Putin jest Jokerem, a Polska musi być wielka

Rozgrywka Wschodu z Zachodem mająca swoją kinetyczną fazę w postaci barbarzyńskiej wojny prowadzonej przez Rosję na Ukrainie sprawiła, że w tej chwili Polska powinna przestać się łudzić co do zachodniego snu. 
Pomimo, że nasz kraj ponosi największe koszty związane z przyjmowaniem uchodźców, a tragiczne wydarzenia potwierdziły ignorowane przez lata ostrzeżenia wysyłane przez obecnie rządzących, nie możemy liczyć na taryfę ulgową w Unii Europejskiej. Nie przeszkadza to w głosowaniu kolejnych rezolucji przeciwko Polsce.

Zamiesznie z samolotami dla Ukrainy  jednoczenie pokazało, że jedność NATO pozostawia wiele do życzenia. Niezależnie od wyniku wojny na Ukrainie, pozostaje nam tak naprawdę liczyć na samych siebie i budować silne Państwo, bez oglądania się na poklepujących nas po ramieniu. 

W jednym z poprzednich tekstów przyrównałem politykę mocarstw do gry w pokera. Pozostając przy tej metaforze w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Putin rzucił na stół ogromną stawkę, początkowo Zachód dzięki m.in dynamicznej polskiej dyplomacji podjął wyzwanie. W miarę kiedy konflikt się wydłużał, Rosja zaczęła sugerować, że ma asa w postaci atomu. Putin w tej kwestii wykonywał różne posunięcia i te stricte militarne, jak również sugerując, że jest gotów do spowodowania katastrofy w jednej z elektrowni atomowych na Ukrainie. Po kilku takich ruchach, Zachód zaczął się delikatnie wycofywać, namawiając jednocześnie by to Polska przejęła ciężar gry grając va bank i stając się stroną konfliktu, poprzez przekazanie swoich samolotów, a być może i lotnisk Ukrainie. Polska odbiła tutaj piłeczkę wykazując gotowość do pomocy, ale przy wzięciu odpowiedzialności za sprawę przez USA. Lider NATO wykazał się jednak w takiej sytuacji wstrzemięźliwością. Podobnie wygląda sprawa w kwestii sankcji. Zachodnia Europa, w tym jej lider Niemcy, nie chcą marznąć pozbawieni gazu, za sprawę Ukrainy. Obawiam się, że scenariusz w którym wojna na Ukrainie nie zakończy się, a jedynie ograniczy swoją kinetyczną fazę, lub jeżeli Rosjanie zdobędą Kijów, może skutkować tym, że w ciągu roku Putin może nawet powrócić na europejskie salony. A Polska opozycja, być może ponownie będzie widziała w nim godnego zaufania partnera. 

Paradoksalnie wszystko to może się wydarzyć przez… szaleństwo Putina. A raczej, przez to, że został on uznany za wariata z dostępem do guzika atomowego. Jego nieobliczalność sprawia, że nawet przy groźbie militarnej klęski, jest on nadal silnym graczem, zdolnym zastraszyć rywali. Przypomina tutaj Jokera z historii o Batmanie, który pod maską czystego szaleństwa, skrywa psychopatyczne wyrachowanie i zdolność do tworzenia różnych scenariuszy, które nie przyszłyby do głowy komuś racjonalnemu. Fakt, że kremlowski tyran nie może być rozpatrywany poprzez racjonalność i logiczne argumenty stawia go niestety ponad pozostałymi graczami.

Oczywiście dopuszczam scenariusz zlikwidowania Putina, w imię  doraźnych interesów oligarchów i innych sił. Sytuacja jest o tyle tragiczna, że nawet scenariusz usunięcia Putina i zastąpienie go nowym „demokratycznym” przywódca Rosji, otwartym na Zachód nie sprawi, że historia się zakończy. Może być to bowiem nowe otwarcie, zmierzające do zamydlenia oczu nową Rosją, która jednak z czasem pokaże swoje stare aspiracje. Liczę, że najbliższe dni przyniosą uspokojenie na froncie, nie oznacza to jednak, że nastanie czas spokoju, historia wieś rozpędza i wrzuca piąty bieg. A tuż obok Chiny grzeją już swój silnik, chociaż wydaje się on narazie cichy, to wejście do gry Państwa Środka jest raczej kwestią nie „czy?” tylko „Kiedy?” Zapewne istotne jest tutaj znalezienie sensu w szaleństwie kremlowskiego Jokera.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

09-03-2022 [13:47] - Czesław2 | Link:

Żeby te cele zrealizować, w Polsce musiało by być ze 80% Polaków. Póki co, ulubionym zajęciem młodzieży po szkole jest wizyta w Kauflandzie lub Lidlu.

Obrazek użytkownika Darek65

09-03-2022 [14:54] - Darek65 | Link:

Cóż, pretensje do nas samych...

Obrazek użytkownika u2

09-03-2022 [13:53] - u2 | Link:

Jego nieobliczalność sprawia, że nawet przy groźbie militarnej klęski, jest on nadal silnym graczem, zdolnym zastraszyć rywali.

Ewidentnie Putler robi za chłopca na posyłki dla komuszków z ChRL. Mówi o tym Marian Kowalski w rozmowie z TV Republika (pierwsze kilkanaście minut) :

https://www.youtube.com/watch?...

Pan Marian twierdzi że Chiny szykują coś większego niż wojna Rosji z zachodem. Nie wie co, ale ja się niestety domyślam co :-)

Obrazek użytkownika Darek65

09-03-2022 [14:52] - Darek65 | Link:

Kłania się znajomość historii, w której to, co się dzieje, już wcześniej się działo. Mądrzy ludzie umieją wyciągnąć wnioski. Jak widać Polacy nie odrobili lekcji historii, zatem będą musieli znowu dostać w D. Jeśli ktoś myślałem że tzw. zachód stanie po naszej stronie, to się grubo mylił.

Obrazek użytkownika u2

09-03-2022 [15:11] - u2 | Link:

Jak widać Polacy nie odrobili lekcji historii, zatem będą musieli znowu dostać w D.

Musi, to tam u ciebie na Rusi :-)

Obrazek użytkownika Darek65

09-03-2022 [16:34] - Darek65 | Link:

@u2
To taka ludzka ułomność, patrzeć na innych przez pryzmat siebie :)

Obrazek użytkownika u2

09-03-2022 [16:37] - u2 | Link:

To żadna ułomność, każdy patrzy ze swojego punktu widzenia. Ale u ciebie na Rusi to jest jeden punkt widzenia ... Putlera :-)

Obrazek użytkownika Czesław2

09-03-2022 [16:28] - Czesław2 | Link:

Totalny atak na Polskę w PE i KE. Czym oni się różnią od Putina?

Obrazek użytkownika u2

09-03-2022 [16:31] - u2 | Link:

Totalny atak na Polskę w PE i KE. Czym oni się różnią od Putina?

Spokojnie, to tylko agentura Putlera, sowicie opłacana. Ale przegrają, nie mają żadnych szans w starciu z polską husarią :-)