Wojenny poker

W chwili kiedy piszę te słowa wciąż powtarzane jest pytanie czy, a może bardziej kiedy Putin rozpocznie atak na Ukrainę.
Nie będzie to jednak rozpoczęcie wojny, ta już trwa. 
Otrzymujemy informacje o prowokacjach separatystów, padają strzały, giną ludzie. 
Kryzys i groźbą agresji, wywołana wokół Ukrainy wydaje się jednak tylko kolejnym rozdaniem kart w partii pokera, który rozgrywany jest pomiędzy Zachodem i Rosją. Może też to być ostatnie rozdanie w gej grze. Bo do gry od dawna już próbują się dołączy Chiny i raczej nie są zainteresowane samym pokerem, a grą o najwyższa stawkę, na ich własnych zasadach. 
Pokerowa analogia nadal jednak wydaje się adekwatna kiedy chcemy opisać obecną sytuację na wschodzie Europy.
Oto Rosja podbiła stawkę stawiając region, jeżeli nie Świat na skraju wojny.
Wydawać się jednak może, że to gra powyżej możliwości jakie dają jej posiadane karty. Podbijając stawkę Rosja zapewne liczyła na kapitulację USA, które od kilku rozdań maja coraz słabsze karty. Okazało się, że zagranie Putina nie pozwoliło na uzyskanie spodziewanych korzyści. A wręcz skomplikowało sytuację. Stany Zjednoczone wyraziły gotowość do podjęcia wyzwania odpowiadając na wojskowe manewry Moskwy m.in wysłaniem swoich wojska na wschodnią flankę NATO. I oto mamy dwóch graczy, którzy zagrali powyżej swoich możliwości, siedzą teraz przy stole czekając na jakiś grymas który zdradzi słaboś przeciwnika.
Żeby sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała tuż obok Chiny rozstawiły stolik do Madżonga, z jednej strony wydawać się może, że jednocześnie puszczają oko do Rosji, ale to może być tylko krótkotrwała taktyka. Dla kluczowego projektu dla Państwa Środka czyli Nowego Jedwabnego Szlaku nie jest w interesie ani konflikt zbrojny na Ukrainie, ani mocarstwowe umocnienie się Moskwy.
Zasadne wydaje się wiec pytanie, co ma dać ogłoszony w czasie olimpiady sojusz przywódców Chin i Rosji. Być może był to blef obu stron mający na celu przestraszenie i sparaliżowanie działań głównego rywala jakim są Stany Zjednoczone. Dla tych ostatnich zresztą już od dłuższego czasu ważniejsza wydaje się rozgrywka z Chinami. Zdają sobie jednak sprawę z ogromnych konsekwencji, jakie może przynieść odpuszczenie całkowite spraw Europejskich. Europa niesamodzielna sterroryzowana przez Rosję lub podbita ekonomicznie prze Chiny to już nie jest political fiction a realna groźba.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-02-2022 [16:37] - Pani Anna | Link:

No to kiedy ta wojna? A raczej o której,  bo nie chciałabym przegapić.  Raz już miała być o 02.00 nad ranem i przespałam. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-02-2022 [20:25] - Tezeusz | Link:

@Slupianek
wojne to masz w swoim antypolskim scierwoneonie.Buda tam ....bo blyskawice zabiorę.

Obrazek użytkownika u2

21-02-2022 [18:41] - u2 | Link:

Wątpliwe, aby Putler się opamiętał. Wojna światowa jest nieuchronna.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

21-02-2022 [18:52] - Marek Kudła | Link:

Rosja Putka zgromadzia całą masę śmiercionośnej maszynerii na granicy sąsiada, a świat patrzy na to z jakąś nieprawdopodobną znieczulicą, obojętnością i niemocą, z jakimś paraliżem umysłów gdzie setki państw wpatrzonych w ekrany telewizorów i oczekujących, kiedy Putek zacznie mordować niewinnych ludzi !  Naprawdę oprócz negocjacji, nie ma sposobu by takiego zajoba jak Putek powstrzymać lub dać mu taką nauczkę by nie odważył się przekroczyć granicy ?!  NIE ?!  Co za wstrętny świat !!!!
150 tys. ruskich stoi przy granicy z Ukrainą.  Cała masa śmiercionośnej maszynerii, gotowej do mordowania niewinnych ludzi, a prof. Rau mówi, że w OBWE podjęto jednility charakter stanowisk „słownego” wsparcia Ukrainy !  Qrfa, ręce opadają !

