Obawiam się złych wieści dla Wschodniej Ukrainy

Szanowni.

W Wielki Czwartek ukazała się w różnych mediach seria artykułów przypominających o odkrytych w 2012 r. złożach gazu ziemnego na Ukrainie w obszarze pomiędzy Donbasem a Charkowem i w okolicach Krymu.

Można poszperać w internecie i oczywiście znaleźć na ten temat artykuły, choćby z 2018 r., bo złoża ukraińskie są oceniane na 2,8 bln m3 i dawniej były wyceniane na 1,5 bln USD (no bo rok temu było 500 USD/1000 m3), a teraz to nawet nie wiadomo, bo każdego dnia inna cena. Ale jeżeli założymy że w okolicach 1 USD/1m3 (czyli 1.000 USD/1.000 m3), no to wychodzi prawie 3 bln USD, jest o co się starać.

Ale bynajmniej nie Putinowi. A przynajmniej już nie teraz.

Dlaczego? Ano, spójrzmy na rzecz oczami tego moskwo-turańca po szkole KGB. Że rozum się wzdraga? No tak, to prawda, dlatego też wszelkie antycypacje to tylko grube aproksymacje, ale nawet w braku pewności trafienia w "10", lepiej próbować trafić choćby w tarczę, niż dać sobie spokój i w ogóle nie strzelać. Przynajmniej w takich wypadkach.

Wiecie Państwo jak w cywilizacji turańsko-moskiewskiej traktuje się pracę? Nawet twórczą, nie mówiąc o fizycznej? Jako coś hańbiącego. Naturalnie stoi za tym bizantyński model hierarchii społecznej, bazujący na platońskiej hierarchii bytów od najwyższego, czystego ducha ("Jedni") do najniższego w postaci czystej materii, zgodnie z którą im coś dalej od "Jedni" (którego emanacją "w dół" jest Państwo) tym bardziej uwikłane w materię i "brudne", "grzeszne" i w ogóle be.
Stąd u Cyryla brednie o z natury "grzesznym ciele", jako źródle "brudnej" pożądliwości, bo biedak nie zauważył, że kiedy Adam w Raju napalił się na Ewę tuż po jej stworzeniu i prezentacji, to przecież było jeszcze PRZED grzechem pierworodnym, a więc zarówno ciało jak i normalne pożądanie jest jak najbardziej i naturalne i nie zakorzenione w grzechu, aczkolwiek co z tym człowiek dalej robi, to już inna sprawa.

Ale wracajmy do ukraińskiego gazu.

Przecież Putin nie ma już od lat wystarczająco dużo ludzi, żeby efektywnie działać nawet na ruskiej (chwilowo) Syberii, a co dopiero na Ukrainie. W związku z tym mieszkańcy obwodu ługańskiego i donieckiego bardzo by mu się przydali, podobnie jak mieszkańcy Mariupola do obsługi tych wszystkich hut, kopalń, walcowni i przemysłu precyzyjnego na terenie Ukrainy ("MotoSicz", chociażby).
A tu, Panie tego, siurpryza taka, że Ukraińcy nie chcą współpracować. Mówią jeden z drugim po rosyjsku, ale żadnego zrozumienia i wdzięczności za próbę wzięcia pod ruski knut. No, straszne, jeszcze się Rosjanie i ludy podbite zorientują że tak można i będą chcieli spróbować sami? Po co to komu, trzeba pokazać przykładnie jaki tam los czeka "buntowszcików", żeby głupie pomysły po łbach nie chodziły.

Ale nie tylko o pokazówkę chodzi. Przede wszystkim wobec narastających deklaracji o szybkim odchodzeniu od rosyjskiego gazu kolejnych państw UE i słabnącej pozycji ruskofilnej czołówki SPD w Niemczech, maleją szanse na układ UE - Rosja jako wyniku sojuszu niemiecko-rosyjskiego i uzgodnionej przecież już budowy Europy "od Lizbony do Władywostoku". Oznacza to, że gaz ukraiński nie będzie w najbliższej przyszłości potrzebny, podobnie jak ludzie do jego wydobywania, zresztą są to złoża trudne technicznie (pokłady poniżej 3 km pod powierzchnią). Lepiej więc w takiej sytuacji zachować je dla następnych pokoleń.
No i powstaje problem do rozwiązania: w jaki sposób skutecznie zniechęcić Ukraińców do interesowania się "błękitnym złotem" przez najbliższe pół wieku i jak nie pozwolić Ukrainie na utrzymywanie możliwości zbrojeń, jak zamknąć jej zdolności techniczne i technologiczne, no jak?

