Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Gaudi lepszy niż Messi

Ryszard Czarnecki , 27.07.2016
Jestem w Barcelonie, w stolicy Prowincji Autonomicznej Katalonii (a w zamyśle Katalończyków w niedalekiej przyszłości stolicy niepodległego państwa...) kolejny raz i kolejny raz wracam do wyjątkowej świątyni: „Sagrada Familia”, jednego z najwyższych kościołów świata, wciąż jeszcze budowanym (sic!) i to już 134 lata. Przed sześcioma laty została - decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI - bazyliką mniejszą. Na mnie robi, paradoksalnie chyba, coraz większe wrażenie, im częściej ją oglądam. Po lewej stronie od wejścia jest, niedostrzegane przez wielu, „polonicum” w postaci witraża specjalnie poświęconego Matce Boskiej Częstochowskiej. Autor „Sagrady”, Antoni Gaudi to również architektoniczny „ojciec chrzestny” dużego ogrodu - Parku Guell, budynku Casa Mila, jakby wykonanego z jednej skały, pałacu-Palau Guell, budynku Casa Vicens, zbudowanego w „ekumenicznym” stylu: po części neogotyckim, po części arabskim (neomauretańskim) czy wreszcie budynku Casa Batllo ze „zwierzęcą” fasadą (elementy kości i rybich łusek). Gaudi, głęboko wierzący chrześcijanin o socjalnych, lewicowych poglądach, potrącony przez tramwaj zmarł w wieku 74 lat, ale przeszedł do historii europejskiej architektury i sztuki. Jest inny niż wszyscy. Siwy, skromny, starszy pan ze zdjęć, gdy na przykład... niesie chorągwie kościelne podczas procesji stał się symbolem Barcelony, o którym wiedzą nawet ludzie, którzy nic nie wiedzą. Mnie przypomina autoportret… Jana Matejki. Serio.
Dodajmy, że Gaudi był też autorem niezrealizowanego w końcu projektu kościoła przeznaczonego dla robotników. Cóż, cały on. Naprawdę poważnie traktujący swoją wiarę, zaangażowany w sprawy Kościoła, a jednocześnie mający poczucie niesprawiedliwości społecznej, ludzkiej biedy i nieakceptowalnego poczucia wyższości ludzi bogatych nad ubogimi. Czy to oznaka lewicowości? Może, ale wcale niekoniecznie. Może Katalończyk miał po prostu ponadprzeciętne poczucie solidarności z ludźmi biednymi, odtrąconymi czy mającymi w swoim życiu zawodowym czy społecznym, jakbyśmy to dziś powiedzieli „szklane sufity”. Taka społeczna wrażliwość to przecież też cecha Kościoła Katolickiego, nie tylko w teorii, ale też wielokroć, także w Polsce „w realu”.
Nie chcę wielkiego artystę wpychać do jakiejś politycznej szuflady, ale gdyby Gaudiego przenieść i w czasie - o kilkadziesiąt lat - i w przestrzeni - z Katalonii do Polski na przykład - to pewnie wylądowałby w... „Solidarności”. Stosunek do tradycji, wartości, ale też jednocześnie do ludzkiego poniżenia miał ten Katalończyk podobny do tego polskiego wynalazku - wspólnoty wolnych ludzi.
Pewnie większości ludzi w Polsce i na świecie Barcelona kojarzy się przede wszystkim z klubem piłkarskim FC Barcelona i Messim, a nie z Gaudim. Ja wolę Gaudiego. Przenosi swoją sztuką do świata tęsknoty za tym, co prawdziwe i trwałe. Nie zalatuje komercją, jak ten jeden z najbogatszych klubów świata.
No i Gaudi nie miał problemów z urzędem skarbowym. Spał na zwykłym łóżku, a nie na pieniądzach.
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (27.07.2016)
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 1211
Francik

Francik

27.07.2016 14:09

Nie wiem czy Gaudi zalatuje komercją, ale Sagrada Familia jak najbardziej. Za bilet wstępu do tego - jak by nie było - kościoła życzą sobie co najmniej 15 euro. Jak byłem w Barcelonie podarowałem sobie wejście do wnętrza - trochę za drogi ten szpas. Może jak skończą to będzie można po prostu wejść tam jak do kościoła na mszę? Tylko nie doczekamy - pewnie budowa potrwa kolejne 100 lat.
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 995
Liczba wyświetleń: 8,139,542
Liczba komentarzy: 11,171

Ostatnie wpisy blogera

  • MALI LUDZIE,WIELCY IDIOCI.
  • BRZYDSZA TWARZ MUNDIALU
  • MIAŁEM RACJĘ CZYLI TERAZ WSZYSCY MĄDRZY

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • u2, "gdzie teraz jest ten krzyż"Krzyż jest symbolem europejskich wartości. Nie tylko Niemcy bezwzględnie niszczą europejskie wartości zastępując je nowomową i polit-poprawnością. Ale spodobała mi się…
  • sake2020, @u2....A właśnie,gdzie teraz jest ten krzyż tak pohańbiony przez niemieckich bandytów?Pewno leży na śmietniku bo Tusk uzgadniający tę ,,akcję'' z Berlinem na dziś nie jest katolikiem .No i nasuwa się…
  • u2, "Niemcy tłuką Polaków'Z tego co widziałem na krótkich filmikach na X to niemiecka Polizei nie utworzyła kordonu wokół głazu i była wolna amerykanka, czyli tłuczenie pojedynczych Polaków stawiających…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności