SKANDYNAWIA BLIŻEJ NATO

Nie przypadkiem to kraje skandynawskie- obok państw tzw. „nowej Unii”, a szczególnie Polski i krajów bałtyckich - są w awangardzie unijnego sceptycyzmu – a może realizmu? – odnośnie Rosji. Szwecja i Finlandia w znacznie większym stopniu niż kraje Europy Południowej – Francja i Włochy ,ale tez Niemcy i Austria rozumieją zagrożenie ze strony Moskwy. Wynika to z historii. Finowie pamiętają zarówno to, co działo się w 1939 roku: wojnę fińsko-sowiecka i bohaterstwo żołnierzy marszałka Mannerheima, którzy bronili niepodległości i integralności terytorialnej swojego kraju, ale też pamiętają okres swoistej „finlandyzacji”, gdzie przez dekady istnienia komunizmu i Związku Radzieckiego – Helsinki owszem mogły podejmować decyzje dotyczące polityki wewnętrznej w zasadzie niemal takie, jakie chciały, ale w polityce zagranicznej były zakneblowane przez Kreml.
 
Szwecja też ma dobra pamięć i pamięta permanentne naruszanie w ostatnich kilkudziesięciu latach jej przestrzeni powietrznej przez samoloty wojskowe ZSRR, a potem Federacji Rosyjskiej, a akwenów morskich przez sowieckie, a potem rosyjskie okręty wojenne czy ,częściej, łodzie podwodne.
Mało kto w Polsce zwrócił, niestety, uwagę na decyzje władz w Sztokholmie, które już w 2018 roku niespodziewanie dla wielu wprowadziły, a raczej wróciły do… obowiązkowej służby wojskowej!
Teraz w Finlandii toczy się dyskusja o potencjalnym akcesie „Suomi” do Paktu Północnoatlantyckiego. Fińska współpraca z NATO rozwinęła się przed ośmiu laty po zaborze Krymu przez Rosję. Przed czteroma laty Finowie uznali, że póki co nie ma powodów, aby do Paktu wchodzić, ale trzeba z nim współpracować w wymiarze i militarnym i stricte politycznym.
Ostatnie obawy związanie z kolejną rosyjską agresją - tym razem już na całą Ukrainę - ożywiły tam publiczną debatę o wstąpieniu Finlandii do NATO. Jeśli jednocześnie, w tym samym czasie prezydent kraju i premier rządu publicznie wypowiadają się, że ich państwo może ubiegać się o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim – jest to dobra odpowiedź na rosyjski szantaż względem Kijowa, ale też zarysowanie pewnego kierunku na przyszłość . Jeżeli szefowa rządu Sanna Marin mówi, iż: „Finlandia ma możliwość wystąpienia o członkostwo w NATO. To kwestia naszej wolności podejmowania decyzji, cześć prawa każdego państwa do decydowania o własnej polityce bezpieczeństwa” – to cieszy, ale specjalnie nie dziwi. Jednak zmiana stanowiska w tej sprawie współrządzących Zielonych – z niechętnego na pozytywne – wymaga szczególnego odnotowania. Zwłaszcza, że w Finlandii ,podobnie jak w Niemczech, to Zieloni dzierżą MSZ (minister Pekka Haavisto). Szef Zielonych w fińskim parlamencie -nazywa się ichni „Sejm”: Eduskunta - oficjalnie, wbrew dotychczasowej linii partii, opowiedział się za wstąpieniem jego ojczyzny do NATO. Ba ,europosłowie z Finlandii są jeszcze bardziej radykalni. Niektórzy z nich wręcz mówią o okresie 5-letniej „poczekalni”, a następnie złożeniu wniosku akcesyjnego. Tak wypowiedział się mój kolega Ville Niinisto (nie mylić z prezydentem Sauli Niinisto).
Cóż, ze Skandynawii wieją dobre polityczne wiatry....

*tekst ukazał się we Wprost (11.01.2022)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

13-01-2022 [14:28] - u2 | Link:

Fińska współpraca z NATO rozwinęła się przed ośmiu laty po zaborze Krymu przez Rosję.

Ano, Rosja jest rządzona przez 69-letniego durnia.

Obrazek użytkownika Pers

13-01-2022 [16:12] - Pers | Link:

@u-bot
//Rosja jest rządzona przez 69-letniego durnia.//
Zgadzam się, pan prezydent Putin to dureń ale na pana prezydenta Bidena starczy z nawiązką :)))

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-01-2022 [20:07] - Tezeusz | Link:

Tę notkę chciałbym zadedykować naszym politykom bo Polska przyłożyła rękę do tego co obecnie dzieje się w Afganistanie. To są konsekwencje chodzenia jak piesek na smyczy na cudze wojny.  Na razie nasi bohaterscy "obrońcy granic" walczą z cywilami na granicy z Białorusią, którzy przyszli jedynie złożyć "rewizytę". Polski rząd ze wszech sił popiera białoruską kuchtę, której ubzdurało się, że jest "prezydętkom" Białorusi. Oczywiście sama na to nie wpadła.."

@Pers 
Sam to wymyśliłeś czy Moskwa kazała.Oj Ruszkiewicz źle już z tobą trollu. Ale Moskwa zadowolona i o to chodzi !
https://spiritolibero.neon24.p...

Obrazek użytkownika J z L

13-01-2022 [16:34] - J z L | Link:

u2 
to nie tylko debil to morderca

Obrazek użytkownika u2

13-01-2022 [16:43] - u2 | Link:

Ale ja piszę, że dureń, a nie debil. Tylko dureń może atakować Ukrainę, kraj, który był przyjazny dla Rosji :-)

Obrazek użytkownika sake3

13-01-2022 [18:32] - sake3 | Link:

,,Ze Skandynawii wieją dobre polityczne wiatry''.......Może i wieją,ale Rosja z pewnością zablokuje to wianie.Trzeba poprosić naszoblogowego eksperta od spraw wschodnich jak ta sytuacja wygląda oraz przejrzeć rosyjskie propagandowe agitki.Tam na pewno stoi jak Rosja zapatruje się na tak zuchwałe plany Skandynawów jak wstąpienie do NATO.

Obrazek użytkownika Pers

14-01-2022 [19:50] - Pers | Link:

@sake3
//Tam na pewno stoi jak Rosja zapatruje się na tak zuchwałe plany Skandynawów jak wstąpienie do NATO.//
Rosjanie z pewnością nie byliby szczęśliwi co jest akurat zrozumiałe.
Podobnie jak nasz rzont, gdyby Rosja zaczynała się za Bugiem.
Chociaż kto wie? Różnie o tym ostatnio się mówi. PiS jakoś tak dziwnie realizuje agendę Rosji...

Obrazek użytkownika sake3

14-01-2022 [19:39] - sake3 | Link:

Buldog Łwrow na konferencji prasowej stwierdził:  ,,Ci którzy nie szanują suwerenności Finlandii i szwecji posługując się oszustwe i prowokacjami chcą je zachęcić do wstąpienia do NATO.'' Bezczelne to stwierdzenie,zresztą zwykłe u Ławrowa bo to Rosja nie szanuje suwerenności a nawet grozi  siłą i ostrzega przed taką decyzją państwa skandynawskie.Tak to Rosja widzi suwerenność innych państw,? Uważa je bowiem za strefę swoich wpływów stąd groźby.