Ano, bardzo prosto (dla umysłu turańsko-moskiewskiego): mordować, palić, gwałcić i grabić, infrastrukturę przemysłową Wschodniej Ukrainy i sieć transportową zniszczyć równo z trawą, a w celu powstrzymania powrotu na te ziemie, trzeba przywalić taktyczną bronią jądrową. Najlepiej w takim miejscu, żeby było kluczowe dla transportu, bo tego się nie da tak prosto odtworzyć ani ominąć.

Słowiańsk? Okolice Kramatorska? Mariupol (choć nawet na turańskie obyczaje, byłby to "gruby temat")? Putin świat ma już w odwłoku, wewnętrzny cel osiągnął: osłabił "wojskówkę", skonsolidował Rosjan wokół władzy (niezdecydowani zostaną uznaniowo zaliczeni w poczet zdrajców), może utrzyma część Ługańska i Doniecka oraz Krym, choć z drugiej strony po co mu to, skoro najważniejszy cel, ta Europa "od Lizbony do Władywostoku", odpłynęła w dal, a tu jeszcze nie dało się ograniczyć terytorialnie do Europy "od Lizbony do Białegostoku", w dodatku zdominowanej przez Niemców, bo Ukraina ma się tu przyłączyć.

Obym się mylił co do powyższego, ale przypuszczam, że jeżeli atak taki miałby mieć miejsce, to w tym tygodniu, żeby przestraszyć nie tyle Ukrainę, ile resztę świata.

A potem pokój na Wielkanoc? Znaczy, prawosławną (jest za tydzień)? To brzmi, nawet bardzo carsko.  

Może dlatego Scholz tak zwleka z tą decyzją o przekazaniu Ukrainie broni?

Oficer prowadzący mu powiedział?           

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

18-04-2022 [23:34] - Pers | Link:

Dom wariatów...

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-04-2022 [23:36] - Pani Anna | Link:

Może dla równowagi napisze nam Pan coś o cywilizacji ukraińskiej? Chociaż ostatnie 30 lat, bo rozumiem, że głębiej sięgają tylko ruskie onuce.

Obrazek użytkownika Darek65

19-04-2022 [08:26] - Darek65 | Link:

Wszędzie tam, gdzie zasiane zostało ziarno ruskiego genu, tam wszędzie - w mniejszym lub większym stopniu - panuje bałagan. "Cywilizacja" ta, jest cywilizacją pasożytniczą, nastawioną na grabież, a nie na pracę u podstaw. Ona sama nie jest w stanie, lub w niewielkim zakresie, wytworzyć coś pozytywnego. Wielu z nas zastanawia się, dlaczego taki duży kraj, z takimi zasobami, jak Rosja, nie ma choćby jednej firmy o światowym zasięgu, jak Toyota, Samsung, itp. Kto pamięta lata przed i 80-te, to szybko przypomni sobie narrację, kiedy w ZSRR zaczął się kryzys. Mówiono, że przyczyną są inne kraje, takie jak Polska, Czechosłowacja, NRD, bo ZSRR musi je utrzymywać. Było całkowicie odwrotnie, te kraje przestały utrzymywać ZSRR. Nawet w Polsce, do tej pory, odczuwamy skutki tego ruskiego genu, co to u nas osiadł po II wojnie. I bardzo trudno go wytępić. Czym dalej na wschód, tym gorzej.

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2022 [09:23] - sake3 | Link:

@Darek65....Sam Pan sobie dał odpowiedź.Po co wysilać się na badania naukowe, bawić w nowe technologie skoro łatwiej i prędzej stworzyć pozory dobrobytu grabiąc i mordując?Ogłupiały,zapijaczony naród przyklepie bez zastanawiania się wszystko to co zaproponują rządzący.Skoro za morderstwa,gwałty  nieludzkie zabójstwa dzieci w tym niemowląt, równanie miast z ziemią  szumnie naywane ,,denazyfikacją dostaje się ordery to kto powstrzyma w wyścigu po te ordery?

Obrazek użytkownika Darek65

19-04-2022 [10:46] - Darek65 | Link:

sake3
Proszę pamiętać, że ten sowiecki gen, na Ukrainie jest jeszcze silniejszy niż w Polsce.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

19-04-2022 [10:19] - Kazimierz Kozio... | Link:

@Darek65@"Rosja, nie ma choćby jednej firmy o światowym zasięgu"
niestety ale ma. firmy o globalnym zasięgu daleko bardziej wpływowe niż toyota, samsung - FSB, GRU, fabryki broni, organizacje tworzące elity lewackie we wszystkich establismentach pierwszego i trzeciego świata

Obrazek użytkownika Darek65

19-04-2022 [10:48] - Darek65 | Link:

@KK
Tak, jeśli chodzi o taki rodzaj działalności, to faktycznie :) Choć ostatnie wydarzenia "troszkę" zweryfikowały skuteczność i profesjonalizm tych "firm".

Obrazek użytkownika bezmetki

19-04-2022 [08:36] - bezmetki | Link:

- »Można poszperać w internecie i oczywiście znaleźć na ten temat artykuły, choćby z 2018 r.    https://www.reuters.com/articl..., bo złoża ukraińskie są oceniane na 2,8 bln m3 i dawniej były wyceniane na 1,5 bln USD (no bo rok temu było 500 USD/1000 m3), a teraz to nawet nie wiadomo, bo każdego dnia inna cena. Ale jeżeli założymy że w okolicach 1 USD/1m3 (czyli 1.000 USD/1.000 m3), no to wychodzi prawie 3 bln USD, jest o co się starać. »

Powyższe potwierdza artykuł: « Это всё – газ и нефть. Сравните с картой текущих боёв за Украину »
https://mayday.rocks/wp-conten...
« To wszystko- gaz i ropa. Prównajcie z mapą aktualnych walk o Ukrainę »
12 апреля, 2022 5:21 пп
https://mayday.rocks/eto-vsyo-...

Co do perspektywy wspomnianego ataku: to podzielając obawy, uważam za prawdopodobny

Obrazek użytkownika bezmetki

19-04-2022 [08:30] - bezmetki | Link:

Nasunęła mi się  refleksja :

https://www.kyivpost.com/wp-co...

https://www.kyivpost.com/wp-co...

- Jeśli Zachód będzie zwlekał z pomocą w ubrojeniu dla Ukrainy, czytaj sabotażem, to może to wywołać pęknięcie w dotychczasowej anty-rosyjskiej monolityczności Ukraińców.

 

Obrazek użytkownika Ijontichy

19-04-2022 [08:11] - Ijontichy | Link:

Dlaczego tylko dla Wschodniej? Putin nie ma zamiaru zjeść tylko przystawkę....on zamierza zatrzymać sie na Portugalii.
Widzisz jakąś siłe w Europie,ktora go zatrzyma?
Jeden plan spalił Kuklinski,teraz czas na Plan Breżniewa Bis...Niech Francja wyjdzie z NATO...

Obrazek użytkownika Pers

19-04-2022 [09:25] - Pers | Link:

Ukraiński dyrektor mówi twardą prawdę o Azovstal
 
Ukraiński minister powiedział, że miasto Mariupol „już nie istnieje” po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​obszar miejski miasta jest wolny od wojsk ukraińskich.
„Sytuacja w Mariupolu jest zarówno militarnie tragiczna, jak i bolesna. Miasto już nie istnieje. Reszta armii ukraińskiej i duża grupa cywilów jest w zasadzie otoczona przez siły rosyjskie” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podczas wywiadu z „Face the Nation” stacji CBS.
Kreml poinformował w sobotę, że w aglomeracji Mariupol, kluczowym polu bitwy we wschodniej Ukrainie, nie ma wojsk ukraińskich.
„Całe terytorium miejskie Mariupola zostało całkowicie oczyszczone z bojowników nazistowskiej grupy „Azow”, zagranicznych najemników i wojsk ukraińskich” – napisało rosyjskie Ministerstwo Obrony w poście w mediach społecznościowych.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony oceniło, że ok. 2500 ukraińskich żołnierzy nie mogło opuścić Azowstalu, jednego z największych zakładów metalurgicznych w Europie na wschód od Mariupola, przez otaczające zakład rosyjskie wojska.

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2022 [10:25] - sake3 | Link:

Ponieważ stawia się pod znakiem zapytania cywilizację ukraińską chciałabym przypomniec wizytę Papieża Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku za prezydentury Leonida Kuczmy i jego przesłanie do narodu ukraińskiego.Obecnie bowiem konfrontacja między Moskwą a Kijowem ma oprócz mlitarnego również wymiar cywilizacyjny związany z historią,religią i kulturą.Papież odwiedzając Ukrainę przybył z przesłaniem ,że to nie Kijów jest młodzym bratem Moskwy a Własnie Moskwa młodszą siostrą Kijowa.Jan Paweł II dowartościował Ukrainę przemawiając w języku ukraińskim tak deprecjonowanym przez władze rosyjskie.Przypomniał że chrzest Rusi w 988 roku odbył se na terenie Wielkiego Księstwa Kijowskiego a Moskwy wtedy nawet nie było.Podkreślił,że stolica UKrainy była matką słowiańskiego chrześcijaństwa w Europie Wscodniej gdzie prowadził swoją misję jeden z uczniów Jezusa św.Andrzej Apostoł.To nie Moskwa a Kijów jest sercem ruskiego prawosławia i skupionej obok niego cywilizacji i kultury.

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-04-2022 [10:57] - Pani Anna | Link:

@sake3
Oj Sake, Sake, ty i historia. Już lepiej pisz o elektrycznych samochodzikach, a w wolnym czasie poczytaj i poucz się trochę. Na twoich oczętach wrzuca się do jednego wora i gnoi 150mln
narod, a z innego, który nigdy nie był przyjazny Polsce czyni nowy naród wybrany. Z panstwa od XII wieku rozdrobnionego na dzielnice, pod panowaniem Złotej Ordy (z wyjątkiem Księstwa Halickiego), a następnie Wielkiego Księstwa Litewskiego, Chanatu Krymskiego, Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i Królestwa Polskiego. Po połączeniu się Litwy i Polski większa część współczesnej Ukrainy znalazła się w obrębie państwa polsko-litewskiego. W wyniku powstań kozackich i wojen z Rosją obszar ten został podzielony w 1667 roku pomiędzy Rosję a Polskę. Więc o jakim państwie, o jakim dorobku mówimy? Nie chcę już wspominać haniebnej zbrodni wolynskiej. W ciągu ostatnich 30 lat rzekomej "niepodległości " Ukraina że swoimi czarnoziemami i bogactwami naturalnymi nie osiągnęła nic oprócz korupcji chyba najwyższej w Europie i biedy, dla której obywateli Polska jawi się  niczym eldorado.

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2022 [11:55] - sake3 | Link:

Dziwnym trafem wszystkie państwa związane z Rosją czy wczesniej ZSRR ,,bratnimi więzami'' nie mają nic oprócz biedy i korupcji.

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-04-2022 [12:05] - Pani Anna | Link:

@sake3
Tutaj również się mylisz,  ponieważ powielasz stereotypy zamiast znajomości faktów.  Spójrz na Węgry,  czy Czechy. To, co napisałaś dotyczy wspolnoty genetycznej, nie kulturowej, oraz wpływu kilkusetletniego jarzma mongolskiego.  Stąd Ukrainie jest bliżej do Rosji niż do Europy.

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2022 [13:05] - sake3 | Link:

@Pani Anna......Może lepiej spytać się Ukraińców gdzie im bliżej? My możemy jedynie spekulować. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-04-2022 [13:14] - Pani Anna | Link:

@sake3
To zapytaj. Jednak zanim podejmiesz temat historii jakiegos kraju, czy dziedzictwa kulturowego poznaj choćby podstawowe fakty. Gdybyś je znała,  to nie powielalabys bezmyślnie tego, że Rosja to cywilizacja turańska (dowiedz się co to znaczy, zanim odpowiesz), a Ukraina już nie. Jesteś przykładem jak łatwo można manipulować ludźmi,  którzy mają braki w wiedzy ogólnej nawet na poziomie średnim.

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2022 [14:44] - sake3 | Link:

@Pani Anna.......A co mają moje braki w wykształceniu do samostanowienia o sobie Ukraińców? Pani im tego odmawia? Ktos ma za nich decydować? To Pani dała sie zmanipulować i próbuje dawać mi wykłady o cywilizacji turańskiej.To Pani przydały by się jakieś lekcje choćby dobrego wychowania i umiejętności dyskusji bez obrażania innych.

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-04-2022 [14:59] - Pani Anna | Link:

@sake3
Jesteś daremna i prozny trud tłumaczenia ci czegokolwiek. Jestem przeciwna stereotypom i wrzucania do jednego wora. Jeden 150mln narod jak jeden mąż zły,  bo to cywilizacja turańska,  drugi, pokrewny , o podobnej historii, mentalności, popełnianych zbrodni, niechęci do Polski i długości trwania jarzma mongolskiego nagle jest narodem wybranym, o którym można mówić tylko dobrze, albo wcale. To ty zaczęłaś dyskusję o "cywilizacji" ukraińskiej o której nie wiesz absolutnie nic, oprócz tego, co powiedział kiedyś papież. Przypominasz mi kogoś, kto kiedyś usłyszał, że ktoś, kogo darzył respektem twierdził, że ziemia jest płaska i od tego czasu nie zmieni "poglądów ", choćby codziennie widział na własne oczy, jak słońce chowa się za horyzont.

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2022 [18:09] - sake3 | Link:

@Pani Anna....Mnie może Pani zarzucać słabą znajomość historii,istotnie nie była nigdy moim ulubionym przedmiotem,ale czy papież też był takim jak ja laikiem podczas pielgrzymki na Ukrainę? I czy w ogóle powiedziałam coś zdroznego o kulturze Rosjan a podziwiam kulturę Ukraińców ? Jeśli cokolwiek o tym piszę,to jedynie o barbarzyńskim zachowaniu się Rosjan w tej wojnie wywołanej pod wpływem kaprysu człowieka o zapędach imperialnych.Zdążyłam już przywyknąc do Pani czepialstwa i nieustannego wytykania mi niedorozwoju.Ja nie mam zamiaru zachowywac sie tak samo bo chyba inaczej pojmuję słowo kultura i cywilizacja. 

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2022 [18:10] - sake3 | Link:

@Pani Anna....Mnie może Pani zarzucać słabą znajomość historii,istotnie nie była nigdy moim ulubionym przedmiotem,ale czy papież też był takim jak ja laikiem podczas pielgrzymki na Ukrainę? I czy w ogóle powiedziałam coś zdroznego o kulturze Rosjan a podziwiam kulturę Ukraińców ? Jeśli cokolwiek o tym piszę,to jedynie o barbarzyńskim zachowaniu się Rosjan w tej wojnie wywołanej pod wpływem kaprysu człowieka o zapędach imperialnych.Zdążyłam już przywyknąc do Pani czepialstwa i nieustannego wytykania mi niedorozwoju.Ja nie mam zamiaru zachowywac sie tak samo bo chyba inaczej pojmuję słowo kultura i cywilizacja. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-04-2022 [20:29] - Pani Anna | Link:

@sake3
Kijow był stolica Rusi Kijowskiej aż do XIII wieku,  kiedy to w 1240r został zburzony przez Mongołów.   Ruś Kijowska (862-1242) była średniowiecznym federacyjnym państwem położonym na terenie dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i części Rosji i ma tyle wspólnego ze współczesna Ukrainą,  że leżała częściowo na jej terytorium. Ruś oznacza " kraj Rusów ", co było średniowieczną nazwą Szwedów.  To Normanowie (wikingowie) założyli Ruś. Po rozbiciu dzielnicowym, najeździe mongolskim, dopiero w XIV - XV  wieku uwolniona spod władzy mongolskiej przez wojska litewskie, częściowo weszła w skład Litwy oraz Polski (część Księstwa Halicko-Wołyńskiego) Po unii lubelskiej 1569 Ukraina została wcielona do Korony. Potem powstania (Chmielnickiego), walki bratobójcze i tak aż do rozbiorów.  To w wielkim skrócie,  jeżeli chcesz wiedzieć więcej to poczytaj sobie choćby tuhttps://encyklopedia.pwn.pl/ha...

