Poprzemy Tuska, jeśli będzie działał w interesie Polski

Czy europosłowie PiS poparliby Donalda Tuska w jego staraniach o kolejne dwa i pół roku na stanowisku szefa Rady Europejskiej?

Do decyzji na temat tego, czy Tusk będzie dalej przewodniczącym RE zostało jeszcze sporo czasu, bo cały rok. Decyzja na temat przyszłości Tuska zostanie podjęta przede wszystkim na poziomie rządowym, będą decydować rządy państw członkowskich Unii Europejskiej. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość przed laty przyjęło zasadę stanowiącą, że zawsze głosuje na Polaków ubiegających się o stanowiska w instytucjach międzynarodowych nie tylko unijnych. Tę zasadę niedawno złamała Platforma Obywatelska, atakując kandydaturę Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. My się nie kierujemy rewanżem ani zemstą, to nie jest w stylu Jarosława Kaczyńskiego, ale nasze poparcie nie jest też bezwarunkowe.

To znaczy?

Donald Tusk musi w Brukseli postępować zgodnie z polską racją stanu i z polskim interesem narodowym. Ze smutkiem stwierdzam, że jego ostatnia deklaracja popierająca absurdalną, szkodliwą i skandaliczną propozycję Komisji Europejskiej o karaniu państw grzywną w wysokości miliona złotych za nieprzyjęcie uchodźców, naszemu interesowi narodowemu nie służyła. Jest to rzecz, która nie wróży mu dobrze. Jeżeli chce uzyskać nasze poparcie, nie może postępować w ten sposób. Powinien mieć na uwadze elementarny polski interes. A przecież ktokolwiek z naszych rodaków zapytany na ulicy, czy chciałby ze swojej i tak niezbyt głębokiej kieszeni wyjmować milion złotych na zapłacenie kary za nieprzyjęcie imigrantów, odpowiedziałby stanowczo „Nie”.  

A więc patriotyczna solidarność tak, ale nie z pominięciem zdrowego rozsądku?

Poparcie jak najbardziej tak, bo popieramy Polaków, natomiast nie może to być poparcie bezwarunkowe. Nie jest tak, że Tusk je uzyska obojętnie od tego, co będzie robił, czego nie będzie robił, lub co będzie wyrabiał w Brukseli. Nie dajemy mu carte blanche i błogosławieństwa, lecz uzależniamy tę decyzję od tego, jak się będzie zachowywał. Poparcie pomysłu kar za nieprzyjmowanie imigrantów to był absolutnie fałszywy krok, mimo że jeszcze niedawno różnił się w tej kwestii z Angelą Merkel. Decyzja zapadnie dopiero w przyszłym roku, więc mamy jeszcze trochę czasu na ocenę i analizę.

Jak na dziś możemy ocenić szansę Tuska na powodzenie w staraniach o dalsze sprawowanie funkcji przewodniczącego RE?

Sytuacja jest dynamiczna. Szanse Donalda Tuska tak naprawdę są „zakładnikiem” podziału stanowisk w ramach Unii Europejskiej. Jest niepisana zasada, że z trzech ważnych stanowisk – szefa Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiego – dwa przypadają chadekom i jedno socjalistom. Jak wiemy obecnie socjaliści mają stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego. Jednak jeżeli Martin Schulz nie otrzyma mandatu zaufania na przyszłą kadencję, a jest to prawdopodobne i jeśli na jego miejsce wejdzie chadek, to będzie już trzecie stanowisko dla chadeka. A nie jest możliwa sytuacja, by chadecy mieli trzy główne stanowiska. Wtedy będzie musiał nastąpić pewien „handel”.

Jak w tym „handlu” kształtowałyby się szanse Donalda Tuska?

Pozycja Jean-Claude’a Junckera sprawującego funkcję szefa Komisji Europejskiej jest dużo silniejsza, niż pozycja Tuska. Pozycja szefa Rady Europejskiej jest więc zagrożona. To jest właśnie miejsce, które można przehandlować. Zresztą o funkcję szefa Rady Europejskiej stara się właśnie Martin Schulz. Może być tak, że część rządów państw europejskich, w których u władzy są socjaliści, będzie się domagała tego stanowiska właśnie dla przedstawiciela swojej opcji politycznej. Dla Tuska stanowisko polskiego rządu jest więc ważne, ale pozostaje jednym z wielu elementów „euro puzzli”, które muszą się dobrze ułożyć, aby dalej sprawował swoją obecną funkcję w Unii.

Bardzo dziękuję za rozmowę

Rozmawiał MW
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-05-2016 [08:53] - Marek1taki | Link:

Naród z Partią. Partia z Tuskiem. - na czerwonym tle i białymi, drukowanymi literami.

Obrazek użytkownika JacBiel

10-05-2016 [09:15] - JacBiel | Link:

Zasrani lawiranci.
Jeszcze nie wiecie, że to zdrajca, jeszcze czekacie, że będzie dobrym Polakiem?
Ktoś tu jest głupi, albo robi z ludzi głupców.
Matkobójce też byście popierali, bo ma polski paszport?

jeszcze nie mają zdania, o gościu, dla którego polskość to nienormalność, kara 250 tyś E za osobę jest dobra, autora i tuszyciela dziesiątków afer na setki milonów.

hańba!

