Rosyjskie „mięso armatnie” szansą Moskwy

Ukraina została w wielkim stopniu odcięta od Morza Czarnego. Niestety, to sukces Rosji, a huczne otrąbianie każdego zestrzelonego rosyjskiego samolotu czy śmigłowca, zniszczonego czołgu czy transportera opancerzonego lub „zlikwidowanego”(trochę to nowomowa…) rosyjskiego generała - nie przesłoni faktu, że choć Moskwa ponosi rzeczywiście zapewne olbrzymie straty w sprzęcie i w ludziach, to posuwa się do przodu. Szczęście w nieszczęściu, że czyni to dużo wolniej, niż być chciała i niż tego oczekiwała. Zapewne też warunki atmosferyczne – słynne na tamtych ziemiach wiosenne roztopy - które już kiedyś paraliżowały działania Niemiec przeciwko Sowietom podczas II wojny światowej, a teraz służyły naszemu wschodniemu sąsiadowi, teraz przestają mu służyć.
 
Rosja straciła na tej wojnie znaczącą liczbę żołnierzy elitarnych jednostek, zwłaszcza powietrzno-desantowych oraz brygad czołgów. Jednak dysponując blisko 150-milionowym krajem (dokładnie 144 miliony obywateli) ma z czego dobierać. Co z tego, jeśli nowi żołnierze nie będą specjalnie wyszkoleni – przecież Rosji Putina, ta k jak Sowietom Stalina- chodzi o „mięso armatnie”. Związek Sowiecki kiedyś nie zważał na olbrzymie straty żołnierzy w pierwszych miesiącach wojny dotychczasowych sojuszników czyli III Rzeszy Niemieckiej i ZSRS  - tylko chciał wroga zalać swoją żołnierską masą. Mam nieodparte wrażenie, że teraz Federacja Rosyjska – formalno-prawna córka Związku Sowieckiego - chce zastosować wobec Ukrainy identyczną strategię…
 
*tekst ukazał się na portali wio.wa.pl (03.05.2022)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

06-05-2022 [08:20] - Pers | Link:

Panie europośle
//... nie przesłoni faktu, że choć Moskwa ponosi rzeczywiście zapewne olbrzymie straty w sprzęcie i w ludziach, to posuwa się do przodu. //

Nie bardzo rozumiem co chce pan przez to powiedzieć?
Czyżby rzetelne informacje podawane przez bohatersko broniących się Ukraińców były zwykłym kitem? Przecież stosunek sił jest 2 do 1 na korzyść Ukrainy więc to niemożliwe!
Przyznam szczerze, że mnie, jako wiernego oglądacza TVP Info takie stwierdzenie mocno bulwersuje. I jestem przekonany, że nie tylko mnie co z pewnością potwierdzą komentatorzy NB.
Czy pan, panie europośle, nie sieje przypadkiem niepotrzebnego defetyzmu albo, nie daj Boże, nie przeszedł na "ciemną stronę mocy"?
Mimo wszystko ukłony.

Obrazek użytkownika sake3

06-05-2022 [12:39] - sake3 | Link:

Jak widać mięso armatnie niezastąpione.Kontynuacja wojny przez Rosję w perspektywie ekonomicznej w nieskończonośc jest niemożliwe.Putin albo musi złamąć opór Ukrainy albo złamać jedność Zachodu (trzeba przyznać dośc kruchą.) bądź jedno i drugie.Wojna kosztuje Rosję politycznie i ekonomicznie i dlatego eskalacja działań rosyjskich nasila się.Sankcje nie zdestabilizowały na razie rosyjskiego systemu finansowego ani tez nie rzuciły jej na kolana,ale nieuchronnie prowadzą do nasilenia kłopotów gdzieć od III-go kwartału.Rosyjski przemysł jest w zapaści przez niemożność importu komponentów i półproduktów,wycofywanie się z rynku zagranicznych firm,zablokowanie rosyjskim firmom dostępu do zaawansowanych technologii,rosnące bezrobocie zmusza do eskalacji działań i ich przyspieszenia.

Obrazek użytkownika Pers

06-05-2022 [13:58] - Pers | Link:

@sake
//ale nieuchronnie prowadzą do nasilenia kłopotów gdzieć od III-go kwartału.Rosyjski przemysł jest w zapaści //

Muszę cię uspokoić sake. Komponenty i półprodukty w ogromnej większości produkują Chiny.
A zapaść i to prędzej niż na jesień czeka Europę zachodnią - energetyczna, przemysłowa i żywnościowa.
Rosja się wyżywi i ogrzeje.
Inwestuj w wełnę sake!
I zacznij już dziergać :)

//albo musi złamąć opór Ukrainy albo złamać jedność Zachodu//
"Jedność" zachodu i NATO już została złamana. Prezydent Chorwacji już zapowiedział, że zawetuje akcesję Finlandii do NATO.

Obrazek użytkownika sake3

06-05-2022 [15:09] - sake3 | Link:

@Pers.....Nie musze dziergać swetrów, gorąca jestem.   A w kwestii zawetowania to jeszcze wiele może się zmienić,żyjemy jak walejdoskopie.

Obrazek użytkownika Pers

06-05-2022 [15:42] - Pers | Link:

@sake
//A w kwestii zawetowania to jeszcze wiele może się zmienić,żyjemy jak walejdoskopie.//

Oczywiście, że może. Mogą np. zawetować Węgry. Orban lubi się z Putinem. Da jakiś rabacik na gaz i ropę... :))
O blokowaniu Ukrainy już dawno mówili.