposób Amerykanie siłą rzeczy bardziej będą zainteresowani obroną Polski, bo mają tu coraz więcej „swoich” chłopaków.

Czy widzę jakiś minus? Opozycja nad Wisłą i Odrą widzi go w braku decyzji o stałej obecności wojsk USA w Polsce. Jednak permanentna obecność rotacyjna, jak to w tej chwili ma miejsce w naszym kraju, w praktyce jest obecnością stałą.

Zatem ów minus szczytu w Madrycie widzę w czymś innym. Chodzi o Ukrainę. Brak twardości w tej sprawie, „doktryna” nie wciągania w wojnę w Europę Wschodnia członków NATO przyniosła taki oto skutek, że naszego wschodniego sąsiada skazano na wykrwawienie się. Mówię to otwartym tekstem, wprost. Cóż, widocznie wielomiesięczne uwikłanie się Rosji w tę wojnę jest korzystniejsze dla możnych tego świata niż próba zdecydowanego wzmocnienia militarnego Ukrainy, choćby w znaczące ilości broni dalekiego rażenia, umożliwiające skuteczną kontrofensywę i ostateczne wyparcie Rosjan z terytorium ukraińskiego. Słowem: lepsza wojna długa niż krótka...

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (05.07.2022)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

06-07-2022 [10:33] - u2 | Link:

wielomiesięczne uwikłanie się Rosji w tę wojnę jest korzystniejsze

Oczywiście że korzystniejsze. W miarę przedłużania się wojny osłabi się przede wszystkim Rosja, chłopiec na posyłki dla komuszków z ChRL. Wtedy wojna rosyjsko-chińska na pewno wybuchnie, co uratuje Ukrainę.

PS. Wojna NATO z Rosją byłaby na rękę ChRL. Brutalne, ale prawdziwe. Więc należy wspierać Ukrainę militarnie i gospodarczo, aby rosyjski niedźwiedź w końcu padł nie tylko militarnie. :-)

Obrazek użytkownika sake3

06-07-2022 [11:06] - sake3 | Link:

@u2....Dla Rosji obojętne jest przedłużanie wojny,mając w planie podbicie całej Ukrainy a nie tylko jej części ma czas a i mięsa armatniego dostatek.Przecież gołym okiem widać jak Europka przesuwa swe sympatie w jej stronę,nawet UE już zaczyna puszcza oczko w jej kierunku. Właśnie ta żółwia powolność przynosi Rosji korzyści,bo sankcje na nią nałożone działają i w drugą stronę. Zniecierpliwione społeczeństwa krajów europejskich same zechcą zniechęcać swoje rządy do jakiejkolwiek pomocy Ukrainie i żadać zakończnia wojny bez względu na przyjęcie niemiecko-rosyjskiej dominacji Nawet ten haniebny pomysł tworzenia Eurazji od Władywostoku po Lizbonę wyda się sensowny i jakże prosty w wykonaniu,wystarczy obłożyć kolejnymi restrykcjami Polskę,w PE już chyba się na to szykują.oskarżyć ją znowu o coś tam,coś tam zablokować, a jeszcze inne cos tam przedstawić kłamliwie i bezprawnie.Uśmiej się Pan ze mnie? No to poczekajmy na te kroczki po kroczkach do pełni szczęścia jaką będzie partnerstwo z Rosją,wspólne szukanie wroga w USA i NATO i jedzenie sobie z dzióbków. I spekuluję ,że Tusk będzie wielkim admiratorem tej miłości. 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

06-07-2022 [11:24] - RinoCeronte | Link:

Myśli Pani, że osadzą Donalda na stolcu prezydenckim?

Obrazek użytkownika sake3

06-07-2022 [11:33] - sake3 | Link:

@Rino Ceronte....Nie na stolcu prezydenckim tylko jako gubernatora albo namiestnika  w kraju zwanym onegdaj Polską. 

Obrazek użytkownika u2

06-07-2022 [11:40] - u2 | Link:

Dla Rosji obojętne jest przedłużanie wojny

Z całym szacunkiem sake, ale Putler ma już 71 latek, ile w końcu jeszcze pociągnie ? 57-letni Dimka M. ponoć próbował się zastrzelić, widać opary Oparina zrobiły swoje :-)

PS. Już trzeci miliarder powiązany z Gazpromem popełnił seryjne samobójstwo. :-)

Obrazek użytkownika RinoCeronte

06-07-2022 [13:46] - RinoCeronte | Link:

Co za mięczaki!