Obrazek użytkownika Darek65

19-04-2022 [14:36] - Darek65 | Link:

Nie znam Węgrów, ale Czesi, to naród pragmatyczny, bardzo"zapatrzony" w Niemców. Bywałem często za komuny w Czechosłowacji. Praktycznie na każdym kroku, w sklepie była komunistyczna gwiazda i propaganda. Bardzo szybko, po aksamitnej rewolucji, wyrzucili to na śmietnik, zrobili praktycznie dogłębną dekomunizację i przestawili żagle na Niemcy. Też mają swoje problemy ekonomiczne, też przeżyli tzw. kuponovkę (prywatyzację), też nie jest różowo, ale szybko pożegnali się ze starym. Śmiem twierdzić, że wbrew pozorom u nich gen sowiecki nie był taki mocny, jak u nas.

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-04-2022 [15:11] - Pani Anna | Link:

@Darek
300 letnie jarzmo mongolskie calkiem złamało Rosji kręgosłup i próżno jest doszukiwać się  w nich "genu słowiańskiego ", który np. nas tak bardzo odróżnia od innych nacji. Czesi nie mieli takich doświadczeń.  Odmienny genotyp słowiański i np. germański, czy anglosaski to fakt naukowy, udowodniony i bezdyskusyjny. Ja także wcześniej,  dopóki nie poznałam dobrze Niemców nie sądziłam, że ludzie odmiennych nacji mogą aż tak bardzo się od siebie różnić i to en masse, a nie jednostkowo. I nie są to różnice powodowane wychowaniem, wyznaniem, czy większym dobrobytem. Rosjanie po niewoli mongolskiej nigdy już nie byli tacy, jak wcześniej.  Przepraszam, ale ja myślałam,  że to są rzeczy ogólnie znane.

Obrazek użytkownika Pers

19-04-2022 [12:11] - Pers | Link:

@sake
//Dziwnym trafem wszystkie państwa związane z Rosją czy wczesniej ZSRR ,,bratnimi więzami'' nie mają nic oprócz biedy i korupcji.//
Poczekaj sake do jesieni. To państwa związane "bratnimi więzami" z USA będą cierpiały głód, biedę i będą mieszkać w zimnych chałupach.
Podejrzewam, że cena wełny gwałtownie podskoczy bo będzie trzeba wyprodukować z półtora miliarda swetrów...

Obrazek użytkownika tricolour

19-04-2022 [13:08] - tricolour | Link:

@Pers

Widziałeś ty kiedyś głód i zimno na zachodzie? Gdy trzeba będzie wyprodukować pół miliarda swetrów, to wyprodukują miliard, jak zawsze gdy jest potrzeba. Na tym polega Zachód - gdy jest potrzeba, to węgiel do elektrowni wozili samolotami do Berlina i co? Nic - był prąd nawet na kolorowe reklamy.

A na razie Rosja ma zamiar rozpocząć produkcję półprzewodników w technologii 90nm do 2030 roku. Przypominam, że teraz robi się w 5nm więc nawet swetra do Łady nie będzie.

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2022 [13:09] - sake3 | Link:

@Pers.....Trudno,będę marznąć,ale chociaż będzie mnie grzać świadomość,że ,,bracia Rosjanie'' na tyle się obłowili na Ukrainie,że chociaz im bedzie ciepło.

