Finlandia i Szwecja wchodzą do NATO

Finlandia

Artykuł numer 5 Paktu Północnoatlantyckiego mówi: "atak na jednego członka NATO jest atakiem na wszystkich". Jest to jedyna różnica ,która oddziela członkostwo w Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego od bycia partnerem tej struktury. Jak przyznaje premier Finlandii Sanna Marin, to właśnie gwarantowane przez NATO odstraszanie i wspólna obrona członków Sojuszu są obecnie tym, czego poszukuje jej kraj.

Finlandia i Szwecja historycznie unikały członkostwa w NATO, mimo bliskich relacji z Zachodem. Miało być krokiem zapobiegawczym, który pomógłby uniknąć prowokowania Rosji. Niemniej jednak agresja Rosji na Ukrainę  ogromnym stopniu zmieniła nastawienie opinii publicznej w Finlandii i Szwecji i po dziesięciu tygodniach od rozpoczęcia wojny ich członkostwo w NATO nie tylko nie wydaje się już tak odległe, ale wręcz bardzo bliskie.

To, co zmieniło sytuację na mapie europejskiego bezpieczeństwa, zmieniło także niegdyś bardzo stabilną opinię publiczną krajów skandynawskich w kontekście statusu członkostwa w NATO. Różnice w stosunku opinii publicznej można łatwo zauważyć z dramatycznie różnych wyników badań opinii publicznej. Sondaże przeprowadzone w 2017 roku wykazały, że tylko 19% Finów było skłonnych wstąpić do NATO, podczas gdy obecnie, według sondaży przeprowadzonych w dniach 23-25 lutego 2022 aż 53% Finów opowiada się za przystąpieniem do NATO . Droga od niespełna jednej piątej do ponad połowy była po 24 lutym prosta.

Raport opublikowany przez fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w 2016 roku przedstawia stanowisko Finlandii, która przyjmuje ideę potencjalnego członkostwa w NATO w zasadzie z... obojętnościa.W tym czasie Finlandia ani nie popierała lub ani też odrzucała takiej możliwości, ale można zauważyć, że rosyjska aneksja Krymu nie wywołała jeszcze silnej reakcji opinii publicznej i administracji w Helsinkach . Nie spowodowała również zasadniczej zmiany w postrzeganiu rosyjskiego zagrożenia. Z drugiej strony jednak postrzeganie Rosji przez Finlandię jako niestabilnego, nieprzewidywalnego sąsiada, którego należy stale kontrolować, nie jest nowe i stanowi dla tego kraju strategiczny dylemat, głównie ze względów geopolitycznych.

W środę 13 kwietnia rząd Finlandii opublikował "Białą Księgę", która  jeszcze w tym roku ,w najbliszych miesiącach rozpocznie oficjalny proces przystąpienia tego państwa do Sojuszu. Kolejnymi krokami przewidzianymi przez fińskich urzędników w tym nieoczekiwanym przez wielu i szybkim procesie jest stworzenie raportu na temat sytuacji bezpieczeństwa Finlandii, który zostanie przekazany parlamentowi. Nastepny krok to debata, która określi charakter fińskiego stanowiska w sprawie członkostwa w NATO.

Szwecja
        Podczas gdy Finlandia była w zasadzie gotowa przedstawić decyzję o ewentualnym członkostwie w NATO w ciągu kilku tygodni, jej szwedzcy sąsiedzi wydawali się być tej idei bardziej niechętni.  Choć szwedzka premier Magdalena Andersson niechętnie komentuje doniesienia medialne, jej wspólna konferencja prasowa z fińską koleżanką-premier  Sanną Marin ,która odbyła się 13 kwietnia 2022 roku, pokazuje, że raport, który ma być przedstawiony przez jej rząd w maju, także określi stanowisko Szwecji w sprawie członkostwa w NATO.

Ważne jest, aby zrozumieć, co będzie zawierał ten raport i jakie wnioski będą w nim priorytetowe, w sytuacji, gdy trwa wojna między Ukrainą a Rosją. Wojna, która jest największym problemem zarówno dla Finlandii, jak i Szwecji. Po pierwsze, długotrwała bliska współpraca tych państw, jak można się było spodziewać, tworzy dla nich współzależną strategię "podążania naprzód". Możnaby to pokazać na przykładzie przyspieszenia działań Sztokholmu. Szwedzka premier wyraziła przekonanie, że każde przyszłe stanowisko jej gabinetu będzie uwzględniało ścisłą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z Finlandią.

Istotne znaczenie ma również polityka wewnętrzna. Decyzja o członkostwie w NATO  wymagałaby większości 3/4 głosów w Riksdagu -szwedzkim parlamencie. Socjaldemokraci zmienili swoje opozycyjne stanowisko i zdecydowali się poprzeć możliwość członkostwa, podobnie jak partia Moderata -"Umiarkowani". Niemniej jednak, aby zgromadzić tak dużą większość, trzeba także poparcia  pozostałych partii . W trwającym procesie akcesu tych dwóch krajów skandynawskich do Paktu należy jednak podkreślić różnice między Finlandią a Szwecją. Podczas gdy władze fińskie zapowiadają, że oczekują zakończenia procesu członkostwa "w ciągu tygodni, a nie miesięcy" (Bloomberg), Szwedzi wciąż nalegają, że jakiekolwiek członkostwo z ich strony byłoby możliwe, gdyby Finlandia została definitywnie przyjęta do NATO, co pozwoliłoby na partnerską współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z sąsiadem. Według szwedzkich doniesień, oficjalne złożenie wniosku ma nastąpić na spotkaniu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku.

Co  dalej?
W zasadniczo zmienionym środowisku bezpieczeństwa postrzeganie zagrożenia i samo zagrożenie dramatycznie wzrosły w przypadku obu krajów. Ponieważ Rosja kontynuuje ataki, przyspieszając ofensywę na wschodniej Ukrainie, która rozpoczęła się 18 kwietnia 2022 roku, można założyć, że wojna ukraińsko-rosyjska, niestety, dopiero się rozpoczyna . Dla Finlandii i Szwecji jest to niepokojąca sytuacja, która wywołuje potrzebę podjęcia natychmiastowych działań na rzecz rozwoju strategii bezpieczeństwa. Wielu mieszkańców tych dwóch krajów, którzy jeszcze 70 dni temu różnili się w tej kwestii,teraz  uważa, że warto przystąpić do militarnego sojuszu .  

Ponieważ głównym celem ubiegania się o status członka NATO jest bezpieczeństwo, to po raz kolejny niepokoi fakt, że Federacja Rosyjska twierdzi, iż kroki, które mają zostać podjęte przez oba państwa, zostaną odebrane jako prowokacja. Co więcej, za tym idą groźby Moskwy  , takie jak konieczność "zrównoważenia" tej sytuacji według "własnych zasad", co sygnalizuje kolejny możliwy rosyjski atak na Zachód. Te pogróżki ze strony Kremla tym bardziej dają podstawy do ubiegania sie Helsinek i Sztokholmu o  członkostwo w NATO. Premier Finlandii, Sanna Marin, stwierdziła, że Finlandia musi być "przygotowana na wszelkie działania ze strony Rosji" (The Guardian).    AKAPIT.        Dla wielu środowisk międzynarodowych różnica między sytuacją przed i po 24 lutego jest wyraźna. Wojna - nie tylko w Europie Wschodniej -  znów stała się realna, a potrzeba pilnych działań puka teraz do drzwi państw niebędących członkami militarnych sojuszy bezpieczeństwa.

Źródła:

Ekblom, J. (2022).  Retrieved from https://www. bloomberg.com/news/articles/2022-04-13/sweden-s-ruling-party-plans -nato-entry-bid -by-june-svd-says.

Forsberg, R., & Moyer, J. (2022). Sisters But Not Twins: Prospects of Finland and Sweden's NATO Accession. Retrieved 19 April 2022, from https://www.wilsoncenter.org/a....

Henley, J. (2022). https://www.theguardian.com/wo...

Hurt, M. (2022). Finland and Sweden Do Not Have 'NATO Option' The 'NATO Option' They Think They Have - ICDS.  https://icds.ee/en/finland-and....

Lewis, L. (2022). https://www.dailymail.co.uk/ne... /Now-Sweden-apply-NATO-membership-Scandinavian-neighbour-Finland-opens-debate-alliance.html

Mäkelä, J. (2016). NATO Review -  https://www.nato.int/docu/revi....

Nyberg, R. (2016). The Line in the Sand https://carnegieeurope.eu/stra....

Wall, C., Monaghan, S., & Morcos, P. (2022).  https://www.csis.org/analysis/...

Wieslander, A., & Skaluba, C. (2022).  https://www.atlanticcouncil.or...

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego ,który jednocześnie ukazuje się w prestiżowym tureckim dzienniku „Daily Sabah” pt.: „Finland and Sweden’s membership process into NATO”

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (12.05.2022)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

17-05-2022 [08:18] - u2 | Link:

agresja Rosji na Ukrainę  ogromnym stopniu zmieniła nastawienie opinii publicznej w Finlandii i Szwecji

Oba kraje wytwarzają świetną wódkę, więc w sposób oczywisty zagrażają Rosji, która nie może pozwolić, aby ktoś inny mógł wytwarzać tak dobrą wódkę, lepszą niż w Rosji :-)

Obrazek użytkownika Pers

17-05-2022 [15:02] - Pers | Link:

Panie europośle, nie tak szybko...

Turcja przeciwko ekspansji Sojuszu
Szwedzi i Finowie już praktycznie uścisnęli dłonie przedstawicielom Sojuszu Północnoatlantyckiego i zdecydowali, że jedną nogą są już w NATO, ale nagle Turcja interweniowała i zorganizowała taką jazdę, że Sojusz prawdopodobnie jeszcze trawi to, co się stało.
Turcja odmówiła członkostwa w NATO Szwecji i Finlandii: „Nie możemy powiedzieć „tak” tym krajom, które nakładają sankcje na Turcję poprzez przystąpienie do NATO.
Osobiste motywy jednej Turcji zerwały plany kolejnej rundy ekspansji Sojuszu – tym razem na północy. Tureckie kierownictwo stwierdza również, że ani Szwecja, ani Finlandia nie mają jasnego stanowiska w stosunku do wrogich Turcji Partii Pracujących Kurdystanu i Syryjskich Sił Demokratycznych. A skoro w tych kwestiach nie ma „protureckiego” stanowiska, to wejście do NATO też jest zamknięte. 

Mimo to Stoltenberg stara się nie tracić optymizmu i zwrócił się do Turcji w celu rozwiązania wszystkich zaistniałych kwestii:  „Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu o decyzjach naszych najbliższych partnerów, Finlandii i Szwecji, o ubieganiu się o członkostwo w NATO. Turcja jest cennym sojusznikiem i wszelkie kwestie bezpieczeństwa muszą zostać rozwiązane. Musimy być razem w tym historycznym momencie”.
A jeśli Stoltenberg próbuje negocjować z Turcją, to przedstawiciel Parlamentu Europejskiego Manfred Weber postanowił rozmawiać z Ankarą z pozycji siły, grożąc izolacją kraju w przypadku blokowania decyzji NATO. 
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu tłumaczy jednak, że takie decyzje to nie tylko wybór tureckich przywódców, to stanowisko większości obywateli tego kraju.
„NATO to przede wszystkim sojusz wojskowo-polityczny sojuszników. Finlandia i Szwecja otwarcie popierają PKK, która przeprowadza ataki terrorystyczne na Turcję, nasz wojskowy zginął wczoraj. Większość obywateli Turcji prosi nas o zablokowanie tego procesu ze względu na obecność takiej polityki, omówimy tę kwestię z resztą sojuszników z NATO – powiedział turecki minister spraw zagranicznych. 
Z pewnością sprawa Szwedów i Finów jest znacznie głębsza niż temat Kurdów. Turcja potrzebowała po prostu czegoś, co uzasadniłoby jej decyzję. Turcja wraz z Węgrami stara się prowadzić własną grę w ramach wszystkich tych sojuszy – bronić swoich interesów gospodarczych i politycznych, a nie ich poświęcać, jak np. Finowie czy Bułgarzy. Tacy członkowie NATO są bardzo niewygodni dla samego Sojuszu, ale już w nim są. 
Wszystko to świadczy o jednym – w przyszłości z pewnością powstaną kolejne bloki władzy, ponieważ NATO ingeruje w realizację polityki zagranicznej tych państw, które już nieco „wyrosły” z kategorii wasali i są gotowe do podjęcia większej roli na arenie międzynarodowej.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-05-2022 [17:36] - Tezeusz | Link:

Odnalazłem  co w Ścierwoneonie  o Ruszkiewiczu napisał do Opary niejaki@ dante i został  natychmiast zablokowany :
https://ryszard-opara.nowyekra...(link is external)
"Wiele wątpliwości co do swobodnych myśli i dyskusji blokowanych przez niektórych blogerów - gdyż są im niewygodne. Więc jakie to forum dla wszystkich - zwykła ściema. Raczej agitka jednego faceta o dziwnych poglądach raczej rosyjsko - podobnych myślę tutaj o niejakim NDP czy Panu Ruszkiewiczu - ten sam kierunek wschodni. Atakuje ten ostatni nawet w sposób wulgarny Admina ! to już zwykłe chamstwo. Ale może tutaj panują takie zasady. A szkoda ? pewno zaraz mój komentarz niewygodny zostanie zbluzgany ! Szkoda słów !
Konkrety ?
https://zawisza.nowyekran24.co...(link is external)
Wystarczy ! Oceny i opinie internautów w wielu portalach internetowych na temat NEon24 są miażdżące - dlaczego ? Szykanowanie i wyzywanie ludzi o innych poglądach, blokowanie ich komentarzy, wyszydzanie materiałów nie pasujących do tzw " wschodnich wytycznych" itp... A gdzie tutaj patriotyzm, ojczyzna...... zero !!!!!zero do kwadratu. Nie ma a jak są jakieś próby to są torpedowane. Jak Admin Zawisza próbował coś z tym zrobić został przez wspomnianego pana Ruszkiewicza wyklęty od ostatnich ba publicznie ten pan Ruszkiewicz straszył ,że go " zwolni" - ludzie ?
W ten sposób nie przyciągnie się ludzi do portalu a wręcz przeciwnie ? nie mam tutaj racji - udowodnić !".............................

Inni tak piszą o tym antypolskim portaliku do Opary :
Przyszłość Ścierwoneonka ?

“Portal Neon był, jest i będzie FORUM dla wszystkich POLAKÓW otwartym i dostępnym 
dla wszystkich”
Piękna utopijna idea.
Niestety szybko będzie jak publiczna toaleta …przez nikogo nie sprzątana."

Nie prawda... Służby już sprzątają to sowieckie antypolskie...bagienko wkrótce będzie czysto.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-05-2022 [18:38] - Tezeusz | Link:

A ruszkiewicz vel @ Pers o sobie pisze tak :
"Naziole to tchórze a ten cwel z pewnością jest naziolem skoro pojechał bić się za UPAdlinę. Ruscy powinni te ścierwa z polskim peselem wszystkie wytłuc."
Tyle samokrytyki !

Obrazek użytkownika Maverick

17-05-2022 [22:37] - Maverick | Link:

Finlandia po kapitulacji po stronie Hitlera podpisała dokument kapitalizacyjny ze pozostanie neutralna. Złamanie tego dokumentu jest dowodem że kabalarze kupili paru polityków w Finlandii. Pytanko za ile? Przyklejanie sobie celu na czółko to oznaka głupoty. Jak kabalarze łamali wszystkie traktaty pokojowe z Indianami, teraz próbują ci lucyferianie stroić nastroje antyrosyjskie. Gdy Rosja to jedyny kraj z błogosławieństwem bożym co ma zatrzymać lucyferiański i bezbożny zachód. Wprowadzający nowy komunizm genderem i woke culture.