Pytam, gdzie są zajoby z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z siedzibą a Strasburgu ?! Pewnie ze strachu przed Putkiem zeżarli swoją Konwencję !

Pytam, co robi Organizacja Narodów Zjednoczonych ?!!! Wzywam was pierdzistołki z Nowego Jorku, przerzućcie żołnierzy w błękitnych hełmach na Ukrainę przy granicy z Rosją !

Wzywam obywateli Rosji ! Czy wy tak po prostu zgadzacie się, by wasi żołnierze bez przyczyczyny mordowali niewinnych ludzi na Ukrainie ?!!!!!!!!

P.S.  Czy społeczność międzynarodowa nie potrafi zapobiec napaści jednago państwa na drugie w 21 wieku ?!!  Ile lat musimy jeszcze przeżyć, by taka napaść była po prostu niemożiwa ?!!  Kiedy świat wypracuje takie bezpiecueństwo ?!!!!!

Obrazek użytkownika u2

21-02-2022 [20:08] - u2 | Link:

świat patrzy na to z jakąś nieprawdopodobną znieczulicą, obojętnością i niemocą, z jakimś paraliżem umysłów

Gdyby w USA rządził Trump to nie sprzedałby Europy Niemcom i Rosji. Ponoć Deep State nacisnął na Bidena, ale w mojej ocenie już jest za późno. Mleko się rozlało. Rosja pretenduje do światowego dyktatora i to się skończy wojną światową.

Obrazek użytkownika zbychbor

21-02-2022 [18:59] - zbychbor | Link:

Niezłe. Gej gra
:)

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-02-2022 [20:24] - Tezeusz | Link:

Putler siebie zapędził w kozi róg tak podskakując. Nie liczył, że NATO mu się postawi, a w związku z dostarczeniem broni na Ukrainę i groźbę sankcji koszt agresji będzie ogromny. Zresztą i tak już poniósł jego kraj i oligarchowie ogromne koszty w związku z paniką na roSSyjskiej giełdzie i spadku zaufania. Więc aby wyjść z twarzą z tej sytuacji musiał wykonać jakiś nic nie znaczący ruch. Ogłoszenie niepodległości od Ukrainy Donbasu tak naprawdę jest tylko jawnym ogłoszeniem i "ruSSkim zalegalizowaniem" tego, co już faktycznie miał w garści! Ale przegrał! Przegrał, bo Ukraina stała się jeszcze bardziej pro zachodnia, dozbrojona i zdesperowana w dążeniu do zjednoczenia z zachodnimi strukturami gospodarczymi i politycznymi! Starzejący się, naszprycowany botoksem dyktator-demokrator przeholował i może już zapomnieć o budowie imperium roSSyjskiego! W ciągu najbliższych lat zostanie zamieniony, na nowego demokratora, który będzie udawać liberała...aby wyżebrać jakieś pożyczki dla roSSji !

Obrazek użytkownika u2

21-02-2022 [22:20] - u2 | Link:

Ogłoszenie niepodległości od Ukrainy Donbasu tak naprawdę jest tylko jawnym ogłoszeniem i "ruSSkim zalegalizowaniem" tego, co już faktycznie miał w garści

Dokładnie. Ponoć Putler złamał tzw. ustalenia mińskie, ale ich i tak nikt nie przestrzegał. Tak to jest jak ustalenia robią kraje dalekie od mocarstwowości i z dala od areny wydarzeń.

USA mogłyby ponoć łatwo odwieść Rosję od kolejnego ataku na Ukrainę poprzez wykluczenie ich z systemu płatności SWIFT, ale wtedy Rosja wpadłaby w łapki Chin, czego USA najwyraźniej nie chce :-)