Obrazek użytkownika Kaczysta

19-04-2022 [13:14] - Kaczysta | Link:

dachowiec
i tylko zdechnietych kotów będzie nam żal

Obrazek użytkownika Darek65

19-04-2022 [10:58] - Darek65 | Link:

Przesłanie JP II, to jedno. Drugie, to czy z niego skorzystano. Lata korupcji, sowieckiego zarządzania na Ukrainie, rozkradanie majątku pokazały, że nie. Dopiero ostatnie lata przyniosły troszkę zmian. Paradoksalnie, to rosyjska agresja zjednoczyła i obudziła Ukraińców. 

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2022 [11:23] - sake3 | Link:

@Darek65....Ten swój komentarz dałam jako odpowiedź na ironiczne zapytanie komentatorki o ,,cywilizację '' ukraińską.Jesli ja się kwestionuje to dlaczego dotąd była i istnieje flaga ukraińska?

Obrazek użytkownika bezmetki

19-04-2022 [10:33] - bezmetki | Link:

18.04.,  22:34

Dowódca pułku Azow wezwał światowych przywódców do zorganizowania „zielonego korytarza” z Mariupola
https://delo.ua/static/content...
Mariupol. Zdjęcie: https://twitter.com/Vasilisa_L...

Denis Prokopenko, dowódca Pułku Azowskiego, zaapelował do światowych przywódców o zorganizowanie „zielonego korytarza” dla ewakuacji ludności cywilnej, rannych żołnierzy i ciał zabitych żołnierzy z Mariupola.

„Apeluję do przywódców świata. Teraz w Mariupolu, w kombinacie Azowstalu ukrywają się setki cywilów. Wśród nich ludzie w różnym wieku, kobiety, dzieci, rodziny obrońców Mariupola. Ukrywają się w piwnicach i bunkrach przed „rosyjskim mirem” – powiedział.

Zauważył, że nikt nie wierzy rosyjskim wojskom po tym, co zrobili w mieście.

Również  dowódca piechoty morskiej wzywa władze do odblokowania Mariupola środkami wojskowymi lub politycznymi
Tego samego dnia, 18 kwietnia, dowódca 36. Oddzielnej Brygady Morskiej im. kontradmirała Michaiła Bielinskiego, która broni Mariupol przed rosyjskimi najeźdźcami, Serhij Wołyna/Волына zwrócił się do światowych przywódców z prośbą o pomoc w ewakuacji ludności cywilnej z miasta, a także aby wyposażyć ukraińskich obrońców w  ciężkir uzbrojenia.

Przypomnijmy, że wojska rosyjskie bezskutecznie próbują przełamać opór obrońców Mariupola. Rosyjskie lotnictwo zadaje dewastujące uderzenia Azovstalowi.

https://delo.ua/ru/telecom/por...

Obrazek użytkownika bezmetki

20-04-2022 [01:42] - bezmetki | Link:

Oto, jaki jadowicie inteligentny komentarz, znalazłem w "Salon 24" :

"LNGLK20 kwietnia 2022, 08:09

Jest  szansa że  po fizycznym zniszczeniu rdzenia  Azowa w Mariupolu  Putin ogłosi  koniec procesu  DENAZYFIKACJI  UKRAINY!! ,  na to liczy Żelieński ! ,  taka prawda ,  Azow jest poważnym problemem dla  Ukrainy w stosunkach z  Polską "

Obrazek użytkownika Tezeusz

20-04-2022 [06:10] - Tezeusz | Link:

@bez majtek
Chyba nie w  Salonie 24 a twoim ulubionym ru...nie bądź taki skromny.

Obrazek użytkownika bezmetki

19-04-2022 [14:28] - bezmetki | Link:

"RuZZki mir" - retrospekcja rosyjskich agresji
https://i.redd.it/9rgy0nwos4o8...

Obrazek użytkownika bezmetki

19-04-2022 [14:03] - bezmetki | Link:

Ludzie, nie dajcie się nabierać rutynowanym naganiaczom z Neonu, w cudzej służbie, a tutaj - na gościnnych występach, po to - aby w głowach namieszać.
Ignorujcie ich!

Obrazek użytkownika Pers

19-04-2022 [14:11] - Pers | Link:

@bezmetki
//Ludzie, nie dajcie się nabierać rutynowanym naganiaczom z Neonu, w cudzej służbie, a tutaj - na gościnnych występach//
Nie podlizuj się. Już cię ścierwousz rokminił.