Obrazek użytkownika wandaherbert

10-05-2016 [11:18] - wandaherbert | Link:

od dziś jestem dozgonnym fanem panskiego bloga.Ten tekst utwierdził mnie ,że jest pan prawdziwym ,szczerym patriotą ,a te Czaneckie ,Karczewskie i im podobni"dygnitarze PiS" to ,wedlug mnie ,tak,zasrani lawiranci.Czytam Pana regularnie i czesto mialem odmienne zdanie -widocznie nie rozumialem tematu.

Obrazek użytkownika JacBiel

10-05-2016 [13:48] - JacBiel | Link:

Dziękuję za dobre słowo.

Zasadniczo to dobrzy ludzie (takie sprawiają wrażenie), ale jesli nadal będą tacy bezmyślni, to nie wiem, jak wyobrażaja sobie zwycięstwo w nastepnych wyborach.
Pomijając, że nie chodzi tu o przypodobanie się publice, tylko o najprostszą, w podstawowej formie, przyzwoitość i uczciwość.

pozdrawiam

Obrazek użytkownika mmisiek

10-05-2016 [15:16] - mmisiek | Link:

Pan jest optymistą, ja zaczynam się zastanawiać jak oni sobie wyobrażają dotrwanie do końca kadencji.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

10-05-2016 [17:59] - HenrykHenry | Link:

"proletariusze wszystkich krajow laczcie sie" !!!.
Dzis podobnie sie wspieraja ludzie poprzednika "wojujacego" na tym portalu , dwojga nazwisk zalozyciela i patrona NB.
To jest tez oznaka ze PiS dziala wlasciwie , skutecznie.

Obrazek użytkownika JJC

10-05-2016 [20:43] - JJC | Link:

Drogi Panie, czy przypadkiem ten Pana wpis to nie jest żart? Idąc dalej Pana tropem powinien Pan stracić zaufanie także do prezesa PiS. Święte oburzenie to niedobry doradca.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika wandaherbert

10-05-2016 [21:58] - wandaherbert | Link:

Zarty to moze Pan probuje tu "produkować" Oburzenie jest autentyczne.Święcie oburzony ,chyba jest Pan , moim wpisem. A ,czy Prezes Jaroslaw Kaczynski,ktorego szanuję ,podziwiam ,jest człowiekiem nieomylnym,ktory nie popelnia błędow?Nic nie usprawiedliwi poparcia Tuska przez rzad Beaty Szydlo Dobro Ojczyzny nie moze być zalezne od tej osoby! Takze pozdrawiam!

Obrazek użytkownika JJC

10-05-2016 [22:19] - JJC | Link:

No cóż, nie mam nic do dodania.

Obrazek użytkownika HenrykInny

10-05-2016 [22:29] - HenrykInny | Link:

A gdzie to Pan znalazl taka "informacje" ze Rzad PiS poprze kandydature Tuska ?!. Moze Pan przytoczy zrodlo !!!

Obrazek użytkownika wandaherbert

11-05-2016 [22:19] - wandaherbert | Link:

Odpowiem Panu pytaniem ,na panskie pytanie,a gdzie Pan czytal ,ze to powiedzialem? Prosze czytać z zrozumieniem.Nie wspominalem o rządzie Beaty Szydlo,tylko o panu marszalku Karczewskim i panu Czarneckim.Pan Karczewski był przeciw poparciu ,ale obecnie zmienil pogląd i sklania się do poparcia ,ale na razie jest na to za wczesnie.Tą opinię slyszalem w TV ,gdzie mial wywiad

Obrazek użytkownika HenrykHenry

11-05-2016 [23:19] - HenrykHenry | Link:

Paaanie czy pan rozumie to co pisze ...???!!!

Obrazek użytkownika wandaherbert

11-05-2016 [22:43] - wandaherbert | Link:

proszę zwrocić uwagę na roznice znaczenia tych dwoch zdan :nic nie usprawiedliwi poparcia,a nic nie usprawiedliwia poparcia

Obrazek użytkownika Jabe

11-05-2016 [00:09] - Jabe | Link:

To lęk przed jego powrotem.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-05-2016 [09:30] - NASZ_HENRY | Link:

Jarek wywal Rysia ;-)

Obrazek użytkownika krystal

10-05-2016 [14:07] - krystal | Link:

Panie Posle, polecam lekturę: http://bezdekretu.blogspot.co....

Obrazek użytkownika mmisiek

10-05-2016 [15:13] - mmisiek | Link:

Mocny tekst.
Dziwi tylko, że autor pomija i zupełnie nie docenia tak kluczowej sprawy jak kontekst geopolityczny.

Obrazek użytkownika mmisiek

10-05-2016 [14:58] - mmisiek | Link:

Że trzymanie Tuska daleko od Polski może mieć jakieś uzasadnienie to jeszcze można jakoś zrozumieć.
Ale mówienie o jego działaniu dla dobra Polski to obrażanie inteligencji czytelników, czy PiS ma swoich wyborców za idiotów?